vyroba makkej vody



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod mardzo » 31 Mar 2012 18:37 pm

no ja ti neviem...
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Reklama

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod Luker13 » 31 Mar 2012 18:52 pm

uz je zbytocne vymyslanie :D kupte RO a mate pokoj
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod mardzo » 31 Mar 2012 20:01 pm

sak ano. ale ktoru, s kolkatimi predfiltrami. treba ich vobec?
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod trinitysk » 31 Mar 2012 21:03 pm

Mardzo tu si nastuduj naco su predfiltre http://www.mangala.cz/page.html?chapter=0&id=4
Osobne by som membranu nemacal v ziadnej kyseline a pod. (ani neverim osobne, ze to funguje ked sa nad tym logicky zamyslim...) a ani nepoznam nikoho ze by toto robil (iba to tu niekto pisal ...)...ak mas dobre predfiltre tak je to aj zbytocne...
Rozhodne ale piesok a uhlikovy treba mat, cena nie je vysoka ani by som nad moznostou nieco z nich vynechat neuvazoval...
Kanvicu Brita - asi by to mohlo fungovat ked sa dava takto upravena voda pit malym detom...ale znovu neviem o nikom, ze by to pouzival...pokial viem tak tie Brita filtre taktiez nie su najlacnejsie, v dlhodobom horizonte je aj pre mensie akva lacnejsia vhodna RO...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

vyroba makkej vody

Odoslaťod Semtex » 31 Mar 2012 21:43 pm

Tak převaření vody je velmi ale opravdu velmi neekonimické :-)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Semtex
 
Príspevky: 114
Založený: 18 Mar 2012 20:51 pm

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod trinitysk » 31 Mar 2012 21:56 pm

Ak reagujes na moj prispevok tak nerozumiem kedze o prevarani vody som nic nepisal, ak reagujes na iny prispevok tak to upresni na aky, to sa tu zvykne robit aby z toho nebol vo finale len jeden velky gulas..;-)
Ak reagujes na Britu a prirovnavas vysledok vody z Brity k prevarenej vode, tak pre usmernenie co je Brita a ako upravuje vodu...http://www.eko-filtry.cz/brita (btw. testovali to moji ludia v labaku a ta voda je ozaj kvalitna, k prevaranej by som ju neprirovnaval ani omylom...;-) )
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod mardzo » 01 Apr 2012 09:13 am

dakujem trinity, tvoje prispevky je radost citat :) viem ze by som si to mal najst sam, tesim sa samozrejme aj tak, nakolko som takto aspon usmerneny.
m.
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod mardzo » 01 Apr 2012 09:22 am

ludkovia prosim poradte mi, ktoru si mam vybrat?

http://www.mangala.cz/ro-mini80-filtrac ... p-173.html

http://www.mangala.cz/ro-31050m-filtrac ... p-243.html

obidve su totiz trojstupnove (dajme tomu ze aj cena je priatelna), len sa neviem rozhodnut :)
m.
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod trinitysk » 01 Apr 2012 10:15 am

z tychto dvoch ta druha je lepsia, kartusovy system, lepsie predfiltre a cenovy rozdiel je v tomto pripade zanedbatelny...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod triscene » 01 Apr 2012 11:05 am

jj ta druha asi..objednal som to iste len 80tku a neviem sa dockat...zajtra alebo pozajtra je u mna :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod mardzo » 01 Apr 2012 11:19 am

no neviem sice co je kartusovy system, ale mne sa paci ta RO tiez asi viac, a to konkretne z dovodu, ze tie predfiltre vyzeraju byt vacsie :D a dufam ze sa preto neskor zanesu.

kazdopadne dakujem :)

Idem si to objednat, nechce si niekto z TN nieco objednat? (budeme mat lacnejsie postovne) sorry ale som chudacik a nezarobim ani 500E...

m.
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod mardzo » 02 Apr 2012 14:22 pm

Ludkovia je nutne kupovat aj oplachovy ventil?
Je to ucinne? A to co oplachne, iba RO alebo vsetky 3 filtre?

Poradte pls, lebo som sa zasekol, kupit ci nekupit? :)
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod triscene » 02 Apr 2012 14:28 pm

ja ju v tej 80M mam vstavanu aj s manometrom. dnes uz dosla tak sa tesim ako budem studovat manual :)
na stredu uz mam objednaneho frajerkinho uja nech to aj nahodi.

ako aj niekto uz spominal v teme: reverzna osmoza tak oplachovaci ventil ti preplachuje membranu a zabranuje usadzovaniu 'kamena alebo usadenin' na nej a tym predlzuje jej zivotnost :)
volba je na tebe :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod mardzo » 02 Apr 2012 14:49 pm

to ano, ale to sa pise. Je to tak aj v reale?
Lebo sak ked sa v tom nano sytku zasekne bordel z vody, tak sa da odtadial pomocou oplachu aj "vytlacit" prec do odpadu?

kurnik tolko starosti
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod trinitysk » 02 Apr 2012 17:28 pm

