Glossostigma elatinoides



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Glossostigma elatinoides

Odoslaťod beny » 03 Feb 2008 01:19 am

pred mesiacom som si kupil jeden kosik tejto rastlinky a rozsadil som ju co najsirsie po kuskoch na vytvorenie travnika.popustala mi nove poplazy.co by som mal spravit ak by som chcel ju teraz este viacej zahustit?kolko trva kym vytvori husty travnik u novozalozeneho akva?pridavam co,hnojim pmdd svietim 12 hodin 0,75w/100l.
beny
 
Príspevky: 11
Založený: 07 Jan 2005 00:08 am
Bydlisko: vranov n/t

Reklama

Odoslaťod strbino » 03 Feb 2008 11:49 am

ake velke mas dno?
inak glossa rastie rychlo
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod beny » 03 Feb 2008 13:50 pm

dno ma asi 8-10cm hrubku.vyska vodneho stlpca je 45cm.mal by som ju nejako poprestrihovat aby popustala nove poplazy?...
beny
 
Príspevky: 11
Založený: 07 Jan 2005 00:08 am
Bydlisko: vranov n/t

Odoslaťod atiles » 03 Feb 2008 15:09 pm

z tohto http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=16336 sa stalo toto za cca dva mesiace http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=17399 Samozrejme som v tomto období strihal a znova sadil a pritom zásoboval všetkých glossuchtivých Žilinčanov.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Odoslaťod jiskra » 15 Feb 2008 18:40 pm

Jak na neukaznenou Glossu ? :)
Problem je,ze mi roste vsude mozne,pres sebe,mota se do jinych rostlin a podobne.Jak ji udrzet na jejim vyhrazenem miste ?Roste pekne,ale tam kam nema.Dik za odpoved.
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Odoslaťod atiles » 15 Feb 2008 18:56 pm

jiskra napísal:Jak na neukaznenou Glossu ? :)
Problem je,ze mi roste vsude mozne,pres sebe,mota se do jinych rostlin a podobne.Jak ji udrzet na jejim vyhrazenem miste ?Roste pekne,ale tam kam nema.Dik za odpoved.

strihať (stříhat) !!!
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Odoslaťod jiskra » 15 Feb 2008 19:20 pm

:o
Tim mi chces rict,ze se nebude tolik plazit vsude mozne a vice se zahusti a soustredi na dane misto ?Napadlo me vyhradit nejaky prostor pro Glossu a kolem ni dat mensi kameny,aby nerostla tam,kam nema.
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Odoslaťod atiles » 15 Feb 2008 19:47 pm

jiskra napísal::o
Tim mi chces rict,ze se nebude tolik plazit vsude mozne a vice se zahusti a soustredi na dane misto?

Ano, presne to chcem povedať. Budeš ju strihať a odrezky zapichávať, zahusťovať, a potom už len ako trávnik strihať. Mne sa najviac osvedčilo strihanie cca 3 cm nad substrátom, ak chceš vrstvu Glossy hrubšiu tak je riziko že ti odhnije stonka a ostane ti v trávniku diera. O vyhradenom priestore by som vôbec nepremýšľal. Ja som si robil ilúzie s cestičkou a teraz sa kvôli nej vŕtam v akva denne.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Odoslaťod jiskra » 15 Feb 2008 20:05 pm

Dik za radu,vyzkousim :).
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod marlo » 13 Feb 2012 12:23 pm

Trocha ozivim temu o tejto nadhernej rasltinke.

Mam ju u seba v akvariu cca od marca 2011.Spociatku sa jej velmi darilo bez Co2 iba ziviny zo substratu a pridavanie Ferro Aktiv.
Ked som jej mal strasne vela rozhodol som sa ju preriedit a rozdal som cca 1/2.

Potom nastali problemy a nedarilo sa jej bez toho aby som cokolvek zmenil.

Niekedy koncom roka 2012 som zacal aplikovat CO2 a Tropica Plant Nutrition a Ferro Aktiv.. znova sa dostala do pohody a rozrastla sa .

TPN doslo tak som zamenil za PMDD TensoCoctail 1ml kazdy druhy den a KNO3+KH2PO4 v dni ked nedavam Tenso. + kazdy den EasyCarbo 1ml na 30l akvarium.

Cca ani nie do 14 dni glossa na jednom mieste zacala mat zlte listy az priesvitne a odchadza.To iste Blyxa Japonica ktora dovtedy pomaly rastla.

Moja otazka je ..je to nedostatok zeleza alebo prebytok ineho prvku ?

Nemeram tak neviem ,vodu menim 1xtyzdenne cca 1/3 z 30l ...svietenie 2x11W
Co2 merane dlhodobym testom 20mg/l

Predpokladam ze bez zmerania hodnoty Fe vo vode asi tazko urcim ci je ho malo alebo vela.
Niekde som cital ze pri skokovom zvyseni obsahu Fe sa moze glossa zachovat prave takto.
Nemali ste niekto podobnu skussenost ?

