Finger Garden @chnuro



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 20 Mar 2012 23:12 pm

Ahojte,

po asi 9-mesačnej príprave by som rád predstavil moje nové akvárium - Finger Garden. Po celkom úspešnom miníčku (teda pre mňa) sa cítim už trošku menej, ako začiatočník a jedno akvárium mi bolo doma primálo :-)

Základnou ideou bolo nature akvárium, kde by dominovali korene, čistý dizajn bez zbytočne špatiacej techniky. Nature akvária ma skutočne fascinujú.

Rozmer: 60x30x36cm (d x š x v), 5mm sklo Clear Vision, zadné sklo a dno je float

Pozadie: Nie je. Chcel by som priestor za akváriom využiť tak, aby to pridalo akváriu na hĺbke. Jednofarebné pozadia nalepené na zadnom skle ma omrzeli a s použitou technikou nie je za zadnou stenou vôbec nič.

Filtrácia: Eheim 2224 (700L/hod, nameraný prietok 311L/hod.) Ak to bude potrebné, pridám časom pomocné čerpadlo. Na nasávanie a výtlak je použitá transparentná hadica a lily pipes AQUATICMAGIC.
DSC07891.JPG


Ohrev: prietokový hydor 300W.

CO2: 1,5Kg tlaková fľaša (možno ju vymením časom za väčšiu), redukčný ventil, ihlový ventil, bez EM ventilu, čiže CO2 budem pridávať non-stop. Po zábehu by som chcel udržiavať úroveň okolo 20mg/L (nepredpokladám extra intenzívne osvetlenie), ale to je iba predpoklad, to budem musiet nastavit s citom. Bubble counter naplnený glycerolom, prietokový DIY difúzor inšpirovaný konštrukciu popísanou tu. Zatial sa zda, ze funguje celkom dobre.

Substrát: toto ma najviac potrapilo pri rozhodovani, no nakoniec padla volba na ADA Amazonia Normal 9L, ADA Amazonia Powder 3L a ADA Power Sand Special S 2L. Musím povedať, že očakávam od toho substrátu naozaj veľa.

Osvetlenie: DIY LED. Použité 2X LED Cree CXA 5000K, aktívne chladené. Svetlo má potenciál svietiť výkonom 80W, čo ani nevyužijem. Výkon je možné meniť použitými zdrojmi konštantného prúdu. Svetelný výkon v zábehu je zatiaľ 30W. Ako budem voliť výkon do budúcnosti je ťažké teraz povedať. Svetlo je riešené ako závesné, bodové, aby bolo možné dosiahnuť shimmering efekt podobný, ako s HQI osvetlením.. (podarilo sa). Stojan je z nerezovej rúrky 25mm, vyrobený na mieru. Otázky ohľadom LED svetla by som chcel riešiť v samostatnej téme, príp. by som návod na výrobu popísal v článku.

Údržba a plánovaná prevádzka: výmena vody zo zásobníka z reverznej osmózy pridávaná cca 1/5 vodovodnej. Tu, v Trnave je vodovodná voda veľmi tvrdá (>20dGH). Výmena vody v zabehnutom akváriu určite aspoň 1x do týždňa a oslovila ma "pomalšia" prevádzka akvária, kedy sa hnojí pomenej, svieti pomenej, netreba udržiavať extra vysoké dávky CO2,... Vtedy sa vyžaduje aj menej častá údržba a layout nie je také ťažké udržať. Akvárium chcem udržiavať dovtedy, pokiaľ bude fungovať Amazonia, čiže pomerne dlhodobo - nie je to layout na pár mesiacov, jednu fotku a potom znova niečo nové.

Skrinka: vraj ADA style, ale nech to volá každý, ako chce. Volil som výšku až 90cm. Miníčko mám na skrinke 75cm a je to žalostne málo, keď si chcem pohodlne sadnúť a bez nejakého krčenia pozorovať, čo sa tam deje. Do skrinky som dorábal fixnú elektroinštaláciu, aby som sa vyhol nevzhľadnej kabeláži a bezúchytové otváranie, na ktoré som bol ukecaný, že snáď na takú skrinku nechcem dať madlá :-D.

