Skalár [Pterophyllum scalare] splesnivenie ikier



Všetko okolo akvarijných rýb

Skalár [Pterophyllum scalare] splesnivenie ikier

Odoslaťod Martin » 11 Apr 2003 13:32 pm

Vytreli sa mi skalare,rastlinku som odobral do 30l akvaria,mal som blizko nich okyslicovanie,teplotu mali 27/28 stupnou,pridal som dezinfikacny prostriedok,svetlo nemali len denne,v akvariu neboli ziadne rastliny a ikricky mi splesniveli!Poradite niekto preco?Dakujem
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Reklama

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod jacik » 11 Apr 2003 14:22 pm

http://r.wz.cz/index.php?s=c-chron
snad ti to pomoze, chlapik sa tiez pokusa o odchov skalarov.

#odchadza vlak z Trencina do Sastina
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod l_laco » 11 Apr 2003 14:47 pm

Jedna otazka:
Splesniveli vsetky naraz, alebo to trvalo dlhsiu dobu a plesniveli postupne?
Ak splesniveli vsetky naraz, myslim tym v priebehu niekolkych hodin, tak to bolo s najvacsou pravdepodobnostou sposobene tym, ze neboli oplodnene. Pokial to trvalo viac ako den a plesniveli postupne moze byt, ze vo vode boli bakterie ktore to zapricinili. Inak ono uplne idealne je, ked zistis, ze sa ti chcu skalare triet a klast ikry prelozit ich uz do skor pripraveneho akvarka s kvalitnou vodou a vhodnymi podmienkami a tam ich nechat nech si to v klude odchovaju. Ale ver mi, ze sa ti o par tyzdnov vytru znova. len im nemen podmienky.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Martin » 09 Máj 2003 18:47 pm

Chalani uz 5 krat sa mi vytreli skalare a este ani raz sa s toho nic nevyklulo.ako je to mozne.Moze byt ze mam tvrdu vodu?Sak vodu dam z akvarka filtroval som uz vtedy mi vydrzali 48 h a nic.Vzduchoval som a tam mi ikri splesniveli za 36 hodin vsetky.Normalne som s toho zufali.Nevie mi niekto poradit co mam robit? :cry: Teplotu maju vzdy tych 29/30 stupnou.Svetlo,vodicka jak lusk.
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Martin » 20 Máj 2003 14:12 pm

Opet sa mi vytreli skalare a tento raz som bol konecne s casti uspesny,po vymene pramena sa mi podarilo znizit tvrdost vody na 17 a uhlicitanovej 9.Po 48 hodinach sa mi ujalo asi 20 rybiek a po dalsich 18 hodinach mi zostalo asi 7.Nie je to bohvie co ale zaznamenal som dalsi uspech. :P :P :P :P Budem sa vzdelavat a dufam ze to bude nabuduce lepsie :wink:
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Atilla » 20 Máj 2003 14:19 pm

Martin : napis nieco viac kolko ich mas ake su aku mas nadrz a aku mas vodu (spomenul si tam nejake cisla uz) napis mi pls aj ake mas s nimi rybky zaujima ma to lebo skalare su moja SRDCOVKA :) vsetky
asi mam rad 2D :) (lebo sa mi pacia aj barzoje ale to je skor asi na www.pes.sk :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Martin » 21 Máj 2003 15:37 pm

Takze:Mam v 100l nadrzi 6 skalarov <amazonskych,platinovych>,dvoch prisavnikov.Dva pariky sa mi pravidelne vytieraju,odhadujem to na trojtyzdenny pravidelny cyklus.Co sa tyka vody trochu cisel:NO2:0mg/l,NO3:5mg/l,pH:6,8-7,dKH:8-9,CO2:50-60mg/l,Celkova tvrdost okolo 17stup. nem..Ale tu sa stale snazim znizovat a dari sa mi to.Co sa tyka rastlin ak by si to chcel vediet tak ti to napisem neskor,teraz z hlavy ti to nepoviem.Teplotu mam 27-28 stupnou.Osvetlenie mam sylvania daylight s uv filtrom 18w,a grolux 18w.Filtrujem cez Shark 1.100l/h.Podla mojho nazoru to staci na 100l akvarium.Teplomer mam 75w.Na dne mam biele kamienky tak asi 5 cm vrstvu.V strede akvaria mam velky koren.Dufam ze sa mi akvarko podari dostat do sutaze tam by si mal moznost ho potom vydiet.Ak som na nieco zabudol a chcel by si vediet tak napis velmi rad poradim ak budem moct.
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Pata » 21 Máj 2003 17:31 pm

