Výroba UV sterilizátora



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod matus » 26 Okt 2008 23:24 pm

zdravim
trosku pridam aj ja
vratim sa na zaciatok: je uplne jasne, ze cim blizsie mikroorganizmus pri ziareni, tym skor uhynie :dead: , a tym vyssia ucinnost (preto tam autor clanku doporucuje dat tu pozdlne narezanu vlozku z tej trubky), lenze na druhej strane sa tym pri konstantnom prietoku zvysi rychlost prudenia vody okolo trubice a tym padom sa aj skracuje expozicny cas (tz. doba pocas ktorej je mikroorganizmus vystaveny ziareniu), orientacne som to prepocital v danom konkretnom pripade zhruba zo 4 sekund na 2,6. A som pri otazke, ... na jednej strane mame vyssiu ucinnost ale kratsi cas a na druhej strane nizsiu ucinnost ale dlhsi expozicny cas ...
tymto by som chcel teda vyzvat majitelov UV C-eciek (hlavne teda autora clanku) aky maju na to nazor, pripadne skusenosti, len dodam, ze autorizovani vyrobcovia UVC-eciek si s tym vobec nerobia starosti, plášť vody okolo trubice kludne nechavaju aj 5-6 mm
dakujem

ps: ad Paulovič - tak som sa teda docital, ze vas prototyp slape, nebolo ju potrebne rozobrat, vycistit alebo nejako dotesnit ? stale slapala ako na zaciatku ? nemohli by ste hodit na forum nejake cerstve foto z posledneho modelu ? :o
diky
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Reklama

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod paulovic » 27 Okt 2008 10:17 am

prototyp šlape ... stále som zostal pri prototype, ktorý je na fotkách v mojej galerii

Vyrábal som x dalších (mohli by sa zo skúsenosťami ozvať majitelia) , ale nevedel som sa dokopať k prerobeniu vlastnej :oops:
Teraz prešlo akvárium plnou prestavbou, vrátane filtrov, ale UV-C som nevenoval pozornosť .... len zbežne. Vnútri minimálny povlak, sklo skoro čisté, žiadny priesak vody.

Pekné zistenie s prietokmi, nikdy som to nepočítal cez čas ....
Uplne prvý pokus bol pri použiti 50mm trubky, ale tam účinnosť nebola žiadna ... na priesvitnej hadici na výstupe sa tvorili riasy pri zapnutej UVC.
Druhý prototyp (môj) bol postavený na priereze 40mm. Rias podstatne ubudlo, ale stále to nebolo ono. Nakoniec som do nej vložil dalšiu trubku, takže sa vzdialenosť resp povrch vody zmenšil a na výstupe pri zapnutom UV-C, priamo pod svetelnou rampou nevznikajú žiadne riasy. Ked ju vypnem, tak v priebehu týždňa nevidieť dovnútra cez povlak na hadici.
UV-C nieje pustené stále! Zhruba raz do mesiaca na pár dní.

Z tohoto zistenia sa dá vydedukovať, že účinok na mikroorganizmi po dobu 2,5s je dostatočne zničujúci. Filter obháňa vodu v akva niekolko krát za hodinu (Fluval 204) takže aj takýto krátky čas dokáže zničiť riasy a pri pravidelnom obehu predpokladám, že aj väčšiu časť mikroorganizmov.

Dlhšiu dobu sa chystám na prerobenie celej rozstrekovacej rampy, ale z časových dôvodov to stále pred sebou tlačím ako hovnivál :cry:

Vlastný model je aj prvý funkčný, takže tofo je v galerii.
Posledný model je nafotený v postupe prác pri výrobe. Ďalšie zmeny neboli spravené.

PS: momentálne fotiť akva nemôžem, lebo sa hanbím za stav akvária z mojej blbosti :cry:
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod matus » 27 Okt 2008 11:58 am

