sweter - 240 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 19 Feb 2012 14:19 pm

objem: 240 l
rozmer: 120x40x50 cm
zalozene: posledna komplet prerabka v novembri 2011, update layoutu 11.02.2012 (2 nove korene, presadzanie atd)
osvetlenie: 124 W (2x aqua glo 40 W, 2x ziarivka 22 W), svietenie momentalne 11,5 hod. denne
osadenstvo: 15x Neonka cervena, 34x Razbora Hengelova (kupoval som 20, predavac sa dost preratal), 11x Caridina japonica, 7x slimak (Clithon sp.), 1x Prisavnik skvrnity
rastlinstvo: Vallisneria spiralis (asi), Heteranthera zosterifolia, Hemianthis micranthemoides, Pogostemon helferi, Chrismas moss, Rotala rotundifolia, Alternanthera Splendida, ostatne som zatial neidentifikoval
dno: "nejaky" jemny strk, pod nim vyzivny substrat JBL Aquabasis plus, zopar guliciek Bivoj
hnojenie: PlantaMin (tekute) nahodne alebo pri vymene casti vody, CO2 bruciak pocas svietenia
filter a udrzba: Eheim ecco pro 2036, vymena 1/3 vody 2-3x mesacne
Prílohy
240l_01.jpg
12.2.2012 (1 den po uprave layoutu)
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 19 Feb 2012 14:20 pm

hodnoty 19.2.2011 (nepresny papierikovy test)
- NO3: 10 mg/l
- NO2: 0-0,5 mg/l
- GH: 7°d
- KH: 8°d
- PH: 7,4

Problem je odhnivanie starsich casti niektorych rastlin: HM, Heteranthera zosterifolia, utricularia odisla uplne (v minicku sa paradoxne HM a utriculari dari dobre). Vela si slubujem od zmien ktore nastanu v blizkej dobe: co2 set (meranie CO2 drop checkerom ktory mam uz vyrobeny - vdaka za rady azetovi), hnojenie (PPS Pro), detailnejsie testovanie vratane obsahu prvkov (dakujem krtovi za rady), tak dufam ze 240ka pojde konecne podla mojich predstav.. Cca o rok planujem 700vku, cize toto bude taka predzahradka.
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod Milan666 » 19 Feb 2012 14:36 pm

Už, už som chcel napísať, že sa ťa chytia tí, čo niejako CO2 nemusia, ale ideš do toho. Píšeš niejaký substrát, ale mne sa lúbi
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod Snoopy » 19 Feb 2012 15:44 pm

prosím Vás ako sa volá tá rastlinka v strede, vzadu? Ď. Inak akva velmi pekné.
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 19 Feb 2012 16:02 pm

Heteranthera zosterifolia, diky
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod LaXo » 19 Feb 2012 16:19 pm

pekne farebne zladene, mne sa paci. Ak mozem, tu Heterantheru Z. si posad naredsie, ak jej das dost svetla (okrem ineho samozrejme) odvdaci sa Ti krasnymi obrovskymi listami. Takto si budu navzajom zavadzat a budu zbytocne krpatiet. Uz sa tesim na update :pivo:
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 19 Feb 2012 16:38 pm

vdaka, v layoute predtym som tu Heterantheru pri vrcholkoch zastrihaval a nakoniec z toho vznikla cudne vyzerajuca husta guca :) takze asi mas pravdu, skusim tenroraz poriedit a nechat rast
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod fazyl » 19 Feb 2012 18:56 pm

velmi slubne akvarko opat. mne trosku skrie oci rozmiestnenie korenov, dal si ich dost symetricky a ten najvacsi je presne v strede akvarka. Skus pohladat nieco o zlatom reze, kde sa "focus point" umiestnuje nie do stredu ale do cca 2/3 zprava alebo lava. Ale inak velmi pekne, drzim palec :)
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod azet » 20 Feb 2012 13:19 pm

cau sweter, nezacina to zle. ale suhlasim s fazylom, s korenmi by si sa mohol este pohrat, posunut ich trochu na boky akva 2+1, v strede nechat otvoreny priestor. kludne aj bez vysadby. pri tom svetle husty koberec tazko docielis. namiesto rastlin tam dat huf panciernickov :) nechat tam len valisky a pridat este dalsie krypty. pouzity strk je osviezujuci. hlavne pri vsetkych dnesnych soiloch.

pripomina mi to stare amanove prace, biely riecny strk, valisky a krypty. par kamenov prip. korenov. na holom dne v strede corydorasy, na vanucich valiskach japoniky...keep it simple.

