Problémy v novom akvárku u padreho



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 26 Feb 2012 11:08 am

Púšťaš rybky (nové) do akva pri zhasnutom akváriu?
To plávanie popri skle by malo ustať až zvyknú na nové parametre vody, keď to neprestáva, treba vodu pomerať
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 26 Feb 2012 16:37 pm

Samozrejme pri vypnutom svetle, veď vrchnák aj s neonkou bol dole. Prvý deň tma a dieta. Už to ináč nerobia a aj tá pandička-tetra je už v norme. akurát mi jedna furt akosi chýba. Žeby bola furt pod koreňom a nevyliezla ani na svačinku ? No dúfam, že žije. :angel:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 27 Feb 2012 22:07 pm

padre napísal:Samozrejme pri vypnutom svetle, veď vrchnák aj s neonkou bol dole. Prvý deň tma a dieta. Už to ináč nerobia a aj tá pandička-tetra je už v norme. akurát mi jedna furt akosi chýba. Žeby bola furt pod koreňom a nevyliezla ani na svačinku ? No dúfam, že žije. :angel:

Uf, je v pohode. Po pár dňoch "trucovania" sa konečne ukázala, potvora malá. :twisted:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 11 Mar 2012 17:40 pm

No moje akva prešlo drobnými zmenami. V prvom rade mi pošli štyri rybičky, čo by nebolo až také dramatické, keby medzi nimi nebola bojovnica. Tá z mne nevysvetliteľných príčin sa ustavične obšmietala za ohrievačom (voda však mala permanetne 26 stupňov Celzia) až na to doplatila popáleninami, na ktoré pošla. :dead:
Proste raz večer sme ju nevedeli nájsť nikde v akvarku a ani mimo neho (a to mám kryt, ale reku či počas kŕmenia nevyskočila). Fantazmagorické predstavy o neónkach požierajúcich bettu spledens som ihneď zavrhol a neprestával som v akvarku s hľadaním. Nakoniec vyletela spod koreňa (väčšinou tam majú úkryt pandičky), ale mal som pocit, že je OK a to aj napriek tomu, že by som obdobné správanie u bojovnice nepredvídal. Ráno chúďa už ležala navrchu na boku a mlela z posledného. Bok mala spálený a strácala farbu, takže čoskoro bolo po nej. Videl som ju veľa krát za ohrievačom a tak si to viem vysvetliť len tak, ži si to privodila tam. Okrem nej pošli neonky a jedna pandička. Tú som si asi odpálil sám, keď som preventívne použil FMC a neurobil som to ako sa má. Neónky (dve) asi došli na stres s transportu, lebo zobrali rýchly koniec do 48-hodín, ale kedže ich bolo pôvodne 11-násť ešte to nebola taká rana. Pravda je, že ako začiatočníka ma to vystrašilo a zarmútilo zároveň. Frajerka si za bojovnicou aj poplakala. Kolega sa zas smial, že také úhyny sú normál a samozrejmosť. :cry:
Teraz niečo pozitívnejšie. Medzi rastlinky, ktoré sa pomaly uspešne rozrasajú (hlavne valliseria a anubis) pribudli dva machy. Jeden "string moss", ktorý som priviazal na koreň a druhy mne neznámy druh, také niečo ako domotané klbko nitiek, ktorý som zaťažil skalkami na dno k zadnej stene akvarku. Takže teraz to vyzerá nejako takto:
padreho akva.jpg
Na pravom koreni pri vrchu "string moss", vľavo vzadu pri filtri druhý mach "klbko". Rybičky dania pruhované, tetry červenoúste a neónky červené s pandičkami.

Pridal som do akvarka klasický teplomer, hoci mám zboku odvonku ešte jeden krystalický. Mám tak kontrolné meradlo a hlavne keď mením vodu, vyberám ho z úchytky a používam na kontrolu teploty napúšťanej vody, ktorú dávam do akva. :roll:
Rožkatec sa tak rozmáha, že ho musím pretrhávať a podarilo sa mi ho usadiť aj v kolegovom megaakvarku v práci. :mrgreen:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 12 Mar 2012 08:22 am

Kolega sa zas smial, že také úhyny sú normál a samozrejmosť.

