Finger Garden @chnuro



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Glitter » 22 Mar 2012 15:55 pm

Tak je to určite Chnurov subjektívny názor a my mu píšeme názory naše :)

Chnuro, visí mi doma ešte jeden voľný fingerwood, ak chceš foto, tak napíš. Ale píšeš, že už s tým nechceš veľmi hýbať, ale rád Ti ho odfotím keď tak.
Prílohy
dsc07973h.jpg
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 22 Mar 2012 16:35 pm

Chlapi, nehovorim, ze mate zle napady, prave naopak. Ale ked to zarastie, tak to bude vyzerať zasa inak.

Ja som tvrdil, ze s týmto akvarkom nepojdem na forum, pokial nezarastie, ale to by som nedostal napad na design svetla, na pridanie dalsieho kamena (aj ked svojim sposobom pridal kvapku peter-trnava) a mozno casom este nieco vyskoci. Takze som nakoniec rad a som vdacny za kazdy napad.

Glitter, opticky to myslis dobre a mas aj pravdu, ale pozri, aky je tam svah:
DSC07953_crop.JPG

Maly fingerwood aj s porastom machov a anubiasom mam aj v minicku, ale tam aj ostane.Skus si tu plochu, ktoru si ounacil predstavit s m. hirsutou, trosku dalej cryptocoryne parva a niekde pomedzi to by vyčnieval Ranunculus papulentus (na ten este cakam).
Z druhej strany, kusok drievka nie je problem doplnit aj po roku. Minicko som formoval tiež postupne.

@trinity - spominal si mi bolbitis. Myslel si klasiku heudelotii? Ak si myslel ten, pride mi dost velky, kam by si ho dal?
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod trinitysk » 22 Mar 2012 17:42 pm

Ano bud nejaky mensi asketak heudelotii ale tam sa treba s tym pohrat, pri velkom hnojeni ti prerastie cez hlavu, treba si to strazit inak to bude prilis velka dzungla co sa mne osobne velmi nepaci, ale je to samozrejme vec vkusu. Osobne by ma neurazil ani heteroclita, ten by mi tam sedel uplne super...(idealne by bolo mat ich tam oba...)
Umiestnenie by bolo podla velkosti rastlinky samozrejme, ten lavy mensi koren mi prijde teraz taky opusteny, kludne by som to nakombinoval tak, aby sa pekne prelinal s tym microsorkom co tam teraz mas, skusil by som ale ak by bolo mozne dat nieco aj na hlavny koren k m.windelow...
A musim znovu povedat, ze cim viac sa na to pozeram tym viac by som tam rad videl nejake sikovne 2-3 kamene pod ten hlavny koren..:-) sorry :roll: :pivo:
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 22 Mar 2012 18:28 pm

Rastliny doriesim casom. Snad ten maly bolbitis na nejakej akcii kupim. To by nemal byt problem. Aj maly anubiasik asi bude. Uz mam predpislub z troch zdrojov, mozo budem mat nakoniec 2 anubiasy "bonsai"/"petite".

Chlapi, vy s tymi kameňmi nedate pokoj :-). Toto si musim nechat dobre ulezat v hlave. Najlepsie cez vikend. Ale vazne do toho uz nechcem rýpať a nemám už ani taký pekný kameň, ako ten vľavo.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 23 Mar 2012 09:47 am

@chnuro: njn, nesudme nerozvazne ako vravi pan farar a evanielium ... co sa tyka tvojho mini-kopceku .... akurat vcera som videl fotku ked typek v podobnom akva navrstvil kopcek s Amamzoniou do vysky 35 cm a sa stazoval ze sa mu po mesiaci o 4cm zosunul dole .... :lol:

njn, ten maly bolbiltis mas u mna ... ale jasnacka je to len kusok cize preco nie jednen kosik istotne pohodlne v akva umiestnis ... njn, co sa tyka kamenov rob tak aby sa akva pacilo hlavne tebe teda ak si presvedceny ze tvoje akva dalsi kamen potrebuje supni ho dnu ak si presvedceny ze nie rozhodne to nerob, sak to poznas " treba to robit vlastnou hlavou a decentne colu pri tom popijat " ... :lol: :mrgreen: :lol:

anubias bonsai/petite bude uz buduci tyzden ... dockas sa neboj ... otazka je vsak ze ako bude rast ... t.j. ci aj casom bude "bonsai/petite" resp. tie jeho kozovite listky ... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 27 Mar 2012 08:15 am

