Problémy v novom akvárku u padreho



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 12 Feb 2012 03:30 am

Zdravím všetkých priaznivcov akvaristiky. Priatelia ma prezývajú Padre, nie preto žeby som bol duchovný, ale údajne pre to, že som vraj povahovo podobný s vojenským kaplánom zo seriálu MASH. Tak toľko o mne v skratke, ostatné v profile.
Tento týždeň som si konečne kúpil svoje prvé akvárium (a splnil si tak trochu sen z detstva aj keď už mám 38),konkrétne 60 l akvarijný set. :D Viem, že tu nie ste veľmi zastanci setov, ale mám malý byt a väčšinu pracovného dňa som v práci, takže ako úplnému nováčikovi mi to zatial stačí. Predavač, ktorý mi ho predával mi poradil, prvý deň akvárium zostaviť, vysypať premytým štrkom, umiestniť samorast a napustiť vodou. Dal mi aj Biofilter DAJANA aby som aplikoval 20 ml do vody, keď ju napustím, čo som aj spravil. Na druhý deň mi pripravil rastliny. Mal som však nejaké problémy s osvetlením a tak som v noci neuvážene vypojil všetky elektrospetrebiče (filter+ohrievač) a ráno som zobral veko s žiarivkou reklamovať. :x Nakoniec to bola s osvetlením len banalita. Po návrate domov som však našiel akvárko na 18-tich stupňoch Celsia. Chytro som zapol filter i ohrievač (kedže som pochopil akú som spravil volovinu) :dead: a začal sadiť rastlinky ANUBIUS BARTERI (na samorast gumičkou), CRYPTOCORYNE PETCHII a vypustil ROŽKATEC. Po zahriati vody som pridal podľa rady jednu tabletu hnojiva PLANT TABS. Vypadá to, že sa ujali.
Mám však dva problémy. (O rybky nejde, lebo vraj na tie mám ešte dva týždne čas, kým sa trochu zabehne prostredie.)
1. - Vodu mám odvtedy akoby, kalnú trochu do siva. Neviem čím to je. Tým, že som pri sadení rozvíril kal v štrku ? (Aj keď som ho predtým premyl v horúcej vode ?) Alebo tým rozpusteným hnojivom ? (ale už je to druhý deň !), alebo uhynuli baktérie (17 hodín bez filtra ) a toto je toho následok ? Zápach však necítiť a filter som premyl. Mám vymeniť vodu a odznova ich aplikovať ? :(
2. - Druhý problém je razu technického ohľadne filtra CLARO 600. Začal vydávať dosť divné zvuky, akoby vibrácie - chrčanie. Rozobral som ho, vyčistil molitanovú vložku, skontroloval lopatky kolieska ale nikde som nenašiel závadu. Predtým išiel tichšie a tak si lámem hlavu čím to je. A samozrejme klíme v akvárku moc nepomáha, keď tam kvôli nemu strkám furt paprče. Nehovoriac o tom, že v návode nájdete v 6-ich rečiach bezpečnostné pokyny, ale napríklad použitie priložených nádstavcov sa nikde nerieši a nie každý je hneď majster sveta v obore. :oops:
Skúste mi prosím vy skúsenejší v týchto záležitostiach poradiť, rád sa priučím. Ďakujem.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Reklama

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Ajven » 12 Feb 2012 08:31 am

Vitaj, pises naozaj dokladne, chyba mi tu vsak nazov setu a nejake techn. parametre. Zaujali ma tie PLANT TABS, o co ide, ako si ich aplikoval ?
Ten filter nepoznam, mozno len potrebuje este par dni bezat aby stichol, to sa stava.