Je to blbosť siahajúca do neba.
Je až zaražajúce ako si vieš hneď nájsť a zdokumentovať príčinu úhynu. Bojovnica nepošla na popáleninu, to bol len dôsledok inej príčiny. Je podľa teba normálne sa dobrovoľne nechať dlhodobo upalovať??!! Aké strašné dôvody ju k tomu nútili? Ach jááj :evil: :oops:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 12 Mar 2012 19:16 pm

Neviem čo sa bojovnici stalo a ako (je mi jasné, že sa neupaľovala dobrovoľne sama) :shock: , ale od tej udalosti sú ostatné rybky v pohode a fit. Samozrejme, že by som to chcel vedieť, ale asi to nezistím. Viem len to, že ten bok mala akoby "spálený" a nebol to len môj názor. Pošla zo dňa na deň. Niekedy mala chvíle, keď sa pchala silou-mocou za filter, alebo častejšie za ohrievač, ale zase väčšinu času bola v pohode. Samozrejme nie som Dr. Dolittle a ani House, takže môžem len spriadať hypotézy, čo sa jej mohlo stať. :cry: Aj preto som preventívne radšej nasadil FMC. Už s tým nič neurobím a tak je hlavné, že je teraz akvarium v poriadku.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 13 Mar 2012 10:20 am

No keby to bolo v poriadku na stálo
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 23 Mar 2012 00:13 am

Minulú nedeľu som meral vodu v akva EasyTestom od JBL (ph, GH, KH, NO2, NO3) a vyšli mi výsledné hodnoty: :|
ph - 7,6 ; GH - 14 ; KH - 10 ; NO2 - 0 ; NO3 - 25 - čo podľa priloženého návodu (farebnej škály lakmusového papierika) malo byť ešte v norme,
ale po tom čo som meral vodu dnes výsledky boli zreteľne horšie: :x
ph - 7,6 ; GH - 21; KH - 15 ; NO2 - 0 ; NO3 - 25 a podľa uvedenej tabuľky som sa hodnotami celkovej a uhličitanovej tvrdosti dostal za hranicu a ph je tiež trochu vyššie než by malo byť (vyhovuje skôr akva "Malawi", než "dažďový prales").
DSC00986.jpg
EasyTest od JBL - výsledky testu

Poradte teda čím by sa dala upraviť tvrdosť vody resp. ph. V brožúrkach od SERA a JBL je plno kadejakých prípravkov ale niekedy mám pocit, že držať sa ich rád, musel by som doma mať labák a pomaly špajzu plnú ich výrobkov. :roll: Ak máte nejaké dobré rady ohľadne úpravy vody, budem veľmi vďačný.
Niektorí mi radili miešať vodu z kohútika s destilovanou, ale neviem či to mám brať vážne a taktiež neviem či klasická destilka predávaná do akumulátorov alebo chladičov by bola "to pravé". :(
Vodu mením každý piatok (30 percent) a merania boli robené o 22,00 h. večer (vtedy sú vraj hodnoty mierne zvýšené).
Ďalšia vec, ktorú som si všimol je, že niekedy, keď je svetlo v akva vypnuté, neonky červené úplne zbelejú. Keď však rozsvietim svetlo, za chvíľu sa im farby pomaly vracajú, až do normálu, ale či je to normálne pochybujem. :shock:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Giftzahn » 23 Mar 2012 08:59 am

