Aký je váš názor na akvárko?



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Ifčo » 06 Apr 2012 14:58 pm

Na začiatok by som sa rád predstavil. Moje meno je Ivan a žijem v meste Levice. S akvaristikou som začal nedávno a nevedel som o nej prakticky nič, keďže mám len 15 rokov a o tomto dosť zložitom obore som začal študovať len od založenia akvária. Bohužiaľ, nápad zadovážiť si akvárium bol z hlavy rodičov :evil: . Ich vedecké poznatky neboli nič moc a do založenia sa chŕlili veľmi rýchlo, čo znamenalo aj nejaké chyby, ktoré sme však už odstránili alebo v priebehu pár dní odstránime. Až kým bolo akvárko doma, pomyslel som si, že starostlivosť o akvárko a ryby musí byť pravidelná aj s pravidlami. Takže som si prečítal "niekoľko" príspevkov a článkov, až ma z toho hlava bolí. No, nechcel by som sem pliesť detaily, keďže ani vás to určite nezaujíma.

Rozhodli sme sa pre 54 l akvárium (60 * 30 * 30) - konkrétne Akvarium DIVERSA STARTUP SET 60. Štrk vám presne neviem povedať, však rodičia si jeho názov samozrejme nezapamätali. Lampa je s výkonom 15W, vnútorný filter s výkonom 380l/h, so spotrebou 7W, termostat 50W a dva okysličovače - jeden z filtra a jeden z kameňa. Polystyrén sme si pod akvárium nedali (vadí to až tak, lebo je inak pod ním spodný plastový rám z akvária?). Po odstátí vody sme dali do akvária prvé rastlinky - Microsorium pteropus, Hygrophyla polisperma a Cryptocoryne parva a ryby - 2x skalár amazonský, 1x labeo species (parmička červenoplutvá), 2x gubky, 2x mrenka štvorpruhá a 2x prísavníci škvrnitý. Do akvária sme doplnili ešte dekoráciu 1x Cladophora Aeagropilla malá.

Aký je váš názor na akvárium? Dole sú priložené aj fotky.

http://imgupload.sk/images/4/4/44ezcq3ldchiih4iol58.jpg

http://imgupload.sk/images/s/n/snhwsvvc9idpajsdkd1a.jpg
Ifčo
 
Príspevky: 16
Založený: 06 Apr 2012 13:52 pm
Bydlisko: Levice

Reklama

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Luker13 » 06 Apr 2012 16:01 pm

1. chyba: ryby tam este nemaju co hladat
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod mmm273 » 06 Apr 2012 16:50 pm

ak mozem poradit, zmen tapetu na cisto ciernu ...
mmm273
 
Príspevky: 123
Obrázky: 2
Založený: 26 Dec 2011 18:05 pm

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod larix » 06 Apr 2012 17:05 pm

Chýb si spravil veľa, tak len v skratke:
- osvetlenie veľmi slabé - chcelo by to približne dvojnásobok
- filter slabý - malý objem filtračnej hmoty
- vzduchovanie zbytočné
- vodu nestačí nechať odstáť, treba počkať, kým sa naštartuje proces nitrifikácie, čo trvá približne 4 týždne, až potom mali ísť do nádrže ryby a aj to postupne
- na Labeo, prísavníkov a skaláre je akvárium príliš malé, nestačilo by ani s dvojnásobným objemom, takže sa dá čakať, že v budúcnosti budeš riešiť choroby a úhyny typu "z ničoho nič"
-ak ti môžem poradiť, čo najviac čítaj - aj by som ti dal nejaké odkazy na vhodné články ale moderátormi som bol upozornený, aby som to nerobil, tak to nerobím a musíš hľadať sám.