Vcera som zistil, ze dnes idem na neplanovanu slzuzobku. Co uz :-/. Do piatku musi akvarium fungovat samo.

Do dnes som menil vodu denne. Po poslednej vymene vody som pridal do vody jednorazovo Mg, lebo zda sa, ze staurogyne sp. repens protestuje proti vode z RO (samozrejme mix s vodovodnou). Pogostemon erectus rastie, ako by ho caiman ani nevybral z nádrže, blyxa ma staršie listy v čoraz horšom stave, ale začali rásť aj nové, m. hirsuta začala púšťať nové listy. Elantine hydropiper sa asi Amazonia nepáči. Zatiaľ žiadny nový list a pôvodná rastlinka sa stráca. Microsoria a fisidens zatial bez zmeny.

Z farby listov hlavne staurogyne, som usudil, ze skusim pridat prve mikro (profito 0,7ml/den) tak to tam vzdy ráno prskne moja drahá. Dostala školenie, čo všetko má sledovať :-).

Spravil som foto pred vycestovaním a spravím aj po, aby som zdokumentoval, co sa vsetko udialo. Pridám ich súčasne na konci týždňa.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 27 Mar 2012 08:21 am

@chnuro: jj, tak to uz byva s tymi neplanovanymi sluzobkami ... tie sa zial o novo zalozene akvarka nestaraju ... co sa tyka eletine hidropiper ta vie zo zaciatku potrapit ... u mna je to v Mini-M napodobne resp. len o kusok lepsie uz su tri nove stavnate listky ale uvidime ci vydrzi alebo nie ... a v sobotu bude pre teba nova dodavka eletine hydropiperu cize bude mat sancu na druhy pokus .... ono u mna zasa zacala uplne odchadzat starogyne repens - in vitro ... a to sa s hnojenim rozhodne neparam ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod triscene » 27 Mar 2012 09:16 am

ake parametre ti hadze RO a na aku uroven zvysujes pri mixe s vodovodnou?

snad tie tri dni to prezije, mozno trosku zazelena ale snad to bude v pohode.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 27 Mar 2012 09:42 am

Vystupnu vodu z RO som uz dlhsie nemeral, ale ocakavam tak 25uS (trosku viac, ako naposledy). Ostatne paramentre je zbytocne rozoberat, je to predsa RO. Doriedujem to na GH5-7. Mam to odskusame uz z minicka. RO:vodovod = 3:1, cize cca 25% vodovodnej, ale robím to od oka.

btw: napadlo ma, ze by som si spravil na nejaký pásik (plexisklo, pravítko,...) objemovú mierku nakalibrovanú na toto akvárium, aby som mohol riediť vodu priamo v akváriu a pomerne jednuducho. V zásobníku by som chcel mať kvôli trvanlivosti čistučkú RO vodu. Ak by som tam začal riediť vodu, začali by sa mi tam robiť povlaky, mastna hladina a rozny bordel. Potom by som si mohol výmenou vody narobiť viac škody, ako úžitku. Hygienickejšie je riediť to v akváriu.

Giftzahn, vďaka za ponuku, ale elatine mi nepasuje priliz k skladbe rastlin, co tam mam. Ja myslim, ze táto sa z toho pozbiera a vytvorí maličký ostrovček v rohu akvária.

