Referenčná voda



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Referenčná voda

Odoslaťod horský vlk » 06 Mar 2012 21:31 pm

zdravím všetkých..tomuto portálu chýba jedna z dosť podstatných tém:Vzorová,čiže referenčná voda..skoro každý máme aspoň dve akvárka a jedno by sa dalo vyčleniť na tieto pokusy..keď budeme mať v akvárkach rovnakú vodu, potom môžeme porovnávať a diskutovať o dalších veciach okolo toho..samozrejme,je k tomu potrebná reverzná osmóza a čisté chemikálie.osobne si vyrábam takúto vodu už dva roky:voda z RO,Stabilan od Rataja ktorým dosiahnem UT 4,jednu kvapku fosforu na dva litre vody(rozrobiť 5ml fosforu v 100ml vody)a jeden ml PMDD na liter vody.chemikálie sú od Laca Ninisa,nick je myslím Lajko.
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: Referenčná voda

Odoslaťod Dusky » 07 Mar 2012 09:49 am

no len to by si musel mat aj rovnaky typ alebo rovnako staru resp. pouzivanu reverznu osmozu
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Referenčná voda

Odoslaťod MaximusSk » 07 Mar 2012 10:15 am

horský vlk napísal:zdravím všetkých..tomuto portálu chýba jedna z dosť podstatných tém:Vzorová,čiže referenčná voda..skoro každý máme aspoň dve akvárka a jedno by sa dalo vyčleniť na tieto pokusy..keď budeme mať v akvárkach rovnakú vodu, potom môžeme porovnávať a diskutovať o dalších veciach okolo toho..samozrejme,je k tomu potrebná reverzná osmóza a čisté chemikálie.osobne si vyrábam takúto vodu už dva roky:voda z RO,Stabilan od Rataja ktorým dosiahnem UT 4,jednu kvapku fosforu na dva litre vody(rozrobiť 5ml fosforu v 100ml vody)a jeden ml PMDD na liter vody.chemikálie sú od Laca Ninisa,nick je myslím Lajko.


pre mňa by to bolourčiťe veľmi zaujímavé sledovať život v takýchto dvoch rozdielnych akváriach, ale žial niesú na to ani moc financie a ani čas. Osobne mám tri akvária a mám s nimi čo robiť každé ráno kým všetko vyhnojím kým odídem do práce tak to trvá niekedy aj hodinu :-D. V miničku 16L som sa o niečo podobné pokúšal vodu z RO som si kupoval v akvaristike 1L/0,10e čo nebolo až také strašné ale po nástupe rias som od toho upustil musím ale povedať že ažtak do detailov s tym stabilanom a hnojenim som nešiel. Ale možno by to stálo ešte raz za skúšku.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Referenčná voda

Odoslaťod horský vlk » 07 Mar 2012 23:35 pm

ono nejde o to porovnávať dve odlišné akva..ale porovnávať akva podobné,v ktorých máme rovnakú vodu ale napríklad odlišné svetlo,dno atd
Naposledy upravil martin_s dňa 07 Mar 2012 23:40 pm, celkovo upravené 1 krát.
Dôvod: Ked odpovedas na posledny prispevok nie je potrebne ho citovat.
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Referenčná voda

Odoslaťod horský vlk » 07 Mar 2012 23:40 pm

Dusky napísal:no len to by si musel mat aj rovnaky typ alebo rovnako staru resp. pouzivanu reverznu osmozu

nie som až taký odborník,ale myslím si,že rozdiel vody z rôznych osmóz nebude nejak podstatne odlišný..bežne má táto voda elektrickú vodivosť do 20 mikrosiemens,čo sa približuje destilovanej vode.
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Referenčná voda

Odoslaťod Dusky » 08 Mar 2012 10:25 am

tu vodivost som nemal moznost merat, neviem aky to ma vyznam vodivost pre rastlinky, meral som len ostatne parametre vody, urcite lepsie budu rast rastliny pri pridavani hnojiv
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Referenčná voda

Odoslaťod horský vlk » 09 Mar 2012 12:55 pm

ach..jaj..samozrejme,že tá voda je aj s hnojivom potom..bavili sme sa o čistej z RO..či sú nejaké rozdiely
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Referenčná voda

Odoslaťod Dusky » 09 Mar 2012 18:09 pm

no ved jasne ze tam budu rozdiely :D urcite by si musel mat rovnaky typ RO alebo este rovnaku vstupnu vodu, ak by bola jedna vstupna voda inych parametrov ako druha tak by bol rozdiel
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Referenčná voda

Odoslaťod horský vlk » 09 Mar 2012 18:19 pm

keď to tvrdíš,zaujímalo by ma,aký by bol rozdiel,keď obidve budú mať vodivosť do 20..to je takmer destilovaná voda.
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Referenčná voda

Odoslaťod Dusky » 09 Mar 2012 19:32 pm

dobre, musim sa priznat neviem aky ma vplyv vodivost vody na rastliny, viem ze sa to sleduje hlavne pri tercovcov, mne islo hlavne o to aby mi RO zmakcila vodu, preco je tak dolezita ta vodivost?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Referenčná voda

Odoslaťod horský vlk » 10 Mar 2012 16:31 pm

prečo to stále vzťahuješ k rastlinám?ide o to,čo tvrdím ja a ty mi to vyvraciaš..tvrdím,že vody z RO sú v podstate približné..zjednodušene:el.vodivosť nám udáva množstvo minerálnych látok a plynov rozpustených vo vode.voda s nulovou vodivosťou nevedie elektrický prúd..čo je asi dosť nepochopiteľné,však?po pridaní hnojív do tejto vody mi stúpne vodivosť na 200.
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Referenčná voda

Odoslaťod Dusky » 10 Mar 2012 22:17 pm

okej uz som pochopil :D ale este mi povedz co by bol ako vysledok tohoto pokusu? co by sa dalo na tom zistit ked sa porovanju taketo akvarka?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Referenčná voda

Odoslaťod horský vlk » 11 Mar 2012 15:01 pm

tri najpodstatnejšie veci sú:voda,dno a svetlo.ide o to,mať v akva približne rovnaké podmienky a potom porovnávať napríklad rast rastlín pri odlišnom osvetlení..a druhá vec,že keď dáme rastliny z mojho akva do tvojho,budú pokračovať v raste bez nejakých šokových následkov ako je napríklad zhodenie listov atd..každý vieme z vlastných skúseností ako ťažko a dlho si rastliny zvykajú na nové prostredie..a veľmi často si nezvyknú vôbec
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Referenčná voda

Odoslaťod Dusky » 11 Mar 2012 15:09 pm

no ja mam skusenost ze vzdy sa povodne odrezky od ineho akvaristu zastavia v raste, resp. pokracuju este v nejakej dobe pokial maju ziviny z povodneho akvaria, ale potom dorastu a zacnu vyrastat nove vyhonky. A je to samozrejme podla druhu rastliniek
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.