hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 22 Mar 2012 13:43 pm

Zdravím Vás idem hneď k veci.
Mám hnedý povlak na sklách takmer v 90% akvariek.No IDE O PREDAJNÚ akvaristiku, čo je obrovský rozdiel s porovnaním s domácou hobby akvaristikou. Mám obmedzené možnosti ci už finančné ,časové a pod. Chcel by som eliminovať tento hnedý povlak na minimum. Ak má niekto dobrý tip tak sem s ním. Predajná akvaristika prerybnené nádrže(v mojom prípade ani nie) osvetlenie vobec nie origoš nad AQ(no Watt-áž v pohode na litre), voda neodstáta neupravená,max. nitrivec(sera) + aquatan(sera). AQ vydrzi max.10 dní, odkaovanie pravidelné, výmena vody pravidelná.Filtračné hmoty molitam pretlacaný vzduchom centrálne.(molitam malých rozmerov na litráž AQ) to to sú veci čo ja nemôžem ovplyvniť. moj názor(vela zivín vo vode,nestabilne AQ) chcelo by to vodu prehnanu cez reverz.osmozu a bolo by. možno UV lampa. Akvarium je nestabilne ale to sa v predajnej akvaristike asi nedá ustaliť ho, keždý týzden nové ryby a tak.Voda z vodovodu obsahuje ako čerstvá voda mnoho výživných látok čiže to je len pre tuto hnedu pliagu len plus.

Ak má niekto fakt skúsenosť s týmto a prakticke riešenie pre cca.2500 litrov vody spolu v 24 AQ tak budem vďačný za kazdu radu.

Už vopred Ďakujem :D
Prílohy
hnedy povlak.jpg
aspon pre predstavu
HASEMANIA_NANA
 

Reklama

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod Giftzahn » 22 Mar 2012 14:03 pm

njn, pokial dobre vidim jedna so o hnedu riasu .... njn, pri tej ti UV-lampa nepomoze ... co vsak istotne ano je mechanicke odstranovanie ... cize "pravidelne" cistis skla ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 22 Mar 2012 14:24 pm

ano mechanické odstranovanie realizujem veľmi často, prave preto vznik tejto témy :-( riasa neviem je to skor povlak no pod microskopom som to neočíhal tak to neviem prestne zaradit. Ide to dole zo skla aj rukov, nieje to mazlave ale ako nejaka plesen ci tak len nejaký nános.A vsimol som si ze to najskor ide pri vývode filtra pri najviac okysličenej vode.
HASEMANIA_NANA
 

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod trinitysk » 22 Mar 2012 15:16 pm

Najcastejsou pricinou je malo (alebo naopak prilis vela) svetla, dost casto prebytok PO4 nad NO3 podporovany zvysenymi kremicitanmi vo vode...
Pomozu SAE, slimaky, otici, prisavnici (predtym to chce ale logicky poriadne vycistit a faunu krmit nasledne len striedmo...) -> ak nepomoze zmena v svetle a nasadena fauna tak budes musiet pospekulovat nad zmenou parametrov vody (s prihliadnutim na ekonomicky zmysel tohto kroku kedze sa jedna obchod a nie klasicke hobby..)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod Milan666 » 22 Mar 2012 15:25 pm

Tiež som to mal pri ráčikoch, páčilo sa im menej svetla, dal som im viac ukrytov a pridal svetla a riasa vymizla. Samozrejmosťou je výmena 1/3 vody
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod ASUSKO » 22 Mar 2012 18:01 pm

tam problem bude jedine v PO4 & NO3

prečo tak usudzujem lebo tiež mam s timto povlakom problemom a neviem si s nim radu dat .. pritom

(Krmenie raz za den vimena vody 10l tyždenne -> s dolliatim toho čo sa odpari cca 5l
Svietim .. len ak neni setlo v izbe - poloha izby vychodna strana nadrz 110L)
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod Milan666 » 22 Mar 2012 20:38 pm

Ale to sú akvária, ktoré má v predajni
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod TTjopo » 22 Mar 2012 20:57 pm

