akvariu sa nedari



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

akvariu sa nedari

Odoslaťod lukassssss » 07 Mar 2012 20:33 pm

dobry den prajem, chcel by som radu. mam cca 3mesiace 160l predtym asi 5mesiacov 100l a nedari sa vobec. neviem kde robim chybu. uvazujem ze to necham tak a vratim sa k tomu v neskorsom veku, lebo niektore rastliny mi vobec nerastu a niektore len trocha. pred nedavnom som kupil co2 flasu, spravil kryt s 90W 5x18w 3x 840 a 2x 860 Lumilux XL, spravil 10l externy filter z biomolitanov, kupil testy, pmdd a proste sa nedari uz pol roka
donedavna som sa trapil so stetinou potom bola nejaka dlha zelena, alebo zelene bodky na skle a teraz sa objavila sinica no daco neskutocne! asi som to trochu predavkoval fosforo, ale vodu som uz nekolkokrat menil, odkalil som, skusam davat len kno3 + K + mikroprvky no zatial nepomaha. predtym som mal fosfor na nule tak som to skusil pridat a tak toto
rastliny mam vallisneriu giganteu, egeria densa- (ta mi uz nerastie vobec hoci by mala rast ako sialena) a este nejake ine. vypisem podla potreby
chcel by som znizit PH lebo mam 8,5 a hoci pridavam co2 tak ph sa nemeni. tak neviem ci sa to s co2 vobec da, alebo mam ho tam pustit na plne pecky?
KH 10
GH 12
NO3 10
NO2 asi nula (ratajove testy)
fosfor neviem lebo uz nemam test
FE asi 0,3

dno mam len cisty strk. mozno tam je pes zakopany
ryby gupky, tetry, 2 skalar a prisavniky
da sa nieco robit? preco nerastie aspon ta egeria? a pritom ani nieje ukotvena v dne iba plave
lukassssss
 
Príspevky: 19
Založený: 28 Jún 2011 09:43 am

Reklama

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod martin_s » 07 Mar 2012 23:18 pm

Ake je pH vstupnej vody? Co ti pripadne v tom akva dviha pH? NO3 je rastlinami lepsie vyuzivane pri nizsom pH. Pri neutralnom a zasaditom je pre ne vyhodnejsie NH4+ (alle aj toxickejsie pre ryby). Ako znizit pH je niekolko sposobov:
mam-vysoke-ph-kh-gh-t10205.html
vysoke-ph-poradte-pls-t1108.html
atd.
Odporucam ti pozriet aj:
metody-provozu-rostlinnych-akvarii-t11899.html
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod Zero » 08 Mar 2012 02:09 am

Byla chyba dávat tam všechny ty sajrajty a kysličník uhl., když není nádrž dostatečně zarostlá, pak bují to co nechceme. Možným řešením může být vysazení trsů kryptokoryn rostoucích na vápencových podkladech a snášející vyšší Ph, plus přidat volně se vznášející a dobře rostoucí růžkatce a hladinu, třeba jen dočasně pokrýt drobnolistým okřehkem, který odčerpává přebytek živin z vody. Sám to tak v některých nádržích mám. Z.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod l_laco » 08 Mar 2012 08:50 am

