Znizenie NO2 a NO3



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod prasan » 12 Jan 2012 23:09 pm

Filter nestíha odbúrať všetko preto ti to rastie.Po vyčistení komplet štrku si si v ňom zničil nitrifikačné baktérie ktoré sa tam tiež držia a tak aj dno samotné prispievalo k nitrifikačnému procesu.Teraz štrk Bohu žiaľ nepomáha.Prepláchni filter vo vode z akvárka aby si si aj v ňom nezničil baktérie (píšeš,že si ho nečistil dávno)-aby poriadne filtroval a baktérie sa v ňom nedusili+každý cca 3 deň dolej časť vody za odstátu čerstvú.Malo by sa to pomaly rozbehnúť.Nebolo by od veci pridať do vody baktérie aby sa ti to dno dalo zas dokopy čím skôr.Môžeš dať rastlinky,hlavne rýchlorastúce.Alebo tzv.odbúravače ako je Pistia.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Reklama

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod jarolin » 13 Jan 2012 01:09 am

dakujem moc za radu.. a diskusom to neublizi tie bakterie?
jarolin
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Jan 2012 17:17 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod maxxx01 » 13 Jan 2012 01:21 am

jarolin, tie baktérie sú v každom zabehnutom akva tak či tak, boli teda aj v tom Tvojom. Ty len doplníš to, čo si neuváženým zásahom do dna zlikvidoval. Čiže podľa zdravého sedliackeho rozumu by to žiadnym rybám škodiť nemalo.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod maxxx01 » 13 Jan 2012 09:24 am

ešte pre istotu doplním, máme tu na mysli samozrejme užitočné baktérie nitrifikačné.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod chnuro » 13 Jan 2012 10:31 am

@Jarolin, preco si to robil? Takto to vyzera, ze o akvaristike nevies vela a zadovazil si si diskusov do nie priliz vhodneho akvaria, ale to je uz na inu temu. Keby si o nitrifikačnom procese vedel aspon niečo, tak by si ten strk nechal v akvariu za kazdu cenu. Odporucam precitat si tému v časopise Akvárium č. 4: Dusík v akváriu (http://klub.akva.sk/akvarium.php). Potom pochopíš, čo si vlastne vyviedol.

prasan napísal:Filter nestíha odbúrať všetko preto ti to rastie.Po vyčistení komplet štrku si si v ňom zničil nitrifikačné baktérie ktoré sa tam tiež držia a tak aj dno samotné prispievalo k nitrifikačnému procesu.Teraz štrk Bohu žiaľ nepomáha.Prepláchni filter vo vode z akvárka aby si si aj v ňom nezničil baktérie (píšeš,že si ho nečistil dávno)-aby poriadne filtroval a baktérie sa v ňom nedusili+každý cca 3 deň dolej časť vody za odstátu čerstvú.Malo by sa to pomaly rozbehnúť.Nebolo by od veci pridať do vody baktérie aby sa ti to dno dalo zas dokopy čím skôr.Môžeš dať rastlinky,hlavne rýchlorastúce.Alebo tzv.odbúravače ako je Pistia.

Toto je presne to, co sa v tom akvariu stalo. Je to dokonca dôkaz, ze dno ma ovela vacsi vplyv na odburavanie skodlivych latok, ako filter samotný. Niektore akvaria dokazu prave pre toto fungovat aj bez filtra. Dno je skoro ako samostatný ekosystém a každé rýpanie v ňom ho ničí, nie je to iba hŕba štrku. Premytie štrku je ta najvacsia katastrofa, aku mohol Jarolin spravit v zabehnutom akvariu.

Nech ma vstupna voda akokolvek zle parametre (vysoky obsah NO3 a NO2), tak by som odporucal teraz menit vodu velmi casto aspon 2 tyzdne po tejto umývacej katastrofe, lebo v akváriu sa toho bude vediet nahromadit viac, ako je vo vstupnej vode.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Giftzahn » 13 Jan 2012 10:52 am

Toto je presne to, co sa v tom akvariu stalo. Je to dokonca dôkaz, ze dno ma ovela vacsi vplyv na odburavanie skodlivych latok, ako filter samotný. Niektore akvaria dokazu prave pre toto fungovat aj bez filtra. Dno je skoro ako samostatný ekosystém a každé rýpanie v ňom ho ničí, nie je to iba hŕba štrku. Premytie štrku je ta najvacsia katastrofa, aku mohol Jarolin spravit v zabehnutom akvariu.


jj, presne ako pises ... tu bude pes zakopany ... a je nad slnko jasne ze dno akva ... respektive cele dobre "zabehnute" akva je vlastne jeden velky dobre fungujuci filter :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod maxxx01 » 13 Jan 2012 11:05 am

Tak tak, len ešte doplním, že najlepšie by bolo teraz pár dní nekŕmiť, aspoň kým lieta to NO2 tak vysoko.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod chnuro » 13 Jan 2012 11:12 am

Giftzahn napísal:jj, presne ako pises ... tu bude pes zakopany ... a je nad slnko jasne ze dno akva ... respektive cele dobre "zabehnute" akva je vlastne jeden velky dobre fungujuci filter :wink:

