akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod krpok » 10 Mar 2012 03:39 am

Zdravim vsetkych dobrodincov. Ako neskuseny akvarista zvazujem zalozenie akvaria Biorb/60l. Zadrzte, nekamenujte ma :) Cital som vyostrenu a zbytocnu diskusiu na temu "Biorb" a viem, ze ste na tieto akvarka vacsinou alergicky, ale neplanujem tam davat nic umele, ani sa spoliehat na bezudrzbovost, ani to prepchat rybami. Viem, ze pomer cena na liter je zly, ale v uz beztak preplnenom byte mi to pride ako priestorovo nenarocny variant akvarka (orientovane na vysku), ktore nema dekel dizajnovany pred 20 rokmi. Ale aby som zbytocne nerozduchaval temy, ktore su otazkou vkusu, prejdem ku korenu veci:
Da sa toto akvarko zariadit tak, aby sa tam rybky citili dobre? Ake a kolko menej narocnych rybiek by som mal vybrat do 60l akvarka bez rastlin? Mozem tam dat napr. 4 cichlidy, ak im vytvorim nejaky ten ukryt? Tiez som nikde cital, ze danio pruhovane je nenarocna rybka... Dakujem za rady!
krpok
 
Príspevky: 14
Založený: 10 Mar 2012 03:15 am

Reklama

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod hofi » 10 Mar 2012 07:28 am

Ani danio ani žiadna cichlida!
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod zabacik181 » 10 Mar 2012 09:28 am

preco tam neches rastliny? ak sa ti o ne nechce star alebo sa bojis ze by ti nerastli tak si kup aspon anubiasy. a k rybym: daj tam neonky, + 2 panciernikov
zabacik181
 
Príspevky: 119
Obrázky: 2
Založený: 01 Júl 2011 11:40 am
Bydlisko: TN okolie

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod Luker13 » 10 Mar 2012 10:18 am

Planujes tam mat vobec filtraciu a osvetlenie?
Podla mna biorby vysli z mody a radsej by som si vedel prdestavit klasicke akvarium niekde v kuse nabytka. A nie biorb, kde navyse nechces mat ani rastliny
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod hofi » 10 Mar 2012 10:21 am

Podľa mňa ide o čistú provokáciu!Že ako sa budú čertiť páni akvaristi.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod krpok » 10 Mar 2012 12:19 pm

Ale no. Ziadna provokacia (aspon nie umyselna) to nebola. Vlastne ani nechapem, preco si to myslis. Ved cichlidy funguju v akvariach bez rastlin nie? Ak je im to male, su mensie vhodne rybky? Akvarko ma samozrejme osvetlenie aj filter. Ak odporucite rastliny, urcite nad nimi pouvazujem, ale cital som diskusiu, kde niekto chcel mensie akvarko bez rastlin a nenadobudol som dojem, ze je to nieco zvratene (nehovorim o vkuse, ale o komforte pre rybky)...
krpok
 
Príspevky: 14
Založený: 10 Mar 2012 03:15 am

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod michal.chvostac » 10 Mar 2012 12:26 pm

ak su cichlidy v akvariu bez rastlin, tak su to cichlidy africke..a tie potrebuju vacsie akvarium ako mas ty. a to ze akvarium bez rastlin je cele akosi blbost..by sa to nemalo ani volat akvarium. malo by to vyzerat prirodne. toto bude vyzerat ako v predajni..a navyse to nebude dobre ani pre ryby..
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod Luker13 » 10 Mar 2012 12:51 pm

ako napisal michal si bud zozenies vacsie akvarium na cichlidy, co asi nebude mozne, kedze si napisal, ze nemas moc miesta. Alebo jednoducho si spravis akvarium s rastlinami a drobnymi rybkami, popripade krevetami.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod krpok » 10 Mar 2012 13:28 pm

Som rad, ze som tu napisal, lebo v akvaristike mi sveto-svete tvrdili, ze cichlidy by boli OK (1cm na 1,5 litra a hotovo). Ak to teda nepojde bez rastlin (skoda, pacia sa mi tie cichlidy...), skusim asi nasadit spominane anubiasy. Hofi pisal, ze danio ee... Co takto nejake kardinalky, razbory alebo borarasky?
krpok
 
Príspevky: 14
Založený: 10 Mar 2012 03:15 am

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod Milan666 » 10 Mar 2012 17:33 pm

zabacik181 napísal:preco tam neches rastliny? ak sa ti o ne nechce star alebo sa bojis ze by ti nerastli tak si kup aspon anubiasy. a k rybym: daj tam neonky, + 2 panciernikov