Tiež si myslím že si na to šiel moc hrrrrr....
Ako píšeš, akvárko je novo založené a už do neho pcháš hnojivo a CO2. To by som hneď zrušil a zameral sa najskôr na rozbeh akvárka. Najskôr zisti čo ti dvíha pH, lebo hodnota ktorú si nameral je príliš vysoká na to aby tiekla z vodovodu. Môže to byť spôsobené aj tým hnojivom ktoré tam pridávaš, takže ja by som na tvojom mieste vymenil 1/2 vody v akvárku a nič tam nepridával. Zober vzorku štrku ktorý máš v akvárku a vyskúšaj octom otestovať čo neobsahuje vápenec, rovnako tak vyskúšaj všetky kamene, nič nesmie šumieť, ak niečo šumí nedávaj to do akvárka. Pokiaľ vylúčiš zdroj vápenca a nebudeš pridávať žiadne hnojivo pH by nemalo byť také vysoké.
Druhý krok je filtrácia. To že máš 10l vonkajší filter ešte neznamená že máš kvalitnú filtráciu.
Po 1. - filter sa musí zabehnúť aby začal plniť svoju úlohu a na to treba čas. Ak si do neho "nezaočkoval" baktérie a kal zo starého filtra tak to potrvá aj viac ako tri mesiace. No a ak si aj ten kal použil, ale napustil si akvárko vodou z vodovovu a tú si pustil do filtra, tak si aj tak všetko zabil a začínaš zas odznova ...
po 2. - molitan ako filtračný materiál je dobrý, no nie je to žiadny zázrak ...rovnakú a možno aj lepšiu službu by ti urobil Sera Siporax, Eheim EHFIpro, alebo aj iné biologické filtračné médium. Takže pouvažuj nad zmenou filtračného média, alebo kúpou externého filtra.
Zhrniem to .... do akvárka nič nepridávaj, vymeň 1/2 vody a zisti čo ti dvíha pH - nájdi octom zdroj uhličitanov ( vápenec ). vyhoď zhnité rastliny, odstráň sinicu a riasi ktoré sa odstrániť dajú a nechaj akvárko nech sa rozbehne ... minimálne krmiť, nehnojiť, ne-CO2-čkovať. Ak nejaké rastliny vykapú, nevadí .. treba si uvedomiť že proste niektoré druhy nebudeš môcť pestovať, časom zistíš ktorým sa bude dariť a ktorým nie. Netreba to hneď vešať na kliniec a uvedom si že tvoj vek nerozhoduje ... rozhoduje tvoja trpezlivosť a pravidlo, menej je niekedy viac. Niektoré veci proste neurýchliš.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod radusho » 08 Mar 2012 09:21 am

co si este skusal z rastlin okrem egerie a valisnerie? s valisneriou spiralis by nemal byt problem ani v tvrdej vode skus aj anubiasy tie tiez v pohode vegetuju v tvrdej vode
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod Giftzahn » 08 Mar 2012 09:53 am

@lukassssss: njn, podla mna si sa ponahlal dost "rychlo" ... cize istotne by ti neuskodilo si poprezerat temy k zakladaniu a hlavne k zabehu akva .... :wink: nakolko pravdepodobne tam je kamen urazu u teba ... ani jedno ani druhe si nezvladol a pokial nezvladnes tieto dbe zakladne veci budes mat vzdy len neuspech ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod lubosmihula » 08 Mar 2012 10:49 am

môžme si podať ruky - som ronvako začiatočník skúšaný všetkými riasami :lol: Radiť ti nemôžem, no poviem ti, čo som spravil ja.
Jedným z možných riešeni je rašelina, ktorá mi pomohla v boji so sinicou a vytratila sa aj zelená vlasočnica. Jednoducho filtrujem cez ňu vodu. PH mi kleslo zo 7,8 na 7,2 a trvalo sa udržiava. Pod túto hodnotu nejde, čo je zrejme zapríčinené vyššou uhličitanovou tvrdosťou vody.
Čo sa týka PMDD nepridávam do vody MgSO4 - táto látka mi zvyšovala jej tvrdosť.
Milan666 mi dal nenáročnú a veľmi dekoratívnu rastlinku s názvom MICROSORIUM. Táto rovnako zmäkčuje vodu. Valisnéria je rovnako výborná rastlinka vhodná do vápencových vôd a už spomenutý anubias. Ďalšou rastlinou, ktorá ťa nesklame je Limnophila sesiliflora - tiež jej nevadí trochu tvrdšia voda. Tá sa mi drží v aq najsamlepšie. O cvíľu ju premenujem na Limnophila sesiligigantis :lol: Nezabudni na jávsky mach. Zožeň si krevetky - tie si dajú rady z mnohými druhmi zelenej riasy a obveselia aq.
Kamnene v aq nemám žiadne a ani nechcem - to je ale len otázka vkusu. Ja som skôr uprednosnil drevené dekorácie, lebo vylučujú do vody látky, ktoré sú prirodzenejšie pre ryby z trópov.
Toto sú všetko prirodzené prostriedky. Chémii sa vyhýbajme. A ako si si iste všimol skúsení akvaristi nám radia - trpezlivosť a "nerýpať" do všetkého. Majú svätu pravdu. Rýpal som a vybehla sinica.
Podstatné je mať rastlín viac ako menej. Rastliny, ktoré sa nedržali som dal jedoducho preč (eleocharis pravula). Tie, čo sa im darilo som nechal rozrásť sa do krásy (limnophilla, anubias, valisnéria a teraz mikosorium a zdá sa, že aj blixa sa ujíma). Valisnériu som musel odstrániť, lebo mi zaplienila takmer celé aq. A do môjho minička sa nehodila. Nechaj ich proste sa dobre zakoreniť. Vytvor v aq doslova džungľu. Ryby sú šťastnejšie v džungli ako v púšti, samozrejme okrem niektorých druhov cihlíd - ale to je už iná téma
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod trinitysk » 08 Mar 2012 11:56 am