Ty si dokonca prevadzkoval akvarium metodou EI bez filtra, len s koraliou na zabezpecenie prudenia. Ja som to s tym dnom pisal z vlastnej skusenosti - ked som robil nejaku prerabku v akvariu (a nebola jedna :-)), tak zvírené dno je vzdy kamen urazu. Premytý strk je katastrofa.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Giftzahn » 13 Jan 2012 12:37 pm

chnuro napísal:
Giftzahn napísal:jj, presne ako pises ... tu bude pes zakopany ... a je nad slnko jasne ze dno akva ... respektive cele dobre "zabehnute" akva je vlastne jeden velky dobre fungujuci filter :wink:

Ty si dokonca prevadzkoval akvarium metodou EI bez filtra, len s koraliou na zabezpecenie prudenia. Ja som to s tym dnom pisal z vlastnej skusenosti - ked som robil nejaku prerabku v akvariu (a nebola jedna :-)), tak zvírené dno je vzdy kamen urazu. Premytý strk je katastrofa.



jj, tak je .... sak som do zobral od podlahy ... naco filter... samotne akva je najlepsim fitrom ( bavime sa o rastlinnom akva ze ano ... nie tanganika, malawi, juz.am. cichlidky :mrgreen:) ... a krasne fungovalo, bez najmensich problemov a koralia len zabezpecovala dobre prudenie a distribuciu CO2 a zivin po celom akva ... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod jarolin » 13 Jan 2012 12:42 pm

dakujem za rady budem sa ich drzat... filter som uz vyluhoval a cely vylial do akvaria akvarko sa dost zakalilo no hadam sa to usadi... dnes by som mal ist pre rastlinky hladinovky (vysavacov dusiku) a pre riccie od vlado21 tak hadam to uz bude stacit... dakujem pekne este raz... :-* ;-)
jarolin
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Jan 2012 17:17 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod prasan » 13 Jan 2012 22:59 pm

Nemáš zač. :pivo: Nech sa to dá čím skôr dokopy.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod simona1 » 14 Jan 2012 00:18 am

Chcem sa opytat, zabieham 120 l akva a potrebujem znizit hlavne no2, a aj tvrdost vody, staci na to znizenie no2 nejaka plavajuca rastlina a zeolit?
Ak ano, ako ten zeolit dat do akva? napchat do filtra ku spongii alebo len tak volne dat na dno? a kolko na 120 l ?
Hodnoty vstupnej vody - voda 1 den odstata z vodovodu :
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 16
KH -medzi 6 a 10
PH - medzi 7,6 a 8
Cl 2 - 0

V akva su zatial planovane len valisnerie a mozno tie machove gule.
A ak sa mozem opytat i v tejto teme, znizila by som tvdost vody prevarenim casti vody, napr.20-30 l ? Chcela by som dosiahnut PH do 7,5 a GH do 12.
Dakujem za odpovede
simona1
 
Príspevky: 53
Obrázky: 0
Založený: 01 Jan 2012 19:29 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod puly » 14 Jan 2012 08:40 am

Vodu máš dobrú netreba špekulovať,ak chceš daj rastliny do akvária,ktoré Ti biologicky znížia KH a tým pádom upravia aj Ph vody.Asi veľa čítaš a zaťažuješ sa niečim,čo v Tvojom prípade je nepodstatné.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod chnuro » 14 Jan 2012 12:06 pm

@simona1 - Niekde v raviolkiných článkoch som sa dočítal, že zeolit je nevhodný filtračný materiál na zábeh akvária práve pre jeho absorbčné schopnosti. Ak ho máš vo filtri, vyhoď ho. Aspoň nateraz. Nechce sa mi to vysvetľovať, keď si to môžeš prečítať sama:
http://klub.akva.sk/akvarium.php (pozri číslo 4. začiatočník by to mal čítať každý večer na dobrú noc)

odporúčam pozrieť aj sem: http://maniakva.sweb.cz/ - možno to nie je designovo nadupaná stránka, ale obsahovo veľmi kvalitná.
Začiatočník velmi tazko rozlisuje na fóre, čo je blud a čo je dobrý tip. Preto by som každému začínajúcemu odporúčal prečítať najskôr časopis Akvárium a maniakva.sweb.cz. Škoda, že sa tento web už neaktualizuje.