Z tých pár dní bez dozoru nechcem robiť vedu, len som trošku nervózny nechať to neakvaristom, bez dozoru.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod koroner » 27 Mar 2012 10:41 am

Pekne akvarko sa ztoho rysuje, aj ked mozno tie kamene si nemusel davat vobec, lebo aj tak to rastlinky prerastu, alebo potom vacsie kamene a viac. To mam poucenie z mojej kocky. Svetlo je vymakane a poriadok v skrinke tiez. Neviem preco chces uz hnojit este by som pockal, mas tam AS a PS tak podla mna zivin tam mas dost.
Obrázok používateľa
koroner
 
Príspevky: 171
Obrázky: 19
Založený: 01 Dec 2008 21:05 pm
Bydlisko: PD

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 27 Mar 2012 10:53 am

@Koroner - Vdaka za pochvalu, layout bol velka dilema, ja som mal do teraz iba mini, takze ke vela veci pre mna nových. Korene sa budem snazit nechat nezarásť úplne, kamene zarastú, to je jasné, ale ten veľký snáď nie. Hnojenie viem po telefone zrusit ;-). EC tam ide denne 2ml -> overdosing.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod triscene » 27 Mar 2012 11:00 am

chnuro napísal: EC tam ide denne 2ml -> overdosing.


overdosing ako overdosing :)
ja davam nieco cez 1ml na 38 litrov...realne je tam vody asi okolo 25 a to je tam este napojena CO2 bomba.
krevetky sa nestazuju a ani ryby ..a rast rastie vsetko..
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod trinitysk » 27 Mar 2012 11:41 am

Pokial je to so stauro ako pises tak Profita trosku davat mozes, rovnako aj prihodit trosku Mg (ak zacne zltnut stauro tak so samotnym profitom a este k tomu s nizkymi davkami to trva dlhsie bez pridavania Mg, kym sa spamata).
Inak by som nehnojil nic ine...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 27 Mar 2012 12:12 pm

@chnuro: njn, sak ked budes chces istotne bude pre teba elatine hydropiperka pripravena .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 31 Mar 2012 22:16 pm

Hlasim sa so slubenym reportom, co sa udialo s akvariom za tych par dni, co som nebol doma.

pred mojím odchodom:
pred odchodom.JPG


po 4 dňoch - voda bola dosť značne poznačená farbou koreňov, takže foto je spravená po dvoch výmenách vody. V sobotu mi prišli rastlinky, takže som pri výmene rovno hodil do vody aj nové rastliny:
  • anubias barteri var. nana "bonsai" (neviem, neviem, ci je to bonsai, ale to sa uvidi casom, ako bude rast, myslim, ze to dokazem rozoznat)
  • bolbitis heteroclita - teda asi je to on, ale nie som si uplne isty
  • Ranunculus papulentus
PoNavrate.jpg


par detailov, ktore ma potesili, pretože to konečne začína rásť:
Rastieme.jpg

Dnes som zdvihol dobu osvitu na 6 hodín, vodu budem menit asi uz iba kazdy druhy den. Hnojim zatial EC, profito a Mg.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod trinitysk » 31 Mar 2012 22:26 pm

Ano, je to heteroclita, aj ked mohol byt kapanek vacsi..ale je to raritka takze sa to da asi aj pochopit...:-)
Ta nana petite/bonsai...mi prijde s moc pretiahnutymi listami, klasicky petite co poznam ich ma o dost okruhlejsie, ale ako som tu uz spominal, specialne u anubiasov je velky neporiadok...bohuzial neda sa s tym nic robit, len kupovat to co vidis na vlastne oci...
Pekne vidiet ako sa to akva zobudilo...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 31 Mar 2012 23:09 pm

Ten anubias je zasa iný, ako som mal kúsky doteraz. Presne ako pises, ma nejake pretiahnute listky. Takze mozno o par rokov zistim, ze som mal nejaku raritku, ktoru som povodne ani nechcel :-). Na to miestecko mi celkom zapasoval.