asi s tym tensim plášťom okolo trubice to bude predsa o nieco lepsie ... vychadzam z faktu, ze baktericidny ucinok je priamo umerny expozicnemu casu (ak je bakteria teoreticky stale v rovnakej vzdialenosti od zdroja ziarenia), ale na druhej strane baktericidny ucinok kvadraticky narasta so skracovanim vzdialenosti od zdroja ziarenia,
takze to by bola teoria (opravte ma niekto ak sa mylim) a zrejme aj to skratenie expozicneho casu na necelu polovicu pri zmensenej vzdialenosti je vyhodnejsie, navyse to potvrdzuje aj prax
inac osobne som meral u znameho jednu uvc-ecku od autorizovaneho vyrobcu, bola tam vzdialenost 4,5 mm ..., dotycny je velmi schopny akvarista, ktory sa prikladne stara o akva, takze je tazko posudit, ci tie riasy nema vdaka uvc-ecke alebo svojej starostlivosti, tiez ju zapina sporadicky
niektori vyrobcovia robia uvc trubice zvnutra leskle, cim sa tiez trochu zvysuje ucinnost - nema niekto napad, ako by sa to dalo zrealizovat po domacky ...?
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod paulovic » 27 Okt 2008 12:14 pm

lesklé? nie je to zlý nápad.... len neviem či to má v tomto prípade zmysel.
Neviem či lesklá plocha dokáže usmerniť vlnovú dlžku uvc tak, aby to malo zmyslel realizovať. Toto ale netuším ako realizovať. Možno alobal, alebo nejaká fototapeta (pozor na lepidlo) tieto pokusy nechám na niekoho povolanejšieho .... matus? :lol:

likvidácia rias hrubou silou nemá zmysel. Ked je vyvážené prostredie, tak sa riasy objavujú len výnimočne. Takto som fungoval niekolko rokov za predpokladu dostatočného svetla (na 200l 4x30W) hnojenia a CO2.

teraz po založení som podcenil fosfáty (málo rastliniek, vela svetla, plná dávka hnojenia) a momentálne to mám zamorené hnedou riasou a štetičkou. Tak mi treba. Musím začať od začiatku.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod triscene » 22 Feb 2012 11:42 am

ak chapem dobre tak teoreticky mozem kupit T8 15W UV-C trubicu napr. Phillips a v pohode ju nahodit na moj kryt a zapnut ju, ucinnost asi nebude az taka ako keby mala byt v rurke s prietokom vody ale efekt by to mohlo mat.
co vy na to?
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Milan666 » 22 Feb 2012 17:48 pm

Fúúú keby to tak bolo, no počkám na názor
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod triscene » 22 Feb 2012 17:51 pm

trubice existovat existuju, T8 je standardna patica..takze fungovat by to mohlo, otazne je ze kedy to pustat kedze UV C svetlo asi nie je dobre pre oci a tak takze mozno to pustit v noci pripadne na cas ked nikto nie je doma. samozrejme ze by to nebezalo nonstop :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod lukáš marek » 23 Feb 2012 18:08 pm

Funkčnosť takéhoto zapojenia je nulová možno 1 percentná. vodný stĺpec filtruje uv žiarenie podobne ako sklo (o čosi menej).
pri stave uvc sterilizátora sa doporučuje max. vzdialenost od vody 4 cm, možno aj menej. Takže záver: žiadný osoh a možne poškodenie očnej sliznice...
lukáš marek
 
Príspevky: 49
Obrázky: 25
Založený: 03 Aug 2010 00:18 am

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Mariok » 23 Feb 2012 20:01 pm

Funkčnosť to mať bude, nakoľko UV-C spôsobuje aj vznik ozónu nad hladinou - čerením sa časť do vody dostane, otázka je však lukášom spomínaná mizivá a nekontrolovateľná učinnosť a ani ten ozón nemusí každému robiť dobre.
Okrem toho ozonizátory sa robia úplne inak a sú relatívne za pár šupov. Tvojim smerom riešenia by som už skrátka nepokračoval.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod ichthys » 23 Feb 2012 21:56 pm

UV-C trubice do T8 by som asi neodporucal prevadzkovat len tak v kryte, neviem kolko UV C ziarenia dokaze absorbovat sklo na akvariu a ci mas kryt natolko tesny aby cez neho nesvietilo kade tade, ale viem co to spravi ked ju nechas bezat len tak. Totiz kedysi sme mali doma problem s plesnami v byte a ja som vykoumal, ze to urobime ako v mikrobiologickom labaku na skole, otec zohnal trubicu, zapojili sme... Plesne na istu dobu zmizli ale po par dnoch uplne chcipol fikus, ktory som v izbe zabudol. Jednoducho uschol a nebolo mu pomoci. K voni ozonu sa pridala vona PVC tapety, ktorou sme mali olepenu skrinu. Mama nas skoro zabila :mrgreen: :angel:
Hlavne ze nik neoslepol, na to som daval pozor aby tam nik nechodil kym to svietilo...
ichthys
 
