612l trapenia



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Doggy » 02 Apr 2012 15:30 pm

V absolutnom ponimani som to mylel. T.j., ze do poslednej bunky sa jej nikdy nezbavis a ze v podstate je v akva stale pritomna. Teda zalozit akva nanovo nevyriesi problem rozsirenia sinice.
Doggy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 24
Založený: 18 Jún 2009 10:30 am

Reklama

Re: 612l trapenia

Odoslaťod prasan » 02 Apr 2012 15:45 pm

@doggy: Jediné akva v ktorom sa mne urobila sinica je malá 5l (pokusná) kde som šupol totálne zariasený mach,totálne to prehnojujem,svetlo denné,vôbec nevzduchujem,voda stojata takmer ako v mláke.Tak to je jediný prípad kde sa mi, aj to len kúsok vytvorila sinica.
V tvojom akva musíš zabojovať a dať to do poriadku,no hlavne zmeniť tvoj prístup v starostlivosti o akva.Zjavne niekde robíš chybu a to tá sinica len dokazuje.Ja aj keby som ako chcel,tak ani v tej 5l sa mi nepodarí to čo si dosiahol ty v tvojom.
PS:sinice sa dá striasť,trinitysk to vzal do parády a ak budeš počúvať tak nám za krátko nafotíš úžasné akva.Držím palce.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: 612l trapenia

Odoslaťod trinitysk » 02 Apr 2012 17:16 pm

Doggy nie je normalne mat okom viditelnu sinicu v akomkolvek aj malom mnozstve... nesmie byt vobec vidiet, na rozdiel od rias, kde vzdy sa nejaky kusok moze najst...;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 612l trapenia

Odoslaťod prasan » 02 Apr 2012 18:23 pm

Súhlas.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Doggy » 02 Apr 2012 19:30 pm

jasne ze nie je ok viditelna sinica. Nikde netvrdim, ze je to OK :) . Pointa bola, ze znovuzalozenie akva samo o sebe nezarucuje vyriesenie problemu so sinicou ;)

OK, voda opat stiahnuta na 20%. Z dna este idu sem tam zbytky inac posobi cisto. Napustanie prave prebieha.
Doggy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 24
Založený: 18 Jún 2009 10:30 am

Re: 612l trapenia

Odoslaťod trinitysk » 02 Apr 2012 19:36 pm

vsetko von az kym nebude uplne ciste..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Vlado21 » 02 Apr 2012 20:24 pm

Doggy, tie vyssie udavane parametre sa mi nezdaju. Najprv uvadzas PO4 0, potom PO4 1 mg/l na vstupe (voda z kohutika), NO3 pritom udavas dost vysoke (25 - 40, prip. az 50). To nie je prostriedie typicke pre sinicu. Ak tam mas skutocne sinicu, na zvazenie ti poskytnem moju skusenost s nou. Po "soft" metodach ako 3 x 40% vymena vody + priebezne zvysovanie NO3 (KNO3), ktore sa mi neosvedcili, mi dosla trpezlivost a sinici som zatocil krkom 3 davkami erythromycinu (ERYFARM). Dnes je voda cista ako horska studnicka, bez sinice aj bez riasy. Postupoval som zhruba podla salikovho navodu. S erythromycinom ako antibiotikom musis narabat velmi opatrne. Pri prvej reakcii so sinicou sa vytvori vo vode "mliecny efekt". Odporucam pocas tohto obdobia vypnut CO2 a ohrev vody a zapnut naplno vzduchovanie. Po 2 dnoch sa zacne voda cistit, zbytky sinice mozes odsat. Vacsina sa sama pozvolna rozpadne a skonci vo filtri... Ostane zivocichy pri dodrzani navodu by mali byt ok, na samotne antibiotikum nereaguju, ale mozu trpiet sekundarnymi problemami pri zakale vody (toxicita odumierajucej sinice skombinovana s nedostatkom kyslika vo vode).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Doggy » 02 Apr 2012 20:50 pm

Vlado, v akva bolo za "normalnycg okolnosti" NO3 na nule alebo blizko 0. Musel som davat konske davky KNO3 aby sa nieco nameralo. Potom som zacal uvazovat o moznosti nedostatocneho prietoku - cirkulacie a supol som tam cerpadlo ktore zabezpecilo lepsiu cirkulaciu vody. Povodne sa v pravej tretine akva ,kde je prepad, voda velmi nehybala. Taktiez rastlinky v tej casti vyzeraju najhorsie. Po par dnoch s cerpadlom nastal sinicovy boom a hodnoty NO3 sa dostali na spominane hodnoty bez pridavania KNO3.
Doggy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 24
Založený: 18 Jún 2009 10:30 am