No toto si si mohla odpustiť. Neónka potrebuje dĺžku, aby sa mala kde preháňať, šantiť, či sa má točiť ako tiger v klietke?!
Spomína, že má na výšku akvárium, nemá priestor :?
krpok, akokoľvek sa budeš brániť, máš smolu. Biorb 60litrov má taký tvar, že voda sa nedá dať až po vrch, t.z. mínus cca 4litre, dno-štrk mínus cca 8-10 litrov, filter pol litra, niejaké kamene..........., nechce sa mi už stále opakovať.
Poviem ti takto, sú rybky, ktoré by sa aj do 60 litrov hodili, no tvar toho biorbu je asi taký, že nieje vhodný pre žiadné rybky, akurát tak krevetky. To je nevýhoda tých skaraných biorbov. Hlavne, že ten dement, čo to vymyslel si mädlí ruky. Predstav si mušky, ktoré s krútia okolo lustra, šak to je na hlavu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod larix » 10 Mar 2012 17:44 pm

Milan má pravdu. Do Biorbu by sa zmestila možno Danionella ale tú nezoženieš. To akvárko je kandidát do rubriky "Naj akva blbosť". Je to drahé a z akvaristického hľadiska niečo ako fľaša od uhoriek.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod michal.chvostac » 10 Mar 2012 18:33 pm

ved aspon borarasky by tam podla mna mohol dat. alebo nieco z tych miniryb..
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod Mariok » 10 Mar 2012 19:54 pm

Nemiešajte prosím Vás zasa hrušky s jablkami!
Samozrejme, že sa tam zmestia aj cichlidy, alebo neonky s prísavníkmi. Aj Milan666, aj larix, aj hofi by dokázali v takej nádrži ryby udržať na žive. Nadreli by sa však ako osli, lebo vedia, ako akvárko funguje a bez rastlín a s tým biednym filtríkom, ktorým BiOrb disponuje, by museli meniť vodu obdeň !!! Ak je toto predstava nášho dizajnovo založeného kolegu, nechajte ho v tom, najlepšie si človek aj tak zapamätá, že je niečo blbosť, keď si to vyskúša na vlastnej koži (sám si nabije hubu). Rybiek mi je už teraz ľúto...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod Milan666 » 10 Mar 2012 20:06 pm

@Mariok, tak toto je priam ukážkovo povedané čo si napísal. To hovorí naozaj veľa a keď už toto neodradí od biorbu, tak pomoc treba hľadať inde
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod krpok » 10 Mar 2012 20:53 pm

Mariok napísal:Nemiešajte prosím Vás zasa hrušky s jablkami!
bez rastlín a s tým biednym filtríkom, ktorým BiOrb disponuje, by museli meniť vodu obdeň !!! Ak je toto predstava nášho dizajnovo založeného kolegu, nechajte ho v tom

Nechapem niektore utocne prispevky. Ved ja som si nechal poradit ohladne cichlid, zmenil nazor a napisal som, ze tam dam aj rastliny. Tym padom tam budem musiet dat aj substrat a iny filter. Necitim sa ako tvrdohlavec, ktoremu dobre tak, ked padne na hubu. Ja ciastocne chapem, co Vas popudzuje, len mi pride, ze keby som napisal, ze chcem zaplnit 30l akvarko, najst nejake nenarocne druhy by nebol az taky problem... Ked pouzijem zazracne slovicko (firmu, ktorej meno radsej nevyslov!), som automaticky za debila, ktoremu netreba radit... :| PS: Vase rady si pamatam aj bez toho, aby mi vydochli ryby a som za ne vdacny... :wink:
krpok
 
Príspevky: 14
Založený: 10 Mar 2012 03:15 am

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod triscene » 10 Mar 2012 22:17 pm

co tak si kupit poriadne sklenene akvarium?
neviem akym stylom by si do toho Biorbu chcel nahodit iny filter, svetlo namontovat a tak..vsak je to kus skaredeho plastu pre ludi ktori si myslia ze akvaristika je kupit si toto, nasypat, zaliat a mas akvarium...
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod Mariok » 11 Mar 2012 00:40 am

Mne osobne BiOrb vôbec nerobí problémy dizajnovo, robí mi problém jeho funkčnosť. Viem si predstaviť jeho fungovanie s externým (cca 10l) filtrom, lenže to už je o niečom úplne inom... A ešte k tomu tá cena! No ale "nekup to" keď sa tým môžeš ozvláštniť! Veď málokto má také akvárko! ... Čo na tom, že dizajnér bol analfabet z akvaristiky, hlavne, že sa to bude dobre predávať!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod Mariok » 11 Mar 2012 00:53 am

..aby som nezabudol: Prípadným ďaľším BiOrb-istom by som rád pripomenul, že ani Anubiasy resp. ich funkčnosť z hľadiska chudákov rybiek nič podstatné neriešia, nakoľko Anubiasy rastú tak pomaly, že ich "výpomoc" pri odbúravaní dusíkatých látok vo vode (čo je podľa mňa ten NAJväčší problém BiOrbu) nič podstatného neriešia.
Keď už, tak potom treba rozmýšľať nad nasadením rýchlorastúcich stonkoviek a tým akvárium prestáva byť bezúdržbové, čo je proklamované ako jeho hlavná výhoda.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod krpok » 11 Mar 2012 01:11 am

