Malachitová zeleň - Postup



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Malachitová zeleň - Postup

Odoslaťod Zaro » 27 Mar 2012 13:25 pm

Dobrý deň.
V akva mám problém s nálevníkmi, všetky metódy doposiaľ zlyhali a UV lampa svojou cenou nepripadá do úvahy.
Preto som sa rozhodol vyskúšať Malachytovú zeleň.
Chcem sa teda opýtať či ma niekto skúsenosti s tímto riešením môjho problému, keďže v návode nie je žiadny podrobný popis, rád by som sa spýtal na prestný postup dávkovania, možne riziká alebo problémy. viem že to je nebezpečná a neodporúčaná metóda, ale iná možnosť mi už neostáva.
Ph 7,5
CT 14
UT 14
svetlo 4x 39W rataj T5
V akva prevažne kryptokorene, nič špeciálne. 12x tetra neonova 2x labeo, 5x prísavník.

Čítal som že táto metóda môže byť obzvlášť nebezpečná pre prísavníky, teda by som poprosil o nejaké rady či už prísavníky vybrať alebo znížiť dávku. zamorenie nalevnikami je v takom štádiu že pomaly nevidno ani do pol akvária. (biela hmla).
nejaké rady čo sa týka osvetlenia a filtrovania počas liečby. Niekde som sa dočítal že svietiť nesmiem, inde zase že liečba bez svietenia nieje účinná, tak teraz neviem.

Ďakujem za odpovede.
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Reklama

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod triscene » 27 Mar 2012 13:39 pm

ako casto menis vodu a kolko %?
malachytova zelen co ja viem sa pouziva pri chorobach ryb, nemyslim ze to bude mat vplyv na nalevniky. odkial mas ze hej?
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod martin_s » 27 Mar 2012 13:53 pm

triscene malachytova zelen zabija aj protozoa...
Zaro ja by som skor skusil asi chloramin T, nez malachitovu zelen... Vid temu o astrovom akva (tiez tym riesil nalevnika ak si dobre pamätam a to dokonca za plneho chodu a pri diskusoch).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod trinitysk » 27 Mar 2012 14:03 pm

Jedine co zatial daj su fotky aby sme sa na to mohli pozret + info ako je akva stare + ake metody si uz skusil na zakal o ktorych si tu pisal + ako dlho to trva + menil si nieco v akva pred tym ako sa objavil? + teplotu vody + eventuelne hnojenie ci Co2...
Zaro, nie je nalevnik ako nalevnik, prijde mi to ako ist s tankom na jelena ak mi rozumies..najlepsie ako posledne a chemicke riesenie metylenovu modru ktora ako oxidant je menej narocna aj pre sumcovite rybky (pozor ale na FMC...)...ale chemiu vzdy ako poslednu daj tie info co som pisal a uvidime..
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod Zaro » 27 Mar 2012 14:34 pm

Akva bolo nanovo rerobene, nedodaval som donho nic nove len to co tam bolo pred tym, bezalo cca 3 tyzdne, po 3 tyzdnoch zacal problem s nalevnikmi, tva uz zhruba 2 mesiace, skusal som sera na zabeh akva, pomohlo ale len na 2 dni potom sa to zhorsilo. skusal som svietit a nesvietit tak isto pokusy s filtraciou, a tiez aktivne uhlie (hnojil som pmdd, ale ako nahle sa vyskytol problem prestal som, daval som len cca 1ml/200l. co2 rovnako, hned po vypuknuti problemu vypnute) od vtedy cakam. bolo pisane ze cakanie sa vyplati, ale naozaj sa mi nechce pozerat sa na take akva pol roka. vzduchovanie som zatial nepustal, nakolko rybky su uplne vporiadku a hmlu si zrejme nevsimaju pridam fotku je cca 2 tyzdne stara momentalne niesom doma, ale teraz je to v rovnakom stadiu. teplota vody 27C stala. neohrievam.

http://tinypic.com/r/2wntkkg/5
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod trinitysk » 27 Mar 2012 15:18 pm

Mas zeleny zakal a nie biely, ty vidis na tej foto bielu farbu niekde? ..;-)
Pricinou su premnozene riasy...tu mas v teme o tom dost popisane, netreba to znovu opakovat -> viewtopic.php?t=226
Ak by bolo nieco konkretne nejasne tak sa opytaj...
Pricinou je velmi vela zivin najma N a P (zanedbana udrzba, prerybnene akva, prehnojenie, prekrmenie, zdochnuta rybicka v akva atd atd.) a to vsetko podporene vela svetlom.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod Zaro » 27 Mar 2012 16:00 pm

svetlo je take do zeleno zlta, poslal som kvapku vody na rozbor sestre do skoly pod mikroskop, zistili ze sa tam nachadza velke mnozstvo jednobunkovcov, (nalevnikov) pred vyskytom zakalu boli parametre v norme, udrzba bola dobra vymena 25% vody tyzdenne, odkalovane, rybka nezdochnuta pravidelne pocitam :) hodnoty mozem napisat presne :
PH - 7.5
UT 12
CT 12
NO2 0-0.1 mg/l
NO3 10 mg/l
FE - 0.1
P - 0.5
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod Zaro » 27 Mar 2012 16:02 pm

