Zabeh



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Zabeh

Odoslaťod Milan666 » 24 Feb 2012 13:47 pm

civic66 napísal:On ich položil v snahe pomôcť ti,--- ja som si toto vlakno precital a nie len toto mam svoju otazku --- Povazuje sa za spravny zabeh aj moj pripad ak bude 1tyzden v akva len voda so strkom a substratom pod nim (koli rastinkam), potom by som nasadil rastlinky dekory... zapla by sa technika a po dalsom tyzdni mozno aj rybky?

a na tutu otazku reagoval Milan666 a povazujem to za dobre a uzavrete!

Počuj, ale pochopil si to? Zariaď akvárium a so zasadením rastlín a filtruj, filtruj, filtruj...... Na rybky začni myslieť po mesiaci, po dvoch zabehávania
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Zabeh

Odoslaťod civic66 » 24 Feb 2012 13:56 pm

Ano pochopil som dakujem za rady ked nasadim nafotim...
civic66
 
Príspevky: 18
Založený: 28 Nov 2011 09:41 am
Bydlisko: Zilina

Re: Zabeh

Odoslaťod Milan666 » 24 Feb 2012 14:17 pm

civic66 napísal:Ano pochopil som dakujem za rady ked nasadim nafotim...

Výborne! budem rád vidieť :pivo:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod opekajka » 09 Mar 2012 09:57 am

pekny den akvaristi zacinam aktualne so 45litrovym akvariom nakolko sme mali take malicke ale velmi sa mi to zapacilo tak sme kupili nieco vacsie vsetko krasne naaranzovali napustili den odstatu vodu a zapli novo kupeny filter sera 60 L rybky zatial drzim provizorne bokom kym sa mi ten filter zabehne ako dlho to asi potrva? v prvy den sme naliali 1xodmerku podla pokynov v predajni sera nitrivec predavacka vravela ze rybky by mohli ist dnu uz po 24 hodinach ale moc tomu neverim, nechcem aby mi pokapali uz su domaci milacikovia a bolo by mi ich luto prosim poradte mi ako dalej nechcem si zabit rybycky :D dakujem
opekajka
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Mar 2012 09:49 am

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod M.i.s.o » 09 Mar 2012 10:14 am

skvor po 24dnoch ;) teraz uz ide len o to co je horsie, ci to vase provizorium alebo pustit ryby do nezabehnuteho akva.
http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_n ... ecniku.htm
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod peter-trnava » 09 Mar 2012 11:02 am

Na ucinne zabehnutie akva sa pouzivaju rozne metody (pouzitie cpavku a pod). Ja doporucujem bezne akvarijne krmivo. Je to jednoduche, bezpecne a lacne riesenie. Na rozmnozenie dostatocneho mnozstva bakrterii ktore budu odburavat dusik je totiz potrebne dodat do akvaria dusik (a to vo forme cpavku alebo dusiak z rozkladajuceho sa krmiva). Staci teda krmit prazdne akvarium a pravidelne aj obden) vymienat cca 1-2/3 vody. Ak nas test tak meraj NO2 a No3. Pri dobre zabehnutom akva musia byt No2 po 24 hod od posledneho krmenia na nule.
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod norinok » 09 Mar 2012 11:19 am

Ahoj, chceš ozaj dobrú radu? Tak rybky pekne zanes do obchodu, kde si ich kúpila a pozdrav pani predavačku, že nech Ti tie rybičky vymení za nejaké rastlinky alebo krmivo, ktoré budeš sypať do vody ako radil peter. Akvarko nechaj bežať bez rýb a nauč sa najprv pracovať s rastlinkami a vodou a až potom tam daj tie ryby. Keby si si najpr prečítala toto forum, tak by si túto temu nikdy nezaložila.....pomaly každý den tu niekto zakladá podobné temy, to je tak ťažké si najprv niečo o akvaristike a zakladaní akvária preštudovať? Ja myslím, že nie, pokial chceš mať z toho radosť.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod opekajka » 09 Mar 2012 11:53 am

to akvarium ma okolo 70% tvorenych zivimi rastlinkami prelozenymi z toho mensieho a aj kamenny spodok je zo stareho akvaria v ktorom filter nikdy nebol a nebol ani ziadny problem rastliny rastli rybkam sa darilo ja som akurat chcela vediet co s tym filtrom ako dlho cakat a tak aby som rybky nezahubila zatial su v tom mensom akvariu a su v pohode uz ich mam dost dlho takze vracat ich isto niekam nepojdem a veci som prestudovala dost akurat som chcela vediet aj nejake vase poznatky z praxe len je pre mna polo laika tazsie porovnavat moje 45litrove a tie vyse 100 litrove o ktorych tu vsetci pisu
opekajka
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Mar 2012 09:49 am