S tvrdostou vody vela nespravíš, pokial vodovodnú nebudes riedit s destilovanou, alebo s vodou z Reverznej Osmózy (RO).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod martin_s » 14 Jan 2012 13:04 pm

simona1 to ze mas v nezabehnutom akva vyssie hodnoty NO2 je normalne (najvyssie hodnoty byvaju najcastejsie okolo 2 tyzdna po zalozeni), prebiehaju tam urcite procesy. Ked nastane biologicka rovnovaha (akvarium sa zabehne) potom budes mat NO2 na 0, treba iba trpezlivo pockat (za predpokladu ze mas akvarium zariadene ako ma byt).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod simona1 » 14 Jan 2012 13:53 pm

A ktore rastliny znizia KH?
Nastudujem tie stranky, nieco z ttoho akvaria som uz aj citala.
Zeolit nemam, len som sa chcela opytat ci by to niecomu nepomohlo...takze zatial ani nebudem kupovat.
Ak nepojde PH dole tak asi skusim tu destilku, a prevarena voda by teda nepomohla?
Momentalne mam rastliny asi v 40 l nadrzi posadene v kelimkoch, tak by som ich chcela presunut aj do 120 l, mam len valisnerie, je tam aj strk, filter pusteny nonstop a osvetlenie cca 12 hodin, nie je to preto v 120 l este, lebo potrebujem este spevnit skrinku pod 120 l akva, v tej 40 l nadrzi je to takto asi tyzden, tak mozem uz aj toto ratat ako cas zabehu, alebo az ked to bude v 120 l?
Myslela som ze ked to dam do 120 l, ze by som kazdy den doliala tak 20 l odstatej a nieco aj prevarenej vody, len neviem ci mi teda ta prevarena znizi nieco PH...
simona1
 
Príspevky: 53
Obrázky: 0
Založený: 01 Jan 2012 19:29 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod puly » 14 Jan 2012 20:11 pm

Choď do knižnice a požičaj si knihu 333x jak a proč od autorov Frank,Rataj,Zukal,tam nájdeš odpovede na Tvoje otázky.Aby Ti akvárium robilo radosť,prečítaj si knižky o akvaristike a never všetkému čo sa popíše na internete.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod holo0101 » 19 Feb 2012 22:21 pm

Ahojte
Mam mensi problem s NO3 oatatne parametre su v norme.Uz som 3x meral a nemozem ho znizit pod 100ku odkalil som dno menim 1x tyzdnne vodu krmim 1x denne a 1 den hladovka a nejde to znizit.Nechcem zatial kupovat nitrate minus na znizenie NO3.Co by som mal urobit aby to padlo dole. A ezte chcem dolozit trocha strku na dno nakolko mi nechceju drzat rastliny mam ho malo.Staci ak ho precarim a nasipem alebo treba nejak inac.dik
holo0101
 
Príspevky: 35
Obrázky: 16
Založený: 12 Nov 2011 00:51 am

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod martin_s » 20 Feb 2012 01:37 am

Urob väcsiu vymenu vody (otestuj si obsah v zdrojovej vode), pridaj rastliny s vyssimi narokmi na NO3,... Moznostou je aj to, ze mas zly test na NO3, pripadne ti chyba v akvariu iny prvok a rastliny ti nedokazu spotrebovavat NO3-, a ten sa ti zakazdym v akva hromadi. Tak ci onak po vymene vody by ti hodnoty mali klesnut, ak otestujes pred vyenou a hned po vymene (ak zdrojova voda nema rovnaky obsah NO3, co by nemala mat ak pouzivas pitnu vodu). Skus viac info o akvariu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Vlado21 » 20 Feb 2012 14:54 pm

zadovaz si po 2 trsy Pistie a Limnobia a po par tyzdnoch budes musiet prihnojovat... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod dedojozef » 20 Feb 2012 15:15 pm

Prepáč Vlado, ale nepríde mi to ako riešenie a ani ako dobrý nápad.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Vlado21 » 20 Feb 2012 15:22 pm

preco, dedojozef? U mna sa osvedcil. Samozrejme som ho nemyslel ako vseliek, ale po prvom kroku - odkaleni dna a ciastocnej vvmene vody by som si tie hladinovky urcite zaobstaral.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod dedojozef » 20 Feb 2012 16:11 pm

Mám pistiu a množí sa ako bláznivá :). To ale len znamená, že mám v akva (pravdepodobne) veľa dusíku. To, že sa ním živí ešte neznamená, že ho dokáže regulovať. Rôzne inzeráty na predaj Pistia stratiotes s komentárom, že odbúrava v akváriu nežiadúce látky je len šikovný ťah predavača. A pravda je na tom len čiastočná. Treba skôr hľadať príčinu zvýšeného množstva NO2 a NO3. Ono by to mohlo dopadnúť aj tak, že bude hladina plná plávajúcich hladinoviek a ostatné rastliny prídu o zdroj svetla, alebo v inom prípade, bude problém nehybná hladina.
Budem rád, ak ma odborníci opravia alebo doplnia :wink: .
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Vlado21 » 20 Feb 2012 17:15 pm

dedojozef, to ze pistia aj limnobium odburavaju dusik (prirodzenou cestou!) je pravda, nie "sikovny tah" predavaca. Neodburaju ti ho vsak z noci na rano, ale postupne. Niekto to vyratal na cca 1 g / m2 /den (u pistie). Ako rychlo (a ci vobec) sa dusik z vody odbura samozrejme zavisi aj od inych faktorov, ako napr. rezime svietenia, velkosti akva, sposobe krmenia, pocte a strukture osadky v nom - inac dusik pribuda v akva plnom zivorodiek a inac pri hufiku borarasiek.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.