Založenie: 18. marca 2012

Súčasná flóra
  • Marsilea Hirsuta
  • Elatine Hydropiper (vdala Giftzahn)
  • Cryptocoryne Parva
  • Staurogyne Sp. Repens
  • Lobelia Cardinalis "Dwarf"
  • Blyxa Japonica
  • Anubias Barteri var. "nana"
  • Fisidens Fontanus "mini" (nie som si isty nazvom, mam ho od Ralfa z akvaburzy - chodi pravidelne)
  • Microsorium Pteropus Windelow (vdaka peter-trnava)
  • Microsorium Pteropus Narrow (vdaka peter-trnava)
  • Microsorium Pteropus Trident
  • Microsorium Pteropus "Mini Narrow" (vdala Giftzahn)
  • Pogostemon Erectus (vdaka Caiman)

Nejaké fotky zo zakladania:
FotorCreated - Copy.jpg


Na druhý deň po vyfiltrovaní:
DSC07969.JPG


Chce to čas, kým to trošku zarastie, hlavne popredie, je tam spolu 7 košíkov M. Hirsuta.
Akvárium je v obývačke a dúfam, že mi bude robiť radosť a spríjemňovať pobyt doma.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod hatamrc » 20 Mar 2012 23:21 pm

No na toto som cakal uz peknych par tyzdnov , vyzera to velmi pekne ,nejaku technicku stranku alebo riesenia nemozem velmi hodnotit ,kedze som stale len zaciatocnik , ale osobne si myslim ,ze je to presne take ako som si predstavoval ,zaujimave ,vkusne . Dufam ze sa novemu akva bude darit !

edit: a este aby som nezabudol zhodnotit aspon nieco z estetickej stranky ,tak tie korene su velmi pekne ,ja som podobne nevedel zohnat a ked som zohnal , cena bola paradne mastna
Naposledy upravil hatamrc dňa 20 Mar 2012 23:26 pm, celkovo upravené 1 krát.
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Glitter » 20 Mar 2012 23:22 pm

PARADA Chnuro, chutné, teším sa, keď to zarastie.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod fazyl » 21 Mar 2012 00:14 am

no chnuro ako som uz raz v nejakej teme pisal, presne takyto + /- setup si pripravujem v hlave ked budem mat vlastne byvanie...
par otazok/dotazov:
5mm je dost? ja som rozmyslal o 6mm hrubke skla, kedze to samozrejme chceme bez vystuh :)
sam som zvedavy na filter a jeho vykon v 63l ... srktis ho nejak?
pozil si vsetok ADA substrat? (PS, A aj AP?), ocakaval som ze pri tych litroch ho bude menej.
fajn ze si nepouzil pozadie, skoda len ze hrana vrha tien na stenu
to svetlo ma velmi zaujima teda, cakam na navod a postup! :D

co sa spracovania a prevedenia tyka, tak neni co vytknut, je to paradicka. layout sa mi paci, neuvazoval si pouzit viac kamenov?
ked to zarastie tak to bude ine kafe. drzim palec a urcite sledujem tuto temu! :pivo:
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Caiman » 21 Mar 2012 09:45 am

fajnove,a este ked to podrastie :wink:

som zvedavy ako sa osvedci power sand pod sietkou...pisal som si na druhom fore s bratmi cechmi co maju PS v nadrziach a oddelovanie sietkou velmi neodporucali
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 21 Mar 2012 09:50 am

@chnuro: njn, neboj skrinka je "chnuro design" ...cize uplne v pohode a vnutro mas tiez pekne strukturovane = "ciste" cize je to uplna pohodka ... njn, teraz uz len usilovne denne vodu menit ( radsej viac ako menej) a vzduch usilovne vypustat ... decentne husto EC davkovat ... nezabudat na chrumkave Co2 ... a uvidime co na to povie "Teta Riasova" ... :lol:

@fazyl: jj, 5mm je dost ... 6mm tiez potesi ale nie je to vobec nutne .... :wink: eee, no teda fuj filter rozhodne neskrtime ... a 2224 alebo 2213 je pre 64L akva skutocne rozumne minimum ... podla mna by sa v takomto akva aj 2226 / 2215 dopohodky "uzivili" ... :wink:
Naposledy upravil Giftzahn dňa 21 Mar 2012 10:00 am, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod doors010 » 21 Mar 2012 09:50 am

pekna praca klobuk dole...
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Milan666 » 21 Mar 2012 09:59 am

