Medzidruhove krizenie zivorodiek.



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Medzidruhove krizenie zivorodiek.

Odoslaťod maxxx01 » 05 Mar 2012 16:43 pm

presne tak, a platí to nielen pri živorodkách, ale celkovo, špeciálne napr. pri afrických cichlidách a istotne aj inde
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Medzidruhove krizenie zivorodiek.

Odoslaťod milosi6 » 07 Mar 2012 22:17 pm

Ahojte,

poraďte mi prosím, budú sa mi v akvárku spontánne krížiť gupky a black molly, alebo nie?
Díky
milosi6
 
Príspevky: 4
Založený: 21 Apr 2011 09:57 am

Re: Medzidruhove krizenie zivorodiek.

Odoslaťod Mariok » 07 Mar 2012 22:18 pm

nie.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Medzidruhove krizenie zivorodiek.

Odoslaťod peter-trnava » 07 Mar 2012 22:26 pm

Mariok napísal:nie.


Neviem kde beries taky resolutny nazor. Staci si pozriet http://groups.google.com/group/alt.aqua ... 8cacf446f5
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Medzidruhove krizenie zivorodiek.

Odoslaťod milosi6 » 07 Mar 2012 23:31 pm

Ad: peter-trnava

díky za link, prečítal som si, takže sa budú krížiť. To som chcel vedieť, lebo chcel by som si odchovať čisté gupky, ale zas v spoločenskom mi kolega priniesol aj black molly - takžie tie dám inam.
milosi6
 
Príspevky: 4
Založený: 21 Apr 2011 09:57 am

Re: Medzidruhove krizenie zivorodiek.

Odoslaťod martin_s » 07 Mar 2012 23:39 pm

milosi6 medzidruhove krizenie je skor zriedkavost. peter-trnava ten link dal skor preto aby poukazal ze to nemozno uplne vylucit.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Medzidruhove krizenie zivorodiek.

Odoslaťod Zero » 08 Mar 2012 01:02 am

K mezidruhovému křížení u viviparných druhů, dochází bez přispění vlivu člověka poměrně vzácně. Jisté možnosti poskytují záměrně prováděné umělé inseminace, s nimiž mají zkušenosti i chovatelé na Slovensku a už někdy v roce 1970-71 se o tom i publikovaly články (MVDr. Peter Kuchársky) . I Vláďou zmíněný Norbert Dokoupil o té problematice mnoho ví, ovšem skuteční zkušení praktikové se o tom na tomto fóru s nikým bavit nebudou.

Osobně mám jeden značně zajímavý zážitek, kdy se mi v chovu objevili v počtu několika kusů ve vrhu mezidruhoví hybridi u druhu, kde jsem něco takového vůbec nečekal. Ty ryby byly již svým několikaletým vývojem, postupnými proměnami a chováním unikátní a v plné dospělosti i velmi pohledné. Ve své databázi mám uloženy i fotky z té doby, ale v jiném počítači, takže foto nevložím, i kdybych sám chtěl. Tento případ popisovat nebudu, bylo by to na dlouhý článek a vůbec se mi nechce.

Co se týče hybridizace ve smyslu získat barvou a tvarem nové, komerčně žádané a dědičně ustálené kmeny, tak bez opravdu všestranných a všech dostupných vědomostí nelze úspěch očekávat a je to jen plýtvání genetickým "materiálem". Je však skupina živorodých ryb, kde potenciál nebyl zatím využit, jenže ony druhy jsou samy o sobě dost vzácné a je třeba v prvé řadě zajistit jejich přežití . Samotné, názvem dané probírané téma, by svým rozsahem bylo na "román". Zero.
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Medzidruhove krizenie zivorodiek.

Odoslaťod Mariok » 08 Mar 2012 20:34 pm

peter-trnava napísal:
Mariok napísal:nie.


Neviem kde beries taky resolutny nazor. Staci si pozriet http://groups.google.com/group/alt.aqua ... 8cacf446f5[/quote

Nie, SPONTÁNNE sa krížiť nebudú.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.