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Vlado21 » 02 Apr 2012 21:03 pm

Doggy, stale mi to nejako nestimuje. Konske davky KNO3 by mali nastartovat skor zelenu riasu, prip. stetinku, sinica potrebuje skor fosfor (napr. z PO4) aby sa rozparadila. Tie testy (PO4 aj NO3) mas spolahlive? Vedel by si si nejako vysvetlit (ak teda test na PO4 nehovori pravdu) odkial by sa vo vode mohol zobrat zvyseny fosfor (vodovod?)??? Alebo zlyhava test na NO3, ktore je v skutocnosti stale blizko nule?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Doggy » 02 Apr 2012 21:18 pm

test PO4 mam od sery. Zakupeny len minuly tyzden. Teda meranie prebehlo az par dni po sinicovom boome. Ak sinica funguje na fosfore, je mozne ze tam v case merania nic neostalo. Zvyseny fosfor som nameral v kohutikovej vode a nie v akva.
Doggy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 24
Založený: 18 Jún 2009 10:30 am

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Vlado21 » 02 Apr 2012 21:23 pm

pytam sa len preto, ze sinicu nakopne bud zvyseny fosfor alebo velmi nizky dusik (pod 1:16 v P:N). Musis dobre poznat parametre vody (v akva aj na vstupe) aby sa sinica pravidelne nevracala, ak by systemova chyba dlhodobo pretrvavala.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Doggy » 02 Apr 2012 21:39 pm

jj, o tych pomeroch P:N som uz davnejsie cital. Aj tunajsie vlakno o metodach prevadzky rastlinnych akvariach. Teoriu som nastudoval snad vsetko co sa dalo za tie tri roky. Len nie nadarmo sa vravi ze teoria a prax su dve. A mne chyba prave to druhe.
Zatial vdaka vsetkym za podporu. Hlavne tebe trinitysk! Verim ze to uz bude dobre a akva bude robit radost ako bolo povodne planovane ;)
Doggy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 24
Založený: 18 Jún 2009 10:30 am

Re: 612l trapenia

Odoslaťod guppy » 03 Apr 2012 06:55 am

Ahoj Doggy,

tiež som zažil "sinicové" obdobie v akvárku. Bol som z toho riadne nešťastný, mal som chuť akva zrušiť, sinica bola všade, na dne, rastlinách, skle, voda smrdela, mechanické odstraňovanie sinice nepomohlo. Výmena vody nepomohla. Zatemnenie akva nepomohlo, iba poškodilo rastliny.
Potom som si uvedomil, kedy nastal problém, kedy sa sinica objavila. Akva bolo pekne zabehnuté a ja som sa jedného dňa rozhodol, že preriedim rastliny. Mal som veľa rýchlorastúcich rastlín a pri čistení akva som ich značnú časť vyhodil, odhadom možno až 1/3. Toto bolo príčinou objavenia a rozvoja sinice. Jednoducho som narušil rovnováhu v akva medzi rastlinami a živinami. Odrazu bol živín nadbytok, čo využila sinica.
Tak ma napadlo, keď odstránenie rastlín bolo príčinou, pridanie rastlín by mohlo byť riešením. Ešte som to prekonzultoval s jedným známym akvaristom, ktorý to potvrdil, že to tak môže byť. Rovno som si od neho nejaké rastliny aj vypýtal, ďalšie som kúpil. Odvtedy sinica začala zo dňa na deň miznúť a miznúť. A to som nevymieňal ani vodu, dokonca som nemusel ani mechanicky odstrániť všetky kúsky sinice. Zmizla sama.
A znova som mohol mať z akva radosť a mám doteraz.
Jedným slovom - treba to nechať na prírodu.
Takže ten zložitý a drahý postup, ktorý bol vyššie opísaný, by som ja už nepoužil, ale chcem z toho zdôrazniť jednu vec - pridať viac rastlín - do takého veľkého akva podstatne viac rastlín. A ono verím, že sa to upraví samo. Jednoducho sinica príde o svoje papaníčko a či chce alebo nechce, vytratí sa.