@Lukas
1. Daj nejake fota z akvaria
2. Zozeni si test na PO4 a zmeraj ho v akva
Ta chyba je v tom, ze si robil neuvazene kroky, jeden cez druhy a velmi narychlo...Som si isty, ze vobec nemusis s tym skoncit, je len dobre ze si sem prisiel sa poradit. Urcite ti rad/i poradim/e, je len na tebe aby si posluchol, trochu sa zpomalil a skludnil pokial ide o akva a urcite sa to dostane pod kontrolu.
Pre tvoj klud na dusi ti mozem uz teraz povedat, ze vodu nema svobec zlu, skor naopak a nebude problem doladit hnojenie a cele akva tak, aby fungovalo...Len nesmies panikarit a miesat hrusky s jablkami..;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod lukassssss » 08 Mar 2012 22:45 pm

dobry vecer/den, v prvom rade sa chcem, velmi pekne podakovat za odpovede. som rad ze az tolko

k veci. dnes rano som pridal 2ml kno3 troch viac ako obvykle a vecer prisiel domov a najdem akvarium v katastrofalnom stave, vsade dlha sinica niekde az 10cm (ako keby pavucina). nerozumiem, preco sa vsade pise ze sinica sa tvori kvoli nedostatku dusiku. pomaly ho pridavam a tvori sa este viac, ale od dnes uz nedam ziadne hnojivo mozno trochu co2 a necham to bezat bez zasahu okrem vymeny vody, nech sa zabehne.
strk mam kremicity. tvrdost mi nezvisuje
PH vodovodnej vody mam take iste ako v akvariu (takze asi najst pramen s inou vodou)
filter ked som zakladal tak som tie molitany namocil do vody zo starej vyzmikanej filtracnej hmoty, ale aj ta je zamiesany vo filtry
a tu je fotka ktoru som spravil hned po ocisteni sinice http://2i.sk/2c8ce3c91a
a este jedna vec: nemam dokupit nejake tabletove hnojivo do strku pre rastliny, nepomoze to?
lukassssss
 
Príspevky: 19
Založený: 28 Jún 2011 09:43 am

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod Zero » 08 Mar 2012 23:07 pm

Žádné hnojivo, ani Co2 bych opravdu nedával a to pH lze razantně snížit přidáním vody z roztátého sněhu, donesenou v zakrytém vědru, konvi z míst, kde se taková voda nachází a je čistá - lesní a luční louže a jiné. Pokud nezvládnete to své nutkání vylepšovat nynější stav přidáváním těch hnojiv, tak zlepšení nečekejte. Zero.
Prílohy
260.jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod Zero » 08 Mar 2012 23:17 pm

To co jsem napsal, myslím naprosto vážně a víc polemizovat nebudu.
Prílohy
261.jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod ASUSKO » 08 Mar 2012 23:28 pm

hadzat flintu do zita netreba
na to co vidim mas to podla mna Preribnene ..
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod Zero » 08 Mar 2012 23:55 pm

Takové "přerybnění" si akvarista může dovolit, když umí udržet trvale vysokou kvalitu vody, pak to rybám nevadí a může to připomínat stav, jaký panuje na zdravém korálovém rifu - množství nejrůznějších ryb.

