štetinková riasa



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Sunkafit » 15 Mar 2012 10:21 am

ten žralok na tej fotke...grckať sa mi chce.....
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: štetinková riasa

Odoslaťod martin_s » 15 Mar 2012 10:27 am

Ja tam zraloka nevidim... Vidim tam len pangasiusa a cichlidy...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Dusky » 15 Mar 2012 10:42 am

tak tak, ten pangasius to je vacsia ryba ako nas kapor, takze minimalne do bazena....
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Sunkafit » 15 Mar 2012 14:44 pm

martin_s napísal:Ja tam zraloka nevidim... Vidim tam len pangasiusa a cichlidy...

sorry tak z pangasiusa 8)
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: štetinková riasa

Odoslaťod sc00by » 15 Mar 2012 15:02 pm

nj nema niekdo nazor jak sa ho zbavit? sponzor mi ho nedovoli predat a ani s nim nic robit...
Hovori ze akvarium je prenho dost velke
Obrázok používateľa
sc00by
 
Príspevky: 275
Obrázky: 2
Založený: 07 Jan 2012 09:45 am
Bydlisko: Hlohovec

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Dusky » 15 Mar 2012 15:11 pm

samizda ze sa z pangasiusa robia filety :D tak ti poviem v zologickej som videl pangasiusa minimalne 10 kiloveho, takze je to riadna rybka
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Vlado21 » 15 Mar 2012 15:11 pm

sc00by, nesklzni do off-topic, co robit so sumcekom alebo akva celkovo mozes rozvadzat tu gallery/image_page.php?album_id=2223&image_id=42122
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Sunkafit » 15 Mar 2012 15:22 pm

http://www.catfish.cz/clanky/pangas/pang_hyp.htm
už pri 15cm potrebuje 200l nádrž........urob si filety bude mu lepšie
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: štetinková riasa

Odoslaťod sc00by » 15 Mar 2012 15:27 pm

skoda ze to je sanitwongsei... :pivo:
Obrázok používateľa
sc00by
 
Príspevky: 275
Obrázky: 2
Založený: 07 Jan 2012 09:45 am
Bydlisko: Hlohovec

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Sunkafit » 15 Mar 2012 15:29 pm

nj este lepšie ten dorastá len 2-3 metre v akva 60cm

Min. 950 litrů. Tato ryba se chová jen ve velkých nádržích, raději však vůbec nechovat, neboť se jim v zajetí příliš nedaří.

A sponzorovi povedz že ked ho nedáš preč čoskoro ti požerie všetky ryby čo tam máš........čo sa asi aj stane
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: štetinková riasa

Odoslaťod sc00by » 15 Mar 2012 15:35 pm

to min 950L je moja praca :o
Obrázok používateľa
sc00by
 
Príspevky: 275
Obrázky: 2
Založený: 07 Jan 2012 09:45 am
Bydlisko: Hlohovec

Re: štetinková riasa

Odoslaťod sc00by » 15 Mar 2012 15:37 pm

to min 950L je moja praca :o
Obrázok používateľa
sc00by
 
Príspevky: 275
Obrázky: 2
Založený: 07 Jan 2012 09:45 am
Bydlisko: Hlohovec

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Milan666 » 15 Mar 2012 16:16 pm

sc00by napísal:nj nema niekdo nazor jak sa ho zbavit? sponzor mi ho nedovoli predat a ani s nim nic robit...
Hovori ze akvarium je prenho dost velke

Tak sponzor nech si ho zobere domu, boha to sú ale problémy
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: štetinková riasa

Odoslaťod remus » 22 Sep 2012 17:00 pm

Ahojte,
s riasou bojujem už nejaký čas. Predavač v akvaristike mi poradil znížiť prietok filtra. Bola to reakcia na to, že sa mi listy trocha hýbu.
Viem, čo to znamená mať v akvárku tornádo, no to nie je môj prípad. Listy sa mierne hýbu, ale nie tak, že by ich šlo odtrhnúť.
V akvárku mám len 3 tetry neónové a ancistrusa. Znížiť prietok si neviem predstaviť, lebo už teraz pri výmene vody z dna ťahám obrovské množstvo kalu. Neviem, či je na vine filter / hrubý štrk...
Svietim 15W do 63l akva (hrubý objem) - po odrátaní stien a dna 50l 12 hodín denne (10:00-22:00).
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: štetinková riasa