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod norinok » 09 Mar 2012 12:36 pm

Tak, keby si študovala toto forum, tak by si sa dozvedela, že filter sa Ti nezabehne za den ani za týžden, rátaj mesiac a viac. Nechápem, ale prečo sa každý začínajúci akvarista hned pýta na ryby, ved to akvárium nie je na mesiac, zamerať sa treba najprv na vytvorenie určitého biotopu, nechať zabehnúť fiter a až potom prídu na rad rybky, chápeš? Toto je základ akvaristiky a nie, že niekto si kúpi nové akvárium a spolu s ním si už nesie domov aj sáčky plné rýb a zázračné vodičky. Neber to v zlom, pouč sa z toho.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod mmm273 » 09 Mar 2012 12:51 pm

nerad tu skacem inemu od temy, ale - tiez mam momentalne novo zalozene akvo, a doteraz som nikde nepocul ze mam davat aj krmivo ... to vazne ? sem tam hodit nejake krmivo pre rybky bude ze sa akvo lepsie zabehne ?
mmm273
 
Príspevky: 123
Obrázky: 2
Založený: 26 Dec 2011 18:05 pm

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod maxxx01 » 09 Mar 2012 13:33 pm

Na základe toho sa ti začne rozrastať kolóna nitrifikačných baktérií. Toho sa môžu chytiť. Inak by pre seba nemali moc živiny. Zjednodušene asi takto.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod Milan666 » 09 Mar 2012 14:30 pm

napustili den odstatu vodu a zapli novo kupeny filter sera 60 L rybky zatial drzim provizorne bokom kym sa mi ten filter zabehne ako dlho to asi potrva?

Mňa by naozaj zaujímalo kde bokom? To snáď nemyslíš vážne? No počkám na vysvetlenie
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod maxxx01 » 09 Mar 2012 15:34 pm

Fakt, to by zaujímalo aj mňa. Možno vo vedre. :shock:
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod MirecPB » 09 Mar 2012 16:00 pm

:arrow: :idea:
opekajka napísal:aby som rybky nezahubila zatial su v tom mensom akvariu a su v pohode uz ich mam dost dlho takze vracat ich isto niekam nepojdem
MirecPB
 
Príspevky: 43
Obrázky: 3
Založený: 11 Sep 2010 21:51 pm

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod mystka » 09 Mar 2012 16:11 pm

Bože ludia, hned hon na carodejnice. Clovek sa normalne spyta.

Ja by som nechala to akvarium klasicky zabehnut mesiac, svetlo nech svieti ako ma, filter nech ide nonstop. Pred vypustenim rybiciek vymen časť vody a malo by to byť OK. Precitaj si clanok z časopisu č. 4 Dusik v akvariu http://www.klub.akva.sk/akvarium.php . A hneď budeš múdrejšia :wink: .
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod maxxx01 » 09 Mar 2012 16:43 pm

MirecPB napísal::arrow: :idea:
opekajka napísal:aby som rybky nezahubila zatial su v tom mensom akvariu a su v pohode uz ich mam dost dlho takze vracat ich isto niekam nepojdem


jaaaaaj, no tak sorry za srandičky o vedre :wink:
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod Mariok » 09 Mar 2012 17:33 pm

opekajka napísal:to akvarium ma okolo 70% tvorenych zivimi rastlinkami prelozenymi z toho mensieho a aj kamenny spodok je zo stareho akvaria v ktorom filter nikdy nebol a nebol ani ziadny problem rastliny rastli rybkam sa darilo ja som akurat chcela vediet co s tym filtrom ako dlho cakat a tak aby som rybky nezahubila zatial su v tom mensom akvariu a su v pohode uz ich mam dost dlho takze vracat ich isto niekam nepojdem a veci som prestudovala dost akurat som chcela vediet aj nejake vase poznatky z praxe len je pre mna polo laika tazsie porovnavat moje 45litrove a tie vyse 100 litrove o ktorych tu vsetci pisu

