"Zastipovanie" rastlin



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

"Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod majko » 25 Nov 2003 09:40 am

Pouzivate pri starostlivosti o rastlinky v akvariu techniku nazyvanu "zastipovanie"? Ak ano, popiste postup a vyhody tejto metody.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Reklama

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod azet » 25 Nov 2003 11:46 am

:? co to je zastipovanie? a ako to funguje?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod l_laco » 25 Nov 2003 13:50 pm

No, neviem ci to co robim ja je zrovna zastipovanie, ale myslim, ze to bude podobne. Ide o to, ze ked ti rastlina dorastie az ku hladine tak ju proste odstrihnes, alebo odstipnes niekde v polovici a vrchol znovu zasadis. Ona casom zapusti korene a rastie dalej, znovu ku hladine. Ten zvysok, co uz bol zakoreneny zvycajne do tyzdna zacne vyhanat v pazuchach listov ktore ostali nove rastlinky a tak sa vlastne tieto rastliny aj mnozia. Daju sa takto mnozit hlavne tie rastliny, ktore maju dlhu stonku a po obvode jej rastlu listy.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod Ceco » 27 Nov 2003 12:20 pm

Mam velmi dobre skusenosti s Egeria najas. Po zastipovani vyhanala bocne vyhonky. Vrcholy som zasadil. Uz som tam mal riadnu dzunglu, tak som to musel trocha "skultivovat". Z ostatnych rastlin sa mi takto v pohode darilo rozvetvovat aj napriklad Hygrophilu polysperma
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod salik » 27 Nov 2003 23:42 pm

Ceco napísal:Mam velmi dobre skusenosti s Egeria najas. Po zastipovani vyhanala bocne vyhonky. Vrcholy som zasadil. Uz som tam mal riadnu dzunglu, tak som to musel trocha "skultivovat". Z ostatnych rastlin sa mi takto v pohode darilo rozvetvovat aj napriklad Hygrophilu polysperma

mozes takto "zastipovat" uplne vsetky stonkove rastliny :idea:
je to niekedy jedina moznost ako ich rozmnozit
(momentalne takto "riesim" heterantheru zosterifoliu, bude o takych 14dni pekna uroda, potom dam vediet v inzercii, ale len do "dobrych ruk", nie je to rastlina pre zaciatocnikov)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod azet » 28 Nov 2003 10:56 am

ehm, takze je to jednoduche odstrihnutie, nemylim sa? klasicky sposob rozmnozovania stonkovych rastlin, proste odstrihnes, zapichnes do substratu a zo starej stonky vyrastu zvacsa 2 nove vyhonky, kym odstihnuty vrch rastie znovu smerom nahor...

salik, ta heteranthera je velmi pekna rastlinka, asi sa ozvem na ten tvoj inzerat :lol:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod barky » 28 Nov 2003 11:19 am

Salik ja sa na tu heterantheru urcite tiez ozvem, uz som ju skusal 2 x a nikdy sa jej velmi nedarilo, cernali stonky, len tak prezivala. Dufam ze do tretice by to mohlo vyjst: :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod majko » 28 Nov 2003 12:16 pm

azet napísal:ehm, takze je to jednoduche odstrihnutie, nemylim sa?

No podla mojich info sa to robi tak, ze sa len nechtamy zastipne vegetacny vrchol rastliny. Ta by potom nemala dalej rast dohora, ale vyhanat bocne vyhonky.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod azet » 28 Nov 2003 12:46 pm

aha, lebo u mna to funguje tak, ze po odstrihnuti dajme tomu hornej tretiny stonky zacnu vyhanat dve nove stonky, to zn. ze takto sa da vyrobit napr. maly husty *kricek* pretoze sa skupinka zasadenych stoniek fajn zahusti.

ty zrejme ale myslis, ze ked mas rovnu stonku a odcvaknes vrchol, tak to zacne rast dajme tomu ako stromcek, tj. ze to vyhana viacero bocnych stoniek?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod FANATIX » 29 Nov 2003 21:10 pm