filter na tu litraz mohol byt silnejsi, nevadi, spravi to aj pridavne cerpadlo - take umocnenie tej riecnej atmosfery.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 20 Feb 2012 13:54 pm

fazyl azet vdaka, rad si necham poradit, skusim nieco s tou kompo. Co sa tyka rybiek tak zostavu uz menit nechcem (mal som predtym este 2 sae ktore som nedavno daroval a 3 sumcekov Synodontis multipunctatus, ktore som daroval este minuly rok). Co sa tyka rastlin tak to HMko velmi chcem (ani nie koberec ale skor take kopceky), tak mozno este nieco vymyslim so svetlom ak by nerastlo. Eset sa mi velmi paci rastlina microsorium pteropus narrow, rozmyslam ze by som pridal na niektore z driev (lave alebo prave).
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 29 Feb 2012 11:59 am

Obrázok

Chcem vas poprosit o radu, takto mam sfarbeny home-made drop-checker. KH4 vodu som vyrobil z destilky a sody bikarbony (nasledny test KNK sedel), reagent som pouzil tento: http://akvaland.sk/testy-vody/235-sera- ... oztok.html. Podla skaly to vyzera na prilis vela CO2, ale na rybach ani krevetkach nepozurujem ziadny problem, PH udrzujem kontrolerom uz par dni na 6,9 (z povodnych 7,6 nameranych sondou). Rastliny bublinkuju len velmi malo, tak neviem ci sa riadit testom a znizit CO2 alebo skor sledovat ryby a rastliny a nechat tak. Vdaka.
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod trinitysk » 29 Feb 2012 12:51 pm

Nechal by som ako to je, prijde mi to uplne v poriadku...ze nebublaju rastlinky moze byt aj kvoli malo makro, nielen ked je malo CO2, fotosynteza teda prebieha menej a ani Co2 ju nenastartuje na vyssie obratky... Kolko mas Po4 neviem, bolo by fajn si ho sledovat najma ak drzis NO3 pomerne nizko okolo 10ppm.
Za CO2 sa ti Val. urcite nepodakuje a je otazka casu kedy sa odporuca...najma ak pojdes s Co2 este o cosi vyssie (nizsie ph pri tejto alkalite). Taktiez pozor na heterantheru, notoricky znama ako zrut makra, najma No3, ak ho nema zacne cernat....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 29 Feb 2012 13:39 pm

vdaka. v piatok som zacal davat makro aj mikro - zatial namiesane podla navodu PPS Pro (ale ratane na 200l akva), vzdy po tyzdni chcem pomerat NO3 a PO4 (a Fe) a podla toho upravit pomery hnojenia na nasledujuci tyzden, tak dufam ze sa mi to podari vyladit. Co sa tyka heteranthery, tak presne s tym cernanim som mal predtym dost problem, ale uz teraz po tych par dnoch hnojenia+co2 vidim zlepsenie.
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod trinitysk » 29 Feb 2012 15:33 pm

S tym hnojenim je to spravny postup, som rad ze sa tu najde niekto kto premysla a zrejme aj studuje, urcite chvalim! Tak nam daj vediet ako si dopadol a ako si si to nastavil, dam/e na teba pozor aby si isiel spravnym smerom..:-) Nech sa dari!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 29 Feb 2012 16:12 pm

heh :) velka vdaka, aj ostatnym co mi poradili. teoria je jedna vec a prax druha, tak uvidi sa postupom casu ako to pojde. ked bude viditelnejsia zmena tak poslem nejake aktuality.

Este k layoutu (ten stredny koren som posunul k tomu lavemu a obe skupiny o nieco vzdialil od seba, vyzera to lepsie). Tu Heterantheru som preriedil, ale rastie strasne rychlo a dost sa plazi, cize ak chcem urdrzat nejaky tvar tak musim strihat, tzn. ze tomu hustnutiu ( = mensie listy) sa asi nevyhnem?. No a dalej netusim ako potom udrzat nejaky tvralejsi tvar ked uz bude vo vyske/sirke aku chcem, lebo aj ked budem zastrihavat konce tak stale to cele bude rast, tak potom jedine radikalnejsi strih (do urovne pod peknymi vrchnymi listami) a pockat kym to zase zarastie? Ako na to?
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod trinitysk » 29 Feb 2012 16:23 pm