EDIT: Zabudol som - rastlín treba podstatne viac, najmä na začiatok.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Ifčo » 06 Apr 2012 19:46 pm

Veľmi pekne ďakujem za vaše upozornenia, budem sa snažiť ich čo najviac napraviť, aj keď niektoré už proste nejdú a budem sa musieť modliť za šťastie, aby ryby nepokapali. Larix, môžeme sa skontaktovať trebárs na skype alebo mi pošli SS, tvoju pomoc veľmi rád ocením.

mmm273 - ako to myslíš? ak iróniu, tak to trebárs podlož nejakými faktami ako larix. Takto nepomáhaš ani mne, ani rybám.
Ifčo
 
Príspevky: 16
Založený: 06 Apr 2012 13:52 pm
Bydlisko: Levice

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Giftzahn » 06 Apr 2012 19:58 pm

@Ifco: njn, istotne rada z vymenov tapety nie je ironia ... ono ironia je ta aktualna tapeta ..resp. tragedia ... :wink: ale pohodka nie je to nic co by sa nedalo napravit ... cize:

1. tapetu bud vyhodis alebo das povedzme ciernu foliu, mliecnu foliu ... alebo budes akva prevadzkovat bez tapety ...
2. rybky ako uz bolo spomenute uplne nevhodne do tvojho akva .... pokial mas po ruke nejaku akvaristiku skus sa dohodnut a vymen rybky radsej za rastlinky, substrat, koren atd. ...
3. umely kamen supni tak kam patri = do kosa a smer zberne suroviny .... strk ktory mas v akva je super vhodny do betonu pokial stavs dom ale do akva by som ho nerval ... poobzeraj sa po vhodnom substrate, ktory aj velkostou, tvarom a farbou je vhodny do akva ... pozri tu na akva temu k substratom...
4. rastlinky ..njn, napr. mas tam microsoriu a to patri na koren ...cize nesrkame ho od strku ....

cize suma sumarum .... popozeraj si tu na akve temy k zakladaniu akva, substratom, filtracii, osvetleni ...a potom sprav kompletny restart akva ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Ifčo » 06 Apr 2012 20:03 pm

Ospravedlňujem sa, nevedel som. Ďakujem za rady.
Ifčo
 
Príspevky: 16
Založený: 06 Apr 2012 13:52 pm
Bydlisko: Levice

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Milan666 » 06 Apr 2012 20:06 pm

budem sa musieť modliť za šťastie, aby ryby nepokapali.


V závere píšeš, že niekto nepomôže ani tebe, ani rybám, no ty si im teda pomohol
Ďaľšia chyba, že si tu prišiel po.... a nie pred tým...
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Ifčo » 06 Apr 2012 20:09 pm

Ja viem, no toto celé ma teraz všetko mrzí, ešte si to tu pohnevám :-( teraz potrebujem čo najviac rád. To s tým modlením bola skôr moja zúfalosť.
Ifčo
 
Príspevky: 16
Založený: 06 Apr 2012 13:52 pm
Bydlisko: Levice

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod mmm273 » 06 Apr 2012 20:34 pm

Ifčo napísal:Veľmi pekne ďakujem za vaše upozornenia, budem sa snažiť ich čo najviac napraviť, aj keď niektoré už proste nejdú a budem sa musieť modliť za šťastie, aby ryby nepokapali. Larix, môžeme sa skontaktovať trebárs na skype alebo mi pošli SS, tvoju pomoc veľmi rád ocením.

mmm273 - ako to myslíš? ak iróniu, tak to trebárs podlož nejakými faktami ako larix. Takto nepomáhaš ani mne, ani rybám.


nieje to ironia... ta tapeta je des a hroza... s cisto ciernou to bude imho odost lepsie...

ostatne tu uz bolo povedane
rybky - prec, nevhodne, radsej daj viac rastlin...
strk - daj tam nejaky kremicity ale hlavne MENSIA ZRNITOST...
rastliny- viac, viac, viac...

po takejto prerabke ho nechaj zabehnut nejaky mesiac a potom davaj rybky ( ale mensie , nenarocnejsie, druhy..., nie take ktore tam mas teraz... )
mmm273
 
