Mulčovacia kôra



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Mulčovacia kôra

Odoslaťod gabriela » 16 Júl 2004 12:38 pm

Mulčovacia kôra
Da sa kora pouzit v akvaristike? Je mozne zohnat takuto drvenu koru napr na teraristicke ucely, alebo len v zahradnicktve? Dostat u vas v akvaristikach kôru v celku?
Bude plesnieviet vo vode?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod hurban » 16 Júl 2004 22:38 pm

Ja som kedysi experimentoval s dubovou kôrou pri cichlidách, ako pozadie.
Ale neprestajne farbila vodu - aj po pol roku.......mimochodom preto sa davaju whisky a koňaky do dubovych sudov, aby mali peknu jantárovú farbu :o)
Kora nehnije ale po čase stvrdne na kameň.
Loro
Obrázok používateľa
hurban
 
Príspevky: 24
Obrázky: 3
Založený: 08 Máj 2003 11:33 am
Bydlisko: Košice

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod bionic » 17 Júl 2004 21:49 pm

Na drevo v akva by som si dal pozor,hlavne preto ze rozklad bezneho dreva(nie korene z raselinisk a mociarov ktore tam su desiatky rokov)...je rapidny...a potom moze dost nielen k zafarbeniu vody..drevo+voda=zivna poda pre organizmy...
Obrázok používateľa
bionic
 
Príspevky: 34
Obrázky: 4
Založený: 17 Júl 2004 12:21 pm
Bydlisko: Košice

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod gabriela » 19 Júl 2004 09:15 am

hurban napísal:Kora nehnije ale po čase stvrdne na kameň.
Loro


Toto mozes potvrdit z vlstnej skusenosti? Upravoval si koru nejako predtym?
To farbenie mi ani torchu neprekaza.
Mimochodom barikove sudy na vino sutiez dubove?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod bionic » 19 Júl 2004 21:06 pm

No prave ze ja som s korou neexperimentoval,skusal som koren z mociara,ktory som vylovil,niekolko krat vyvaril....vzhladom sa nelisil od kupovanych..akurat zacal hnit.Mozno som ho mal upravit inak,moj bol akvaristom dlhi cas a dal mi radu:"jednoducho z drevom v nadrzi neexperimentuj".... :) ...ale to je subjektivny pohlad na vec.Uprimne lakalo ma to lebo drevo ci kora vyzera fakt dobre,ale zatial som sa nejak neodhodlal...mam z vzdy taky pocit ze nakoniec aj tak zhnije
Obrázok používateľa
bionic
 
Príspevky: 34
Obrázky: 4
Založený: 17 Júl 2004 12:21 pm
Bydlisko: Košice

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod vest » 19 Júl 2004 21:39 pm

Gabriela pozor,mulčovacia kôra je špeciálne upravovaná pre záhradkárske účely,napúšťaná rôznymi chemikáliami proti rastu burín a farbivami,zásadne nedoporučujem pre akva,nikto to neskúšal ,ale môžeš byť prvá.Ak to skúsiš daj vedieť ako to dopadlo.
Chúdence rybky.
vest
 
Príspevky: 163
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 18:10 pm
Bydlisko: BA

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod marian » 20 Júl 2004 06:11 am

Na ziadnom koreni, ci z raseliniska alebo z mangrovnika nieje kora. Aj pri navodoch na vyrobu korena do akvaria ako prve je- odstranime koru, namocime a ostrou kefou odstranime zvysky po kore. Kora zahniva.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod bolek » 20 Júl 2004 08:17 am

tak, tak, kôru z kúpeného koreňa treba odstrániť aj s mäkkým drevom... až do tvrdej konzistencie... možno rapídne ubedne z koreňa (jeho atraktívnosti), ale pre ďalšie využitie to stojí zato
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod gabriela » 20 Júl 2004 08:29 am

vest napísal:Gabriela pozor,mulčovacia kôra je špeciálne upravovaná pre záhradkárske účely,napúšťaná rôznymi chemikáliami proti rastu burín a farbivami...

No o tom silne pochybjem, ze by si dali s korou taku namahu.
Mozem si pozriet vreco, ale preco by robili nieco naviac, ked kora sama o sebe zabrani rastu burin a farbivo??? Ved by sa im to zbytocne predrazilo.