Odoslaťod d-foxed » 22 Sep 2012 18:07 pm

Mal som problem s touto riasou niekolko rokov.Mal som akvaria od 30 do 85 litrov.Nic nepomahalo.Asi pred rokom som zalozil nove 375l akva a tam to zacalo rast tiez.Kupil som k novemu akva aj novy externy filter JBL.K tomuto filtru bol pribaleny clearmec plus.Tak som to dal do filtra.Do mesiaca vsetka riasa prec.Len na kamenoch trocha zeleneho povlaku.Po polroku som cistil filter tak som ten clearmec plus vyhodil.Za tyzden zelena hladina a navrat rias.Vodu menim raz za 14 dni asi 50 litrov.Hnojim len malo PMDD.Nic lepsie ako clearmec plus od jbl som este nemal.Mozno to niekomu nepomoze ale mne to pomaha dokonale.
d-foxed
 
Príspevky: 8
Obrázky: 7
Založený: 25 Sep 2011 20:40 pm

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Milan666 » 22 Sep 2012 18:27 pm

Je to chémia a tá nerieši problém na trvalo, stále treba dodávať a liať, výrobca zrejme vie čo robí. Výmena 50 litrov z 350 je strašne málo. Jediná výhoda tvojho 375 litrového je, že tebe sa to rýchlejšie ustáli, len to nechaj bez chémie, meniť viac vody a častejšie čistiť filter.
U malých akvárií rovnováha nastáva oveľa ale oveľa neskôr
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: štetinková riasa

Odoslaťod d-foxed » 22 Sep 2012 19:17 pm

Chemia to neni.Chemiu som skusal-to stoji za h...
http://www.chovatelskepotreby.com/z2830-jbl-clearmec-plus
d-foxed
 
Príspevky: 8
Obrázky: 7
Založený: 25 Sep 2011 20:40 pm

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Ajven » 22 Sep 2012 19:40 pm

remus napísal:Ahojte,
s riasou bojujem už nejaký čas. Predavač v akvaristike mi poradil znížiť prietok filtra. Bola to reakcia na to, že sa mi listy trocha hýbu.
Viem, čo to znamená mať v akvárku tornádo, no to nie je môj prípad. Listy sa mierne hýbu, ale nie tak, že by ich šlo odtrhnúť.
V akvárku mám len 3 tetry neónové a ancistrusa. Znížiť prietok si neviem predstaviť, lebo už teraz pri výmene vody z dna ťahám obrovské množstvo kalu. Neviem, či je na vine filter / hrubý štrk...
Svietim 15W do 63l akva (hrubý objem) - po odrátaní stien a dna 50l 12 hodín denne (10:00-22:00).


Musis si vyriesit pricinu toho, ze mas dole bordel. To je zaklad. Alebo vytiahnut tazke zbrane na dodatocne odstranovanie prebytku zivin pre riasy co sa z toho bordelu uvolnuju do vody.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: štetinková riasa

Odoslaťod prasan » 22 Sep 2012 19:50 pm

d-foxed napísal:Chemia to neni.Chemiu som skusal-to stoji za h...
http://www.chovatelskepotreby.com/z2830-jbl-clearmec-plus


Miesto toho môžeš použiť lacnejšiu variantu a to zeolit.Rovnaký výsledok. :wink:
A súhlas s Milanom i Ajvenom,treba udržať menej toho bordelu a riasa nebude.Prípadne ak ho tam máš, tak ho v substráte nerozhrabávať a odkalovať len po vrchu substrátu.V substráte sa namnožia nitrifikačné baktérie a budú neskôr pomáhať odbúravať škodliviny.Čo v konečnom dôsledku tiež akvárku len prospeje.Ako dalšie ma napadá prílišné kŕmenie.Rýb nemáš veľa a ten bordel predsa z niečoho je.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Rapptor » 18 Dec 2012 08:23 am