Príspevky: 123
Obrázky: 2
Založený: 26 Dec 2011 18:05 pm

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Ifčo » 06 Apr 2012 21:00 pm

Vďaka za rady mmm273, ešte raz prepáč za tú iróniu... proces so zabiehaním nitrifikačných látok tak, že nechám akvárko spolu už s väčším počtom rastlín aspoň mesiac len tak? samozrejme filter spustený spolu s vzduchovadlom ale aj to len z toho filtra? ten kameň á la vzduchovadlo môžem zatiaľ odstrániť? ... prepáčte za tie veľké množstvo otázok, som dosť zvedavý ale skutočne ma to začalo baviť a tak ma niekedy za stupidné otázky ospravedlňte :-) .. čítal som aj o procese so čpavkom, ktorý sa pri zabiehaní nového akvária pridáva do vody každý deň, až kým jeho hodnota nezačne klesať a začne stúpať hodnota dusitanov klesať, čo zistím pomocou testerov. To znamená, že by som mal mať nitrifikačné baktérie, ktoré premieňajú amoniak na dusitany, za sebou. A postupom času by hladina dusitanov mala klesať a premieňať sa na dusičnany. To znamená, že tento proces zabiehania mám za sebou (prepáčte, že robím z toho prednášku). Chcem sa len ubezpečiť, či to s tým čpavkom môže byť používané aj pri rastlinách? Zrejme nie, či?...

Ďalej ohľadom rybiek - skaláre, parmičky a prísavníci preč? Ryby, ktoré by mi tam zostali, sú už vhodné pre moje akvárium? K tým rybám som zabudol doplniť ešte platu, hovoria o nej ako nenáročnej rybke, no ak dobre viem, ževraj produkuje veľa odpadu (dúfam, že sa nemýlim).

Ďalej by som sa rád spýtal na pH vody - mám približne neutrálne, čiže 7.0 a tvrdosť vody v našom meste je 13°až 14°... uhličitánovú tvrdosť som ešte nemeral, na to kúpim testery neskôr. Na amoniak, dusitany a dusičnany tiež neskôr, keď nastane reštart akvária.

Už ani neviem, k čomu sa vyjadriť. Samozrejme by sa toho našlo veľa, nechcem sa tu však rozkecať, lebo mi to náhodou celé neprečítate a ani neodpoviete. A sory, ak som sa niekde pomýlil, som v tom ešte veľký laik. Ak ešte niečo treba, doplňte ma prosím. Za ochotu som moc vďačný :-)
Ifčo
 
Príspevky: 16
Založený: 06 Apr 2012 13:52 pm
Bydlisko: Levice

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Walcott » 06 Apr 2012 21:10 pm

Veru najlepšie bude začať odznova. Rybky v prvom rade vráť alebo aj daruj vždy lepšie ako by tam trpeli aj keď si nemyslím že by dlho trpeli hlavne tie skaláre by pošli asi rýchlo.

1. Naštuduj si aké akvárium vlastne chceš, a čo daný typ obnáša (osvetlenie, štrk, rastliny, ryby, filtrácia, a pod.)
2. Zábeh - daj štrk, kamene, a rastliny a nechaj bežať filter nonstop, po mesiaci tam môžeš dať ryby.

Toto sú tie najzákladnešie veci ktoré by si mal spraviť, to aké ryby, koľko, poprípade aké rastliny doplniť budeš riešiť až po zábehu, resp. rastliny môžeš aj na začiatku s tým ti poradia skúsenejší kolegovia.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Ifčo » 06 Apr 2012 21:14 pm

Ďakujem walcott, porozmýšľam a darujem naspäť do obchodu a vymením za ten štrk či niečo iné... už som si objednal aj literatúru, čiže knihy a encyklopédie o rybách. Máte nejaké odporúčania? Na nete je to niekedy nepriehľadné, narozdiel od knihy.
Ifčo
 
Príspevky: 16
Založený: 06 Apr 2012 13:52 pm
Bydlisko: Levice


Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Ifčo » 06 Apr 2012 22:03 pm

Ďakujem milan... čím viac čítania, tým lepšie :-)
Ifčo
 
Príspevky: 16
Založený: 06 Apr 2012 13:52 pm
Bydlisko: Levice

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod mmm273 » 06 Apr 2012 22:53 pm

ja mam akvo velke ako ty - FOTO
k rybam- ja som vyberal kombinaciu medzi- boraraskami, galaxkami, corydoras panda, otocinclus affinis, bojovnica ...

proste pohladaj nenarocne rybky ( rybicky.net ) na tej stranke mas ku kazdej evedenu aj co zere, ake velke akvo potrebuje, ci e mierumilovna a vhodna k inym atd... takze popozerat a povyberat nenarocne...
ale ja by som odporucil zalozi ho nanovo... s tym ze filter vymenis za nieco s vacsou filtracnou hmotou (ja idem kupovat po sviakoch cerpaciu halvu atman at -200 + molitanovu kocku...)
mmm273
 