Ja len závidím tie vedomosti okolo elektriky, toto ja nebudem vedieť asi nikdy.
Ten externý reaktor je home made? Jáj! aha už so našiel :pivo:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod dravec » 21 Mar 2012 10:21 am

Chnuro sánka dole palec hore!!! Držím palce, nech sa ti darí.
Obrázok používateľa
dravec
 
Príspevky: 318
Obrázky: 6
Založený: 23 Mar 2011 23:30 pm

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 21 Mar 2012 10:31 am

@hatamrc - tie korene su z hornbachu, staci sa pohrabat a mat trosku fantazie pri vybere. Myslim si, ze vybrat pekny koren nie je az taky problem, ako ho spravne pouzit.

@fazyl, nad hrubkou skla som premyslal a porovnaval "safety faktor" pre rozne akvaria, ktore poznam. Vyslo mi, ze je to bezpecnejsie, ako vacsina nadrzi, co poznam do 150L. vystuhy pre taketo akvarium nie su potrebne. Cize pre hrzhku skla spavam OK, viac sa bojm tolkych externych komponentov.

Dostal som viac otazok, co je to "shimmering" efekt. takto som to pocul 1x. Je to hladinou sposobeny lom svetla, ktory vytvyara na dne mihotanie svetla. Je do nádherné a živé. Tento efekt vznikne aj na strope, čiastočným odrazom svetla od hladiny. takýto efekt je možné dosiahnúť iba bodový zdrojom svetla, ako je HID, žiarovky, alebo LED. LED však musia byť veľmi blízko seba, čo komplikuje zasa ich chladenie.

Ohladom svetla neviem odhadnúť intenzitu. Mám možnosť hýbať so svetlom smerom nahor a nadol + meniť výkon.

S tými kameňmi uznávam, chcelo byt o asi viac, ale pôvodnou ideou bolo iba spestrenie nízkych porastov niečím kontrastným. Najskor som nechcel ziadne kamene, iba korene.

@caiman - aky problem so sietkou? Mozes hodit link? Pripadne v kratkosti vysvetli.

@Milan666 - ja sa tým živím, každý je sikovný v inom smere.

@all - dakujem vsetkym za prve kladne ohlasy ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod triscene » 21 Mar 2012 10:36 am

velmi pekna praca a klobuk dole :)

nebojis sa ze ten Windelow bude stahovat az moc pH dole?
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 21 Mar 2012 10:42 am

@triscene - je ho tam malo, nemyslim.
@fazyl - este ohladom toho filtra. Cakal som vacsiu vyrivku. S tymi lily pipes je prudenie vody rozptylene. Filter teda neskrtim a ked bude treba pridat cerpadlo, pridam ho.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod fazyl » 21 Mar 2012 10:49 am

chnuro napísal:S tými kameňmi uznávam, chcelo byt o asi viac, ale pôvodnou ideou bolo iba spestrenie nízkych porastov niečím kontrastným. Najskor som nechcel ziadne kamene, iba korene.

no mohol si dat aspon vacsie, ked sa to rozrastie tak ich nebude vidno vobec... glitter by ti vedel povedat :wink:
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 21 Mar 2012 10:58 am

Ved su od neho. Tie, co tam su, su dvomi tretinami v substrate na spevnenie svahu, je to dost strmý.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 21 Mar 2012 11:23 am

@chnuro: jj, dietne kamienky ... som si ich ani poriadne nevsimol ... ale presne to iste som spravil aj ja v Mini-M ... dva kamienky dietne vykukaju spod korena na spevnenie Amazonie .... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod fazyl » 21 Mar 2012 11:31 am

ale nieje problem dat stale nejake do popredia v tejto faze
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod trinitysk » 21 Mar 2012 11:49 am

