Ake rybicky pre ziaciatocnika ?



Všetko okolo akvarijných rýb

Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod _daRK » 11 Jan 2005 11:26 am

Zdravim.
Buduci tyzden budem mat akvarium, je komplet technicky vybavene (60l), aj s rastlinkami a 2 prisavnikmi. S akvaristikou nemam ziadne skusenosti, zatial len stahujem cele weby a zbieram info. Poradte, aky typ rybiciek si vybrat ? Na Vianoce som dostal dve zavojnatky od priatelky v okruhlom akvarku (ja viem - trapia sa tam), ale zistujem ze tie nemozem kombinovat skoro so ziadnymi bezne druhmi dostupnymi rybiciek. Nechat zavojnatky v okruhlom akvarku a nekombinovat ich s novymi rybickami ? Viete mi poradit aj co sa tyka konkretnych druhov a aj poctov ? Viem o pravidle 1cm / 1l, ale mne to velmi nehovori, kedze informacie o dlzkach ryb sa roznia. Pacia sa mi farebnejsie rybicky.
Dakujem
_daRK
 
Príspevky: 80
Obrázky: 5
Založený: 11 Jan 2005 11:10 am
Bydlisko: Zilina

Reklama

Re: Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod Papagaj » 11 Jan 2005 13:19 pm

Maj zlutovanie a ak mas tie zavojnatky v elementke , tak ich daj dotoho 60l akva ak vravis ze uz funguje.
Obrázok používateľa
Papagaj
 
Príspevky: 119
Obrázky: 14
Založený: 25 Feb 2004 22:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod bolek » 11 Jan 2005 13:38 pm

.....a uz nic nekupuj....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod andy.betta » 11 Jan 2005 20:41 pm

Zaujimave, ako sa ancistrus stal povinnym inventarom akvaria.
Este mas jednu moznost. Kupit nejake ine akvarko s filtrom a slabsim svetlom, nekupovat ohrievac a slahnut tam tych dvoch karasov. A do kompletnej 60-tky dat nieco zivorode na zabehnutie. Mecune a platy su vdacne ryby a su aj cenovo prijatelne. Ale nezabudni na rastliny, tie su dolezite. A najdolezitejsie hltat info a este raz hltat. Drzim palce
P.S. Uz pocujem ako strngaju kluce adminovi v rukach, ako sa k nam blizi aby to tu zamkol :lol:
Naposledy upravil andy.betta dňa 11 Jan 2005 21:45 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod dracula » 11 Jan 2005 21:36 pm

andy.betta - v tomto s tebou suhlasim /bez hadok :o /, je nadhera ako sa z ancitrusa stal doslova povinny inventar, ale "môže" si za to sam. Vďaka povesti mierumilovnej a prospešnej ryby.......
A ten napad z kupov druheho akva je tiez v poho, na zabehnutie - gupky, platy, mecune - popripade mne sa napriklad osvedcili - kardinalky cinske.......cenovo v poho, nenarocne a pekne......a rastliny.......ja som zacinal bez nich, ale nakoniec "všetky cesty vedú k rastlinam"
A infa tiež nieje nikdy dosť...............maj sa........držim palce....
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod _daRK » 13 Jan 2005 16:11 pm

Asi to nakoniec vyriesim tym malym akvarkom a hodim tam nejaky filter. Nechce sa mi vymienat celu vodu kazdy treti den. Neporadite mi, kolko litrove akvarko pre 2 zavojnatky je vhodne ? Tak aby som ho tiez nemusel v lete chladit stale. A co vyjde jeden lacny filter ?
_daRK
 
Príspevky: 80
Obrázky: 5
Založený: 11 Jan 2005 11:10 am
Bydlisko: Zilina

Re: Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod Maco » 25 Jan 2005 04:51 am

ja som tiez zaciatocnik a akvarko mam len par mesiacov a navyse mi presakuje ale co uz. ja som zacal so Zivorodkami poecilia vifarina (ospravedlnujem sa ak to nepisem spravne) proste ta oranzova:) potom silver molla a teraz som si kupil krasne skvrnite Black molla. su to velmi pekne rybicky vzhladom aj spravanim. a su vacsie ako gupky. a samozrejme mam aj ancitrusa 8) dokonca prezili aj dost tazke ochorenie krupičkou. ale liek mi zabil rastliny. teraz mam dve. skus si v obchode pozriet ako vyzeraju tie mollly. mne sa velmi pacia. dokonca sa mi aj rozmnozuju ale zas nie privelmi :roll:
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod duri » 25 Jan 2005 08:19 am

_daRK napísal:Neporadite mi, kolko litrove akvarko pre 2 zavojnatky je vhodne?
Nuz ja mam v 100 l akva (80 l vody) 4 ks zavojnatiek (carassius auratus) a je ich tam podla mna az moc... Ale neprevzdusnujem. Totiz za rok celkom pekne podrastu, rataj tak 6-7 cm bez chvosta. Dost znecistuju vodu (NO3), vo vacsom objeme sa to lahsie strati. V kazdom pripade vol taky tvar akvaria, aby mala hladina co najvacsiu plochu (kvoli kysliku), teda skor nizsie ako vyssie. Takze odporucam min. 40 litrove, povedzme 45x30x30 cm, vzduchovanie, filter s aspon 1 litrom filtracnej hmoty (staci molitanova "Rataj" kocka nastoknuta na cerpadlo Atman), rychlo rastuce rastliny (kvoli odstranovaniu dusicnanov - napr. egeria je dobra), prihnojovat denne troskou PMDD bez KNO3.
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

pomoc

Odoslaťod TomasMasar » 23 Feb 2012 18:09 pm

dobry den..chcel by som zacat s akvaristikou a neviem ci mam zacat s chovom cichlid alebo zivorodiek alebo tetry so skalarmi..poradite mi pls..mam 112L akvarko..a neviem sa rozhodnut ake rybycky si donho dat...dakujem :)
TomasMasar
 