Preplachovaci ventil mam ale nepouzivam kedze RO je vcelku casto v prevadzke...Pokial by ti RO mala dlhsie stat, tak ked ho kupis a budes pouzivat chybu urcite neurobis...Je to otazka len par EUR, takze nie je velmi o com...;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod triscene » 02 Apr 2012 21:25 pm

v manuali co som cital tak ak ti stoji 5-7 dni tak sa zacnu tvorit srandy na membrane a znizuju zivotnost. Pouzivat ju budem a je pisane ze je dobre ju preplachnut po kazdom pouziti.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod mardzo » 02 Apr 2012 21:50 pm

@trinity, hm zaujimave. len mi neide do hlavy, preco to nepatri k štandardnej vybave lebo podla tvojich slov mi to pripada skor ako nutnost. urcite mi to pride efektivnejsie (a hlavne ekonomickejsie pre spotrebitela) preplachnut a zvysit zivotnost ako uplny opak, nechat tam zaschnut nejake sracky z vody. ale co uz, dnes je vsetko naopak...
@triscene, ty aj osetrujes nejako inac membranu RO? myslim tym vyssie spominany typ od semtexa, ze sa da osetrit kyselinou citronovou. ci radsej novu?

ja som sa rozhodol pre toto nakoniec. som strasne zvedavy kolko bude s tym problemov :D
http://www.mangala.cz/ro-31050m-filtrac ... p-243.html
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod triscene » 02 Apr 2012 22:37 pm

mardzo..je fajn si vybrat RO s dostatocnou rezervou kedze hodnota ktora je uvedena za den malokedy zodpoveda realnej hodnote, v manuali je aj nejaky vzorec ako vyratat realnu hodnotu..tu sa pise ze zalezi od tlaku vodovodu a teploty vody a teda pri tej 380tke je realny vykon podla tych nejakych srand 187l/den..ale to je len priklad. ak ti ide o male mnozstva tak to neva, ak vacsie tak je fajn brat rezervu.
predsa len cenovy rozdiel je maly a vykon je lepsi :)
RO som dostal len dnes, v stredu mi ju budu montovat, to bude isto zabavicka :)
na osetrovanie je tam ten ventil.
hlavne si priprav na to dost miesta a over si rozmery na tej stranke, ja som v kuchyny pod drezom musel obetovat taku mini policku ale aspon som frajerke urobil v dalej policku takze az taky ohen na streche nebol :D
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod Giftzahn » 03 Apr 2012 08:32 am

@triscene: njn, ty si s tej RO uz nejako cely "namakkko" ... :lol: no som zvedavy ked ju budes mat namontovanu a "vyrobis" prvu RO vodu ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod trinitysk » 03 Apr 2012 08:53 am

mardzo pokial ide RO skoro nonstop tak preplachovat staci len obcas...Najhorsie je ked stoji a nerobi vodu...Ventil si kup a nespekuluj, je to mala polozka a umoznuje precistit membranu podla tvojho vlastneho uvazenia...
Rozhodne je ale velmi dobre mat kvalitne predfiltre a dolezita ich pravidelna vymena, inak ti ani preplachovanie nepomoze...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod mardzo » 03 Apr 2012 15:48 pm

OK, tak to aby som si zapisoval ze kolko vody sa vyrobilo, a po dosiahnuti limitu (pri mojich predfiltroch je to cca 6000litrov) ich okamzite vymenit. vdaka.
len sa fakt bojim ze kolko vydrzia, lebo tu je fakt tvrda a dokonca aj spinava voda.

spinava preto, lebo obcas si napustim do pohara vodu, a na dne sa takmer stale usadi nejakych par zrniek neviem coho.
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod triscene » 03 Apr 2012 16:12 pm

ako ti moze nieco prejst do pohara ak tam mas tu koncovku na baterii co ma to sitko? :)
no zivotnost zmeras zmeras jedine ak podla parametrov permeatu, ak sa zacnu radikalnejsie zvysovat tak je cas :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod mardzo » 03 Apr 2012 16:38 pm

no byvame v prenajme, a sitko nakonci baterie nieje :) iba vodny kamen. to sitko sa tam podla mna uz ani neda namontovat.
hm ano, merat merat, nato potrebujem konduktomer a nejaky test na "tvrdost" hej?

a este otazocka, destilka resp permeat by mal mat ake pH? neutral (7)?
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: vyroba makkej vody

Odoslaťod trinitysk » 03 Apr 2012 17:31 pm

mardzo, po cca 2000l vyrobenej vody si zmeraj kvapk. testou GH...ani by nemal reagovat a rovno sa zafarbit na vyslednu farbu uz po 1. kvapke...nepotrebujes merat vodivost, toto absolutne pre tvoje potreby staci...
Ak mas taku vodu ako pises tak doporucujem menit predfiltre podstatne castejsie ako s auvadza vyrobcom..
pH je v kysleej oblasti (ja mam 6,3), ale odstatim vody sa pH bude zvysobvat tak ako unika z vody CO2...odfiltrujes cez RO vlastne latky ktore KNK sposobuju ale CO2 prejde cez membranu..preto pH klesa...ako bude voda stat a CO2 "utekat"tak ti bude pomaly stupat pH...Pri vode z osmozy ale nie je vobec problem dodatocnym dosytenim uz v nadrzi cez CO2 bombu dostat pH tam kam potrebujes (KNK<5-6, vtedy to funguje idealne a spolahlivo pricom pH system je stale stabilny...)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.