ph/kh



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

ph/kh

Odoslaťod kaput » 11 Mar 2012 10:10 am

ahojte, prestahoval som sa a kedze pôvodne akva som daroval a chybalo mi, tak opat som chcen zacat s akvaristikou. vyskocil mi, ale doteraz nepoznany problem, vysoke hodnoty ph aj kh vo vodovodnej vode. kym zacnem s nakupom veci do noveho akva chcem sa radsej opytat na vas nazor na pripravok od tetry ph/KH minus. ako som tak predbezne pozeral na flasticke v obchode, je tam uvedene ze moze sposobit poleptanie a treba zabranit styku s kozou. preto sa vas chcem opytat na skusenosti s tymto pripravkom. ako sa s nim pracuje, ked sa naleje na akva, v koncetracii ako sa pise na obale, moze dojst k poskodeniu koze napr. pri sadeni rastlin alebo odkalovani, alebo beznej udrzbe? mozno sprosta otazka kedze ryby by mali takyto pripravok prezit, ale radsej sa pytam kym zbytocne nakupim nieco co mi nepomoze.

Dakujem vam vsetkym za rady.
kaput
 
Príspevky: 6
Založený: 29 Máj 2011 11:23 am

Reklama

Re: ph/kh

Odoslaťod hofi » 11 Mar 2012 10:28 am

Skôr ma zaujímajú tie hodnoty vody,keď si sa už rozhodol znižovať pH.K miernemu poškodeniu by došlo len v tom prípade ak by si to lial priamo na ruku.Po zriedení určite nie.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: ph/kh

Odoslaťod Milan666 » 11 Mar 2012 10:40 am

Na ryby treba myslieť až potom, keď sa problém vyrieši, teda keď sa nájde riešenie, lebo to zmäkčovanie vody bude pravidelný úkon.
Treba prostredie prispôsobiť potrebám rýb, no keď to nejde? Nie naopak, pýtať sa či to či ono neublíži rybkám keď už ich tam mám!
Určite treba uvažovať nad kombináciou prírodných materialov, dubové lístie, jeľšové šištice, z rastliniek microssorium pteropus, rašelinový výluh, rašelinové granule do filtra-substrátu, CO2 s kombináciou spomínanej chémie na docielenie zníženia pH
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: ph/kh

Odoslaťod prasan » 11 Mar 2012 11:58 am

Kaput aké vlastne tie hodnoty máš? Je ozaj potreba tá chémia?
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: ph/kh

Odoslaťod kaput » 11 Mar 2012 13:48 pm

ahojte, najprv to upresnim zatial v akva nie su ziadne ryby. zatial mám len v pláne niekedy buduci tyzden zalozit ho uplne od zaciatkov a nechat zabehnut. hodnoty ktoré mam : vo vodovodnej vode bez akychkovel uprav sú ( merane hodnoty su zistene pomocou setu - sera aqua-test box (+Cl) ) : ph - 8, skor viac ako menej. KH - okolo 20. Velkym problemom je aj GH ktore sa mi pohybuje okolo 21. ale s tym mi okrem reverznej osmozy nepomoze nic. preto som chcel z troch vysokych hodnot dat dole aspon dve.

pripadne ak mate inu radu tak si necham poradit. rozmery buduceho akva budu 80*40*30. je to male akva, ziaden gigant, skor take pre radost. ak mi pomozete ine metody ako chemiu, budem len rad. dakujem.
kaput
 
Príspevky: 6
Založený: 29 Máj 2011 11:23 am

Re: ph/kh

Odoslaťod prasan » 11 Mar 2012 14:32 pm

Ako píše Milan666.Tak isto aj substrát,aby nemenil hodnoty smerom nahor.Prípadne sa zamerať na ryby čo im takéto pH vyhovuje.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: ph/kh