@padre: pokial potrebujes znizit ph a destilovana voda sa ti nepozdava tak potom pouzi RO vodu ... ktoru zmiesas s vodovodnou ...samozrejme toto je len z nudze cnost ... pokial si chces "vodu" nastavit podla svojich poziadaviek zoberes RO vodu a napr. Preis Mineralsalz, Durdrakon alebo este velmi dobru skusenost mam so Seachem Equilibrium ( sakra draha to "sol") pri priprave vody pre rastlinne akva .... RO vodu do vedra .... prispes "sol" podla potreby ... omeras ...a mas to co potrebujes ... t.j. vybavene :lol:

samozrejme ze casova narocnost takej to akcie je istotne vyssia ako len liat vodu z vodovodu do akva ... ale na druhej strane mas presne to co chces, potrebujes po com tvoje akva tuzi .... :wink:

plus pokial mas skutocne vodovodnu vodu tvrdu ..je mozno nacase porozmyslat aj nad nejkaym tym substratom ktory dokaze ph potiadnut smerom k pozadovanym cca. 6,8 ph .... plus CO2 a mozes byt niekde na 6,3 ph ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 23 Mar 2012 09:01 am

Tropický prales, mno skús ho napodobniť, ešte stíhneš ísť do lesa nazbierať lístie z minulého roka a to dubové, bukové k tomu si nazbieraj jelšové šištice, tieto ingrediencie zaliať v súde vodou, to následne vyluhovať a túto vodu pri výmene doplňať do akva.
Čistá amazónia na prírodzený spôsob, a zožeň si do akva rastl. microssorium pteropus, ktorý tiež pomáha vodu z mäkčovať.
Niekde vedľa v téme sa už o tom zmieňujem. možno niekto pomôže nájsť
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 23 Mar 2012 15:53 pm

Giftzahn, to s destilkou sa teda ozaj používa ? Lebo v práci máme originál destilačku (len obsluha tento týždeň bola na kurze). Takže, kedže dnes je čas meniť vodu, postačí i klasická destilka kúpená trebárs na pumpe ? Aspoň zatiaľ ako improvizácia. Tvrdosť vody a vyššia ph by mohla byť odpoveď na všetky výkyvy v správaní rybiek. Všimol som si napr., že daniá niekedy "útočia" na rastlinky a dokonca jedno narážalo do vzduchovacej hadičky. :?
Milan666, ďakujem za tip, s tým pralesom som to našiel v JBL brožure ako základné rozdelenie typov akvárii podľa ph, takže som to nemyslel doslovne, ale tvoj tip sa mi pozdáva, len doriešiť prevedenie v praxi, lebo žijem v byte. Po rastlinkách sa musím poobzerať. :pivo:
DSC00955.jpg
Dánio a neonky
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Giftzahn » 23 Mar 2012 16:15 pm

@padre: jj, aj destilovana voda sa pouziva ked nie je k dispozicii RO voda resp. ked je zufalstvo najvacsie ale rozhodne to nie je idealny stav .... njn, a to vravis az teraz ... sup sup a sprav si vlastnu vodu ... kto uz ma dnes len tak "destilacku" po ruke ... priam idealne ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 29 Mar 2012 23:28 pm

V akvarku pribudli nové rastlinky: Heteranthera zosterifolia, Echinodorus Indian Red, Cabomba caroliniana
DSC01017.jpg

a štyri nové rybyčky platy ktoré osádku akva riadne prebrali k životu. :o
DSC01011.jpg
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 30 Mar 2012 14:48 pm

Platy sú pekné ale kotia sa ako potkany a riadne prehnojujú vodu, čo je neskôr negatívum
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 01 Apr 2012 12:44 pm