Ahoj,mám tiež párik skalárov v 70l akva,v spoločnosti daľších rýb,pravidelne sa vytierajú,vždy to pojedia,ale naposledy ma dosť prekvapili:v nijakom prípade mi nedovolili zobrať ikry,normálne na mna "útočili" a nezjedli ich 4 dni,samozrejme bolo ich vždy menej a menej a nakoniec ich dorazila gurama.Mám otázku ,je možné,že časom sa stávajú skaláre zodpovednejšie,sú schopné v spol.nádrži vychovať "mladé"? :?:
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Martin » 21 Máj 2003 22:02 pm

Takze:Mne ked som ich zo zaciatku nechal v spolocnej nadrzi s ostatnymi rybami tak som mal taky isty problem ako ty.Vsetko mi to pozrali.Tak som ich prekladal do druheho akvaria a tam som sa o ne staral.Ale bohvie ako sa mi nedarilo.Bud ikry postupne splesniveli,alebo sa s nich nic nevyliahlo.Raz som to vyskusal tak ze som nechal svietit v akvariu cele tri dni ale aj tak to vsetko splesnivelo.Ale nepozrali to.Taraz sa u nas preraba takze som nemal inu moznost nez ich tam nechat.Nechal som pravidelny cyklus zazinania od 9.30-21.30.Myslel som si ze to pozeru ale co sa nestalo?Nepozrali to!A teraz mam male skalariky.Ikry boli nakladene na filter,a po uplinuti 48 hod. som ho prelozil do malej porodnicky kde sa vyliahli.Ak som na nieco zabudol tak sa este ozvy. :wink:
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Pata » 22 Máj 2003 09:19 am

Pekne.Mne sa hned na prvý krát podarilo,že sa mi rozplávalo asi 100ks,tak som im bežala kúpiť niečo pod zub,dali mi tekuté JBL,večer som im nakvapkala,zhasla a ráno boli všetky hore brdy!Takto sa to opakovalo ešte pár krát,kým mi došlo,že nemám používať to tekuté JBL,a začala som dávať SERA MICRON a to už je iné kafe,nesmrdí,nezakalí vodu a chutí malím rybkám.Teraz mi "nedovolili"preložiť ikry tak som to nechala na prírodu+boli nalepené na skle!A proti plesniveniu ikier mi najlepšie poslúžil ACRIFLAVIN.Ahoj!
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod gabriela » 22 Máj 2003 14:13 pm

Pata napísal:Teraz mi "nedovolili"preložiť ikry tak som to nechala na prírodu+boli nalepené na skle!A proti plesniveniu ikier mi najlepšie poslúžil ACRIFLAVIN.Ahoj!


:roll:
Tak tomuto vravim obmedzovanie osobnej slobody akvaristu
:lol: :lol: :lol:
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Martin » 23 Máj 2003 22:10 pm

Ja im tiez davam JBL a tiez kali vodu ale ja si myslim ze to nieje az taky problem,hlavne ze im to chuti.nabuduce musim vyskusat aj male ziabronozky.Tento krat som ani nedaval pripravok proti pliesni a vyliahli sa mi.Cau :roll:
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod trimm » 25 Máj 2003 11:11 am

Otazka tak trochu od temy: Martin, čím upravuješ vodu keď môžem vedieť? Vďaka.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod fcela » 25 Máj 2003 13:24 pm

Take se muze stat ,kdyz se nenajde vhodny samec ze se pari dve samice pak budou jiry porad plesnivet.Stava se to zridka ale stava.
fcela
 
