Moja 54L v obyvačke



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Giftzahn » 02 Dec 2011 13:32 pm

oniiicek napísal:Zdravím,

Tak som tu opäť. Dávam foto po mesiaci a pol od založenia akvária. Rožkatec som vyhodil lebo nejako sa mu nedarilo (bol priesvitný a úplne sa lámal - prepokladám že mu nerobí dobre spolu s Microsorium pteropus. Dal som ho do miniakvária a tam rastie ako z vody (akvárium pri okne bez svetla a ohrievača). Cryptocoryne pomali rastie. A narásol aj Echinodorus. Živiny nedávam žiadne, mením raz týždene vodu. Momentálne tam mám 3 samce mečúne, ktoré som nemal komu dať tak ich budem mať, kým budú žiť :-) . No mal by som tam dať väčšie žiarivky (mám 2x4W - ekvivalent 2x25W žiaroviek). Len dúfam že potom nezhodia cryptocoryny znova listy aj tie čo horko ťažko narástli :D



njn, to ze "rozkatec" odisiel nie je urcite sposobene tym micorosoriom ... ktoremu sa ocividne v tvojom akva tiez nedari ... sudiac podla fotiek ... ono netusim preco nepridavas ziviny ... ono potom s coho ti maju rast rastlinky ? .... v akva mas strk dost hrubej frakcie a predpokladam ze v dne nie su tiez ziadne ziviny a cryptocoryny si radi "potiahnu" ziviny z dna svojim korenovym systemom .... cize sa nemozes ani cudovat ze rast rastliniek je taky aky je pripadne ze to nerozchodia podaktore z nich :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Kajko88 » 02 Dec 2011 23:47 pm

S takymto akva som presne zacinal aj ja. Mal som tam dve 25W ziarovky a hrubsi strk ako ty. Dlho som si lamal hlavu ako ho spravit s tym chabim svetlom aspon trosku atraktivnym. Neveril som ze s cryptocorynmi, anubiasmi a inymi nenaroscnymi rastlinami sa to da. Rozmyslal som nad lacnym riesenim a na kvalitne svetlo som nemal financie. Vyriesil som to tak...strk som zmenil za cierny 1-2mm, pod neho niaky substrat, pozadie som źmenil za ciernu tapetu a raz za cas som nalial niake to tekute hnojijvo. Dalej som pridal dva korene, ktore som nahusto nechal zarast anubiasmi,Microsorium Pteropus...akva vyzeralo hned krajsie zarastene a cryptocorynom sa v jemnejsom strku zacalo vynikajuco darit a v tmavom strku ti viac vyniknu aj rybky...filtraciu som niak neriesil a s riasou som s danym svetlom problemy nemal :D nech sa dari
Obrázok používateľa
Kajko88
 
Príspevky: 90
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2010 21:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod aivenhov » 06 Jan 2012 11:43 am

Milan666 napísal:oniiicek, nechcem byť nepríjemný, je vidieť, že aj tak si málo študoval. Toto ťa s tým FAN-kom nenapadlo?
Spotreba nižšia ako u kompresora-vzd. motorčeka, bez vrčania a bublania. No...! voči gustu žiaden dišputát :pivo:


To si ten filter obalil molitanom? Inak ak by niekomu vadil Fan mini, tak niekde tu na fóre som ho videl napojený na klasický molitanový filtrík a nevyzeralo to zle :)
Obrázok používateľa
aivenhov
 
Príspevky: 290
Založený: 01 Jan 2012 16:03 pm

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 31 Mar 2012 14:33 pm

Tak zdravím, po dlhšej odmlke dávam foto 3 - mesačného akvária, ktoré funguje takto iba pod 2x5W zapnuté len večer (svietim len 6 hodín) kompaktnými žiarivkami. Nájdu sa tam občas riasy, ale zatiaľ sa akváriu darí. a rastlinkám. Čo hovoríte na takéto LOW-TECH akvárium? Nevýhoda je že rastlinky rastú veľmi pomaly, ale zas je tam minimálna starostlivosť...