Tak som po rokoch zas navštívil knižnicu a trochu preriedil police s označením "Akvaristika". Síce väčšina publikácii má viac ako 20-30 rokov, ale niektoré postupy sa veľmi nezmenili, zmenilo sa len technické vybavenie. Niečo som teda naštudoval aj tu a niektoré veci sa človek naučí metódou pokus - omyl. :shock:
Niečo mi na usporiadaní akvárka nesedelo, len som nevedel kde robím chybu. Až som sa v literatúre dočítal o tom, že dno akvária má byť mierne zvážené dopredu, pre lepší vizuálny efekt. Kedže moje akva malo skôr opáčný sklon, rozhodol som sa túto chybu napraviť a včera som ho prerobil. Boli to riadne "manévre" so všetkým čo k tomu patrí, takže ešte i posteľ som mal mokrú (od vody z akva, samozrejme). :lol:
Pritom som si z praxe zobral poučenie:
1.) - kresli koľko chceš, rob si plány, skice a náčrtky rozloženia dekorácii a rastlín v akvarku, aj tak narazíš na nejaký problém a celé to prekopeš :x
2.) - to, že nejaké rastlinky majú byť vpredu neznamená, že majú byť pri čelnom skle, ináč ti budú rybky plávať popri zadnej stene (ony totiž nevedia kde je vpredu a kde vzadu, plávajú tam kde majú viac miesta) :roll:
3.) - ak nechceš aby ti z Kabomby karolinskej lietali kusy po celom akva, nesaď ju v smere prúdenia vody z trysky filtra :?
4.) - rastlinky sa sadia v trsoch po viacej odrezkov pospolu :|
5.) - filter umiestni do najnižšieho miesta akvárka 8)
6.) - v štrku je viac kalu ako to na prvý pohľad vypadá (na to aké sú rybky malé,"kadia statočne") :oops:
7.) - v prírode nič nerastie symetricky a priamočiaro, vysádzanie rastliniek v línii, či rytmické striedanie druhov, vypadá neprirodzene
8.) - nech robíš čo robíš, furt budeš mať pocit, že by sa to dalo ešte prerobiť lepšie
9.) - daj si na všetko čas a rob to za denného svetla (lepšie ako si o 22:00 h. do akva svietiť 12V prenoskou), "ráno múdrejšie od večera" (ráno som niektoré veci videl inak a urobil som ešte nejaké zmeny)
10.) - väčšie akva je lepšie, 60 litrov je málo a už teraz uvažujem o niečom väčšom. Ak ťa chytí akvaristika za srdce, jedno akva nestačí.
Odkedy máme doma akvárium telka beží zriedkavo. Kŕmenie rybiek je oveľa lepšie ako nejaká "Farma" a akčnejšie ako primetime program.
Takže do budúcna by som chcel niečo cez 100 litrov, s vonkajším filtrom a originál podstavcom, čo by mi čiastočne mohlo vyriešiť problém s umiestnením v beztak malom byte. No ale na to musím trochu prišporiť a zlomiť drahú (nalomená už je a akvarko ju už tiež chytilo za srdce).
DSC01026.jpg
Takže takto to teraz nejak v akváriu vypadá.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 01 Apr 2012 13:30 pm

bod 4. okrem blyxy
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 05 Apr 2012 19:32 pm

A už je to tu ! Dnes som zbadal na neónkach biele bodky - krupičku (tetry ani nevyliezajú). Pancierničky a platy zatial vypadájú byť v pohode, ale aj daniá sú biedne, akoby priesvitné a bez farby (bodky nevidím zatiaľ). Vypadá to tiež, že rybky majú podráždené žiabre - popálené ? Žeby to bol následok chlóru - pri výmene nechávam vodu odstáť asi 1/2 hodiny, kým nezmizne biela farba.
No z toho, čo som tu videl by som mal:
- zvýšiť teplotu na 30 stupňov
- vypojiť filter ? (kedže mám vnútorný filter - vybrať molitan ?), ale silno vzduchovať
- nekŕmiť
- vypnúť svetlo
- aplikovať liečivo, mám doma FMC, alebo to musí byť Bactopur ?
Opravte ma prosím, ak sa mýlim a skúste poradiť optimálnu liečbu pre 60l akva.
Ako dlho treba nechať vypnuté svetlo, vzduchovať a nekŕmiť ?
Vypadá to tiež, že rybky majú podráždené žiabre - popálené ? Žeby to bol následok chlóru - pri výmene nechávam vodu odstáť asi 1/2 hodiny, kým nezmizne biela farba a nie je číra.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 06 Apr 2012 09:40 am