Apropos, viac rastlin by neuskodilo, rychlorastucich, napr. Hygrophila, ...
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod delilah.u » 12 Feb 2012 09:38 am

To zafarbenie vody do mliečna sa ti za pár dní upravý samo,je to normálny jav pri založení akvarka.Mne sa voda vyčistila až dáko po dvoch týždňoch.
Obrázok používateľa
delilah.u
 
Príspevky: 41
Obrázky: 12
Založený: 12 Nov 2011 20:41 pm
Bydlisko: Okres Nové Zámky

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 12 Feb 2012 11:18 am

Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Set je od firmy DIVERSA Startup 60 (pravdepodobne poľskej výroby) a uvedené Plant Tabs sú od firmy Dajana. Ide o tablety, ktoré sa majú aplikovať vhodením do vody raz za 14 dní. Hnojivo majú prijímať rastliny cez listy. Jedna tableta na 25l vody podľa návodu, ale bolo mi povedané, že stačí jedna.
Voda sa od včera predsa trochu prečistila a tak to vypada, že to bolo tým sadením a pohybu štrku. Nu asi nikdy nie je dosť premytý.
Obavu mám len o to či neutrpeli 17-hodinovým pôstom kyslíku a teploty baktérie.
Filter hneď po založení chrčal a bublinkoval, ale kolega v práci, ktorý má v kancelárii 250l akvárium ma ukľudnil, že je len zavzdušnené a prejde to. Mal pravdu a filter nabral tichý chod. Ubezpečil ma, že ho môžem strčiť celé pod hladinu, čo som aj urobil a odvtedy začal najprv akoby občasne rapkať v intervaloch. Rozobral som ho v domnení, že sa niečo dostalo k lopatkám čerpadielka (kedže som predtým sadil a zvíril trochu štrk) ale nič. Po opätovnom spustení síce nerapká, ale chrčí. Beží síce na minime, ale s jednou tryskou aj tak prúd vody, ktorý prešiel celou dlžkou akvária k ohrievaču a späť, vybagroval pri zadnej stene slušný jarček v štrku.
Prílohy
DSC00791.jpg
A tu je momentálny stav akvária. Dúfam, že som anubius uchytil správne, ale korene som mu neobstrihal, kedže som tu niekde čítal, že je na to "háklivý".
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lenin.sk » 12 Feb 2012 11:45 am

Nazdar Padre chyba týchto setových filtrov je že nemajú regulátor prietoku,a to nieje dobré pre rastlinkové akva, v ktorom je dobrý slabý prietok.Ten kal sa ti ustáli ako náhle sa ti rozmnožia baktérie ktoré ti začnú spracovávať NO2 (Dusitany)Ktoré sa v novo založenom akva hromaždia.Ešte si dokúp nejaké koreňové hnojivo na začiatok nech majú rastlinky aj od koreňov výživu.
http://www.aquariumparadise.eu/aquarium ... L-7-Kugeln :wink:
Obrázok používateľa
lenin.sk
 
Príspevky: 278
Obrázky: 9
Založený: 30 Nov 2010 20:56 pm
Bydlisko: piešťany

Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Snoopy » 12 Feb 2012 12:12 pm

Padre: neda sa ti ten vyvod z filtra pootocit nejakym smerom, napr do strany, pripadne trocha smerom hore aby ti tolko nevyril to dno? Hoci rastlinam to bude asi prd platne..
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 12 Feb 2012 12:40 pm

Špekuloval som s nástavcami a tak som dal ten s viacerými otvormi na bok, dúfajúc, že sa tlak predsa rozloží na celú plochu. Filter samozrejme má regulátor a ten bol a je celý čas na minime.
filter.jpg
Pohľad na filter "on face" cez bok akvarka.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Snoopy » 12 Feb 2012 12:42 pm

tak tú rampu pootoč tak, aby ti prud vody smeroval na zadnú stenu (pri pohlade na túto foto), ale nie uple kolmo na nu, aby ti voda nepretekala von vrchom akva.. :D
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Ajven » 12 Feb 2012 12:48 pm

Kde ste vzali, ze v raslinnom akva je dobry slaby prietok ? Je tam malo rastlin, zatial hnojenie do vodneho stlpca nema velky zmysel. Dokup este viac rastlin, pevne hnojivo do dna bude tiez uzitocne, napr. Dennerle tabletky.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 12 Feb 2012 13:25 pm