Odoslaťod prasan » 11 Mar 2012 14:49 pm

Prípadne sa zamerať na ryby čo im takéto pH vyhovuje.
KH máš teda riadne.(ja mávam 5-10).GH je priemer 10-20(ja mám 15) to nie je až tak katastrofálne.Si na hornej hranici priemeru.Napr.už 3 dni po pridaní šišiek je badať cca 3 stupnové zníženie.Na tvojom mieste to riešim rašelinou do filtra+ada amazonia+tie šišky+co2.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: ph/kh

Odoslaťod Milan666 » 11 Mar 2012 15:12 pm

Treba prostredie prispôsobiť potrebám rýb, no keď to nejde? Nie naopak, pýtať sa či to či ono neublíži rybkám keď už ich tam mám!
Určite treba uvažovať nad kombináciou prírodných materialov, dubové lístie, jeľšové šištice, z rastliniek microssorium pteropus, rašelinový výluh, rašelinové granule do filtra-substrátu, CO2 s kombináciou spomínanej chémie na docielenie zníženia pH

:wink: :pivo:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: ph/kh

Odoslaťod kaput » 11 Mar 2012 17:41 pm

dakujem za rady, vyskusam ich, preto sa chcem opytat trocha viac na detaily: raselina do filtra, mam eheim ecco pro 130, je to maly filter, kam mam raselinu umiestnit, resp. do nejakeho vrecka, alebo sa predava v akvaristickych potrebach rovno nejak balena? ... tie šišky, dat do akva pod strk? ako dlho ich tam mam mat, pripadne ako casto menit?
kaput
 
Príspevky: 6
Založený: 29 Máj 2011 11:23 am

Re: ph/kh

Odoslaťod prasan » 11 Mar 2012 19:26 pm

Ten filter nemal som tú česť.Neporadím.Najvhodnejšie by bolo vodu si niekde upraviť a tak používať v akvárku.Rašelina sa dá použiť aj vo vrecku,lepšie je dať niekam vyluhovať ak ju nemôžeš použiť priamo vo filtrácii.Šišky jednoducho hoď do akvárka.Spočiatku plávajú no raz dva sa nasajú vody a padnú na dno.Radi ich obžierajú ancíky a slimáky.Nie je potreba ich vyberať.Trocha farbia vodu no to sa časom odfiltruje.Môžeš používať napríklad lístie(buk,dub,jeľša) rovnako ako šištičky.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: ph/kh

Odoslaťod Milan666 » 12 Mar 2012 08:27 am

Dajú sa kúpiť aj rašelinové guličky. Filter:
http://www.youtube.com/watch?v=TkfY7l9faqE
no dajú sa tie guličky doň pridať
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: ph/kh

Odoslaťod Giftzahn » 12 Mar 2012 09:22 am

kaput napísal:dakujem za rady, vyskusam ich, preto sa chcem opytat trocha viac na detaily: raselina do filtra, mam eheim ecco pro 130, je to maly filter, kam mam raselinu umiestnit, resp. do nejakeho vrecka, alebo sa predava v akvaristickych potrebach rovno nejak balena? ... tie šišky, dat do akva pod strk? ako dlho ich tam mam mat, pripadne ako casto menit?


njn, raselinu mozes dat aj do filtra ... s tym problem nie je ... kupis napriklad raselinu od sery + sera bag a ides ... :wink: otazka je ci je to ten naidealnejsi sposob ako umiestnit tu raselinu ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ph/kh

