Old-timer



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Mar 2012 17:07 pm

trinitysk napísal:Nie neberiem osobne..:-) Napisal si cit.: "Pri vysokých nádržiach je skôr problém svetlo nasmerovať, aby neunikalo bočnými stenami a udržať vodu nezakalenú" - prvym dvom argumentom rozumiem, tretiemu nie... Ako suvisi vyska nadrze s udrzanim vody nezakalenej. Ale asi si chcel napisat, teraz z tvojho dodatocneho vysvetlenia dedukujem, ze je dolezita cistota vody hlavne u vyssich nadrzi kedze je tam dlhsia draha svetla ako u nizsich...
Rotala - je to subjektivne, pekna pre mna nie je urcite..
Limno. - schvalne, skus ju zostrihat a zasadit priamo pod svetlo, rad sa pozriem za 2 tyzdne ako bude vyzerat. V smere hore sa zacne rychlejsie zahustovat ako ta povodna, ale vo svojej dolnej polovici bude na tom velmi podobne..To ze je hore terajsia Limno. hustejsia je sposobene hlavne tym, ze je blizsie k svetlu...Z fotky bohuzial neviem posudit, ze ci koren je naozaj ten hlavny problem a ako tieni...Prijde mi skor dost subtilny a rastlinky pomerne zosiroka zasadene, takze az na taky velky tien sa mi to nezda, ale neviem objektivne takto posudit...
Stauro - mal som ju asi 10 krat a emerzne listy mi nikdy neodhnili. Prebiehalo to vzdy tak, ze emerzne listky sa akoby posuvaju v poradi dolu v smere k strku a z hornej casti zacne rast submerz, stonka vyrazne zhrubne, po cca 3M aj ztuhne a zacne byt krehka/lamava. Po prvom zostrihani sa zacne samozrejme vetvit/rozmnozovat cistym submerzom. To co vidim ja na foto mi prijde uz ako cisty vytiahnuty submerz, mozno az na tu poslednu uplne zprava rastlinku ktora je este taka vetcha, niekde na prelome...Pokial tvrdis, ze vrsky su emerzne listy tak som si na 99% isty, ze nie su. Uvidis, co ti pod tym svetlom pojde a co nie...
Ja radim na zaciatok aspon 0,4W na liter, aj ked samozrejme je to udaj/meradlo nepresny/e. Tvoja vyhoda je jednoznacne v nizkom akva co ti pomaha dohanat intenzitu v osvetleni...
To pogo si rad pozriem o 3-4M ako bude vyzerat, teraz je este velmi skoro...(ale je chutne, musim uznat..:-) )



To s tým zákalom si pochopil správne, sry ale niekedy sú moje myšlienkové pochody a vyjadrovanie nezrozumiteľné.
Tú Rotalu nechám tak, máš pravdu, je to subjektívne.
Limnophila je úplne v pohode (samozrejme nikdy nebude taká hustá ako pri silnom svetle), každý týždeň vahadzujem 5-6, 20 cm kusov stoniek a ešte k tomu stále odnožuje. Môžem skúsiť pokus, čo navrhuješ a kúsok zasadím niekde inde.
Čo sa týka pogostemonu, je zasadený necelé 3 mesiace, kúpil som ho dosť biedny (fotka po mesiaci).
Tie vzpriamené listy Staurogyne sú skutočne emerzné. Kúpil som ju od Rataja a prišla vo forme cca 4-5 cm emerzných stoniek so začínajúcimi koreňmi. Keď som ich zasadil, správali sa úplne inak, ako popisuješ. Najmladší pár (skôr iba základ) lístkov zožltol a rast sa úplne zastavil. Namiesto toho, z nódu v úrovni substrátu vyrástli stonky, ktoré sa začali plaziť po substráte. Ich listy a v porovnaní s emerznými listami boli užšie a s oblou špičkou. Práve dnes som submerzné stonky odstrihol a zasadil vedľa, chcem, aby pustili nové korene a nové odnože. To, čo ostalo po zostrihu je na fotke.
Inak s tým svetlom 0,4 W na začiatok súhlasím.
Prílohy
DSC06071.3.jpg
Stauro po zostrihu
DSC05637.1.jpg
Pogo po 1 mesiaci
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Mar 2012 17:11 pm

Milan666 napísal:Pekná, kvalitná fotka, ááááá samozrejme krásna čerešnička


Len ten škrabanec na skle nad jej chrbtom to trochu pokazil.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod trinitysk » 06 Mar 2012 17:17 pm