Je tam len 6 mečúňov a jeden prísavník

Obrázok
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Milan666 » 31 Mar 2012 15:32 pm

2x5W je správne? Mečúne do 54litrov?! To by nemuselo byť. Na oko pekné!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 31 Mar 2012 17:17 pm

áno tie žiarivky sú tak slabé (ale vraj svietia ako 25W žiarovka). No viem, tie mečúne by mali byť vo väčšom akva, nejak ich tam dochovám a potom nejaké menšie rybky. Nepridávam žiadne CO2 (aj tak pri tom svetle zbytočné). Raz za týždeň trochu hnojiva. Ono aj tie rastlinky by som zvolil menšie, kebyže idem znovu zakladať akva. Ale tak človek sa učí predovšetkým na vlastných chybách.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 17 Sep 2012 09:04 am

Ahoj,

Tak po dlhšej odmlke sa opäť vraciam. Akvárko prebehlo naozaj len malými zmenami. Pridal som tak akurát malý koreň (nevidno ho dobre) a trochu som pomenil rozmiestnenie rastlín. Inak je všetko pôvododné (osvetlenie, rastlinky, rybky). No mám ešte stále tie mečúne, ale prišiel som na to že som urobil blbosť keď som ich dal do tak malého akva.

Preto aj moja otázka znie ohľadom rýb:
- Aké ryby by boli vhodné do tohto akva? Chcel by som mať viac rybiek. Najskôr som rozmýšlal Mrenky štvropruhé - machová forma, ale tých by som tam mal mať aspoň 8 jedincov. Ono by som chcel mať aspoň 2 druhy rýb a nie som si istý či aj tieto mrenky nebudú mať problém v iba 54L akva ešte s iným druhom. Ďalej som rozmýšlal nad nejakým druhom razboriek, halančíkov atď. len zas niekde som čítal, že sú vhodné do miniakvárií a vo väčších akva sa boja a skrývajú. Rastlín tam mám podľa mňa celkom dosť, tak by nemuseli byť až také plaché a navyše je to tmavšie akvárium. Nemám nič proti ani nejakému druhu Tetry. Ale čo viem, že nechcem druh, ktorý sa rýchlo rozmnožuje a rýchlo špiní (mečúne, gubky...atď). Ďakujem za rady

Obrázok
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Sunkafit » 17 Sep 2012 09:23 am

Hm velmi sa mi pozdáva toto nenáročné akvárium....ja by som tam dal napríklad chovný párik Colisi lilia......ale ked hovoríš že chceš viac rybiek tak z toho čo sa dá pomerne lahšie zohnať
http://rybicky.net/atlasryb/razborka_trpaslici
http://rybicky.net/atlasryb/razborka_bornejska
http://rybicky.net/atlasryb/razbora_hengelova
http://rybicky.net/atlasryb/razbora_espeho
http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_wingeova
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 17 Sep 2012 10:06 am

Ďakujem za odpoveď...Ten druh Colisi lilia je veľmi pekná rybka, len nikdy som si ju nekúpil, lebo som si myslel že je nejaká bojovná atď. :-) Teraz keď som si prečítal o nej normálne si mi dal chrobáka do hlavy :-). Väčšie ryby som nerozmýšlal mať v 54 L akva, ale uvidím ešte ako sa presne rozhodnem - väčší počet rýb nieje zas nutnosť! Keď si tak pozerám vlastné akvárium, tak asi k týmto rastlinám sa nehodia malé jemné druhy rybiek. V akva mám jedného prísavníka (okrem tých mečúňov) toho si chcem každopádne nechať. Mečúne podarujem bratrancovi. Ale asi bude v mojom prípade lepšie mať menej rybiek, pretože keď tak rozmýšlam - mám rád také tajomnejšie akvária s kopou rastlinami a rybka - skôr ako nejaký šperk...Preto nechcem živorodky, pretože sa rýchlo množia, rýchlo trávia (je mi ľúto ich vyhadzovať) a akvárium mám slabšie osvetlené - rastlinky pomaly rastúce -nepotrebujem toľko detritu. Totiž ani neodkalujem dno, iba mením vodu hadicou a dolejem odstátu...
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Vlado21 » 17 Sep 2012 16:21 pm

Colisa je skutocne pekna a mierumilovna, ale aj teritorialna ryba vramci druhu. V tak malej nadrzi odporucam chovat max. 1 par s dostatkom ukrytov z rastlin (pre samicku), inac by sa viaceri samci utlkli, prip. samcek moze ustvat samicku v otvorenej slabo zarastenej nadrzi.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Milan666 » 17 Sep 2012 17:06 pm