Tymto prispevkom neporadim ale hodi sa do tejto temi.Ked som bol v Ba na poslednej burze boli sme pozriet aj v Hornbachu a az som bol prekvapeny ake ciste a bez rias mali vsetky akvaria.Po riase na prvy a aj druhy pohlad ani stopi ako by boli cerstvo napustene.Velka pochvala.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 22 Mar 2012 22:42 pm

ano videl som tie Aq v pondelok teraz co nol .-) aq pekne ciste, no oni maju trosken viac financii k dispozicii a mozno tam je aj niekde schovata velka nadrz s vodou prehnanou cez rev.osmozu alebo minimalne cez nejake uhlikove filtre.
HASEMANIA_NANA
 

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod TTjopo » 22 Mar 2012 22:52 pm

Tak to uz neviem ale urcite to na zakaznika posobi velmi pozitivne
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod Sorer » 22 Mar 2012 23:29 pm

Podla mna tiez malo svetla. Slimaky si skusal? Tie by to mozno cistili za teba.
Obrázok používateľa
Sorer
 
Príspevky: 141
Obrázky: 29
Založený: 14 Júl 2003 11:30 am
Bydlisko: Bratislava

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod Giftzahn » 23 Mar 2012 08:49 am

njn, zial nic nie je zadarmo ... cize treba nejaku tu namahu / effort / Aufwand / усилие atd. do cistenia skiel aj investovat ... ono, jedno je iste samo sa to nespravi a zakaznici zdrave rybky a ciste "vyglancovane" akvarka v predajni len a len ocenia ... cize co ? vysukat rukavy a hor sa do cistenia ... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 23 Mar 2012 23:18 pm

No ono veci sa maju tak, niesom v tomto obore zaciatocnik, a ani to nieje moje prve zamestnanie okolo chovu, predaja ryb.momentalne som veduci prevadzky ale po znizovani stavou si veducujem sam sebe .-D cize som rad ze stihnem spravit papierovacky , nakrmenie vsetkych mojich drahych obyvatelov, pavuky, hady ,plazy, vtaky, hlodavce, zajace,ryby a pod. samozrejme zakaznik nas pan .+preberanie tovaru, reklamacie,objednávky, atd. :-O cize masaker to len tak pre predstavu aby ste vedeli ze robit na takomto mieste nieje ani o peniazoch ale o tom ze clovek doslova lubi tie zive tvory(vsetky) inak by tam nevydrzal ani den.takymto tempom si zoderem ruky po lakte..preto som zalozil tuto temu, aby ste mi trosken s tym pomohli, chcem si to trosku ulahcit.Slimaky nemozem dat do kazdeho AQ ani SAE ani anscitrusakov, kedze v niektorych AQ su ryby co by ich dali behom chvílky dole.Tie akva chcem mat ciste , a nielen ze chcem ale i musim, bo namatkove kontroly "akoze zakaznik" ohodnoti a ked bude spinave co i len trosku strhava sa za to plat... UFF som sa rozkecal :-D takze dalsie navrhy :-D
HASEMANIA_NANA
 

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod dedojozef » 24 Mar 2012 17:08 pm

Ak na to prídete budem len rád :) . Hnedý povlak na všetkom od rastliniek až po slimáky. Skúšal som odstavič CO2 (tibi), vymeniť náplne vo filtri (vonkajší lepený), pridal som rašelinu do filtra na koniec sa chytila na tom povlaku štetinka a celé akva som musel prerobiť. Všetko prebehlo savom. To bolo 8.3. Dnes je povlak o5 všade a vežovka má na zadku štetinku. Testy na vodu nemám a ani som netestoval. Ešte chcem skúsiť akt. uhlie do filtra. Jediná zaujímavosť je, že povlak sa netvorí na skle, kde je prúd z filtra najsilnejší. Ale to je len kruh o priemere 20cm. Už viac ráz som si povedal, že sa na to vykašlem :) . Zatiaľ odolávam.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod Milan666 » 25 Mar 2012 10:52 am

Stará osvedčená metóda, pridať svetla, čistiť častejšie filtre a meniť vodu, žiaľ budeš pracovať dlhšie
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod dedojozef » 27 Mar 2012 09:30 am