Mne sa táto riasa objavila niekedy pred pol rokom, možno skôr. Bola len na koreni a asi 3 kameňoch, ktoré pokryla súvisle asi 3 mm vysokým porastom jemným ako plyš. V podstate mi to nevadilo, no potom sa objavila (asi) iná riasa, dlhá cca 1 - 4 cm, tenká, tuhá, čierna (snáď tmavo zelená), ktorá asi nie je to isté čo je na tom koreni. Táto je hoóódne vytrvalá a najprv mi začala likvidovať cryptocorine aponogetifolia, potom prešla aj na ďalšie cryptocoriny. Najprv bola len na starých listoch, no potom išla všade, hlavne čím bližšie k osvetleniu, mechanicky išla dole veľmi ťažko, dával som to preč aj s listami. Pred tromi mesiacmi som vymenil svoj 15 ročný, vlastnoručne vyrobený vonkajší filter za JBL CP 901e a začal som sa problémom viac zaoberať. V prvom rade som asi 3x po týždni odkalil dno a vymenil cca 40% vody, zrejme je veľmi bohaté dno lebo testy mi ukazovali aj tak vysoké NO2 a NO3 a detrit na ňom nebol žiaden, akva mám dosť prerybnené ale sú to z 90% tetry, ktoré veľmi nekadia a ich výkaly sú už silne mineralizované tak by to nemal byť až taký problém pre to JBL (predfilter čistím týždenne). Na odstránenie NO2 a NO3 som dal do filtra zeolit. Ten splnil svoju úlohu perfektne, za 5 dní dal NO2 dolu na 0 a NO3 pod 25, GH mi kleslo na 6-8 z 12-14, akurát ale s tým som počítal lebo tak sa zeolit správa, pH mi skočilo na 7,8 čo ani pre ryby ani rastliny nie je dobré ale riase nevadí. V ďalšej fáze som nahradil zeolit rašelinou JBL TorMec na zníženie pH a tvrdosti, nasadil do akva 3ks SEA a stiahol fosfor na nulu s JBL PhosEx rapid. Zatiaľ pozoruje mierny pokles (odumieranie) riasy na listoch ale je to krátka doba tak uvidím, SEA makajú ako divé, mám tam aj 3 zebry ale tie sa mi niekde zašívajú :D Pre povzbudenie rastu rastlín ešte idem pridávať easycarbo keďže CO2 nedávam, zatiaľ so svetlom nejdem robiť nič.
Rapptor
 
Príspevky: 1
Založený: 18 Dec 2012 07:47 am

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Hora » 27 Máj 2016 14:25 pm

Tak ma zase navstivila po roku štetka.Presiel som tuto temu znova,lebo uz mi pomohla.
Teraz namerane po4 2mg,no3 10,ph 6,8,kh 7,fe 0,1,fosfor bol vzdy vyssi a nebol problem,ale uz som mal aj 5mg :oops:
Predtym som mal skaredu stetinku vsade,filter,rastliny,sklo,substrat,tak som zo zufalstva a roznych preventivnych pokusov kupil omnoho predimenzovany filter na moj objem,co teraz stiha lenlen.[youtube][/youtube]Z burciaku šup na flaskove co2 s nocnym off,miesto pmdd :arrow: pps pro,ovela viac rastlin,pravidelna vymena 60l kazdy 2-3tyzden,ako sa mi chcelo a podla hodnot vody.
Toto fungovalo donedavna.
Valisnerky mam najviac a starsie listy vzadu su ako pohrebne stuzky,co mi tak nevadi,lebo strihnem a rastie rychlo dalej.Ale aponogetony,crinum a lotus ma :twisted:
V strede tejto temy su dobre skusenosti a navody na tento druh riasy,no kupoval som silnejsi filter preto,aby som prudove cerpadlo ulozil na vecny odpocinok.Teraz ho budem musiet oprasit alebo radikalne zostrihat prales rastlin,kvoli lepsej cirkulacii zivin a co2,ktore som dnes obohatil na 6?b/s z terajsich troch.Uz to nejde spocitat,kolko to sekundovo pusta.DC este nezltne,uvidim vecer.
Tak teraz neviem,ci strihat rastliny alebo pridat prudove cerpadlo.
Urobim podla precitaneho,zostriham rastliny do vysky akva,vsetko uvolnim prudu z rampy,co2 som pridal,vymeny vody 1xtyzden,hodim ceratophylum na hladinu,rampa nizsie a viac smerom dole vytok,aby nim netocila.
Len som o2 dostaval do vody cerenim hladiny,teraz to zrusim,este ak zvysim co2 nebude problem s dostatkom kyslika pre rybky a bakterie :?: :?: :?:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Hora » 27 Máj 2016 14:51 pm