Takže som prijal následné urgentne opatrenia. Kedže to už bolo neskoro večer a pred nami štyri dni sviatkov, keď sotva bude nejaký chovprodukt otvorený, teda okrem PETSHOP-u v Tescu a OC Európa (v piatok a sobotu), zbehol som rovno do Tesca. Tam som našťastie trafil na prívetivú a znalú pani predavačku. Hoci bolo 20:55 hod. bez problémov sa mi venovala (jav na Slovensku ojedinelý) a spolu sme riešili problém s krupičkou. :roll: V prvom rade mi doporučila Costapur od Sery a vysvetlila rozdiel medzi ním a Bactopurom. V prípade následnej výmeny vody mi doporučila použiť Aquatan. Nákup do 10,- éčok.
Prišiel som domov a :
1. - nastavil na ohrievači teplotu o 3 stupne hore (pre urýchlenie životného cyklu parazita) :twisted:
2. - aplikoval som do vody 33 kvapiek costapuru (22 kvapiek je na 40 l) :shock:
3. - zapojil silné vzduchovanie (costapur + zvýšená teplota = menej kyslíku) :x
4. - vypol svetlo (obmedziť aktivitu rybiek) :(
5. - nasadil rybičkám dietu :cry:

Toto mám dodržiavať po dobu cca 6 dní, aplikácia Costapuru na 1,3,5 deň. po odznení krupičky a ukončení liečby, následne výmena 3/4 vody za použitia Aquatanu a Biofiltra. :pivo:
Dúfam teda, že tej potvory-krupičky sa zbavím. Bol to asi následok stresu po prestavbe akvarka.
Všimol som si, že tetry červenoúste nie sú až tak bojazlivé, skôr akoby svetloplaché. Keď som kŕmil rybky pri svetle, ako jediné si neprišli dopredu, ale ak som svetlo vypol boli tam a voda len tak "vrela". Keď bolo svetlo, boli zalezené vzadu alebo pod listami kryptokyrín a neplávali. :oops:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod larix » 06 Apr 2012 10:16 am

Costapur proti krupičke pomôže ale je to dosť veľké svinstvo. Sú aj kvalitnejšie a šetrnejšie liečivá (Sera Med Professional Protazol, eSHa Exit).
Tetry červenoúste, ktoré máš, sú v skutočnosti tetry bleherove (Hemigrammus bleheri). Vôbec to nie sú plaché ryby, minimálne v porovnaní s neónkami sú určite asertívnejšie. Ak sa ti skrývajú, znamená to, že sú v strese. Neviem, koľko ich máš ale treba ich chovať v húfe, minimálne 10-12 ks, ak ich je menej, sú plaché a druhá vec - potrebujú akvárium aspoň 100 litrov, aby sa cítili dobre, napriek tomu, že ide malé ryby. V prírode, na rozdiel napr. od neóniek obývajú otvorenú voľnú vodu bez vegetácie a sú to výborní plavci (tu som našiel narýchlo nejaké video, pozri cca od 1:15). Ak nemajú dosť priestoru (čo u teba nemajú), tiež sú v strese. Ich hlava je za normálnych okolností krvavo červená, tie tvoje na fotkách ich majú skôr ružové, čo je tiež prejavom stresu. No a to svetlé dno (aj keď to nie je zásadné) im na pohode tiež nepridá. V takýchto podmienkach neočakávaj ich dlhú životnosť, skôr alebo neskôr sa objaví ďalšia choroba.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 06 Apr 2012 15:15 pm

Jednoduchšie je odčerpať z akvária 50% vody a tak začať liečbu. Do polovice vody dávaš o polovicu menej prípravku, ušetríš na ohrievači a oveľa kvalitnejšie ju okysličíš a v dňoch pauzy vodu doleješ a pred pridaním druhej dávky zase odčerpeš 50% vody a tak to opakuješ do skončenia liečby, menej trpia ryby a aj rastliny
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 06 Apr 2012 19:59 pm

dlho som tu nebol, čím sa taká krupička prenáša? Je ju možné zaniesť aj rukami ak sa často babre do aq? alebo len rybami či rastlinami? Cválabohu zatiaľ som také problémy neriešil. U mňa všetko v pohode. Akurát sa mi poriadne rozmnožujú krevetky už mám ďalšie dve samice tehotné. Každý druhý deň rátam krevetky a to tak, že im hodím papu a oni sa zhromaždia všetky na jednom mieste, chodia si po hlavách, ale zjavne im to nevadí. K denšnému dňu ich mám 38 mimo tých, čo neprišli na obed :lol: Napozajtra uvidím bude nové sčítanie ľudu
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod kudrik » 06 Apr 2012 21:46 pm