Príspevky: 232
Obrázky: 3
Založený: 15 Okt 2010 15:00 pm

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Mariok » 23 Feb 2012 22:05 pm

Ichtys mi pripomenul: Aj ten ozón pri vodnej hladine by sa tvoril len bez krycieho skla. S krycím sklom by si len vyrábal ozón v miestnosti.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod marcus504 » 30 Mar 2012 09:43 am

zdravim mam otazku mozno trochu blba ale , mam horske slnko :P :P chcel by som to namierit na akva ci by to znicilo riasy alebo aspon dako ublizilo ,, ale sa bojim ci to rastlinam a rybam neublizi diky vopred :pivo:
marcus504
 
Príspevky: 93
Obrázky: 1
Založený: 16 Apr 2010 16:52 pm

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod lukáš marek » 31 Mar 2012 10:42 am

horské sklo je uv-a , uv-b v správnom pomere. tento typ žiarenia má veľmi slabú sterilizačnú schopnosť.
lukáš marek
 
Príspevky: 49
Obrázky: 25
Založený: 03 Aug 2010 00:18 am

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod lukáš marek » 31 Mar 2012 11:32 am

horské sklo je uv-a , uv-b v správnom pomere. tento typ žiarenia má veľmi slabú sterilizačnú schopnosť.
lukáš marek
 
Príspevky: 49
Obrázky: 25
Založený: 03 Aug 2010 00:18 am

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Milan666 » 31 Mar 2012 12:25 pm

Dva krát a dvakrát chyba, slnko, či sklo?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod lukáš marek » 31 Mar 2012 18:10 pm

:oops: pardon :oops: nejak mi to blbne, keby sa nasiel niekto ochotný kto by mi to opravil :) Jasné že som myslel slnko... Horské sklo nepoznám....
lukáš marek
 
Príspevky: 49
Obrázky: 25
Založený: 03 Aug 2010 00:18 am

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod robo79 » 10 Dec 2012 21:00 pm

Zdravim Vas vsetkych, prisiel som postup a skompletizoval suciastky, z ktorych sa da urobit bezpecny 11W UV-C sterilizator, cca do 35E, s mensou watazou samozrejme cena klesa.Musim pockat na material, co som poobjednaval, urobim nejaku fotodokumentaciu a kto si chce zhotovit vlastnu UV-C lampu poskytnem informacie napr. v nejakom clanku.
Len sa chcem opytat ci o to bude zaujem a ci sa mi to oplati spisat a pofotit?
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Snoopy » 10 Dec 2012 21:16 pm

Ci sa to oplati?? Ja osobne by som sa rad takym niecim (funkcnym) pochvalil a podelil sa s ostatnymi.. ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod robo79 » 10 Dec 2012 21:30 pm

Snoopy napísal:Ci sa to oplati?? Ja osobne by som sa rad takym niecim (funkcnym) pochvalil a podelil sa s ostatnymi.. ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk


Zdravim, ok pripravim k tomu foto a textovu dokumentaciu.
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Milan666 » 10 Dec 2012 22:35 pm

Určite sa aj ja na to pozriem
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod robo79 » 21 Dec 2012 00:08 am

robo79 napísal:Zdravim Vas vsetkych, prisiel som postup a skompletizoval suciastky, z ktorych sa da urobit bezpecny 11W UV-C sterilizator, cca do 35E, s mensou watazou samozrejme cena klesa.Musim pockat na material, co som poobjednaval, urobim nejaku fotodokumentaciu a kto si chce zhotovit vlastnu UV-C lampu poskytnem informacie napr. v nejakom clanku.
Len sa chcem opytat ci o to bude zaujem a ci sa mi to oplati spisat a pofotit?


Zdravim,

chcem sa podelit o informacie pri vyrobe mojho vlastneho UVC-sterilizatora.
Clanok najdete ako prilohu v PDF formate.

Pre administratorov: Ak by bol clanok zaujimavy a vecny, mozem poskytnut text a obrazky pre pulikovanie do sekcie clanky.
Prílohy
navod-uvc.pdf
Navod UVC - sterilizator
(294.63 KiB) Stiahnutá 576 krát
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Milan666 » 21 Dec 2012 14:00 pm

Chcelo to osobitnú tému s fotkami, alebo dohodnúť s adminom článok, skús ss
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.