Naozaj som nezalozil temu stastne. Snazil som sa hned na zaciatku vysvetlit, ze pre Biorb mam slabost, ze mam svoje (aj racioalne dovody) a dufal som, ze sa nebudu dalej rozoberat a ze dostanem radu ohladne druhov rybiek. Zial, asi som prestrelil a dosiahol som pravy opak. Nic to... aj tak som trochu mudrejsi. Mimochodom, na snahe ozvlastnit interier nevidim naozaj nic odsudeniahodne. Ak sa budem o rybky starat, nevidim v tom nic hrozne napr. v porovnani s 30l sklom (lebo na viac miesto nemam). Ved ryba nerozoznava material a ked sa mi to paci a som ochotny za to vyliat nekrestanske prachy, je to moj problem, ktory si myslim nezasluzi polovicu komentarov odbornikov na chov ryb... Ale aj tak dakujem za komenty a prajem vela zdaru.
PS: svetlo tam je, suchnem tam externy filter a druhy ryb a rastlin budem este hladat na forach pre 35l akvarka...
PS2: Vdaka Mariok za prave odoslany prispevok - v podobne rady som dufal :) Ze sa bude treba starat, s tym ratam a preto ma bezudrzbovost netrapi...
krpok
 
Príspevky: 14
Založený: 10 Mar 2012 03:15 am

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod Mariok » 11 Mar 2012 01:23 am

Napriek tomu, že BiOrb propagovať asi nikdy nebudem, ti prajem veľa úspechov.
K tomu ti najlepšie pomôže naštudovať si Dusík v akváriu - je tam všetko, len naraz sa to pochopiť nedá (teda aspoň mne to išlo tak na 3.- 4.krát) ale potom s tým dokážeš okolo akvárka VŠETKO. - http://issuu.com/salik/docs/akvarium04
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod krpok » 11 Mar 2012 02:30 am

Vdaka za link, biologiu mam rad, tak verim, ze nasaj a ze ma to postrci dopredu :)
Inak, ten Biorb by som prirovnal ku vegete v kuchyni - aj ked ju plebs ma rad, profesionalni kuchari ju neznasaju... :pivo:
krpok
 
Príspevky: 14
Založený: 10 Mar 2012 03:15 am

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod Ajven » 11 Mar 2012 10:24 am

Ak sa uz pustas do akvaristiky s ohladom na dizajn, tak vyzva je urobit dizajnovo vnutro akvaria. Ty si to akosi zobral z opacnej strany. Ohurim dizajnom nadoby a vnutro tak nejako dosvolicham k tomu. To samozrejme skutocnych akvaristov irituje. Preto mas pravdu v tom, ze si nemal ten Biorb na zaciatku spominat. Stacilo iba rozmery. Z pratickeho hladiska, teraz neviem presne, je to plast ten Biorb ? Budu riasy na skle , bude ich treba odstranovat, nebude za chvilu z toho jeden velky skrabanec ?
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod krpok » 11 Mar 2012 13:04 pm

Je to tvrdeny plast - moze sa teoteticky pri odstranovani rias posktiabat, ale pri troche opatrnosti by nemalo... Mimochodom, to, ze som ho spomenul mi pomohlo v presvedceni, ze tam musim dat externy filter a dozvedel som sa, ze nie je 60l ako 60l. Takze zbytocne to nebolo. Aj ked som sa miestami citil ako sektar :) A verim, ze aj vnutro bude pekne a spokojne - posnazim sa ;)

Chcem sa este opytat - preco nie to danio zlate (Danio rerio)? Co som cital, su vhodne aj do mensich akvarii uz okolo 35l... Je hlupost brat to co do poctu ryb ako "2 30l akvarka"? Alebo inak: bude to prerybnene, ak tam dam rybky vhodne aj do mensich akvarii? Napr. 6 KS danio + 6KS gupky?
krpok
 
Príspevky: 14
Založený: 10 Mar 2012 03:15 am

Re: akvarium 60l bez rastlin - ake rybky?

Odoslaťod Milan666 » 11 Mar 2012 13:05 pm

Je to plast, ktorý sa oškriabe aj kamienkom a aj magnetickou stierkou, ja tvrdím, že po týždni to prestane baviť. Keď nemáš praktický prístup z vrchu, tak to nemá význam. Mením biorby začínajúcim akvaristom, (mládeži), teda dám akvárko za biorb a našiel som aj praktické využitie:
Prílohy
P1060655.JPG
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.