padre napísal:A už je to tu ! Dnes som zbadal na neónkach biele bodky - krupičku (tetry ani nevyliezajú). Pancierničky a platy zatial vypadájú byť v pohode, ale aj daniá sú biedne, akoby priesvitné a bez farby (bodky nevidím zatiaľ). Vypadá to tiež, že rybky majú podráždené žiabre - popálené ? Žeby to bol následok chlóru - pri výmene nechávam vodu odstáť asi 1/2 hodiny, kým nezmizne biela farba.
No z toho, čo som tu videl by som mal:
- zvýšiť teplotu na 30 stupňov
- vypojiť filter ? (kedže mám vnútorný filter - vybrať molitan ?), ale silno vzduchovať
- nekŕmiť
- vypnúť svetlo
- aplikovať liečivo, mám doma FMC, alebo to musí byť Bactopur ?
Opravte ma prosím, ak sa mýlim a skúste poradiť optimálnu liečbu pre 60l akva.
Ako dlho treba nechať vypnuté svetlo, vzduchovať a nekŕmiť ?
Vypadá to tiež, že rybky majú podráždené žiabre - popálené ? Žeby to bol následok chlóru - pri výmene nechávam vodu odstáť asi 1/2 hodiny, kým nezmizne biela farba a nie je číra.


Žeby to bol následok chlóru - pri výmene nechávam vodu odstáť asi 1/2 hodiny, kým nezmizne biela farba.

A akú teplotu ma keď ju dávaš do akva?
Obrázok používateľa
kudrik
 
Príspevky: 150
Obrázky: 55
Založený: 27 Nov 2004 18:40 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 07 Apr 2012 22:45 pm

Teplota je vždy zhodná s tou v akváriu (preto som kúpil aj klasický teplomer aby som mohol merať teplotu napustenej vody vo vedre). Dnes som vymenil niečo cez 30 litrov vody. Napustil som ju z výšky aby sa riadne spenila, cvrkol do 10l vedra cca 2,5 ml aquatanu (pre istotu) a z troch a pol vedier som v jednom nariedil aj destilku (cca 4 litre pre zmäkčenie). Samozrejme išiel dnu aj Costapur. Rastlinky chúdence majú fľaky a strácajú farbu. Tma a silné vzduchovanie, vytláčajúce CO2, im zjavne neprospieva. Po zmeraní som zistil, že ph išlo mierne dole na 7,2 a GH išlo trošku pod 14 din. Zatial to vypadá, že nič neuhynulo ale neonky majú ešte stále biele bodky. Pridám ešte zopar fotiek:
DSC01060.jpg

Lubosmihula teším sa s tebou z nového prírastku v akva. Aj ja som uvažoval o nejakých bezstavovcoch vo svojom, ale nateraz je to passé. Ak sa mi však podarí ustáť túto krízu tak si niečo podobné skúsim zaobstarať. A ak nie ,tak určite vo väčšom akva čo plánujem neskôr.
Prílohy
DSC01058.jpg
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 08 Apr 2012 21:23 pm

lubosmihula napísal:dlho som tu nebol, čím sa taká krupička prenáša? Je ju možné zaniesť aj rukami ak sa často babre do aq? alebo len rybami či rastlinami? Cválabohu zatiaľ som také problémy neriešil.

No podľa toho čo som naštudoval, že vraj rybky tak ako väčšina živočíchov žije v určitej symbióze zo svojimi parazitmi, ktoré imunitný systém drží "na uzde". Pokiaľ však tento imunitný systém oslabíš (napr. ako ja stresom z prestavby akva), parazity ako Ichtyophthirius multifiliis, ľudovo krupička sa vymknú kontrole a prepuknú v chorobu. :(
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.