Ten stav na fotce v obou nádržích byl vždy jen přechodný, protože přes letní měsíce mám všechny ryby venku v jezírkách, kde si užívají velkého prostoru i všech ostatních výhod. Zero.
Prílohy
262.jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod l_laco » 09 Mar 2012 07:40 am

lukassssss napísal: dnes rano som pridal 2ml kno3 troch viac ako obvykle a vecer prisiel domov a najdem akvarium v katastrofalnom stave, vsade dlha sinica niekde az 10cm (ako keby pavucina). nerozumiem,
preco sa vsade pise ze sinica sa tvori kvoli nedostatku dusiku. pomaly ho pridavam a tvori sa este viac, ale od dnes uz nedam ziadne hnojivo mozno trochu co2 a necham to bezat bez zasahu okrem vymeny vody, nech sa zabehne.
strk mam kremicity. tvrdost mi nezvisuje

Vidím že z vysoka kašleš na to čo ti tu radíme ... žiadne CO2, žiadne hnojivá ... ale rob si ako myslíš, nikto ti to tu nebude 100x opakovať dookola... Nie je 100% potvrdené, že sinica sa tvorí pri nedostatku dusíka ..vlastne nikto presne nevie čo spúšťa rast siníc a vzhľadom k tomu že sú ich desiatky druhov, nemôžeš vedieť akú z nich máš ty, takže všetko sú to len dohady. Ten štrk ... ak si ho neskúšal octom tak nevieš či ti zvyšuje alebo nie pH pretože aj v kremičitom piesku sa môže nachádzať vápenec, takže pekne z neho odober za hrsť, nechaj uschnúť a potom polej octom.

lukassssss napísal:PH vodovodnej vody mam take iste ako v akvariu (takze asi najst pramen s inou vodou)

Tak tomuto neverím že máš také vysoké pH vo vodovode .... skúsil by som kúpiť iný test a urobiť znovu merania ako v akváriu tak vo vodovodnej vode

lukassssss napísal:filter ked som zakladal tak som tie molitany namocil do vody zo starej vyzmikanej filtracnej hmoty, ale aj ta je zamiesany vo filtry

To nestačí ... je to síce dobrý začiatok ale tie baktérie sa v ňom neuchytili všetky, takže zábeh bude trvať určite aspoň 2 mesiace

lukassssss napísal:a tu je fotka ktoru som spravil hned po ocisteni sinice http://2i.sk/2c8ce3c91a

Nehnevaj sa ale to akvárium vyzerá veľmi biedne ... zbehni do akvaristiky a kúp si nejaký koreň - drevo, tmavý z ťažkého dreva, ten stačí namočiť do vedra na 2-3 dni, potom ho len kefou očistri a šupni do akvárka. Budú sa z neho vylučovať humínové kyseliny a triesloviny ktoré ti mierne upravia zloženie vody, znížia pH - okyslia vodu. Ocenia to ako ryby tak aj rastliny. Taktiež to trochu pomôže výzoru akvária.

lukassssss napísal:a este jedna vec: nemam dokupit nejake tabletove hnojivo do strku pre rastliny, nepomoze to?