Ak si štrk neprala dočista dočista, tak stačí pár dní, pokiaľ rastlinky začnú po presadení nahadzovať mladé lístky. Ak si ho vyprala, alebo nechala pred vsypaním do nového akva vyschnúť, radšej počkaj ten mesiac. Vždy je lepšie časť vody vymeniť tak deň pred vložením rybiek.
To je za predpokladu, že "použiješ" len rybky z toho menšieho akva. Neplatí to, ak mieniš prerybniť nové akva. Tam treba čakať aj viac ako mesiac a pridávať rybky opatrne postupne.
Dusík v akváriu je veľmi obsiahla, ale veľmi dobre spracovaná téma - oplatí sa nad ňou seriózne popremýšľať
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod opekajka » 09 Mar 2012 18:17 pm

bokom do mensieho akvaria v ktorom boli aj pred tym
opekajka
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Mar 2012 09:49 am

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod opekajka » 09 Mar 2012 18:19 pm

mystka napísal:Bože ludia, hned hon na carodejnice. Clovek sa normalne spyta.

Ja by som nechala to akvarium klasicky zabehnut mesiac, svetlo nech svieti ako ma, filter nech ide nonstop. Pred vypustenim rybiciek vymen časť vody a malo by to byť OK. Precitaj si clanok z časopisu č. 4 Dusik v akvariu http://www.klub.akva.sk/akvarium.php . A hneď budeš múdrejšia :wink: .



dakujem za radu a aj za zastatie sa ma trochu sa to tu zvrhlo
opekajka
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Mar 2012 09:49 am

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod opekajka » 09 Mar 2012 18:22 pm

norinok napísal:Tak, keby si študovala toto forum, tak by si sa dozvedela, že filter sa Ti nezabehne za den ani za týžden, rátaj mesiac a viac. Nechápem, ale prečo sa každý začínajúci akvarista hned pýta na ryby, ved to akvárium nie je na mesiac, zamerať sa treba najprv na vytvorenie určitého biotopu, nechať zabehnúť fiter a až potom prídu na rad rybky, chápeš? Toto je základ akvaristiky a nie, že niekto si kúpi nové akvárium a spolu s ním si už nesie domov aj sáčky plné rýb a zázračné vodičky. Neber to v zlom, pouč sa z toho.


obavam sa ze si si dobre neprecital ten moj prispevok, ja som rybky nekupovala nove chcem ich umiestnit do vacsieho akvaria ktore sme zaobstarali len ich nechcem zahubyt tym ze ich pustim do nezabehnuteho akva nakolko predtym sme filter nepouzivali tak s nim nemam skusenosti
opekajka
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Mar 2012 09:49 am

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod larix » 09 Mar 2012 18:24 pm

Ak sa dá, ten mesiac je naozaj vhodné dodržať. Takto nejako sa vyvíjajú koncentrácie dusíkatých látok v novozaloženom akváriu:
http://www.akvarijni.cz/foto/graf.jpg
Ešte podotknem, že pre ryby je najjedovatejší amoniak, potom dusitany a najmenej škodlivé sú dusičnany.
Ak však máš množstvo rýb v malom akvárku, kde navyše nie je možné naštartovať nitrifikáciu, šupol by som ich do toho veľkého menil vodu každý druhý deň 30 %.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod Milan666 » 09 Mar 2012 18:48 pm

opekajka napísal:bokom do mensieho akvaria v ktorom boli aj pred tym

Tak to bolo treba hneď napísať, vieš "bokom" sa môže všelijako myslieť :wink:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: zacinam s akvariom poradite?

Odoslaťod maxxx01 » 09 Mar 2012 22:33 pm

Ak je to malé akva zabehnuté, že nejaký čas už funguje, kľudne by som si časť vody "požičal" z toho starého akva. Ak by sa dalo, tak aj niečo zo štrku, dekorácií...Tým by sa aj to nové väčšie akva o niečo viac priblížilo k "zabehnutému" stavu. Je veľká výhoda, keď sa zakladá nové akva, ak existuje už popritom aj staršie, zabehnuté akvárko.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Zabeh

Odoslaťod Majinko » 07 Okt 2012 18:37 pm

Zdravím kolegovia :) otázka taká rýchla, mám staré akva 54l, chcem ho vymeniť za také isté len nové, rastliny, filter, osvetlenie, rybky ostávajú, jediné čo chcem vymeniť je dno a teda aj akvárium ako také, ak by som použil vodu zo starého aj filter plus rastliny, teoreticky by som mohol nasadiť rybky okamžite do toho nového? Nemám možnosť súčasného behu oboch akvárií, preto sa pýtam ako to spraviť čo najlepšie... Ďakujem za rady.
Obrázok používateľa
Majinko
 
Príspevky: 128
Obrázky: 1
Založený: 23 Feb 2005 12:22 pm
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.