Staronová sedemdesiatdvojka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Staronová sedemdesiatdvojka

Odoslaťod jajo the blade » 31 Mar 2012 12:38 pm

Akvárium bolo založené minulý rok, od vtedy prešlo veľa zmenami. Tu na fóre som ho už raz publikoval ale kedže vyzerá úplne inak a aj jeho stav je už iný som sa rozhodol ho dať do novej témy. Akvárium som naposledy prerábal asi pred 2 týždňami a sadil som Echinodorus osiris a Micranthemum Micranthemoides.

Údaje o akváriu:
Rozmery 60×30×40 (dĺžka, šírka, výška) - 72 litrov
Osvetlenie: 2× 14W T5 Philips 840 , 2× 18W T8 ( Jedna žiarivka je Philips 840, druhá Hailea Fresh water). Spolu 64W
Svietim 12 hodín denne od 10 do 22 hod.
Hnojenie: PMDD každý deň 2,5 ml a Fe každý deň 2 ml
CO2: Burčiak

Flóra:
-Echinodorus osiris
-Micranthemum Micranthemoides
-Cryptocoryne pontederiifolia
-Cryptocoryne aponogetifolia
-Saggitaria sibulata
-Sagittaria platyphylla alebo Sagittaria graminea weatherbyana. Neviem presne , ktorý druh to je. Ale kvytlami mi a podarilo sa mi ju rozmnožiť podzemnými hľuzami, ktoré som oddelil od hlavného koreňa a následne zasadil. Asi je to bežne ale pre mňa je to úspech :)
-Vallisneria gigantea
-Lemna minor (Chcem sa jej zbaviť, dostala sa mi do akvária nechcene)
-Javský mach
-Anubias barteri var. angustifolia "afzelii"

Fauna:
- Krevety Neocaridina
- Gupky
- Prísavník škvrnitý
- Ostriež purpurový
- Vežovka malájska
- Kotulky
-Clea helena 2 ks
-Neritina 1ks

Presný počet rýb a bezstavovcov neviem. Začínal som s každého druhu s jedným párom (okrem bezstavovcov). Ostrieže, gupky i prísavníky sa mi rozmnožili a akvárium je určite prerybnené :(. Ostrieže sú ešte malé aby som ich ponúkol na predaj asi cca 1 až 1,5 cm, možno by sa našiel aj 2 cm kúsok.
Kotulky mi úspešne likvidujú Clea heleni :) Mám už len zopár malinkých kotuliek.

Čo sa týka rastlín Cryptocoryny oba druhy tak mladé listky rastú krásne do výšky ale potom ľahajú ku dnu. Pozrite aj na foto.Cryptocoryne pontederiifolia má len pár listou, tie ktoré boli už až na dne, som odstrihol. Osobne si myslím, že to bude silným osvetlením. Pôvodný plán pri sadení bol aby Vallisnéria a neskôr Echinodorus osiris robili tieň na Cryptocoryny. Ale zatial tento plán veľmi nevychádza. Uvidím ako to bude ďalej. Ecinodorus je ešte malý. Mám dva korene sú zasadene vedľa Cryptocorynu v strede akvária. Prísavníci mi aj napádajú Cryptocoryne pontederiifolia, vidieť to aj na foto ale začal som ich znovu prikrmovať zeleninou.
Na Anubiase sa mi robila riasa ale poradili ste mi tu a zatial sa mi ju podarilo úspešne odstrániť :)
Vallisnéria sa mi začala ťahať aj do Sagittárii, nechám mladé rastliny ešte podrásť a zrejme ich presadím.
Väčšie kamene z akvária odstránim, keď sa zakorenia rasliny. Mám ich tam len na udržanie rastlín aby nevyplávali alebo ich ryby nevytrhli, kým nie sú zakorenené.
Prílohy
P3300033.JPG
Takto vyzerá akvárium teraz
P3300009.JPG
Takto vyzerá akvárium teraz
Snímka0253.jpg
Takto vyzeralo akvárium v októbri minulého roku
Naposledy upravil jajo the blade dňa 31 Mar 2012 12:50 pm, celkovo upravené 2 krát.
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Reklama

Re: Staronová sedemdesiatdvojka

Odoslaťod Milan666 » 31 Mar 2012 12:46 pm

Pomerne hrubý substrát, svetlo je v pohode, cryptocorinka zvykne, bolo by dobre zakomponovať niejaký kameň, ktorý by to opticky zväčšil, niejaký koreň. Jemnejší substrát by rovnako pôsobil na optický dojem
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Staronová sedemdesiatdvojka