Daj si povedať že akýmkoľvek hnojivom veci len pokazíš ...
Nechce sa mi ale napíšem to ešte raz:
Vymeň 1/2 vody, odstráň riasy a sinice ktoré sa dajú, kúp si iný test a zmeraj pH vo vodovode a v akváriu, kúp si koreň z tvrdého tmavého dreva a daj ho do akvárka, nekŕm veľa a nechaj akvárko v kľude ... bez zásahov. verím tomu že do dvoch týždňov sa veci zlepšia.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod lubosmihula » 09 Mar 2012 12:33 pm

Dokúp do aq viac rastlín, lebo ich máš málo, sú zbiednuté a ešte aj hnojíš. Riasa nemá fakt žiadnu konkurenciu a možno práve preto panuje. Máš tam živorodky, veľká výhoda, lebo tie ti to tam dostatočne "prihnoja". Zalesni aq čím viac :D
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod lukassssss » 09 Mar 2012 20:40 pm

tak este raz, dakujem, cenim si to
ja som tu neprisiel ziadat rady preto aby som ich ignoroval takze dnes som uz nedal ziadne hnojivo len som zasvietil. nemam nahodou zhasnut? aby sa netvorila riasa

rastlinsvo mam preto take biedne lebo som pred nedavnom vsetko prestrihal pri koreni kvoli Stetinovej riase (nedalo sa na to pozerat), no uz nejako zmizla, ale prisla sinica

drevo do akvaria mam kupene. je to tvrde, tmave, tazke drevo s ktorym som nemal nikdy problem, len je docastne vonku aj s bridlicovymi kamenmi

ak sa nieco zmeni budem informovat a mozte mi verit davam na vase rady ale aj casto citam forum, len som pravdepodobne zanedbal zabeh
lukassssss
 
Príspevky: 19
Založený: 28 Jún 2011 09:43 am

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod oniiicek » 23 Mar 2012 09:30 am

Ahoj,

Aj mne sa dlho nedarilo s akvaristikou. Poviem ti len to čo si už určite počul a čítal. Ja sám som o tom vedel no nikdy som to nedodržoval i keď som si nahováral, že dodržujem :-)

Moje akvárium: je nenáročné na svetlo a na druhy rastlín

svetlo: 2x4W kompaktné žiarivky (ekvivalent 2x25W žiarovky)
objem: 54L
výška: 30cm
rastliny: 3x Cryptocoryne affinis, 1x Microsorium pteropus, 1x Echinodorus blaheri, 1x Anubias barteri
rybičky: 6ks mečúňov a 2ks prísavníkov
substrát: štrk 5mm
svietim, len večer keď zapadne slnko (akvárium mám na západnej strane bytu pri okne). Dôležité aby sa ti akvárium neprehrievalo a zbytočne naň nesvietilo priame slnko !!!

No viem, že sa vymyká toto moje akvárium bežným písaným požiadavkám no funguje krásne (trochu riasi sa nájde) :lol: a rybkám sa darí, takže s kôr ide o vytvorenie rovnováhy svetela, živín, počtu rýb a rastlín a pravidelnej výmeny vody.

Ale myslím že keď budeš poctivo dodržovať toto, akvárku by sa malo zlepšiť:

1.
Pred napustením rýb zabehnúť akvárium - nehať ho minimálne 2 týždne bez rýb !!!
2.
Ja som dal pod štrk medzi korene rastlín hnojivo guličkové od RATAJA (po dve giličky) po troch dňoch od založenia akvária. (Pod Echinodori, cryptocoryny) tie príjmajú živiny predovšetkým koreňmi.
3.
Svietiaci režim a teplotu udržovať stabilný (nemeniť hodiny svietenia a intenzitu svetla). Mať zapnutý filter stále !!!
4.
Po 2 až 3 týždňoch napustiť pár rybiek na zabezpečenie potravy pre baktérie. Rybky a rastliny nakupujem v zásade ( cez jar/leto) kedy sú vhodné teploty na prenos.
5.
Prvýkrát začať vymieňať vodu pred napustením rybičiek (30% objemu akvária). Nechať ju odstáť a vyrovnať teplotu na izbovú teplotu. Ja nechávam odstáť aspoň pol dňa, alebo zvečera do rána (v piatok a v sobotu ráno mením). Do vody ešte dám tekuté hnojivo od RATAJA (4ml/45L vody) - menej ako odporúča Rataj)
6.
Neprekrmovať rybky. Jeden deň majú pôst (nekŕmim)
7.
Nechať akváriu kľud a starať sa oň len 1x týždenne vymenením vody a vyčistím filter vo vypustenenej vode z nádrži.