Pekne..:-) Zaujala ma hlavne prehladne urobena technicka cast, tiez mam rad poriadok v technike pod akva...palec hore!
Trochu otazok na zamyslenie, rozhodne nie kritika...
1. svetlo v jednej farbe a nie dvojfarebny design, nedalo by sa? Bud cele cierne alebo este lepsie strieborne...hmm?
2. Skusit sa zamyslet nad viacej kamenami, to co tam je je male a zarastie, vo finale ostanu len korene...ale to je subjektivne, neviem ako to chces mat.. kazdopadne to co tam je nebude vidiet a kamene co tam su stratia svoj vyznam (resp. budu len drzat substrat pokope v sklone ak je to vobec potreba...)
3. Eleo pusilla, skus ju pozret, viem si ju tam predstavit v nejakom peknom ostrovceku ako ozivenie dna k elatine...
4. Bolbitis by sami tam velmi pacil
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 21 Mar 2012 11:57 am

njn, s tou elatine hydropiper .... ufidime ako sa bude darit ... nedosla mi v dobrom stave ... ten mini kusocek 5cm x1,5 cm ... cize kusok je u mna a kusok u chnura ...no dufam ze aspon v jednom s akvariek sa rozbehne aby bolo aj na rozdavanie/ vymenu .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod fazyl » 21 Mar 2012 12:01 pm

s tym designom svetla suhlasim s kolegom, nejak "oplechovat" to svetlo a dat mu minimalisticky vzhlad asi nebude problem ale je to vec vkusu...
este sa chcem opytat na inflow, mas ho umiestneny v zadnom rohu? nebolo by mozno lespie ho dat blizsie k outflow do stredu akva pre zlepsenie prudenia? to je len moj amatersky usudok, mozno sa mylim :)

EDIT: beriem spat ten inflow, to je len odraz, teraz vidim ze je v strede ... :oops:
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Glitter » 21 Mar 2012 12:17 pm

fazyl napísal:
chnuro napísal:S tými kameňmi uznávam, chcelo byt o asi viac, ale pôvodnou ideou bolo iba spestrenie nízkych porastov niečím kontrastným. Najskor som nechcel ziadne kamene, iba korene.

no mohol si dat aspon vacsie, ked sa to rozrastie tak ich nebude vidno vobec... glitter by ti vedel povedat :wink:


Glitter ale aj vie, že vybral za tescovú tašku Blyxy odtiaľ a už ju dnu nechce. :)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 21 Mar 2012 12:20 pm

@trinitysk - prekvapuje ma, ze od teba prislo tak malo poznamok od teba :-), co ma zaroven aj teší.

ad 1) mozem svetlo nejakou tmavou tapetou dorobit do cierna, nech to neruší. Máš pravdu, nie je to zrovna designovy kusok, teraz by som uz robil to svetlo inak. Je to prototyp, na ktory sa zrodil napad v mojej hlave a prvoradu som riesil funkcnost. Pracovne to svetlo volam sendvič :-).
ad 2) dnes mam volno, tak skusim nad tym kamenom este popremylsat. Dufam, ze tomu neuskodim viac, ako vylepším. Ale neslubujem, ze tam na dalsej fotke bude kamen navyse.
ad 3) Eleo mi tam nesedi priliz sposobom rastu. Ale uznavam, ze ma ta rastlinka oslovila uz v minulosti. Ale ostrovček eleocharisu nikdy neostane ostrovčekom - to mam uz vyskusane.
ad 4) Do akvaria este pride urcite mini bolbitis, ale posledny kusok mi vyfukol giftzahn. Tak sme spravili dohodu a podelime sa.

btw: pocitam s tvojou pomocou a objednal som si JBL testy na NO3, PO4 a Fe :-). Este nie su doma ale snad buduci tyzden pridu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 21 Mar 2012 12:25 pm

@chnuro: neboj mam pre teba jeden mini-kusok mini-bolbitisu ... :lol: ...ked som ti ho uz vyfukol ... :lol: ...sak poslem zajtra uz casom overenym a spolahlivym kurierom az k tebe domov .... neboj objednane testy urcite dojdu ... :wink:

@Glitter: a kto kazal chodit s Tesco taskou nakupovat blyxu .... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Caiman » 21 Mar 2012 12:28 pm

chnuro link na tu sietku nemam,pisal som si len spravy.
Ide o to,ze ak by si sa nahodou rozhodol neskor trosku pozmenit rastliny-posunut,vymenit a korenmi budu zamotane uz cez sietku tak je zle.
Napr. ten erectus ti hodi behom par dni korene az ku dnu.
Potom je jedina moznost odstrihnut rastlinku tesne pri substrate a zvysok zhnije v akvariu.
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Glitter » 21 Mar 2012 12:31 pm

Giftzahn napísal:@Glitter: a kto kazal chodit s Tesco taskou nakupovat blyxu .... :mrgreen:


O všetko som sa už postaral, no worries :)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.