Príspevky: 3
Založený: 23 Feb 2012 17:58 pm

Re: pomoc

Odoslaťod luko36 » 23 Feb 2012 18:34 pm

cichlidy 100% do 112litrov nie prosim skalare, no neviem, podla výšky akvaria, ku každým rybkam sa da vyhladat ake podmienky potrebuju minimalne, tak popozeraj, je aspon dobre že si sa najskor spýtal a chces radu.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: pomoc

Odoslaťod TomasMasar » 23 Feb 2012 18:50 pm

akvarko je rozmerov 80x35x40 ....a ty konkretne by si naco dal? tie zivorodky? alebo?
TomasMasar
 
Príspevky: 3
Založený: 23 Feb 2012 17:58 pm

Re: pomoc

Odoslaťod michal.chvostac » 23 Feb 2012 21:09 pm

aj skalare su cichlidy. inak praveze by sa aj nasli cichlidy, ktore by si tam mohol chovat, ale skalare radsej nie. popozeraj si napr. cichlidky rodu apistogramma a microgeophagus. poriadne si vsak vsetko prestuduj o rybe ktoru chces dat do akvaria. a ak si rybky nikdy nechoval, tak by mozno bolo lepsie skusit to najprv so zivorodkami. akvarium najprv poriadne zabehni a s rybami pockaj. precitat si o tom nieco mozes aj tu na fore v teme ZABEH.
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc

Odoslaťod Vlado21 » 23 Feb 2012 23:25 pm

zacni zivorodkami (gupky alebo endlerky), ked sa akva zabehne pridaj hufik niecoho tetroviteho, prip. par skalarov (idealne by bolo keby si sa trafil do samca a samicky), ale to je v uvedenom objeme uz na hrane unosnosti. Cichlidy, ked uz tak, len nejake juhoamericke (napr. ramirezky). Prip. kus guramy, tie su celkom nenarocne a pritom atraktivne v akvarku o rozmeroch, ktore udavas. Na rozhodnutie (mimo zivorodiek) mas vsak este dost casu, akva musi byt dobre zabehnute, idealne aj zarastene zelenou, aby bola voda prirodzene filtrovana, obyvatelia akva mali dostatok prirodzenych ukrytov a nasli si v poraste aj nieco "pod zub"...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc

Odoslaťod martin_s » 24 Feb 2012 10:01 am

Microgeophagusy ani apistogrammy by som ako zaciatok neodporucal z jedineho dovodu - su narocnejsie na kvalitu vody a nachylne na ochorenia. Ak cichlidy tak by som tam skor dal africke z rodu Pelvicachromis.
Ja by som ti vsak (narozdiel od Vlado21) poradil pockat so vsetkymi rybami pokial sa ti akva nezabehne, cize nedavat tam ani zivorodky dovtedy. Ten cas mozes vyuzit vyberom ryb a studovanim podmienok ake potrebuju.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod Vlado21 » 24 Feb 2012 11:09 am

Otazka je este co je "zaciatok". Ja som samozrejme nemyslel vpustit do nadrze zivorodky hned po napusteni vody z vodovodu, ale aspon po 2 tyzdennom zabehu akva. U Martinom spomenutych Pelvicachromis treba pocitat s tym, ze su v case trenia tvrdo teritorialny druh (objem 100l je minimum) a ze sa radi vrtaju v dne takze lahko vykorenia jemnejsie este dobre nezakorenene rastliny (nevyhoda oproti zivorodkam), inac mozu byt.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc

Odoslaťod Milan666 » 24 Feb 2012 14:39 pm

TomasMasar napísal:dobry den..chcel by som zacat s akvaristikou a neviem ci mam zacat s chovom cichlid alebo zivorodiek alebo tetry so skalarmi..poradite mi pls..mam 112L akvarko..a neviem sa rozhodnut ake rybycky si donho dat...dakujem :)

To už máš napustené? zariadené? ako dlho?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod TomasMasar » 24 Feb 2012 16:40 pm

nie este ho nemam zabehnute
TomasMasar
 
Príspevky: 3
Založený: 23 Feb 2012 17:58 pm

Re: Ake rybicky pre ziaciatocnika ?

Odoslaťod Milan666 » 24 Feb 2012 19:33 pm

Tak na rybky máš času dosť, čiže aj času na úvahu a čítanie. Preštuduj si biotopy, amazonia, južná amerika, ázia, india indočína a pre cihlidy afrika. To však do 112 litrov radšej nie, nechaj si poradiť. Potom uvažuj tak, aby si vyplnil vrstvy v akva, myslím dno, strednú vrstvu a hladinu. Tesne pod hladinou a nižšie sa pohybujú napr. živirodky, v strede napr. tetry a dno pancierničky a pod.
Je to kvoli potrave, ale aj iné výhody to má
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.