Za bolbitis heteroclita vďačím giftzahnovi. Ked ho uvidim na burze, kupim si urcite viac. Ved sam vies, ze nejde vsetko naraz ;-).

Na fotkach je vidiet este jedna nova vec. Ajven mi kedysi poradil, ze biele pozadie asi 10 cm za akvariom vyzera celkom dobre. Tak som to skusil a celkom sa mi ta biela pozdava. Pouzil som matny biely plast pouzivany v reklamnych agenturach na vyrobu reklamy. Je to zavesene za akvariom ako "obraz". Este uvazujem nad nejakym decetnym osvetlenim toho bieleho pozadia. Nasiel som nejaku inspiraciu, ale na 100% ma to neispirovalo. Pred zakladanim akvaria som sa nemohol rozhodnut nad pozadim a povedal som si, ze nieco poskusam a moznosti boli nasledovne:
  • ponechať zelenú stenu za akvarkom
  • bile pozadie (moznosti pouzit roznu tapetu na bielej doske) 10cm za akva
  • mliečne sklo na zadnej stene, alebo pod uhlom k zadnej stene
  • + moznosti s podsvietenim

nejaka isnpiracia, ktoru som davnejsie nasiel, ale teba si z toho vybrat len napad, nie konkretne technicke riesenie.:
http://www.plantedtank.net/forums/light ... ght-2.html
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... umi-4.html
http://www.freepatentsonline.com/y2011/0048332.html
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Dusky » 31 Mar 2012 23:35 pm

Peter, ak si chcel ranunculus, mohol si sa ozvat, v 12 litrovom akvarku mam asi 5 novych vyhonnkov, rastie ako besny, kazdy druhy den novy vyhonok
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 03 Apr 2012 22:27 pm

Maly update:
DSC08018_crop.JPG


A trosku som sa skusal hrat s pozadim. Tento efekt som dosiahol svetlom za akvariom, mliečnym sklom priamo na zadnom skle a bielym pozadim asi 10cm za akvariom.
FotorCreated.jpg

Nazivo to nie je take modre, mna osobne to moc nepresvedcilo... Podla mna to posobi rušivo
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 04 Apr 2012 08:54 am

@chnuro: njn, mne sa tak zda nejako od oka ze ten anubias, bolbitis a ranuculus od niekial poznam ... :lol: hmm, akva ti id celkom od ruky ... s tymi 6hod. sam uvidis ci to bolo uz nutne alebo si o tyzden, dva skor 1 hodinku pridal .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 04 Apr 2012 08:58 am

videl si sam, ze to nie je extra silné svetlo - držím ho na uzde ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod trinitysk » 04 Apr 2012 09:01 am

To modre pozadie urcite, neee...navyse sa mi tam neopaci ten velmi ostry predel dolnej a hornej casti pozadia, kde jedna je tmavsia a druha zrazu prudko na prelome bledsia...Az to pekne zarastie, tak by som skusil klasicke cierne kde sa krasne ukaze kontrast zelenej a pozadia...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 04 Apr 2012 09:10 am

@chnuro: sak "nem-boj" vsetko cas ukaze ... svetlo je viac nez ok u teba ... a po riase ani vidu ani slychu .... :wink: inak s tym bielym pozadim .... pre moje planovane "velke" akva davam dopyt na zadnu "pieskovanu" stenu z CV ... aby sa dosiahol taky ten mliecny effekt ... uvidime co na to dodavatel ... ze ci vie realizovat ... a potom akva aj "ulepit" .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod trinitysk » 04 Apr 2012 09:16 am

Preco si tam nedas mliecnu foliu? Kamarat minuly mesiac robil 1000-ku a kedze si netrufol ju tam lepit, tak pre istotu zavolal na lepenie priamo chlapika z Next-u ktory profesionalne lepi folie na okna atd. (bezp. folie, zrkadlove atd.) a bolo to hotove za 10 min...Foliu kupil tiez u nich...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.