Aj ja obdivujem to nenáročné akvárium, je pekne zelené, hmmm
Pokiaľ colisi, tak nezabúdaj, že tam budú len dve rybky, takže ako radí sunkafit, razborky, borarasky, galaxky a na spodok corydoras nanus, hostatus.......
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 10 Jan 2013 15:11 pm

Ahojte,

Tak moje akvárium je založené niečo cez rok a pol. Rastlinky nepodrástli ( mám ich pri 2 x 4W kompaktné žiarivky), nehnojím ich ničím 1/2 roka. CHcel by som trochu aby sa podvyhli tie vzadu (Echinodorus) a aj Cryptocoryny v predu aby mali viac listov (hlavne tá s hnedozelenými listami dole uprostred. Najviac listov narástlo asi Anubiasu :D, ten asi pomaly narastie aj bez umelého svetla sa mi zdá. Myslíte, že by pomohla zmena na 2 x 20 W a bolo by potrebné hnojenie ? Osobne sa hnojeniu chccem vyhnúť. Doteraz som mal svetla 0,17/L apo novom by to bolo až 0,88 W/L, čo prepodkladám potrebu hnojenia. Myslíte, že je potrebné hnojiť i keď sú to pomaly rastúce rastliny? Asi by to neprežili Cryptocoryny, myslím že by zhodili listy (aspoň také mám skúsenosti s nimi pri zmene svetla). Resp. kolko svetla aby to aj trochu podrástlo, zhustli cryptocoryny bez potreby pravidelného hnojenia? Inak po roku a pol predpokladám, že je tam už aká-taká biologická rovnováha

PS: tapetu som dal preč.

Obrázok
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Barbora =) » 10 Jan 2013 15:45 pm

To by bol riadny skok - z 8W na 40. :mrgreen: Pri zachovaní druhov, ktoré máš teraz by som nešla do silnejšieho svetla ako 15W. Ak by si tam šupol tých 40W, jediné čo by podrástlo (a poriadne) by boli riasy. Keďže píšeš, že chceš zostať pri low-tech akvaristike, naozaj nie je dôvod dať tam také silné svetlo. Príde mi prehnané aj v prípade, že by si používal CO2, hnojil a samozrejme zmenil skladbu rastlín.
Ja mám tiež 54l, svietim 15W, nehnojím (alebo len občas) a cryptocoryny sú až po hladinu. Čiže, ak ide o toto, 15W bohate stačí. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Tomas54 » 10 Jan 2013 15:49 pm

s 15W aj mne rastli rastliny v 54L akva, ale kludne mozes dat jednu 20W
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Milan666 » 10 Jan 2013 18:27 pm

Není to preklep? 2x4W?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 10 Jan 2013 18:48 pm

Nie, nie je. Mám už rok a pol svetlo 2 x 4 W. Voľakedy dávno som mal silné svetlo 2 x 20 (kompaktné žiarivky), no rastlinám sa nedarilo do týždňa pošli. Potom som mal toto slabé a všetko v pohode. U nás v akvaristike mi povedali, že lepšie mať slabšie svetlo a svietiť dlhšie, než priveľmi silné svetlo. No to že tam mám len 2 x 4 W si dovolím povbedať len takto cez web, pretože viem že by ma inak vyhlásili za blázna :D . Tak nebudem teda vŕtať do toho keď mi to funguje. Rybky chem mať v akva, iba ako šperk (nie prerybnené). Svietim 12 hodín denne. Rastlinky síce nerastú, no sú sýto zelené. Občas dám nejaké to hnojivo a to je všetko (aj to som už nedal pár mesiacov). Rastliny mám schválne nenáročné na svetlo, lebo inak som si vedomí, že by potrebovali viac svetla. Ešte tam mám dva mečúne (len ich chcem dochovať) a jedného prísavníka. Potom chcem nejaké borarasky, alebo niečo čomu nevadí kyslejšia voda a je to menších rozmerov, keďže mám nižšie pH, tým že je to dosť tmavé akva a živorodky potrebujú práve vodu asi zasaditejšiu. Predtým som rozmýšlal nad mrenkami machovými, ale tie by potrebovali asi väčšie akva. Inak celkovo mrenky mám rád pretože podľa mňa patria medzi odolnejšie druhy, čo sa akvaristiky a čistoty akvária týka. Inak do akvárka sa vŕtam strašne málo - len raz za týždeň výmena vody a raz za 2 týždne vyčistenie filtra
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Tomas54 » 10 Jan 2013 20:34 pm

