Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave

Odoslaťod scooty14 » 03 Mar 2012 10:18 am

Dobrý deň,

včera som si bol kúpiť 3 nových mečúňov (samca a 2 samičky). Vyzerali v poriadku. Dnes ráno mala jedna zo samičiek biely flak na hlave, trocha aj pri chvoste. Je neaktívna, takmer vôbec nepláva. Akvárium mám cca 80l, založené bolo zhruba pred 2 mesiacmi.
Ešte chovám 2 guramy (jedna z nich je dosť agresívna na druhú), fosilisa, a iné menšie rybky. Myslíte, že je to zranenie od tej guramy, alebo ide o nejakú pleseň?

Obrázok
Obrázok
scooty14
 
Príspevky: 7
Založený: 03 Mar 2012 10:04 am

Reklama

Re: Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave

Odoslaťod hofi » 03 Mar 2012 11:42 am

Ide o pleseň
scooty14 napísal: Akvárium mám cca 80l,Ešte chovám 2 guramy (jedna z nich je dosť agresívna na druhú), fosilisa, a iné menšie rybky.


Fosilis je veľká ryba nevhodná do tvojho akvária.
http://rybicky.net/atlasryb/pakerickovec_dvoupasy
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave

Odoslaťod larix » 03 Mar 2012 11:47 am

Ja skôr tipujem baktérku ale môžem sa mýliť.
A fossilis skutočne nie je "menšia rybka".
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave

Odoslaťod scooty14 » 03 Mar 2012 12:01 pm

Fosilisa som nemysles ako menšiu rybku. Ja viem, že to pre neho nie je zrovna vhodné akvárium, kedysi som ho choval v 350l ale museli sme sa presťahovať do bytu, kde som to akvárium mať nemohol.
A k tomu mečúňovi: čo by ste mi poradili, aby som robil? Nie je to nákazlivé? Mám skončiť jej trápenie alebo je nejaká šanca na vyliečenie? Vďaka za odpoveď.
scooty14
 
Príspevky: 7
Založený: 03 Mar 2012 10:04 am

Re: Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave

Odoslaťod larix » 03 Mar 2012 12:06 pm

Ja osobne by som sa snažil častými výmenami (2-3x týždenne 30%) udržovať kvalitu vody a sledoval, či sa stav zlepšuje. Čo sa týka liečiv, použil by som (v izolácii) Baktopur direct, čo je ale dosť drahý liek a neviem, či sa oplatí liečiť jednu rybu. V každom prípade tá baktéria je iba tip, môže ísť, ako už bolo spomenuté aj o pleseň, nálevníkov atď., prípadne ich kombináciu. Správna diagnostika je základ, pretože nesprávna liečba môže v konečnom dôsledku narobiť viac škody ako úžitku.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave

Odoslaťod trinitysk » 03 Mar 2012 12:13 pm

Je to bakterialne ochorenie s najvacsou pravdepodobnostou (so 100% presnostou ti to povie len mikroskop), nevidim na foto ktorych kvalita tiez nie je nic moc, ziadne biele chumace s vystupujucimi "riasami"....
O bakterke je tu popisane dost na portaly, pripadne aj inde na nete najdes ako postup tak aj navrhovane liecenie...choroba je vysoko nakazliva (nedoporucujem rybku nechavat s ostatnymi v jednom akva) a vznika pri nedostatocnej hygiene akvaria (nevhodna kvalita vody, hlavne vela NO3 atd.) ktory je primarny spustac tejto choroby. V kazdom pripade okamzite zvysit cistotu akva pravidelnym odkalenim v rozostupe 1 dna...na zaciatok. Nasledne kazdy tyzden menit pravidelne vodumin 30%, este lepsie 50%, rybky ti len podakuju.
Toho sumceka niekomu daruj alebo odnes do akvaristiky, nema tam co robit...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave

Odoslaťod scooty14 » 03 Mar 2012 12:33 pm

Rybku momentálne nemôžem dať do karantény, pretože tam mám malé gupky. Skúsim vymeniť 30% vody a pridať do vody 32 kvapiek costamed F od sery. Na liečbu krupičky mi to pomohlo. Teplotu zvýšim na 27°C a možno pridám aj trocha soli.
scooty14
 
Príspevky: 7
Založený: 03 Mar 2012 10:04 am

Re: Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave

Odoslaťod trinitysk » 03 Mar 2012 12:49 pm

Nepomoze, krupica je nieco uplne ine ako bakterka ci mozna plesen (o com pochybujem ze to je, to by bol ale ten lepsi pripad...). Zbytocne si len este viac destabilizujes akva a vystresujes rybky...ale rob ako myslis, ja sa tu rozculovat nebudem, nema to zmysel...odo mna radu uz ale necakaj ak ich teraz zacnes trapit svojim nezmyselnymi hokus pokusmi...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave

Odoslaťod larix » 03 Mar 2012 13:10 pm

Prečítaj si druhú časť poslednej vety v mojom predchádzajúcom príspevku. Radšej neliečiť ako liečiť zle. Tým priebeh ochorenia len urýchliš a ešte si rozhasíš rovnováhu v akváriu (ak nejaká je).
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mečúň obyčajný - biela škvrna na hlave

Odoslaťod scooty14 » 03 Mar 2012 13:37 pm

Vymenil som polovicu vody, teraz počkám, ako sa to vyvinie do zajtra. Do vody nebudem zatiaľ nič pridávať. Ďakujem všetkým za rady.
scooty14
 
Príspevky: 7
Založený: 03 Mar 2012 10:04 am


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.