Ja svoje akvarko nedokazem normalne odfotit..uz ma to prestalo bavit robit pokusy s fotakom...tak sorry za kvalitu.
Prílohy
glossa1.jpg
glossa.jpg
nestastne miesto :(
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod azet » 13 Feb 2012 13:53 pm

marlo, hnojil si s TPN alebo TPN+?

1. ako to vyzera s prudenim? hlavne tento roh moze byt takou mrtvou zonou. z fotiek to tak vyzera.
2. ako a kolko KNO3+KH2PO4 tam davas? ratam, ze malo, aspon z fotiek to tak vyzera.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod Sunkafit » 13 Feb 2012 13:58 pm

u mna sa glosse v 25l akva darí aj ked ju nestrihám a rastie dohore je zdravá ako buk......denne 1ml makro+1ml seachem excel+1kvapka jbl dayli drops+1ml sera florena
svetlo 2x11w
co2 burčak
parametre teplota 26 ph 7,5 gh tušim niekde okolo 20 no3 netušim FE okolo 1
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod marlo » 13 Feb 2012 13:59 pm

ahoj

s prudenim mas pavdu je to mrtvy roh.
Hnojil som iba TPN

KNO3+KH2PO4 davam 1ml ... 6g KNO3 a 14g KH2PO4 som rozrobil v 100ml vody..a s toho obden 1ml.


Este sa vratim k prudeniu..to mam stale rovnake...mozno podla zanesenia vaty raz slabsie raz silnejsie ale ten roh je mrtvy v podstate od zaciatku.
Myslim ze to bude nieco s hnojenim ...
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod Sunkafit » 13 Feb 2012 14:11 pm

ja mám prúdenie silné eheim liberty 2040
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod Giftzahn » 13 Feb 2012 14:27 pm

@marlo: njn, vsetko nasvedcuje tomu ze prave ten roh je "mrtve miesto" v akva ... kam sa nedostava dostatok zivin a Co2 ..cize podla mna je s hnojenim u teba vsetko ok ..akurat musis zabezpecit prisun zivin a CO2 aj do toho "nestastneho" rohu a bude pohoda :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod marlo » 13 Feb 2012 14:50 pm

Hmm. Len ako sa da vysvetlit ze pri rovnakej konfiguracii akva...to najprv slo a teraz ne ?
Teda mam na mysli prudenie vody...

No skusim to nejako rozpohybovat....
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod Giftzahn » 13 Feb 2012 15:07 pm

marlo napísal:Hmm. Len ako sa da vysvetlit ze pri rovnakej konfiguracii akva...to najprv slo a teraz ne ?
Teda mam na mysli prudenie vody...

No skusim to nejako rozpohybovat....


njn, spustacom problemov mohlo byt aj to preriedenie .... cize ono vacsinou sa udeje nejaka zmena ... casto krat aj marginalna a skoro nepozorovatelna a problem je na svete ... jj, a rastlinky to davaju jasne najavo ze im cosi "nechuti" :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod azet » 13 Feb 2012 15:51 pm

tak sudiac podla fotky, sa rozpadaju stare listy. vidiet tam jeden mlady vyhonok a farba stonky a novych listkov je zdrava. takze za pricinu zelezo a pod. nepovazujem.

vidiet tam aj riasy na dreve. tie su tam od zaciatku, alebo od zmeny?

v akvarku je predpokladam AS amazonia?

moja teoria: donedavna rastliny zili z mikro+K z TPN, zdrojom N bola amazonia. limitnym prvkom bol P, ten sa tvoril vdaka rybam, krmivu, atd. rastliny rastli, nijako extremne rychlo, ale zdravo.

potom si zmenil koncept hnojenia:
pridanim P sa zrejme stava limitnym N, AS nestaci, KNO3 vo vode je spotrebovane rychlejsie, ako sa dostane do tohto kuta resp. v kute nieje dostatok co2 na asimilovanie volneho KNO3 vo vode listami, glossa si ho teda cerpa zo starych listov a tie nasledne zltnu a hynu.

riesenia:

1. prudenie by som vylepsil takcionak
2. bud sa vratis ku "staremu" konceptu, davkovat budes znovu TPN, alebo tenso + K2SO4 (cize TPN chudobneho muza)
3. zmenis pomer KNO3, navysis ho, navysis vsak aj dopyt po CO2, ktoreho budes zrejme musiet dodavat viacej aby si sa vyhol problemom s riasami. rast rastlin sa zrychli, strihanie, rozdavanie...
4. fuknut do dna tablety s NPK a do vodneho stlpca hnojit len mikro + K. tempo rastu by malo ostat komotne, tak ako doteraz.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod martin_s » 13 Feb 2012 15:55 pm