Pogo super, nie je o com..
Od Rataja som stauro nikdy nemal, co som popisoval boli rastlinky od Dennerle a Tropica, tam to bolo presne ako som pisal a plazit sa to zacalo az ked som to strihol, inak nie...To co ja vidim na foto tu a aj na tych predtym by som nikdy nepovedal, ze je emerz, uz len podla tych stoniek ale aj tvaru listov...budem ti musiet asi verit..:-)
Aj tak si ale myslim, ze svetla mu bude malo a ze sa bude tahat vyssie, ved uvidime...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Mar 2012 17:28 pm

To odnožovanie stauro môže tiež teoreticky súvisieť so svetlom. Napríklad tak, že submerz. listy sú náročnejšie na svetlo a keď ho je málo (môj prípad) listy začnú odumierať, čo je rovnaké ako zostrih.
Ale najviac ma prekvapil ten pogo, že sa zatiaľ vôbec nevyťahuje, aj keď necelé 3 mesiace nie sú až tak veľa.
Ako to pôjde ďalej, to som sám zvedavý...
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod trinitysk » 06 Mar 2012 17:57 pm

Pockaj, pockaj..:-) Teraz som z toho jelen:-) Tebe odumierali submerz listy? Pises, ze cit: "Napríklad tak, že submerz. listy sú náročnejšie na svetlo a keď ho je málo (môj prípad) listy začnú odumierať, čo je rovnaké ako zostrih.". Teraz som uplne dopleteny..:-) Ved tebe zozltli emerz listy a potom sa ti zacala stauro vetvit a vytvarat submerz ako novu rastlinku...
Ja si skor myslim, ze emerzne listy su narocnejsie na svetlo a ked ich das do akva tak aj preto ti opadaju...mne zrejme vobec neopadali preto, ze mam dost svetla, tebe opadali preto, ze ho mas malo. Som zvedavy ako casto budes stauro strihat aby ako tak vyzerala...
Pogo treba pockat, velmi pomaly koreni, treba pockat na tie najsilnejsie kusy ako sa budu spravat, chce to este cas, podstatne ale je, ze sa mu pekne dari podla toho co vidim...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Mar 2012 18:03 pm

To bol čisto omyl, sry, vymenil som emerz za submerz, odumierali emerzné listy.
Naposledy upravil larix dňa 06 Mar 2012 18:18 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Mar 2012 18:06 pm

Jedna fotka pre tých, čo nesledovali debatu o svetle v téme "nazor na akvo".
Pogostemon helferi, fotené cca po 2 mesiacoch po predchádzajúcej fotke, 0,24 W/l:
Prílohy
DSC06067.5.jpg
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod Milan666 » 06 Mar 2012 20:16 pm

Takže ten pogo je ten istý? Tam sa chytala aj riasa, či zle vidím? V jednom akva mám to úplne totožné
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Mar 2012 20:34 pm

Neviem, či je ten pogo úplne totožná rastlina, medzi fotkami som ich presádzal ale na obidvoch fotkách som sa snažil vybrať tie najkrajšie.
Vidíš dobre, riasy začínajú mierne nabiehať. Mám plné akvárko malých Ancistrusov a kreviet, takže tam sypem kopec žrádla atď. Dúfam, že keď sa tých potvor zbavím, všetko sa vráti do normálu.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod trinitysk » 06 Mar 2012 20:45 pm

K tym riasam..mas dobre a riadne poodkalovane dno? Mne ten substrat prijde taky akoby zajdeny ...Skusil by som ako prvy krok to cele poriadne precistit...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Mar 2012 20:53 pm

Dno neodkaľujem vôbec :) Určite je tam toho dosť ale kým neboli prísavníky a krevety, akvárko bolo bez rias (iba GDA na koreni). Začal som meniť častejšie vodu (3 x týždenne namiesto 1 x) tak uvidím. Zatiaľ tých rias nie je veľa, tak to nejako extra neriešim a verím, že keď po odstránení cca 120 rýb a 50 kreviet budem menej krŕmiť, spraví sa to samo.
Ešte doplním, že povrch substrátu je úplne čistý. Ryby to stále víria a vycucne to filter.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod trinitysk » 06 Mar 2012 20:57 pm

To urcite pomoze, ved sam uvidis, ja by som aj to dno pobehal hlavne ked mas na tom koreni, predpokladam ciernu stetinku (BBA)...Jedine ze by si mal v akva dalsiu extraordinary pikosku v podobe GDA na koreni (co som nikdy nevidel a nepocul..).:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Mar 2012 21:04 pm

Je to buď GDA alebo GSA (?). Dám fotku.
Naposledy upravil larix dňa 06 Mar 2012 21:12 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Mar 2012 21:11 pm

Riasa.
Prílohy
DSC06095.3.jpg
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod trinitysk » 07 Mar 2012 10:14 am