Má to a svoje proti! Napr. keď zaštipuješ Hydrophilla polysperma alebo Ludwiga repens, časom sa zahustí tak, že svetlo sa nedostane k spod. listom a tie odumrú. Výsledok je dosť nepekný, holá stonka s bohatou korunkou. Ja musím zaštipovať každý týždeň (rastie to 1cm denne) ale raz do mesiaca rastlinky vyberem vytriedim a znovu zasadím.
Obrázok používateľa
FANATIX
 
Príspevky: 13
Založený: 17 Nov 2003 23:46 pm

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod majko » 30 Nov 2003 00:05 am

azet napísal:ty zrejme ale myslis, ze ked mas rovnu stonku a odcvaknes vrchol, tak to zacne rast dajme tomu ako stromcek, tj. ze to vyhana viacero bocnych stoniek?
Taka je teoria, v praxi som to neskusal. Preto som zalozil tuto temu aby som sa dozvedel nieco s praxe. Ja som si od toho sluboval, ze nebudem musiet kazdy tyzden strihat a presadzat rastlinky.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod Ludo » 07 Dec 2003 13:33 pm

ja tiež rozmnožujem takto, ale robieval som aj tak, že asi v polovici rastlinky som ju chytil a menším kameňom zaťažil. časť pri substráte začala púšťať korene a nové výhonky, ktoré sa šplhali za svetlom. :D
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod salik » 10 Dec 2003 11:37 am

Heteranthera Zosterifolia - "Zastipovanie"
..pri stonkovych rastlinach to byva jedina moznost, ako ich rozmnozit :idea:

Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod affinis » 26 Feb 2004 00:45 am

Ja to robim tak, ak nepotrebujem rastlinky mnozit, ako jeden sutaziaci na akvarium.sk, ze sadim rastlinky do par vacsich trsov a za 3 - 5 tyzdnov, ked narastu ( podla toho aky druh rastlin to je ) tak ho vytiahnem, zo spodu skratim a znovu zasadim, nezabere to vela casu a vyzera to pekne.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod Stuka » 27 Júl 2004 13:24 pm

hmm hmmm a ked ich takto skracujete ze vytiahnete zo strku-vyberete von-skratite-znova zasadite do strku. Pouzivate pri tom niaku pinzetu, alebo iba cisto ruku? Lebo rukou si vzdy troska zvyrim dno ci chcem alebo ne a pinzetou mi to nejak nejde. Vobec nechapem jak to robi napr. Dadman alebo Astrid ked maju tolko stonkovych rastlin. To musia stale skracovat a v podstate sa stale rypat v dne. Totiz som cital ze ked sa zvyri dno tak sa na poroch rastlin mozu usadit tie castice a znemoznit rastline fotosyntezu a naslednu je mozu napadnut riasy. Takze sa hrozne bojim zvyrit dno co i len minimalne. Tak poradte ako skracovat stonkove rastlinky bez toho aby som nevyril dno pri ich naslednom zapichovani do dna :?:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod xDodox » 27 Júl 2004 13:32 pm

"Zastipovanim" mnozim rastlinky: Ludwigia ??? a Ceratopteris thalictroides
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod affinis » 27 Júl 2004 13:47 pm

Stuka napísal:hmm hmmm a ked ich takto skracujete ze vytiahnete zo strku-vyberete von-skratite-znova zasadite do strku...

nemyslim si, ze by to zvirene dno malo az take radikalne dosledky ako pises, rastliny vytrhnem ako trs a to sa pinzetou neda, ked priblizne heteranthera zosterofilia mam takych 60ks v jednom trse, samozrejme sa dno rozviri ale nic mi na rastlinach neostane lebo celym trsom mierne potrasiem a vsetko odtadial popada a o zvysny kal sa postara filter...takto to uz robim niekolko rokov a pohoda ziadne riasy na zaklade takehoto presadzania sa urcite neobjavili, neviem si predstavit ako inak by si sa chcel starat o rastlinkove akvarium :-) hlavne o stonkove rastliny, ktore rastu rychlo a vyzeraju dobre vo velkych a bohatych trsoch.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod Obko » 27 Júl 2004 22:28 pm

Ja si takto v polovici zastrihávam a množím Hygrophilu difformis vrchol sa mi ujme a rastie ku hladine a stonka čo zostane z pôvodnej sa mi roškošaťuje, avšak mi z nej vyrastá aj množstvo korienkov čo v akváriu nevyzerá moc vábivo. Stáva sa to aj Vám a ako postupujete.
Obrázok používateľa
Obko
 