Zo stránky http://www.janrigter.nl/mattenfilter/ som vycucol časť o prietoku filtra "The meaning of flow rate".
Ak som to dobre pochopil a preložil, tak by vlastne ten hnedý povlak, ktorý sa nám tvorí v akva, mali byť nitrifikačné baktérie. Sú hnedé s mazľavou ochranou a ich kolónie sa tvoria a presúvajú na miesta s najnižším prúdením vody. Ak to tak je, tak by stačil biologický filter s pomalým prúdením vody, aby baktérie neboli vyplavované do nádrže ale ostávali vo filtri. Resp. spomaliť prietok už existujúceho filtra na spomínaných 5-10cm za minútu. Proste dokonalý biologický filter.
Je to len taká úvaha, ale budem vďačný za každý postreh.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod ASUSKO » 28 Mar 2012 12:45 pm

dedojozef
ako si dopadol s aktyvnim uhlim a timto problemom mas uz nejaky vysledok ci stale bojiujes s povlakom ??
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod dedojozef » 28 Mar 2012 19:22 pm

Ešte bojujem :).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod ASUSKO » 29 Mar 2012 12:03 pm

http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-po ... -v-akvariu


zaujimavi clanok s pridanim fotto pod mikroskopom
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod ASUSKO » 10 Jún 2012 19:05 pm

Milan666 napísal:Stará osvedčená metóda, pridať svetla, čistiť častejšie filtre a meniť vodu, žiaľ budeš pracovať dlhšie



no možem len potvrdit ..
pridanie svetla,časta vimena vody a čistenie skla urobilo svoje na 80 % povlak je fuč hlavne čo sa jeda o akva kdore je v domacnosti - i ked je moje akva pred prerabkou aspon viem kde bola chyba v tomtoo probleme :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod dedojozef » 11 Jún 2012 07:44 am

Už som sa ho čiastočne zbavil. Pár miest som nečistil, aby som videl či ustupuje aj sám.
Veľké zmeny som nerobil. Všimol som si ale, že pomohlo zníženie prietoku filtra.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 12 Jún 2012 21:44 pm

no, u mna to pojde na ukor akvarii nestiham to vsetko, tak polovica pojde prec.Cize 12 nádrzí resp. 6 cca.200litrových akvarii. Momentálne na PN moj chrbát nevydrzal to vyberanie vody kýblikami a stále dookola samozrejme popri inom. bola to len otazka casu kedy to nebudem uz fyzicky stihat. Zial bude to mat aj trvalé nasledky na mojich stavcoch..za dobrotu na zobrotu alebo na invalidny dochodok. Bol som hlupi ze som robil za troch a to doslova. Teraz si to odnieslo moje zdravie...
Dobrá rada pre ostatných nielen v tomto obore, radsej odist ako sa nechat zneuzivat/vyuzivat a pokazit si zdravie.
HASEMANIA_NANA
 

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod papar » 16 Jún 2012 20:57 pm

moje zistenia su asi takéto,,mal som v externom filtri čerpadlo o výkone 1200l/h a vzikali mi riasy,,štetinkové, a aj hnede,,po vymene čerpadla na 600l/h mi to ustupilo ale objavil sa mi žabý vlas,,tak som to všetko prečistil,,substrát vyvaril,,akva vyčistil savom,,,od 1 juna som zatial nespozoroval ziadne riasy
chcel som týmto povedať, že slabší prietok vo filtri je určite lepší a na výtokovej hadici nie je žiadny povlak,ale na pritokovej do filtra sa trochu niečo tmavé vytvára
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: hnedý povlak na sklách,dekorácii a pod.

Odoslaťod Milan666 » 17 Jún 2012 11:20 am

Nóóó, to som zvedavý na ďalší vývoj, urobil si totiž všetko tak, ako sa to robiť nemá a s tým prietokom filtra nemáš ale absolútne pravdu.
Tvojím problémom podľa môjho názoru bolo to, že živiny sa nenachádzali po celom akva rovnomerne, čiže neboli distribuované po celom akváriu a to spôsobovalo zlé umiestnenie výtoku filtra
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.