Moje rybky lutovat nemusis, som sice experimentator, ale vidis, najprv sa pytam ... ;)
Pozerala som aj na koru ktora sa pouziva v teraristike, ale je to fest drahe a ono to asi bude hnit tak ci tak.
Moje predstavy su asi taketo, ze to nema byt pre ryby ale pre korytnacky.
Ma to byt ako pridavny prostriedok k okyslovaniu vody.
Existuje kora, ktora je fest draha a predava sa v akvaristikach. Jeto tvrda ako keby tiez bola vytiahnuta z raseliniska.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod vest » 20 Júl 2004 08:46 am

Pozri sa v záhradkárskych potrebách,mulčovacia kôra býva červená,hnedá,žltá aj zelená a používa sa aj ako okrasná na prikrytie záhonov s kvetmi.Ja hovorím o tejto kôre.Kôra pre teráriá je iná a nie je chemicky ošetrená,aspoň nie tak ako záhradnícka.
vest
 
Príspevky: 163
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 18:10 pm
Bydlisko: BA

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod gabriela » 20 Júl 2004 09:02 am

Ok, pozriem. aj ked nekupujem ani krmivo pre ryby co je zelene zlte cervene :)
Vid. niektore vlocky :)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod vest » 20 Júl 2004 09:39 am

:o :o :o :o :o :o :o :o
vest
 
Príspevky: 163
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 18:10 pm
Bydlisko: BA

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod Raviolka » 20 Júl 2004 12:39 pm

gabriela napísal:Ok, pozriem. aj ked nekupujem ani krmivo pre ryby co je zelene zlte cervene :)
Vid. niektore vlocky :)


Taky jsem nadávno nakoukla do krabičky s vločkovým krmením a pořádně se vyděsila :shock: :? :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod Ceco » 20 Júl 2004 15:04 pm

Gabi, Raviolka,
To bolo myslene ironicky? Alebo som to zle pochopil.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod hurban » 20 Júl 2004 21:11 pm

Tak teda ako som s tou korou experimentoval ja.....Prvykrat som videl použitú kôru v jednej košickej predajni nedaleko hotelu Slovan kt. sa voplala POLENO. Bola to predajňa na drevo a rôzne laky atď. na drevo. tam mali akvarium asi 200 litrove, kde bola ako pozadie použitá dubová kôra - nijak neupravovaná. Voda bola asi do 2/3 a žli tam nejake živočíchy - buď rybky alebo male korytňačky....ale na tom v tejto debate až tak nezáleží. Drevo bolo tvrdé ako kameň. Informoval som sa a zistil som že to akv. im tam urobil pán Polyak, ktory mal naproti priestory na pestovanie rastliniek do akvírií... Pán polyak mi potom povedal nasledovne: kôra je dubová, nijako neupravovaná, dlhodobo ponorená vo vode, (asi rok), a stále trochu farbí vodu. tak som aj ja urobil nieco podobne, koru som zohnal na píle, najprv som ju močil vo vaničke, kde od večera do rána bola voda absolútne nepriehľadná, plávalo v nej kopu svinstva a aj nejaká rozpustená živica - ako keby olej na hladine. Tak som to namáčal asi mesiac, denne menil vodu (lebo som učakával omračujúci estetický zážitok z perfektného pozadia ku cichlidám). Asi po mesiaci sa intervaly výmeny vody predlžili na 2-3 dni, čo bol "sigmál" aby som to dal do prazdnej nádrže, narezal som dlžku tak aby zapadla v pozadí medzi dno a vrchnú výstuhu akvária dosť natesno a spodnu časť asi 10cm som zasypal pieskom. Kôra v pozadí a vápencové kamene z Hačavy boli neprekonateľné. astliny žiadne a ryby asi 12 ks amerických cichlíd. A potom to začalo..... každé 3 dni meniť 1/2 vody lebo na treti deň nebolo vidieť ryby..... začali sa množiť aj riasy.... tak to išlo niekoľko mesiacov až kym som to úplne nevzdal....keď som to cele rozoberal kôra nepreukazovala hnitie a bola trochu tvrdšia ako keď som ju tam dával....
možno keby som vydržal rok...neviem, alebo to dať niekde do potoka? Je tu priestor pre všetkých ktorí nemajú "čo robiť" :o

Mimochodom , rybky - SEVERAKY vyrástli v tomto "nenormálnom" prostredí na poriadnych mackov zo 4 cm na asi 12 cm....a boli úplne spokojné...

Po čase som sa dozvedel že vraj existuje nejaky LAK na drevo, ktorý je nezávadný pre potraviny (a možno aj rybky) a keby sa tým natrelo take drevo, možno by to mohlo byť OK......?

Gabriela: skús si zohnať nejaké kúsky dubovej kôry, namoč ich do lavóra a daj vedieť ako sa to sprava u teba, ahoj...Loro
Obrázok používateľa
hurban
 
Príspevky: 24
Obrázky: 3
Založený: 08 Máj 2003 11:33 am
Bydlisko: Košice

Re: Mulčovacia kôra

Odoslaťod rado1121 » 21 Júl 2004 01:06 am

to farebne co sa predava to nieje kora ,ale morene liko :idea:
Obrázok používateľa
rado1121
 
Príspevky: 124
Obrázky: 27
Založený: 09 Mar 2004 18:32 pm
Bydlisko: Hlohovec


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.