Príspevky: 19
Založený: 16 Mar 2003 16:23 pm
Bydlisko: Domažlice

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Martin » 28 Máj 2003 12:19 pm

Vodicku berem z pramena,necham ju odstat 2 dni a nicim ju neupravujem :P
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Martin » 06 Jún 2003 20:02 pm

Konecne sa mi podarilo rozmnozit skalara amazonskeho a ZISTIL SOM PRECO MI IKRI PLESNIVELI.MAL SOM TVRDU VODU :P
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod salik » 06 Jún 2003 21:15 pm

tak gratulujem, mozes si zobrat priklad z astrid a "trosku" to tu rozpisat, ako ti to dalej pojde :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Pata » 10 Jún 2003 09:00 am

Martin,napíš prosím za ako dlho sa ti rozplávali skaláriky :?:
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Martin » 11 Jún 2003 18:22 pm

Takze asi po 36 hodinach sa zacali vystrkovat chvostiky a zacali sa oddelovat od listu.Potom som tam hodil list z dalsimi ikrami na ktorom bolo aj trochu plesnivych.Nedaval som ziadny dezinfikacny prostriedok a ikry do rana splesniveli.Pred tym asi 2 tyzdne mi ale skalare vydrzali dlhsie a to uz som im vydel aj plutvicky,ocka.usta a to sa stale drzali pri dne.Neviem preco. :shock:
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Pata » 11 Jún 2003 18:27 pm

Tiež mám dojem,že im to trvá nejako dlho :evil: Mne zatiaľ nesplesniveli,chvostíkmi šibrinkujú,len to plávanie....čo ked im chýba mama,aby im to ukázala :shock: ako je to u vtákov?
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Martin » 11 Jún 2003 18:39 pm

Ta mama mojich bola tak zlata ze ked sa zacali liahnut tak od strachu pred druhymi ich brala do papulky a prenasala na druhy list.Bol to zazitok :P
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Astrid » 11 Jún 2003 21:36 pm

Dnes som pozerala niektore anglicke stranky o akvariach a zistila som jednu zaujimavost: Skalar sa po anglicky povie Angelfish. Vedeli ste to? :D Skutocne pekne meno najmä pre krasneho, majestatneho, anjelskeho skalara (pokial nezacne zrat ikry, vsak?).
A este zaujimavy odkaz na forum podobne, ako mame my (vidite salik, marlo, uz si ho aj privlastnujem ;) )
http://boards.aaquaria.com/phpBB2/index.php
(je aj tu v odkazoch na zaujimave www stranky.... dufam sa salik nehnevas, ze tu upozornujem na konkurenciu, i ked je to po anglicky.... :? )
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Pata » 12 Jún 2003 14:51 pm

No,moje už konečne plávu :!: Urobila som ale chybu,vyliahnuté (s chvostíkmi)som dala do malého 8l akva s jemným štrkom-a to som nemala-ako tak šibrinkovali chvostíkmi,zavrtávali sa hlbšie a hlbšie do štrku a nevedeli sa odtiaľ dostať...ked som chcela jednemu pomôcť(špilkou)daľších troch som zahrabala :roll: ...tak som to nechala na prírodu...uvidíme koľko zostane :cry:
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Skalare:Splesnivenie ikier

Odoslaťod Roman » 13 Jún 2003 10:08 am

Astrid napísal:Dnes som pozerala niektore anglicke stranky o akvariach a zistila som jednu zaujimavost: Skalar sa po anglicky povie Angelfish. Vedeli ste to? :D Skutocne pekne meno najmä pre krasneho, majestatneho, anjelskeho skalara (pokial nezacne zrat ikry, vsak?).


Oni tie anglicke nazvy su trochu pomiesane, cela celad morskych ryb Pomacanthidae (pomci) sa vola Angelfishes.... klipky su zasa Butterflies, bodloci Doctorfishes, myslim ze keby sme my pouzivali v hovorovej reci doslovny preklad anglickych nazvov dost by sme sa pri diskusiach nasmiali
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.