Giftzahn napísal:..akurat musis zabezpecit prisun zivin a CO2 aj do toho "nestastneho" rohu a bude pohoda :wink:


Ja neviem, mozno sa mylim, ale aj v akvariu platia fyzikalnochemicke zakony a s nimi aj difuzia...
Skor si myslim ze problem by mohol byt v pomere latok ako uz napisal azet.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod Giftzahn » 13 Feb 2012 16:01 pm

aha, takze amazonia .. njn, to bolo presne to co som netusil .... cize urcite K ... pokial mas v akva amazoniu tak je velmi pravdepodobne ze budes mat nedostatok K a tym padom su obmedzene aj moznosti rastliniek co sa tyka prijimania ostatnych makroprvkov t.j. N,P ... to K co je v KNO3 urcite nebude postacovat ... inak suhlasim s riesenim ktore navrhuje azet ...

co sa tyka tabletiek ... ako pise azet ... mozes "natabletkovat" dno a pre glossu to bude rozhodne plus ... pripadne este je mozne aj vziat injekcnu striekacku s ihlou a pekde hlboko do substratu zapichnut a "podstreknut" glossu napr. tym TPN+ ktore mas k dispozicii a nemusis kupovat tabletky ... toto super zafungovalo u chnura ked sadil a "rozbiehal" utriculariu .. cize by mohlo zafungovat aj u tvojej glossy :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod azet » 14 Feb 2012 18:24 pm

Giftzahn napísal:aha, takze amazonia .. njn, to bolo presne to co som netusil .... cize urcite K ... pokial mas v akva amazoniu tak je velmi pravdepodobne ze budes mat nedostatok K a tym padom su obmedzene aj moznosti rastliniek co sa tyka prijimania ostatnych makroprvkov t.j. N,P ... to K co je v KNO3 urcite nebude postacovat ... inak suhlasim s riesenim ktore navrhuje azet ...
:


to ci tam je amazonia, je len moja dedukcia. to musi povedat marlo.

"cize urcite K" - glossa je rastlinou, ktora signalizuje nedostatok draslika ako jedna z prvych. tvoria sa zlte bodky a nasledne dierky na starsich listoch. z fotky to skor vyzera na N.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod trinitysk » 14 Feb 2012 20:56 pm

Malo N na 100%, dokonca mam pocit, ze na tej druhej foto v rohu vidim aj zacinajucu jemnu sinicu...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod Giftzahn » 15 Feb 2012 06:53 am

azet napísal:
Giftzahn napísal:aha, takze amazonia .. njn, to bolo presne to co som netusil .... cize urcite K ... pokial mas v akva amazoniu tak je velmi pravdepodobne ze budes mat nedostatok K a tym padom su obmedzene aj moznosti rastliniek co sa tyka prijimania ostatnych makroprvkov t.j. N,P ... to K co je v KNO3 urcite nebude postacovat ... inak suhlasim s riesenim ktore navrhuje azet ...
:


to ci tam je amazonia, je len moja dedukcia. to musi povedat marlo.

"cize urcite K" - glossa je rastlinou, ktora signalizuje nedostatok draslika ako jedna z prvych. tvoria sa zlte bodky a nasledne dierky na starsich listoch. z fotky to skor vyzera na N.


jj, istotne aj bez nej ( ale pokial tam je tak o to viac je treba pridavat K) ... K - draslik nie je v prirode limitujucim prvkom cize aj v akva by mal by v rozmedzi medzi 10-30mg/l ako vravi "instantny navod" = v dostatocnom mnozstve ... aj to zltnutie by zodpovedalo nedostatku K ... ono da sa to overit jednym pohladom na zlty list ... pokial su zilky zlte je to nedostatok K ( pripadne ak na liste su aj nejake tie nekrozy ... t.j. cierne bodky) ak nie pridal by som radsej mangan :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Glossostigma elatinoides

Odoslaťod marlo » 15 Feb 2012 11:23 am

Nie je tam Amazonia.
Strk Hagen a po dnim Sera flore Depot.

Ta riasa na drievku... bola uz aj pred tym ...inak bolo cele obrastene riasou ktora vyzerala ako Clardophora ktora kompletne obrastla drevo.Bolo to pekne. Ale po nejakej dobe prestala byt krasne zelena..a bola taka nijaka..tak som ju pri jednom odsavani krasne odsal..s toho dreva a to co je vidiet na foto uz drzi poriadne.. :)

Mam dve moznosti skusim pridavat N alebo sa vratim k povodnemu hnojeniu ktore fungovalo.
Som nepoucitelny ...ked nieco dlhsie funguje mam potrebu skusit nieco ine a potom to tak dopadne :(
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.