Ale ked nerastu, tak to neznamena, ze sa im dari, ale iba prezivaju. daj tam 1x 20W
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 10 Jan 2013 20:52 pm

Aj to že niečo rastie neznamená, že sa tomu darí resp. bude dariť aj v budúcnosti (viď. hyperrast drevín v prírode pri nadbytku dusíka v pôde, nedokážu sa dať do zimného spánku a skoršia zima im poškodí pletivá v dôsledku neustáleho rastu)... Áno - rastliny dokonca prežívajú, aj v prírode rastú v tiennych miestach niektoré rastliny nie preto, že sa im tam páči, ale preto, že inde nedokážu konkurovať a tak aspoň prežívajú a tie stanovištia sú dokonca aj zákonom chránené Ja zas skôr považujem za vhodné podmienky, keď rastlinám neopadávajú listy, majú správnu farbu, bez dier v listoch a ten rast je vždy nejaký - aspoň nepatrný. Dobrý rast je fajn, ale podľa mňa až druhoradá záležitosť. Veď v prírode máme toľko stanovíšť kde rastliny žijú na hranici svojho prežitia, ale žijú. Dokonca mladé smreky prežívajú pod tiennym materským porastom aj 40 rokov (zakrpatené) a po odclonení porastu zrazu vyrastú..A z rastom je to tak, že rastú do určitej miery (zrelosti), daná druhom a stanovištnými podmienkami, a potom sa zastavý. Príde plodenie a potreba založiť nové jedince, pretože rastlina prestárne. V akvaristike je to mnohokrát tak znásilnené, že to až prirodzené nie je. Ale áno chcem zvýšiť trochu svetlo. Dám ako hovoríš do tých 20W, preto som sem aj napísal. Tých 40W by bol šok a aj asi neodôvodnené pre tieto druhy. Ale ono je celkom zaujímavé, že nemám hnedú riasu, to sa až sám čudujem :D, keďže mnohí majú s tým problémy. Ale to bude aj počtom rýb...
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Barbora =) » 10 Jan 2013 21:08 pm

Rovnako si nemyslím, že by tie rastliny nejak živorili. Sú to všetko rastliny nenáročné na svetlo. Sama mám akvárium, kde nesvietim a rastlinám sa darí - dovolím si to povedať takto. Rastú síce pomalšie, ale rastú a dosť viditeľne. Musela som ich radikálne preriediť, lebo som už nevidela dnu. Bolo to síce 2 roky od založenia, ale o holanďana som sa ani nikdy nesnažila. Už keď sa tu stále opakuje slovo príroda, tak aj tam rastú rastliny aj v miestach, kde je svetla pomenej - a také miesta sú určite napr. aj v Amazonke.
Oniiickovi sa ospravedlňujem, ak som zašla do OT. :pivo:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Milan666 » 10 Jan 2013 21:34 pm

oniicek, keď čítam tvoje riadky, tak ma to vráti do detských, či mladých liet, keď sme mohli dať žiarovku, ktorú nám dovolili prísni a chudobní rodičia a rástlo nám to akosi ani neviem z čoho, samozrejme len veľmi bežné a nenáročné rastliny. Takže pochytila ma taká pozitívna nostalgia. Pri slabom osvetlení sa mi zjavovala hnedá riasa len v tvrdej vode, čo u teba zrejme nieje.
Že rozumieš rastu rastlín v prírode, najmä stromom, podľa tvojho popisu je naozaj tak, je mnoho druhov, ktoré si koreňovým systémom dokážu vytvoriť tkzv. hospodárenie so živinami pri nedostatku svetla, ale to už je OT
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 11 Jan 2013 09:40 am

No možno to môže byť aj v tejto dobe niekomu inšpiratívne, kto chce akvárko, má prísnych rodičov, či menej financií. Mojim pôvodným cieľom bolo vytvoriť akúsi nádrž s minimom vynaloženej energie (finančne) išiel som až na 2 x 4W (pre 45L vody) :-).