Príspevky: 13
Obrázky: 3
Založený: 03 Júl 2004 12:45 pm
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod Stuka » 28 Júl 2004 02:08 am

Affinis :
neviem si predstavit ako inak by si sa chcel starat o rastlinkove akvarium


neviem ani ja :)
som myslel ze na to vy skuseny akvaristi mate dake finty ze to zvladate vsetko pinzetou. Ja preto ani pancierniky nemam aby mi tam nic nevyrilo dno, ale zase ked sa ponahanaju SAE po akva tak to radsej idem prec nech to nevidim :) Dokonca som jednu musel dat pre lebo bola moc velka a pri pohybe vyrila dno a kupil som ju za 160 sk :cry: v symbioze. Ale ta bola fakt obrovska uz ze pri pohybe trhala zo sebou vsetko co jej prislo do cesty. Dufam ze zvysne 3 kusy nikdy nedorastu viac nez teraz (cca 6 cm) aaaaaaaaaaaaaaaa
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod Palo » 28 Júl 2004 02:55 am

Affinis :neviem si predstavit ako inak by si sa chcel starat o rastlinkove akvarium

neviem ani ja :)
som myslel ze na to vy skuseny akvaristi mate dake finty ze to zvladate vsetko pinzetou.

Hm. tak si neviem ani predstavit sadit akva pinzetou. Sice ju pri akva mam, ale pouzivam ju iba na nalozenie vzorky na sklicko pod mikroskop :D Mozna ze ju niekto pouziva na sadenie rastlinky kobercoviteho vzrastu a zahustenie takeho koberca, ale inak sa nehodi na nic. Aspon si to myslim :shock:
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod Stuka » 28 Júl 2004 03:24 am

Ja ju zvyknem pouzivat pomerne casto na vyberanie drobnych necistout z hladiny resp. zo dna kde su rukou tazko manipuluje. Ale najviac pouzivam take predlzene uzke noznice ktore som kupil v zdravotnickych potrebach s ktorymi sa bez problemov dostanem kamkolvek bez toho aby som poskodil niake rastlinky a uz len striham presne to co chcem a kde chcem bez namahy. Este zhanam jeden nastroj nieco ako noznice ale aby to fungovalo na principe pinzety ale namiesto zubkov to malo ostre noze a bolo to dlhe aspon 30 cm. Lebo dostat sa obcas do husteho trsu rastlin a odstipnut z mnozstva listov/stoniek iba tu jedinu je obcas na zblaznenie hlavne ked chcem odstipnut odhnity list z Valisnerie a nez sa mi to podari zostrihnem 2-3 zdrave kusy. Tak ma napada ze najlepsie by bolo mat taku miniponorku ako vo filmoch a vyst s nou na vylet do akvaria do tych najvecsich hustin kam oko nedovidi a preskumat to tam. Hlavne tie moje krevetky ktore sa cely den skryvaju :)
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod Palo » 28 Júl 2004 03:36 am

Myslis nieco, ako chirurgicke noznice ? :idea:
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod Stuka » 28 Júl 2004 03:47 am

neviem ako vyzeraju chirurgicke noznice, ale podla nazvu usudzujem ze by to mohlo byt to co hladam. Ale nedavno som videl v TV zaberi z operacie a tam mal chirug vela nastrojov ktore by som zuzitkoval. Teda v poslednom case ked vidim taketo dokumenty alebo zaberi tak hned rozmyslam nad tym ako by som ich vyuzil v akvariu. Asi sa dam na chirurgiu ved v tom zase taky rozdiel medzi zastipovanim rastliniek a operaciou nebude. A s noznicami mi to uz ide skvele :D
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: "Zastipovanie" rastlin

Odoslaťod Palo » 28 Júl 2004 03:57 am

Stuka napísal:neviem ako vyzeraju chirurgicke noznice, ale podla nazvu usudzujem ze by to mohlo byt to co hladam. A s noznicami mi to uz ide skvele :D


Noznicovoruky Edward :D Ak mas znameho doktora, tak ti nejake vyradene podaruje. Inac je to pomocka na nezaplatenie :roll:
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.