Snoopy, ako som dal ten nástavec v pohode. Čerí celý povrch hladiny a nie je taký silný prúd. Rastliniek by som asi dal viac aj ja a niečo vyššie do zadu k bokom na prekrytie techniky.
Nemyslite, že som išiel do toho po hlave. Obišiel som obchody, kde som vyzbieral kopu brožúriek o zakladaní akvárka a ktoré som poctivo šprtal (hlavne tie od SERA a JBL). Pýtal som sa ľúdí, ktorých osobne poznám a viem, že chovajú alebo chovali rybky a tí sa brožúrkam vysmiali a volili by jednoduchší prístup, radil mi predajca a niečo som sa dozvedel i na tomto fóre. A zistil som, že niektoré poznatky a rady si vzájomne odporujú (dokonca i v uvedených brožúrkach). A kedže som v tom úplný amatér, tak mám trochu chaos. Preto sa niekedy pýtam aj na "prkotiny" a dopodrobna všetko opisujem. :roll:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod petriik » 12 Feb 2012 13:34 pm

100 ludi, 100 chuti... :)
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Mariok » 12 Feb 2012 13:40 pm

Filter ti už stíchol? Ak používaš priškrtený filter, je dobré pri jeho (opätovnom) starte na pár sekúnd odstrániť výstupné nástavce, aby šiel na plný výkon, vtedy sa odvzdušní za pár sekúnd a stíchne, potom sa nástavce namontujú späť, a je pokoj.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 12 Feb 2012 14:10 pm

No na obale je uvedené, že 600L/h, takže neviem či to nie je na 60 litrové akvárko prisilné, ale zase by tam hádam nedávali do setu "úplný blud". Priškrtené je na minimum, to je pravda, ale predtým som mal len jednoduchý nástavec - najkratší vývod. Ale skúsim to. Máme ho v spálni. Je to najteplejšia izba (aj najmenšia, cca 3x4 m) a samozrejme mám ho pri posteli, čo najďalej od okna. Takže chrčanie, hlavne v noci dosť vadí.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod playman22 » 12 Feb 2012 14:51 pm

skus ho pootacat hore-dole a trochu snim zatriast, tak aby bol cely cas ponoreny a mne pomohlo aj to, ze som na asi 2 sekundy uplne upchal vystupnu cas prstom a este vyslo par bubliniek a stichol natolko, ze ho vobec nepocujem... ten prietok mas akurat... ked ho budes mat viac zarastene, tak ti aspon bude dostatocne premiesavat vodu a ku vsetkym rastlinam sa dostanu ziviny... ked sa zanesie trochu po case, tak ho aj tak pustis silnejsie...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 12 Feb 2012 15:02 pm

Takže: silný prietok rastlinám nevadí, on ten prietok spomalí až sa vo filtri usadia baktérie, ale to sa stane iba vtedy ak ho na chvíľu nebudeš rušať a umývať ho len v akvariovej vode, ktorú pred tým vypustíš z akva. Ten bzukot môže spôsobovať aj kryt akvária, ktorý následkom práce filtra vybruje. Treba ho buď pritlačiť, alebo dvihnúť, tak to zistíš.
Keby ten prietok vadil, tak treba vyrobiť takýto nadstavec, (nie ale z takého materiálu ako na obrázku, to som vyrobil ako vzor
A s rybkami počkaj dlhšie, naozaj
Prílohy
tlmič.JPG
tlmič2.JPG
prietok.JPG
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod kudrik » 12 Feb 2012 16:07 pm

No pekne napredujeme treba tomu nechať čas. Zastav sa doriešime ďalšie tvoje otázky.
Obrázok používateľa
kudrik
 
Príspevky: 150
Obrázky: 55
Založený: 27 Nov 2004 18:40 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 12 Feb 2012 16:22 pm

kudrik napísal:No pekne napredujeme treba tomu nechať čas. Zastav sa doriešime ďalšie tvoje otázky.