Som zabudol napisat,ze co2 mi ide nasavacou hadicou do filtra,preto nechcem rozhodit nitrifikaciu vo filtri s vyssimi davkami plynu a mensou koncentraciou kyslika vo vode.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: štetinková riasa

Odoslaťod konrad » 27 Máj 2016 18:09 pm

Moja aktuálna skúsenosť: takmer celé 200l akva zarastené čiernou riasou. Co2 80mg/l (denerle dropchecker), hnojenie pmdd. Dlhodobá kalamita.

V pondelok som znížil co2 na polovicu, vysadil úplne hnojenie, výmena 100l vody. V stredu sa riasa začala uvoľnovať a dala sa sťahovať pinzetou z kameňov, výmena 60l vody. Dnes v piatok ešte viac riasy sa dalo manuálne odstrániť a výmena 70l vody.

Zdá sa mi to neuveriteľné ale za necelý týždeň je jej tak o 70% menej. Nie je to síce typická čierna štetinková ale niekedy pomôže znížiť co2 a hnojenie...
konrad
 
Príspevky: 2
Založený: 19 Apr 2016 19:55 pm

Re: štetinková riasa

Odoslaťod Hora » 27 Máj 2016 23:02 pm

konrad napísal:Moja aktuálna skúsenosť: takmer celé 200l akva zarastené čiernou riasou. Co2 80mg/l (denerle dropchecker), hnojenie pmdd. Dlhodobá kalamita.

V pondelok som znížil co2 na polovicu, vysadil úplne hnojenie, výmena 100l vody. V stredu sa riasa začala uvoľnovať a dala sa sťahovať pinzetou z kameňov, výmena 60l vody. Dnes v piatok ešte viac riasy sa dalo manuálne odstrániť a výmena 70l vody.

Zdá sa mi to neuveriteľné ale za necelý týždeň je jej tak o 70% menej. Nie je to síce typická čierna štetinková ale niekedy pomôže znížiť co2 a hnojenie...

Zaklad vysvetleni je v tejto teme str.13,14.
Vymeny vody ano,viac,castejsie.
Ostatne naopak,pridat co2,dostatok mikro,makro,samozrejme podla sily osvetlenia.
Ja som nehnojil doporucovanou davkou na objem akvaria,daval som menej cely cas.Teraz ale mam omnoho plnsie zarastene akvarium a nieco asi zacalo chybat.
To pridanie co2 som neprehnal,vecer este nebol DC zlty a rastliny bublinkovali poriadne.
Mozno este pridam kno3 a tenso naviac,urcite uvolnim hladinu od listov,zajtra urobim testy znova,vymenil som zas 50l,s krmenim opatrnejsie,to som flakal.
Tvoja nebola poctiva stetinka,lebo ta isla tazko aj kefou a oparena horucou vodou,mocenie v save a podobne odstranovania z techniky a kamenov,dreva,3d pozadia.
Uvidim za tyzden,dva,mozno tri ci pomohlo.Ten peroxid vodika z poslednej nudze,ale chvilkovo odstrani riasu,nie pricinu,preto zatial nie.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.