Teraz ma ale napada jedna moznost, mas pravdu teraz je zelensie ako bolo pred tym ked som posielal vodu na rozbor, vtedy bola uplne biela, je mozne ze sa mi podarilo vyhubit nalevniky, ale z organickeho odpadu vzniklo zamorenie riasamy?
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod trinitysk » 27 Mar 2012 16:16 pm

Mas tendenciu ako tebe podobni na tomto fore (zvacsa ludia co maju nejaky problem...), ze sa snazis obhajovat preco by si problem mat nemal a nie hladat pricinu preco ho mas...;-) To je zle...takto sa daleko nedostanes...
Ja vidim zelenu riasu/zakal, viem kedy vznika a viem, ze sam/a od seba len tak proste nevznikla (jedine, ze by si si ju dovliekol so zivym krmenim co nepredpokladam..). Ideal by bola UV lampa (nema ti niekto v okoli pozicat?) cim odstranis len dosledok a nie pricinu, na tu musis dojst sam. V kazdom pripade lepsou hygienou akva nic nepokazis...:-)
Ostatne je napisane v teme linku ktory som ti uz poslal...
K tvojej otazke to mozne je a aj sa to niekedy po vyhubeni nalevnikov stava, rapidne stupa obsah N latok vo vode tak ako nicis nalevnikov a zaroven klesa obsah kyslika vo vode (tiez dovod pre zeleny zakal..)..pokial bol ale tento priebeh u teba jemnejsi (alebo si sice menil vodu ale bud malo alebo malo casto) tak uplne staci mat presvetlene akva s velkym obsahom N latok a zeleny zakal je na svete...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod radusho » 27 Mar 2012 19:52 pm

osobne mam recept na zakaly jednoduchy zarobim hypermangan tak aby zruzovel cely obsah akvarka /po par hodinach to zmizne/ filter naplno aby co najviac ceril hladinu a zatemnit akva aspon na dva dni zatial to vzdy zabralo a bez obeti na zivotoch rybiciek. je sice pravda ze do takeho stadia ako mas ty som to nikdy nenechal zajst.
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod Zaro » 27 Mar 2012 21:01 pm

toto funguje aj na zakal sposobeny riasami?
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod trinitysk » 28 Mar 2012 10:33 am

Radusho, nechcel som byt osobny ale v tvojom pripade musim...poprosim ta aby si taketo debiliny nepisal...niekto ti uveri a odpali si cele akva vratane ryb a rastlin. Vies ty ako sa vobec davkuje hypermangan a co to je zac? Na co sa v rybnikarstve pouziva a co je to za chemikaliu vlastne?
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod Zaro » 28 Mar 2012 21:27 pm

Kazdopadne bol by som rad keby sem niekto napisal ten navod na davkovanie Malachytovej zelene, nech tema splni svoj ucel.
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod trinitysk » 28 Mar 2012 21:37 pm

Zaro, este si stale nepochopil, ze malachytova zelen sa na zeleny zakal (sposobeny premnozenymi riasami), ktory evidentne mas, nepouziva? Cital si ten link co som ti uviedol hore?
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod Zaro » 28 Mar 2012 22:10 pm

Ano ja som cital, a pochopil som, nemienim ju pouzit na moj zakal, ale kedze nazov temy hovori "Malachytová zeleň - Postup" Tak ked niekto bude hladat navod na pouzitie tu nasiel to co hlada.
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod trinitysk » 29 Mar 2012 09:00 am

Davkovanie malachitovej zelene uzko suvisi a odvija sa od toho co (aku chorobu a v akom stadiu priebehu), ake rybky, ako a v akej vode liecis. Nie je to kakao, ktore si rozrobis rano v salke s mliekom stale v rovnakom pomere podla svojej chuti...;-)
Nie je teda mozne len hypoteticky nejake davkovanie doporucit a to nielen, ale aj s ohladom na fakt, ze nazov temy ktoru si zalozil je prilis vseobecny, vagny a nic konkretne hovoriaci...
Pokial ide o choroby a nasledne pouzivanie malachytovej zelene, tak je tu na portaly velmi vela tem a naslednych prispevkov, kde si kazdy moze najst svoj problem a navrh jeho riesenia v suvislosti s pouzivanim a davkovanim malachitky...
V ramci kontextu tvojeho problemu, kvoli ktoremu si tuto temu aj otvoril, je pre teba podstatny fakt, ze malachitova zelen sa nepouzivana na potlacenie tzv. zeleneho zakalu akvarijnej vody (ktory ty podla foto co si prilozil, mas...), ale su potrebne upne ine opatrenia, ktore su popisane v teme, ktorej link som ti uz poslal...Pokial by si aj po prestudovani predmetnej temy mal nejake konkrete doplnujuce otazky, alebo sa chcel s niecim konkretnym poradit, rad/i ti ich zodpoviem/e a poradim/e...
Prajem vela zdaru pri rieseni problemu so zelenym zakalom, chce to este len o trosku trpezlivosti, zvolenie spravneho postupu a trosku viacej starostlivosti o akva... a vsetko bude zase v poriadku..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Malachytová zeleň - Postup

Odoslaťod Zaro » 22 Apr 2012 15:36 pm

Takze malachytovu zelen som radsej ani neskusal. nakoniec pomohla len uv lampa. nech bol ten zakal akykolvek, tak do 3 dni bolo vsetko zase v normale
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.