Príspevky: 123
Obrázky: 2
Založený: 26 Dec 2011 18:05 pm

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod tomasizi » 06 Apr 2012 23:31 pm

Za rastliny nemusis utratit vela penazi. Napis kolegom Levicanom do tejto temy:
akvaristi-z-levic-a-okolia-t11111-72.html?hilit=levice
pri udrzbe akvaria vzdy ostavju nejake rastliny, ktore vacsinou putuju do hnoja takze ak budu mat daco navyse tak ti radi poskytnu.
a malo by byt aj stretko v LV len este neni upresneny datum.
Obrázok používateľa
tomasizi
 
Príspevky: 56
Obrázky: 7
Založený: 27 Mar 2010 15:29 pm
Bydlisko: Levice

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Giftzahn » 07 Apr 2012 06:33 am

Ifčo napísal:Ospravedlňujem sa, nevedel som. Ďakujem za rady.


:lol: neblbni ... nevedomost nie je hlupost, cize nemas sa za co ospravedlnovat ... tak a teraz uz vies ... vies kde su infosky ... nastuduj, popremyslaj a pytaj sa ... a verim ze o nejaky cas mas perfektne akva na stole ... teda na podstavci ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Ifčo » 08 Apr 2012 21:22 pm

A chcel by som sa ešte spýtať - hore uvedená kombinácia rýb je podľa vás vhodná? Čiže: skalár amazonský, labeo species (parmička červenoplutvá), gubka, mrenka štvorpruhá, prísavník škvrnitý a plata .O väčšiu veľkosť akvária sa už pravdepodobne dokúpením nového akvária postarám, keďže ako uvádzate - skaláre, parmičky či prísavníci nie sú vhodní do 54 l akvária, tieto druhy by som však rád v budúcnosti choval a v prípade 150 l nádrže by bol podľa mňa chov týchto druhov možní. Samozrejme za predpokladu, či sa voči sebe znášajú, a to vrátane aj inými druhmi ako sú napríklad tie platy či mrenky. Preto by som rád vedel váš názor.
Ifčo
 
Príspevky: 16
Založený: 06 Apr 2012 13:52 pm
Bydlisko: Levice

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Milan666 » 08 Apr 2012 21:55 pm

Do 54litrov tebou vymenované rybky určite nie! Viackrát opakuješ názov "parmička", je to české pomenovanie. Slovensky je to "mrenka" Takže do tvojho akvária si pohľadaj borarasky, možno galaxky, ale tieto radi plávajú, potom krevetky a niejaké mini pancierničky
https://www.google.sk/search?q=corydora ... 80&bih=887
https://www.google.sk/search?q=corydora ... 80&bih=887
https://www.google.sk/search?q=boraras& ... 80&bih=887
https://www.google.sk/search?q=galaxky& ... 80&bih=887
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Ifčo » 08 Apr 2012 22:05 pm

Gupky sú podľa teba do 54 l vhod? bojím sa, že sa to rozmnoží, keď si kúpim párik, prípadne 2 samičky a jedného samčeka.
Ifčo
 
Príspevky: 16
Založený: 06 Apr 2012 13:52 pm
Bydlisko: Levice

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Giftzahn » 09 Apr 2012 08:25 am

@Ifco: njn, u gubiek mas jeden dost podsttany problem a to rozmnozovanie ... cize pri tvojom zamere 2 a 1 samcek o chvilku nebudes vedet kam s namnozenymi gubkami ... ked uz tak by som isel smerom k endlerkam do 54L akva ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod trinitysk » 09 Apr 2012 09:44 am

Moj nazor na tvoje "akvarko" je, ze je to strasna hruza, ale strasna...
Doporucujem ti konecne zacat citat akva literaturu....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Aký je váš názor na akvárko?

Odoslaťod Milan666 » 09 Apr 2012 15:17 pm

Ifčo napísal:Gupky sú podľa teba do 54 l vhod? bojím sa, že sa to rozmnoží, keď si kúpim párik, prípadne 2 samičky a jedného samčeka.

To na koho tá otázka?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.