Veľa úspechov ti prajem a verím, že sa budeš vytešovať zo svojho akva, aj tvoje diskusy, ktoré plánuješ. ;-)
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Giftzahn » 03 Apr 2012 08:29 am

@Doggy: njn, sak teraz mas kopu priestoru na praxovanie ... :wink: njn, ked je sinica zazrata .. ze ano ... jaj, este jedna otazocka co mas pod tym strkom v akva ?
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 612l trapenia

Odoslaťod trinitysk » 03 Apr 2012 09:03 am

Doggy len sa neboj, bude to v poriadku, sinica nie je nic komplikovane, treba len dodrzat zakladne pravidla...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Doggy » 03 Apr 2012 09:08 am

@guppy: akva uz bolo raz prerastene rastlinami tak, ze som ich musel pravidelne vyhadzovat. Vid priloha.
No sinicove povlaky sa stale robili na vsetkych rastlinkach. Hoci trosku pomalsie ale robili. Tu u mna skoncila idea, ze ak bude vela rastlin nebude sinica. Zrejme tento samotny fakt v mojom pripade nestaci. Na to som sa rozhodol dat novy strk, ktory bude zarucene len kremicity. Ten prvy bol zo strkopieskov (riecny 4-8) a hoci nejavil znamky pritomnosti vapenca, mal na problemoch svoj podiel. Od vymeny strku sa prestal robit zeleny povlak na hladine, ale sinica vratila a prosperovala nadalej.

@Gifzahn: pod strkom nic. Na zaciatku som mal bielu raselinu ale ta uz je daaaaavno prec aj s povodnym strkom.
Prílohy
akva.jpg
Doggy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 24
Založený: 18 Jún 2009 10:30 am

Re: 612l trapenia

Odoslaťod guppy » 03 Apr 2012 09:17 am

Písal som zo svojej skúsenosti.
Mne sa sinice objavili po radikálnom zásahu do akva - prudkom znížení množstva rastlín.
Jednoducho s miernymi zmenami si ekosystém = akva poradí, ale radikálne zmeny nezvládne.
Vyvarovať sa radikálnych zásahov do akva.
Mne sa rovnováha ustálila a sinice zmizli samotné po pridaní rastlín, tak ako som písal. Rovnako mi to fungovalo aj v ďalšom akva.
V oboch je obyčajný vlastnoručne nazbieraný triedený riečny štrk z Váhu, ktorý zaručene obsahuje aj vápenec. V tom problém nevidím.
Možno si rastlín mal ešte stále málo, keďže máš 6 x väčšie akva.

V tvojom popise vidím, že neustále robíš dosť prudké zásahy do akva, to nie je dobre.
Kedy sa prvýkrát objavila sinica, hneď po založení pred 3 rokmi, alebo kedy? Po akom zásahu?
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: 612l trapenia

Odoslaťod sratch1 » 03 Apr 2012 09:22 am

Nazdar..

Chcem len doporucit tuto stranku. Ja z nej cerpam a nemam s riasami ziadne problemy...

http://www.rostlinna-akvaria.cz/rasy
sratch1
 
Príspevky: 26
Založený: 28 Dec 2011 13:31 pm

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Doggy » 03 Apr 2012 09:52 am

Sratch1 diky za link! Tieto stranky som este neobjavil. Precital som si "Dusičnany a fosforečnany z hnojiva nezpůsobují řasy! Proč?".
Veci zacinaju davat zmysel. Zacina mi to vsetko do seba zapadat. Moj pripad, teda aspon posledne obdobie ktore si pamatam, je slaba vyziva rastlin. Z vodovodu mam 0 mg/l NO3 a to dlhodobo. Mozno parkrat bolo cca 5 - 10 mg/l. V akva som donedavna mal na objem velmi malo ryb ktore by mohli byt dostatocnym zdrojom N + nizky prietok akvariom = velmi slaba vyziva rastlin. KNO3 som daval a hoci mi to uz prislo ako konske davky (1g denne), zda sa, ze to bolo stale malo.
Doggy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 24
Založený: 18 Jún 2009 10:30 am

Re: 612l trapenia

Odoslaťod trinitysk » 03 Apr 2012 10:46 am

Prvotne nadavkovanie makra ako aj ostatnych zivin ma byt take, aby si sa dostal na pozadovanu uroven (ta sa definuje podla toho ako pristupujes k hnojeniu/metody hnojenia a co akvariom sledujes...). V dalsich dnoch tuto hladinu len udrzujes kazdodennymi davkami podla spotreby zivin svojich rastliniek (spotreba nie je konstantna a je zavisla na viacerych faktoroch..)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Vlado21 » 03 Apr 2012 11:44 am

sratch1 napísal:Nazdar..
Chcem len doporucit tuto stranku. Ja z nej cerpam a nemam s riasami ziadne problemy...
http://www.rostlinna-akvaria.cz/rasy

pekne spracovana stranka len s par udajmi, s ktorymi by sa dalo silne polemizovat. U sinice napr.: Obtížnost odstranění: Velmi snadná nuz... :lol: alebo Pravděpodobná příčina: Nadměrné osvětlení, málo dusičnanů tiez nepravda, k explozii sinice postaci nadmerne zvysenie fosforecnanov vo vode. "Velmi ucinne" zatemnenie akva tiez nepomoze, pokial sa s vymenou vody neznizi aj obsah fosforecnanov na prijatelnu uroven (idealne pod Redfield ratio).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 612l trapenia