Viem že nič nové som ti nenapísal. Ale dôležité je dodržovať zásady pravidelnej jednotýždňovej údržby (mne to trvá 10-15 min) v sobotu ráno, nemať zbytočne veľa rýb, striedmo kŕmiť, pravidelne svietiť a nerobiť zmeny a zbytočné zásahy do akvária)

PS:
Poviem ti len toľko na záver: kašli na všetky testy a kadejáké prípravky. Kúp si jednoduché rastlinky nenáročné a tak isto aj ryby a pomaly sa do toho dostaneš. Chce to len často nezasahavovať (iba meniť vodu, trochu prihnojiť a pravidelne svietiť). Nič nemá taký vplyv na živočšíchy a rastlinky ako stabilné podmienky vhodné pre celú komunitu druhov v akváriu žijúcich, či rastúcich. Inak platí zásada menej svetla = menej hnojiva (menej rýb, závisí aj od druhu) = pomalší rast = nepotrebná tak častá údržba rastlín a opačne.

Pamätaj: Pravidelne, ale čo najmenej zasahovať do akvária :-)
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod Luker13 » 23 Mar 2012 10:17 am

oniicek ...tvojmu postupu sa hovori low-tech :)

high-tech je prave v tom, ze akvarium je v castej udrzbe, silnom svetle, hnojeni, CO2
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod Giftzahn » 23 Mar 2012 10:58 am

@oniiicek: jj, samozrejme aj low-tech akvarium funguje ... istotne ze pri dodrzani istych zasad ... a verim ze sa najde dost akvaristov so zaujmom o skutocne "low-tech" akva .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod lukassssss » 23 Mar 2012 12:46 pm

dnes je to dva tyzdne, a stav sa len zhorsil. nic ine nerobim len menim castejsievodu (pre zmenu davam vodovodnu odstatu a primiesam aj zo studne) spravil sa zeleny zakal asi zo sinice. gupky su uz nejake malatne, neonky tiez nievelmi dobre.
skusal som robit testy no2 nic, no3- cca 5mg/l
tak neviem co mam teraz, ci vymenit 90% vody za odstatu vodovodnu, ktora ma menej zivin alebo kupit uv lampu, alebo zahasit svetlo nechat tak a ani nemenit vodu
neskor pridam foto
lukassssss
 
Príspevky: 19
Založený: 28 Jún 2011 09:43 am

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod Giftzahn » 23 Mar 2012 12:50 pm

@lukassssss: no prva otazka je ...vies co mas vo vodo zo studne ... predpokladam ze nevies .. cize to je ako casovana bomba lejes do akva vodu o ktorej nic nevies ... ako casto menis vodu ..castejsie moze byt aj 1x za mesiac s povodnej frekvencie 1 x za rok .. :lol: cize pod castejsim menenim vody sa rozumie povedzme 3 x za tyzden 33%,50% alebo viac objemu tvojho akva ... pokial sa ti tvori sinica je tu k sinic cele vlakno ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod oniiicek » 23 Mar 2012 13:50 pm

No áno je to Low-tech. Viem na sebe, že na začiatku som minul kopu peňazí za kadejaké rastliny a rybky, hnojivá atď. bez aký takých informácií a nakoniec došlo ku katastrofe a zbytočne vyhodeným peniazom.

Preto môj názor je začať ako vy hovoríte low-tech (stojí to menej a určite človek nepotrebuje toľko skúseností). Tešiť sa že mi niečo funguje (nekapú rybky ani rastlinky) a popri tom možno toho viac čítať a časom sa dať na niečo tažšie ak si trúfam, mám financie a hlavne poznatky! Sám som chcel skončiť s akvaristikou lebo mi nič nešlo (bol som zúfalý) a vycucaný z peňazí :-) . Preto som sa dal na lacnejšiu metódu a ľahšiu a popri tom sa snažím naliať do hlavy a pochopiť závislosti nárokov rastlín a rýb na abiotické i biotické požiadavky.