Heteranthrea pokial ma co potrebuje (hlavne vela makro) tak rastie velmi rychlo, treba ju neustale tvarovat/strihat, cim castejsie tym lepsie, zaroven ale zacne hustnut.
Na rozdiel od niektorych inych stonkoviek zvykne v strede viacej vyholovat a teda radikalne strihy vypadaju vzdy dost skarede...nevyhnes sa im ale uplne...proste z casu na cas musis rastlinku pekne omladit...hustnutiu navonok a zaroven aj rednutiu vo vnutri (ked budes mat vytvarovany nejaky pekny tvar) sa nevyhnes...to uz doporucujem na tvarovanie podobne nenarocny ceratopteris (akykolvek), ten aj menej vyholuje, aj pomalsie rastie, lepsie sa tvaruje a kontroluje a je celkovo udrzatelnejsi...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod Vlado21 » 29 Feb 2012 16:50 pm

sweter, len mala poznamka k obrazku: tie aqua glo dost citit, farebne podanie akva je uzasne! nech sa dari! :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 29 Feb 2012 17:18 pm

vdaka, aj tebe.. akurat je problem, ze kedze idu trubice spektrom viac do modrej a tie 2 ziarivky do zltej - tak robia pod sebou take zlte oblasti (na tejto fotke to nie je moc vidiet), cize uvazujem ze zmenim ziarivky za nejake viac biele a ked niekedy odide 1 z aqua glo tak kupim namiesto nej nieco podobne ako life glo, aby mi to dalo dokopy taku optimalnu farebnost.
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 29 Feb 2012 17:27 pm

@trinitysk - to zastrihavanie ma dost bavi, takze pokym ma neomrzi, tak to s tou Heterantherou budem skusat.. :)
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod Milan666 » 29 Feb 2012 17:51 pm

Vlado21 napísal:sweter, len mala poznamka k obrazku: tie aqua glo dost citit, farebne podanie akva je uzasne! nech sa dari! :pivo:

Výborná poznámka a len doplním: Pozor na tie trubice "glo", oni totiž silno skresľujú zafarbenie tekutiny v DS
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod LaXo » 29 Feb 2012 17:57 pm

ano Heterantheru je dobre zastrihavat casto, cca tyzdenne, aspon podla mojich skusenosti nema moc rada vecsie prestavky v zastrihavani. Niekedy mam aj ja bolavu hlavu z uvah ktory ze to vyhonok skor odstrihnut, ale zatial sa mi zda ze cim na redsie od seba tym je krajsia. Potom uz tie listocky sa tak nepekne splyvaju do nevzhladneho celku. Tot postreh amatera zaciatocnika.
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod Vlado21 » 29 Feb 2012 22:11 pm

sweter napísal:vdaka, aj tebe.. akurat je problem, ze kedze idu trubice spektrom viac do modrej a tie 2 ziarivky do zltej - tak robia pod sebou take zlte oblasti (na tejto fotke to nie je moc vidiet), cize uvazujem ze zmenim ziarivky za nejake viac biele a ked niekedy odide 1 z aqua glo tak kupim namiesto nej nieco podobne ako life glo, aby mi to dalo dokopy taku optimalnu farebnost.

mnoo, myslim, ze vymena aqua glo by nebola dobrym krokom. Nedaju sa trubice skor preusporiadat, prip. doplnit este 1 glo aby tie zlte pruhy zanikli? Ak chces cele akva "vyzltit", ta life glo by bola zbytocne draha, stacili by ti aj standardne 865ky (min. rozdiel v tepelnom podani, nie uz v cene)...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod trinitysk » 01 Mar 2012 10:40 am

LaXo napísal:ano Heterantheru je dobre zastrihavat casto, cca tyzdenne, aspon podla mojich skusenosti nema moc rada vecsie prestavky v zastrihavani. Niekedy mam aj ja bolavu hlavu z uvah ktory ze to vyhonok skor odstrihnut, ale zatial sa mi zda ze cim na redsie od seba tym je krajsia. Potom uz tie listocky sa tak nepekne splyvaju do nevzhladneho celku. Tot postreh amatera zaciatocnika.