Odoslaťod sratch1 » 03 Apr 2012 12:10 pm

No ja fungujem tak ze riasy sa mi nikdy ani len nevytvorili.. Vela co2,dobre hnojenie,casta vymena vody a odkalovanie,kvalitny prud.
Takze som nikdy nebojoval s riasami.. Ale vela veci mi objasnili prave tieto stranky.

http://www.rostlinna-akvaria.cz/clanky/
sratch1
 
Príspevky: 26
Založený: 28 Dec 2011 13:31 pm

Re: 612l trapenia

Odoslaťod Doggy » 04 Apr 2012 21:10 pm

Dnes som nakupil a zasadil nove rastlinky. Nie vsetko co som napisal bolo stale dostupne. Sadil som tam kde je volne. Mayacu fluv. som sa snazil tak aby mala co najviac svetla. V podstate je takmer cele dno pokryte rastlinami. Zatienene nechavam este do zajtra. Rano by som chcel odkryt ale este nerozsvecovat. Moze byt?

Nove rastlinky:
Mayaca fluv. - 4 kosiky
Bacopa monnieri - 3 kosiky
Hygr. Corymbosa mini - 3 kosicky (male rastlinky)
Bacopa caroliniana - 1 kosik, viac nebolo
za hrst plavajucich, nieco ako limnobia, ale nie som si isty

Kupoval som na dvoch miestach
Odporucane echinodory moemnatlne nemali, pripadne v nepredajnom stave.
Chcel som este Ludwigiu rep., ktoru vsak stihli vypredat. Mali ju na dvoch miestach a dnes nic :(

Kupil som este 500ml PlantaMin.

Filter uz frci. Cerpadlo na 30% vykon dava nameranych 720l/h. Podla vysky hladiny v posldnej komore by to slo dat este tak na max 800l/h. Celkom ma zaujalo pouzitie rozstrekovej rampy pozdlz akvaria pre vytvorenie dobreho prudenia v celom akvariu. Povodnu rampu som mal na bocnej stene. Tu som ale zrusil, jednak kvoli kontaminacii a jednak nepasuje na novu hadicu. Momentalne mi voda vteka jednym prudom, co nie je asi velmi vhodne.
Doggy
 
Príspevky: 33
Obrázky: 24
Založený: 18 Jún 2009 10:30 am

Re: 612l trapenia

Odoslaťod trinitysk » 04 Apr 2012 21:51 pm

1. Zajtra este nesviet, ale nastav si uz ph na 6,6 pri KH 3-4, zatial uplne staci, nechaj to nastavene na 24/7, v noci nevypinat...
2. Filter daj tak aby vracajuca voda z filtra cerila hladinu po celej dlzke akva, teda nie len ucko kde to vyteka do akva ale klasika ako maju napr. eheimy ak mi rozumies..to uplne staci, rampu by som neriesil ani teraz ani neskor...(ale je to do buducna na tvojom spekulovani samozrejme...)
3. Zvacsit vykon filtra este na tych 1000l/h by bolo fajn, ak nejde tak aspon tych 800l/h, s tym vykonom co tam je ale stale nie som spokojny...
4. Daj mi vediet hodnoty vody z akva, najma NO3, PO4 a Fe...zajtra ti poviem ako zacat hnojit, resp. ako si co namiesat...predpokladam, ze komponenty uz mas vsetky doma...
5. Pozajtra zacat svieti, ale len 5h, plny vykon...teplotu teraz ale aj do buducna drz na 25st (az ked nahodou niekedy prijdu disky tak si to dvihni...)
6. Zajtra poprosim celkove foto akva + detaily
7. Zamedzit pristup svetla do akva, minimalne teraz kym akva nie je stabilizovane
8. O 5 dni najneskor (teda v utorok buduci tyzden) dalsie cistenie (uz len jemne), malo by stacit 50% vymena vody
9. Nasledne cistenie akva KAZDYCH 7 dni, MINIMALNE 30% (najlepsie 40%-50%, sam uvidis co akvanajlepsie sedi...) vody musi ist von..
10. Neviem kedy si cistil naposledy filter ale ak to je viacej ako 3 dni tak ho zajtra urcite vycistit...dalsie cistenie spolu s cistenim akva o 5 dni...nasledne cistenia KAZDYCH 4-6 tyzdnov...to je velmi dolezite
11. Stale neviem ci mas ten peroxid, alebo blue exit -> ozon nemas moznost ak si spravne pamatam...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.