PS: Viem na High - tech sa lepšie pozerá :D je to dokonalejšia akvaristika, len musí aj fungovať ruka v ruke s poznatkami akvaristu.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod oniiicek » 23 Mar 2012 14:27 pm

lukassssss napísal:dnes je to dva tyzdne, a stav sa len zhorsil. nic ine nerobim len menim castejsievodu (pre zmenu davam vodovodnu odstatu a primiesam aj zo studne) spravil sa zeleny zakal asi zo sinice. gupky su uz nejake malatne, neonky tiez nievelmi dobre.
skusal som robit testy no2 nic, no3- cca 5mg/l
tak neviem co mam teraz, ci vymenit 90% vody za odstatu vodovodnu, ktora ma menej zivin alebo kupit uv lampu, alebo zahasit svetlo nechat tak a ani nemenit vodu
neskor pridam foto


Poznám toto :-) . Človek nevie čo má robiť, len testuje a stav sa zhoršuje. Hodnoty dobré až podpriemerné :-). To že budeš meniť 90% vody podľa mňa len bude zhoršovať stav, kedže tam máš rybky, tým to tiež neprospieva a neprospieva to ani rastlinkám, podľa mňa to akvárium nieje vôbec zabehnuté...

Osobne by som začal od začiatku. Ako som ti písal v predošlom príspevku dodržal všetky zásady. Kašlal ešte na nejaké pridávanie CO2 a učil sa od jednoduchších alternatív akvaristiky. Ja osobne používam len dva hnojivá RATAJ guličkové a RATAJ BRUTUS alebo Bioflor, nepridávam CO2 a iba mením 30% vody raz za týždeň a primerane kŕmim. Mám pomaly rastúce rastliny Anubias, Cryptocoryne a Microsorium pteropus a zároveň nenáročné na vodu. Cryptocoryne vždy sadím po týždni od založenia akvária (lebo vtedy mi nezhodí toľko listov, a ak zhodí potom vždy dorastie, len netreba nič v akváriu meniť). Rozhodne by som nedával vodu zo studne. Radšej z vodovodu odstátu a pridané do nej nejaké hnojivo/nikdy nie ľadovú vodu, ale až keď má izbovú teplotu. Ja dávam najradšej hnojivo Bioflor alebo Brutus a aj to v menšiej miere ako je odporúčané, pretože nemám veľa svetla a tak náročné rastliny = ani rýchla fotosyntéza, či vyčerpanie látok nehrozí. Skôr pridávam pre pekné sfarbenie listov A osobne nerobím paniku koli riase (väčšinou zásadné zásahy stav zhoršia a rastlinky ožltnú, či zhodia listy). Nesmieš mať nastavený silný prúd z filtra ( ako napr. Zvyknú Aquael apodobné filtre.)

Lebo inak ti poviem, budeš sa viac zamotávať, hlava sa ti bude z toho všetkého točiť, z toľkých informácií a výsledky žiadne! Dobrých info je tu kopec! Len to treba trošku separovať pre tvoj druh akvária, nároky tvojich rastlín a rybiek, pretože čo je dobré pre mňa druhému nemusí vyhovovať pre dané osvetlenie, typ rastlín atď.
PS:
Naštuduj si kolobeh látok v akváriu, závislosť fotosyntézy od svetla a živín, v závislosti pre daný druh rastlinky, či rastliniek, ktoré cheš mať spolu. Všetko je len o nárokoch a možnostiach rastlín, intenzity svetla, prístupných živinách, počte rýb, kŕmení a filtrácií. Od toho sa odvíja riasa. No tá v akváriu je vždy, čo je ok, len je nesmie byť nadmerne veľa. Riasa je aj v prírode. Pri Low-tech. akvaristike nieje dôležitý rýchly rast rastlín, ale skôr ich tmavo-zelené sfarbenie a pohoda rýb a tak isto rovnováha :wink:
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: akvariu sa nedari

Odoslaťod Milan666 » 23 Mar 2012 16:51 pm

Tá voda zo studne?!, mno neviem to bude brutál
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.