Odoslaťod Mariok » 31 Mar 2012 15:27 pm

Hm, nedá mi to.
Uniká mi tvoj zámer. Na môj vkus je to akva príliš presvetlené a príliš náročné na prevádzku z hľadiska skladby rastlín. C. aponogetifolia keď sa jej darí, dorastá bežne do 120 cm dĺžky listov, V. gigantea taktiež, E. osiris http://aquariummalta.com/Boards/Topic.aspx?TopicID=6047 . C. pontederifolia je taktiež z tých, ktoré dorastajú pri bežných podmienkach niekam k 25-35cm. takže ti dosiahnu kľudne k hladine. Perspektívne to vidím na podstatnú zmenu osadenia akvária, pokiaľ nejdeš cestou "čo prežije, ostane". Ako som napísal - uniká mi tvoj zámer.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Staronová sedemdesiatdvojka

Odoslaťod jajo the blade » 31 Mar 2012 22:38 pm

Marion: Máš pravdu sú niektoré rastliny pre toto akva veľké. Len osobne neviem ako to schopne nakombinovať aby to bolo podľa mojich predstáv. Preto som aj už veľa krát prerábal akvárium.Behom roka som asi aj 10 krát presádzal rastliny a stále sa mi niečo nepáči. Chcem husto zarastené akvárium a v popredí nejaký koberček. Preto aj to silnejšie svetlo. Len keď je akva 40 cm vysoké treba aj väčšie rastliny a zastrihávať ich. Len zase keď je len 30 cm široké, tak jedna väčšia rastlinka a je polka akva zaprataná :( Akva obchody tu v okolí sú tak nekvalitné, predavač mi vôbec nevie povedať ako daná rastliny vyrastie, aké má nároky a dokonca ani čo to je za rastlinu :twisted: . Tak asi všetky rastliny čo som kupoval, som si vybral tie čo vyzerali najkvalitnejšie a v najlepšom stave a až doma na nete googlim čo to vlastne je za rastlinu a aké má nároky. Zatial čo by som z akva dal preč je Cryptocoryne aponogetifolia, v popredí sa mi veľmi nepáči, a do pozadia ho nemám kam dať. V. giganteu mám asi rok a len ju pristrihávam ak je pridlhá a je to v pohode.
Musím ale povedať že zatial mi žiadne rastlina neuhynula a darí sa mi (aspoň doteraz). Vystriedalo sa mi ich v akva už asi 30 druhou, ak sa mi nejaká časom nepáčila alebo bola veľká, široká, vysoká, nehodila sa tam, som ju predal alebo daroval. Len aj v tom je problém, že všetko len musím poštou posielať keď tu v okolí nepoznám žiadneho akvaristu :(
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Re: Staronová sedemdesiatdvojka

Odoslaťod jajo the blade » 31 Mar 2012 23:54 pm

Mariok, nie Marion, prepáč :)
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Re: Staronová sedemdesiatdvojka

Odoslaťod Mariok » 01 Apr 2012 02:07 am

jajo the blade napísal:...
Musím ale povedať že zatial mi žiadne rastlina neuhynula a darí sa mi (aspoň doteraz). Vystriedalo sa mi ich v akva už asi 30 druhou, ak sa mi nejaká časom nepáčila alebo bola veľká, široká, vysoká, nehodila sa tam, som ju predal alebo daroval.


No veď práve to ma plietlo, že rastliny vyzerajú zdravo, svetla hafo aj na koberček, len mi k tomu nešli tie kontraproduktívne "vysoké tiene". Teraz je to už jasné. Držím palce, a nech sa ti zadarí v hľadaní niečohoho menšieho. :pivo:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Staronová sedemdesiatdvojka

Odoslaťod jajo the blade » 01 Apr 2012 11:44 am

Milan666 napísal: bolo by dobre zakomponovať niejaký kameň, ktorý by to opticky zväčšil, niejaký koreň. Jemnejší substrát by rovnako pôsobil na optický dojem


Koreň mám, len teraz sa pred neho ťahá V. gigantea tak ho nie je dobre vidieť, musím ju preriediť. Ale je to len maly koreň. Pod ním je aj kokosový orech, ten nevidno vôbec. Skúsim sa poobzerať po nejakom lepšom koreni :). Kameň asi tam dávať nebudem, zapratal by mi celé akva... Nad iným substrátom som rozmýšlal, ale to by som zase musel všetko z akvária dať preč a kedže som ho len prednedávnom prerábal nechcem sa v ňom zase vŕtať. Ale určite neskôr skúsim nejaký zohnať :)
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Re: Staronová sedemdesiatdvojka

Odoslaťod Milan666 » 01 Apr 2012 20:00 pm

Vidíš kameň ti zaprace celé akva a v. gigantea ti nevadí, to ona ti ho už zapratáva keď spomínaš, že už koreň nevidno.
Myslel som serózny kameň, nie šutrák
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Staronová sedemdesiatdvojka

Odoslaťod jajo the blade » 01 Apr 2012 21:28 pm

No hej, musím ju často zastihávať alebo pretrhávať aby moc nebujnela. Ale zatial sa mi páči a neviem čo by som tam namiesto nej dal. Možno Blyxiu Japonicu? Nad ňou už rozmýšlam dlho...A skúsim sa obzrieť skôr po nejakom zaujímavom koreni :)
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.