Asi sa mu nechce k tebe keď si zvolil túto stránku, či? :mrgreen:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod kudrik » 12 Feb 2012 19:15 pm

Či je so mnou spokojný musí povedať on sám. Robím všetko preto aby bol on aj všetci čo prídu ku mne nakúpiť alebo
sa len poradiť.
Obrázok používateľa
kudrik
 
Príspevky: 150
Obrázky: 55
Založený: 27 Nov 2004 18:40 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 12 Feb 2012 21:53 pm

Milan666, to že som tu prihlásený neznamená, že by som nebol spokojný s kudrikom, ale nemôžem s každou prkotinou bežať za ním. Viď príklad, už spomínaný príklad s osvetlením v kryte. Neonka nesvietila a ja som ju na druhý deň bral so sebou za kudrikom reklamovať a nakoniec to do ruky v práci chytil už spomínaný kolega - akvarista, pootočil neonku v pätici do II. polohy a tá sa prekrásne rozsvietila. :oops: Keby som to tu bol "nadhodil", možno by sa niekto našiel ,čo by mi to vedel povedať, že to má dve polohy ako "kľúčik v spínačke auta" a nemusel som ťahať kryt v kufri auta. Alebo so zakalenou vodou, tá je mimochodom už krištáľovo čistá (viac ako keď som ju nalial). S kudrikom som spokojný, čo bol dôvod, že som nakúpil od neho a vrelo ho odporúčam aj iným. Podobné akvárium som mohol kúpiť aj v inej predajni vo ZV, ale dal som aj na vaše odporúčania tu na fóre a osobnú skúsenosť (obišiel som aj iné obchody) a práve kudrikova ochota a znalosti ma presvedčili aby som sa obrátil na neho a dúfam, že s ním môžem počítať aj do budúcna. 8)
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 12 Feb 2012 22:23 pm

Milan666, to že som tu prihlásený neznamená, že by som nebol spokojný s kudrikom, ale nemôžem s každou prkotinou bežať za ním.

No veď to on by mal pochopiť...

Nie, vy ste ma zle pochopili, ja som to nemyslel ironicky, to len sme sa snažili poradiť a on to napísal asi tak, že načo si pýtaš rady tu, keď môžeš ísť za ním. Prepáčte, vyznelo to tak.
Nakoniec, keď má človek doma internet, prečo by chodil zakaždým von, že?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod kudrik » 12 Feb 2012 22:41 pm

Ja som to nemyslel zle len som to asi zle napísal všetko je ok.
Obrázok používateľa
kudrik
 
Príspevky: 150
Obrázky: 55
Založený: 27 Nov 2004 18:40 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 12 Feb 2012 23:15 pm

Za kudrikom zájdem vždy rád keď budem môcť a pokecám s ním o prípadných nejasnostiach, len sa bojím aby som ho neotravoval s každou triviálnosťou. Asi som prehnane úzkostlivý, ale radšej byť trochu úzkostlivý ako neskôr pohroma. Veci ktoré som spomínal v predchádzajúcich príspevkoch ma postretli cez víkend a vzhľadom na mliečnu vodu, resp. prípadný úhyn baktérii, som mal obavy o rastlinky. No a chrčanie vo filtri v noci budilo moju priateľku (ženy majú asi ľahší spánok, ja spím ako drevo), takže som sa tomu logicky snažil prísť "na koreň". :roll:
A ozaj, v akvarku už mám prvých podnájomníkov, 2-och minislimákov ( oranžové telo+hnedá ulita = kotuľky ?), ktorý pricestovali asi "na čierno" s rastlinkami. Konkrétne asi v sadeničkách anubiasu a teraz sa preháňajú po akáriu ako by im patrilo. :lol:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 14 Feb 2012 21:21 pm

Takže problémy pominuli. Voda sa vyčistila sama podvoch dňoch a filter po dnešnej konzultácii s kudrikom pracuje konečne v tichom mode.
:!: Takže odkaz pre kudrika:" Papiere už netreba riešiť. Po tom čo som doma filter nainštaloval, ten teraz "maká" jedna radosť. A hlavne potichu. Neviem v čom to bolo, ale možno tým rozoberaním, vzduchovaním a pod. niečo sadlo na svoje miesto (i keď neviem čo by nesedelo, keď je tam komponentov nie veľa). Každopádne ďakujem." :D
DSC00808.jpg
Pohľad "z boku" akvarka na rastliny
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 15 Feb 2012 08:52 am

netreba trochu doliať vodu?
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.