Odoslaťod martin_s » 12 Mar 2012 09:52 am

Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: ph/kh

Odoslaťod lubosmihula » 18 Mar 2012 22:31 pm

Mne klesla celková tvrdosť z 10 na 6, ale namôjdušu neviem čo to spôsobuje. Pravdepodobne je to rastlina Microsorium, rašelina a machy(javsky mach). Po výmene vody to vždy postupne klesá. S výrobkami PH minus nemám dobré skúsenosti. Napr. sera PH minus obsahuje 5% kyselinu sírovú. Pri takej uhličitanovej tvrdosti to budeš liať do aq aj 5 dní- Ak nie, tak ti stúpne PH späť. Robil som taký pokus v uhorkovej fľaši. Znížil som PH zo 7,8 na 6 a na druhý deň bolo PH skoro na pôvodnej hodnote. Postupne som tam vlial 10 ml rozoku v priebehu 3 dní.
A tak som si nechal PH minus na čistenie filtra, krycieho skla a vodovodných batérii od vodného kameňa v domácnosti.
Navyše tá H2SO4 pri neutralizácii vytvára rôzne soli, ktoré bohvie ako vplývajú na ryby. Tak som si povedal, žiadne chemikálie do vody!
Pred H2SO4 som skúšal kyselinu fosforečnú a do pár dní mi vybehla raketovou rýchlosťou sinica. Takže už dvakrát som sa utvrdil, že kyselina nie!
Ako píšu vyššie prírodzenou cestou.
Ja som si na základe hodnôt vody z vodovodu vyberal ryby. No keď som zadal do atlasu rýb parametre vody, vyskočil mi zoznam v ktorom bola jedna ryba a to Kapor obyčajný :)
Na záver len dodám: máme hraničné hodnoty a hotovo. Netreba z toho robiť kovbojku. Teda ak nemáš záujem o chov tetier a pod. Vyber si niejaké Akary, alebo Cichlidy. Na kapra by ti trebalo veľké aq a chladenie vody. No teda neviem či ten rybací zápach by ti tolerovala manželka. Naproti tomu, cez vianoce by si si u nej šplhol s večerou :))
Alebo kúp reverznú osmózu a máš pokoj.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: ph/kh

Odoslaťod martin_s » 19 Mar 2012 00:08 am

Tie pripravky s pH-minus v nazve sa zlozenim niekedy lisia. Sera ma v zlozeni ako pises 5% H2SO4, JBL pH minus obsahuje 5-<10% H2SO4, Tetra v pH/KH minus kyselinu vinnu a hydroxid litny... Vysoke pH riesit k. fosforecnou z hladiska sinice nie je dobre kedze ak ti pH znovu stupne tak sa vytvori pre sinice idealne prostredie - zasadite pH, vyssia teplota vody, nadbytok PO4...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: ph/kh

Odoslaťod jurm » 19 Mar 2012 23:05 pm

Caute, no ako ja z tohto vyzistim ph/kh ? :-)

http://www.bvsas.sk/sk/o-vode/voda-ako-napoj/45.html

jurm
Obrázok používateľa
jurm
 
Príspevky: 28
Obrázky: 6
Založený: 27 Feb 2012 11:59 am

Re: ph/kh

Odoslaťod michal.chvostac » 20 Mar 2012 00:19 am

Milan666 napísal:Na ryby treba myslieť až potom, keď sa problém vyrieši, teda keď sa nájde riešenie, lebo to zmäkčovanie vody bude pravidelný úkon.
Treba prostredie prispôsobiť potrebám rýb, no keď to nejde? Nie naopak, pýtať sa či to či ono neublíži rybkám keď už ich tam mám!
Určite treba uvažovať nad kombináciou prírodných materialov, dubové lístie, jeľšové šištice, z rastliniek microssorium pteropus, rašelinový výluh, rašelinové granule do filtra-substrátu, CO2 s kombináciou spomínanej chémie na docielenie zníženia pH

mozem sa spytat na ten microsorum? on nejako znizuje pH vody..? v com je odlisny od inych rastlin co sa tyka ovplyvnovania pH vody? diky
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ph/kh

Odoslaťod martin_s » 20 Mar 2012 01:48 am

jurm napísal:Caute, no ako ja z tohto vyzistim ph/kh ? :-)

http://www.bvsas.sk/sk/o-vode/voda-ako-napoj/45.html

jurm

pH ani KH z toho nezistis. Iba GH.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: ph/kh