Je to tak, nema rada silne zostrihanie naraz, je potrebne ju zastipovat postupne a casto..inak zacne aj bez dovodu nejaky cas po brutalnom zostrihu hnednut. Ako som uz ale spominal, urcite sa ani takemuto rieseniu pri nej nevyhnes...je to proste raz taka rastlinka a ked ju mas rad, nie je co riesit..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: sweter - 240 l

Odoslaťod sweter » 09 Mar 2012 02:35 am

Ahojte, takze ako som spominal, riesim prvy krat hnojenie makro/mikro, pokusam sa o PPS Pro a mam tu nejake nove problemy, nove otazky a nove vysledky testov :)), tak pokusim sa popisat a budem vdacny, ak niekto zareaguje:

- zaciatok hnojenia - 24.2. (cize to budu 2 tyzdne, po 1. tyzdni som to povodne chcel pomerat a upravit pripadne hnojenie, ale nemal som este PO4, tak som len vymenil nieco cez 1/3 vody a namiesal si na 2. tyzden znovu tie iste zakladne pomery podla navodu)
- hnojenie denne, vecer makro a rano mikro

Davkovanie: 1. stlpec su hmotnosti z navodu, 2. stlpec su uz preratane na 200l na tyzdnennu davku
59 g | 2,18 g | K2SO4
65 g | 2,40 g | KNO3
_6 g | 0,22 g | KH2PO4
82 g | 3,03 g | MgSO4*7H2O
80 g | 2,96 g | CSM + B

- mikro som objedvanal ako CSM+B, na sacku je uvedene len: Mikroprvky, zlozenie: 7%FeEDTA; 2%MnEDTA; 0,4% ZnEDTA; 0,1% CuEDTA; 0,485% CaEDTA; 0,89% MgEDTA; 0,06% Mo; 1,3% B

Hodnoty z akva (8.3., merane pred hnojenim):
- PH: 6,65
- KNK: 8,5°
- NO3: 17 mg/l
- NO2: 0 mg/l
- PO4: 0,15 mg/l
- Fe: 1 mg/l
- CO2: DC svetlo zeleny

Pre porovnanie hodnoty z vodovodu:
- PH: 7,35
- KNK: 6°
- NO3: 10 mg/l
- NO2: 0 mg/l
- PO4: 0 mg/l
- Fe: 0 mg/l

Problemy:
- na vallisnerii a korenoch sa objavila sedohneda vlaknita riasa (taka ta rozvetvena)
- pri HMku este stale vidim hnednutie starsich listov (resp. tie casti co hnedli su teraz zhnednute este viac)

Otazky:
1- na zaklade merani by som zrejme mohol makro zatial nechat aj davkovanim aj pomerovo tak isto a mikro znizit napr. na 1/2? (dnes som z viacerych dovodov radsej vymenil 1/2 vody)
2- ak chcem to davkovanie a pomery potom co najviac optimalizovat, mozem uvazovat takto?: ak som to spravne pochopil, PPS Pro je o tom, pridat denne cca take mnozstvo z kazdeho prvku, kolko akva za 1 den aj spotrebuje (prip. + nieco malo navyse, co sa vykompenzuje napr. vynechanim alebo vymenou casti vody), tzn. ze by som sa mal dostat na priblizne take davkovanie, ze ked nameram "nejake" hodnoty 1 den (napr. pred hnojenim) tak presne o 24 hod. (tiez pred hnojenim) by som mal namerat hodnoty cca take iste?
3- MgSO4 ma na PPS Pro to povodne davkovanie 41 g, cital som ze ak sa pouzije MgSO4*7H2O treba ratat 2x tolko, preto som vychadzal z 82 g, ale podla tohto linku: http://www.flowgrow.de/naehrstoffe/perp ... o-t56.html, je pri MgSO4*7H2O uvedenych tiez len 41 g, aka je teda spravna gramaz?
4- tu na fore som videl spomenute ze CSM+B by malo mat kvoli vysokemu obsahu zeleza polovicnu davku ako je v navode PPS Pro, je to tak? (vzhladom na u mna namerany vysoky obsah Fe sa mi zda, ze nieco by na tom mohlo byt)
5- viete mi prosim niekto povedat ako sa prejavuje prilis vela CO2 na krevetkach? Ryby su u mna ok, ale mam trochu pochybnosti o 1 CJ ktora ide nejako do oranzova, a na inej ked som dnes skusal ist s pH este o nieco nizsie (cca 6,5) som si vsimol cudnejsie chovanie, pohybovala sa akoby strnulejsie a skrabala sa nozickami, tak neviem ci nejde o nejaky stav pred vzliekanim (CJ mam uz dlhsie a predtym som si to nikdy nevsimol, no pre istotu isla hned ta 1/2 vymena vody a pH udrzujem na povodnych 6,65, zajtra budem pozorovat ako su na tom).
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.