Skutočne základ:
1) nenáročné rastliny na svetlo (hlavne rastliny, ktoré znášajú nižšie pH) (Rožkatec nie - potrebuje tvrdšiu vodu)
2) Pravidelné svietenie s tým chábým svetlom (12 hodín), ja svietim bez prestávky
3) Raz za rok dávam pod korene Cryptocoryny, Anubiasa, Echinodoru ílové guličky / a keď vidím že Papraď má trochu menej intenzívnu zelenú farbu dám aj tekuté hnojivo na listy (Všetko s mierou).
4) Raz za týždeň mením vodu

Ale vážne to chce aj hospodáriť s rybami a hlavne druhmi rýb. Ja ešte ako vtedy neználí v obore rýb (dnes už o niečo menej) som si vybral mečúne - áno dnes sa chytám za hlavu :D. Ale tak dochovám ich. Ale inak to chce taktiež ryby znášajúce nižšie pH

Výsledok: za rok a pol som nevyhodil žiadnu rastlinku, majú sýte zelené farby. Chápem ľudí ktorí chcú aby akvárko prekypovalo rastom. Tam už treba trochu zmeniť niektoré veci. Možno voľakedy sa pustím do high-tech, ale zatiaľ mi toto stačí (ešte sa chcem viac vzdelať v obore akvaristika, kým sa do toh pustím).
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Snoopy » 11 Jan 2013 09:49 am

oniicek pekne si to napisal :) A mne sa to akvarko paci, tak drzim palce a nech ti to rastie a zeleni sa ;) Inak ta posledna veta, palec hore!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod chnuro » 11 Jan 2013 11:30 am

@oniiicek - v prvom rade chcem pogratulovat k velmi vydarenému akva. Musím pochváliť, že si dodržal všetky zásady low-tech akvária: zachoval si pravidelnú výmenu vody, stále čistý filter, minimum rýb. Hneď na začiatok poviem, že by som nemenil nič. Ta intenzia osvetlenia ma šokla, na začiatku s takým svetlom by som sa do toho ani nepúšťal a dokázal si opak ;-).

Uvedom si ale to, že keď chceš, aby rastliny podrástli, tak nepodrastú z ničoho. V súčasnosti rastú z odpadných produktov rýb a aj vo vstupnej vode máš nejaké živiny. Keď pridáš svetlo na cca 20W, tak je to takmer 100% nárast intenzity osvetlenia a ja ti garantujem, že sa potom v akváriu niečo zmení. Bolo by škoda narušiť existujúcu rovnováhu. Aby rastliny podrástli, musia podrásť z "niečoho". Keď sa chceš vyhnúť hnojeniu, tak len tak ľahko nepodrastú.

Ak chceš aj tak niečo spraviť s osvetlením, tak by som ti odporučil zadovážiť si žiarivky so studenou bielou (nedávno som kúpil žiarivku 7W/6400K za cca 5€.). Dosiahneš tým inú farbu rastlín a vnímanie ľudského oka vidí studené spektrum ako intenzívnejšie. S výkonom osvetlenia by som šiel hore iba veľmi opatrne. Ak použiješ tých 20W, tak určite skráť dobu osvitu aspoň na 8 hodín a pridaj uprostred 2h pauzu.

Veľa zdaru.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 11 Jan 2013 17:34 pm

No tá intenzita šokla aj niektoré rastliny :D . Totiž keď som si doniesol domov z obchodu Cryptocoryny do troch dní nemali ani jeden list :D - úplne opadali. No nevzdával som sa a nevyhodil som ich. Všetko som robil ako sa má (teda zasahoval čo najmenej) a prebrali sa. Možno niekto iný by sa ich po nezdare hneď zbavil.

Áno po dlhšom premýšlaní :-) a prečítaní pár článkov som prišiel na to, že keď zmením niečo, čo je v dlhšej rovnováhe, budem zmeniť musieť tiež niečo, aby som to dostal znova do určitej rovnováhy a potom tak udržovať (konkrétne svetlo - živiny).

Tie žiarivky sú kompaktné (tie biele)? Ja mám doma vyrobený kryt pre kompaktné žiarivky.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.