Odoslaťod Milan666 » 20 Mar 2012 09:33 am

michal.chvostac napísal:
Milan666 napísal:Na ryby treba myslieť až potom, keď sa problém vyrieši, teda keď sa nájde riešenie, lebo to zmäkčovanie vody bude pravidelný úkon.
Treba prostredie prispôsobiť potrebám rýb, no keď to nejde? Nie naopak, pýtať sa či to či ono neublíži rybkám keď už ich tam mám!
Určite treba uvažovať nad kombináciou prírodných materialov, dubové lístie, jeľšové šištice, z rastliniek microssorium pteropus, rašelinový výluh, rašelinové granule do filtra-substrátu, CO2 s kombináciou spomínanej chémie na docielenie zníženia pH

mozem sa spytat na ten microsorum? on nejako znizuje pH vody..? v com je odlisny od inych rastlin co sa tyka ovplyvnovania pH vody? diky

No úplne sám to nezvládne, musíš to spraviť komplexnejšie, toť onehda som tu niekde písal, treba už vodu ku výmene pripravovať vylúhovaním spomínaných ingrediencií a takto ju pridávať do akva. Microssorium-hnedovka to hnednutie listov u neho má rovnaké "účinky" ako dubové lístie, jeľšové šištice a pod.
Ide byť teplo, treba preto ak to možnosti dovoľújú, mať niekde nádobu s vodou, kde sa tieto ingrediencie budú luhovať
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: ph/kh

Odoslaťod michal.chvostac » 20 Mar 2012 11:45 am

jasne..viem ze to nejde len tak lahko a ze nestaci dat tam nejaku sisticku a zrazu klesaju pozadovane hodnoty, ale o tom microsore som nemal sajnu. dik za info..
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ph/kh

Odoslaťod paterlini » 27 Apr 2012 14:16 pm

Mna by zaujimalo, ze o kolko klesa ph, kH/gH po pridani sisiek, listov z figovnika (zevraj ucinnejsie ako dub/buk)
pH 7,6 -8
kH 15
gH 16

Este to nemam naistalovane, ale o tyzden by som chcel dat uz aj krevety do akvarka. Mam 30l, z toho cca 25l cisteho objemu vody
paterlini
 
Príspevky: 129
Obrázky: 4
Založený: 28 Mar 2012 10:45 am

Re: ph/kh

Odoslaťod triscene » 27 Apr 2012 14:30 pm

mierne..mozno pri GH max 1 stupen..najucinnejsie na tie tvoje parametre je pouzivat destilovanu vodu alebo reverznu osmozu.
ako dlho mas zabehnute akvarium?
ak ide o neocaridiny tak im tieto parametre nebudu vadit, ak CRS, tigre atd tak to problem moze byt ak su zvyknute na ine parametre, pri tychto parametroch mi takmer ziadne mlade neprezili hoci samice nosili vajicka. preto som si kupil osmozu kvoli CRSkam.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: ph/kh

Odoslaťod paterlini » 27 Apr 2012 15:01 pm

triscene napísal:mierne..mozno pri GH max 1 stupen..najucinnejsie na tie tvoje parametre je pouzivat destilovanu vodu alebo reverznu osmozu.
ako dlho mas zabehnute akvarium?
ak ide o neocaridiny tak im tieto parametre nebudu vadit, ak CRS, tigre atd tak to problem moze byt ak su zvyknute na ine parametre, pri tychto parametroch mi takmer ziadne mlade neprezili hoci samice nosili vajicka. preto som si kupil osmozu kvoli CRSkam.



Akvarium je v zabehu uz cca 3 tyzdne.
Parametre vody su takmer vzdy rovnake, cize moc s tym uz nenarobim.
CRS som chcel, ale po googleni to nechavam na neskor. Zacnem radsej s Neocaridina heteropoda var. Fire Red.

Po lete chcem kupit RO, ale teraz som nacpal uz kopec penazi do dovolenky, noveho biku a este ma caka servis motorky, takze musim trochu priskrtit financie na toto hobby.
paterlini
 
Príspevky: 129
Obrázky: 4
Založený: 28 Mar 2012 10:45 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.