Je to GSA. Pokial je len na dreve signalizuje dobry stav vody a zdrave akva, pokial nie je aj na listoch ci skle akva vo vacsom mnozstve tak by som ju vobec neriesil (inak vznika hlavne na velmi svetlych miestach v akva s podporou nedostatku PO4 a CO2).
Je vitana hlavne na korenoch presne tak ako ju mas ty, kde posobi velmi esteticky a dodava drevu peknu patinu
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Old-timer

Odoslaťod Giftzahn » 07 Mar 2012 10:21 am

@larix: njn, fesna riasa na drievku ... davam mu hned taky prirozdeny vzhlad ... a uz je tam aj krevetka ... jj, tak tuto teda riesit nemusis ..samozrejme da sa celkom velmi jednoducho z korena dostat prec ...ale ja by som ju tam nechal .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 07 Mar 2012 10:48 am

Áno, na tom dreve vyzerá naozaj pekne a prirodzene. Začala však rásť aj na starších listoch Anubiasu. Tiež som čítal, že príčiny jej výskytu sú také, ako píšeš. Ale nechcelo sa mi veriť, že mám málo fosforu - mám veľa rýb, veľa kŕmim, málo svetla, na rastlinách nepozorujem prejavy nedostatku. Skôr som myslel, že limitujúcim faktorom rastu rastlín bude buď CO2 alebo draslík, prípadne nejaký mikroprvok, a teda fosforu bude dosť. Asi by som mal začať merať a prípadne fosfor dodať ale to už je proti mojej filozofii "low tech" a určite najprv skúsim tie výmeny vody, odkaľovanie dna a odstránenie nadbytočných zvierat.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod trinitysk » 07 Mar 2012 10:54 am

Ide skor o pomer PO4 a NO3, hlavne ked ti NO3 kolise...Pokial chces mat low tech tak presne ako pises, castejsie cistenie ktore zamedzi fluktuacii NO3, pripadne skusit pomalsie rastuce rastlinky presunut na miesta kde je este menej svetla (kraj nadrze, pod koren a pod.) Dobre su neritiny na ocistenie,pripadne aj otici (ti uz ale menej)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 07 Mar 2012 11:15 am

Neritiny žerú aj GSA? Je dosť tvrdá...
To presadenie Anubiasu by určite pomohlo ale presádzať zatiaľ nechcem. Som rád, že sa mi podarilo vytvoriť aspoň aký-taký, + - trojuholníkový layout (ten vyplynul z potreby zakryť filter). V prvej fáze som sadil štýlom "kde bolo miesto" ale caiman mi na rybicky.net vnukol myšlienku trochu sa zamerať aj na kompozíciu. Bol som ale obmedzený tým, že som nechcel použiť kamene (zníženie objemu), korene už tiež boli (tie som rozkladal asi 3 hodiny, stále sa mi to nepáčilo :D ) a hlavne mal som kopec rastlín, z ktorých mi bolo ľúto akúkoľvek vyhodiť, a preto som sa snažil použiť všetky. Pridávam fotku ako to vyzeralo pred úpravou:
Prílohy
16.jpg
Zmena
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod trinitysk » 07 Mar 2012 14:31 pm

Ano, neritina ako aj clithoni (ti su este o cosi lepsi, zvyknu menej oddychovat..:-) ) su na GSA velmi dobry, riesis ale samozrejme len nasledok a nie pricinu, takze to bude skor o redukcii alebo drzania GSA na uzde...vyskusaj a uvidis..
Kazdy layout je vzdy o kompromise, sam mam problem pretoze chcem presne tak ako ty pouzit max rastlin...Layout je dost o subjektivnom nazore, kazde akva je original, zavisiet bude len od teba co od akva chces a kam ho budes smerovat. Pokial to ma byt naozaj low tech tak potom ako vyber rastlin tak aj kompozicia nie su vobec zle...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 07 Mar 2012 14:42 pm

No veď uvidíme, priebežne budem dopĺňať informácie o dianí v akvárku, vrátane situácie s riasami. Ďakujem za rady a názory :pivo:
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod Dusky » 07 Mar 2012 21:30 pm

inak tych ryb tam nie je az tak vela pri takom objeme, chcelo by to daku nizku rastlinku aby to zakrylo spodnu cast korenov ale inak stale pekne akvarko
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 07 Mar 2012 22:31 pm

160 rýb a 100+ kreviet ti je málo? :o
Z nízkych rastlín je tam Pogostemon a Staurogyne, len sa musia rozrásť. Ale korene už nejako extra zakrývať nechcem. Na to aké sú veľké už z nich aj tak vidieť minimum.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod Dusky » 07 Mar 2012 23:19 pm

podla tych fotiek som usudil pocet ryb :D tie prisavniky su tam cez rozpocet veru
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.