aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod sherry22 » 07 Apr 2012 14:34 pm

Mám doma 60 l akva. Na take som totiž našla vhodné miesto v byte. Mala by som miesto aj v v obývačke na cca 150 l, ale mama tam nechce dovoliť. :( Takže plánujem do toho akva párik bojovnic a co este k nim? Neplánujem cielený chov, skôr na okrasu, ale ak sa niečo podarí, nevadí. :)

Rozmýšľam nad týmito rybami do akva:

Guramy.
Gupky ( hlavne kvôli ich mláďatám, ktoré su výživné pre rybky).
Prisavka thajska.
Prísavniky.
Neonky ( tu mám otazku. Viem, že neonky musia byť v hufe. Aspoň 5 ks minimálne. Keby som kúpila napr. 3 neonky červené a 3 neonky obecné, považovali by sa sami za jeden huf? Alebo je lepší len jeden druh?).

Možno, ale nemusia byť v akva:

Panciernickovia.
Molinezie.

Aké druhy z tychto si kúpiť a po koľko kusov, aby sa nenapadali a mali aj primerane miesta?

Zatiaľ v akva nie je ani voda, ale pýtam sa radšej skôr ako neskôr. Vďaka za odpoveď.





Po kolko ks z tychto druhov si z zaobstarať, aby sa netesnili
sherry22
 
Príspevky: 7
Založený: 07 Apr 2012 13:51 pm

Reklama

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod Milan666 » 07 Apr 2012 15:10 pm

Guramy v žiadnom prípade
Gupky sa ti premnožia a stanú sa do 60 litrov nevhodné
Prisavníky v žiadnom prípade
Neonky tiež nie a s obecnými to nebude podľa tvojích predstáv
Pancierničky áno v menšom množstve
Molinézie v žiadnom prípade

Píšeš, že v akva ešte nieje voda a veľmi chválim, že sa pýtaš ešte pred kúpou rybičiek. Ak si akvárium založíš tak najprv asi mesiac bez rybičiek. Necháš pustený filter non-stop a nastáva tkzv. zábeh akvária, opakujem minimálne mesiac a v akvaristike im neuver, že na druhý deň po založení môžeš rybičky pustiť, to len oni chcú čo najskôe zarobiť
Dovtedy tu poštuduj témy ako "zábeh akvária", biologická filtrácia a pod. O vhodných rybičkách sa poradíme po zábehu, ááá držím palce
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod sherry22 » 07 Apr 2012 15:35 pm

To ma prekvapilo, že prísavniky nie, mali byť na riasy a zvyšky jedla, co spadne dole. Aj neonky ma prekvapili, že nie, keďže su to mierumilovný druh. A co potom áno, aké rybky by tam mohli ísť? Panciernickovia a ...
Vďaka.
sherry22
 
Príspevky: 7
Založený: 07 Apr 2012 13:51 pm

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod Giftzahn » 07 Apr 2012 16:06 pm

@sherry: njn, tu nejde o merumilovnost ... tu ide o velkost cize rybka vs. tvoje 60L akva ... a to je proste na tvoje "vysnivane rybky" malo .... plus taktiez parik bojovnice by teoreticky sa dal "prevadzkovat" v 60L ( co je tiezpretento druhy rbiek kapanek malo) pri splneni istych podmienok ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod sherry22 » 07 Apr 2012 17:09 pm

Veď jasné, 1 l vody na 1 cm dospelej ryby. Ak mám pri tom 60 l akva, treba odpočítať štrk, rastliny, filter, ohrievač, to potom vyjde si len 50 l vody. Bude si to treba dobre rozmyslieť.
sherry22
 
Príspevky: 7
Založený: 07 Apr 2012 13:51 pm

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod Giftzahn » 07 Apr 2012 17:28 pm

@sherry22: eee, istotne nie pravidlo 1cm na 1L je tak akurat nadraka ... a istotne vobec "nefunguje" ... predpokladam ze tvoje akva ked uvadazs nejakych tych 60L je 60x30x35 ... nieco take standarne ... a do takehoto akva su idealne urcite krevetky, z rybiek napr. borarasky brigittae dorastajuce do tak cca. 1,5 cm, galaxky cca. 2,5cm, microdevario kubotai cca. 2 cm, mini panciernicky napr. corydors hastatus alebo nanus cca. 2,5 cm, otici a kopu dalsich mini - rybiek ..... a takychto rybiek tam vsak mozes / musis mat "hufik" t.j. nieco okolo aspon 5 -6 ks .... :wink: ... pre taketo rybky je tvoje akva idealne .... pre parik bojovnic, prisavku thajsku,panciernicky, prisavniky, guramy, skalare atd. potrebujes akva radovo aspon 2 x 3 x vacsie ..cize aspon 160L - 200L .... ale nezufaj aj mini rybky a krevetky su nadherni a vdacni obyvatelia akva ... a ako sa vravi na velkosti v tomto pripade rozhodne nezalezi, tu je to ako s mobilmi ... cim mensi tym lepsi ..... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod sherry22 » 07 Apr 2012 18:12 pm

Vidíte, o galaxkach a boraraskach som ani nepočula.

Ja som dumala nad kombináciou párik bojovnic, 1 prisavka thajska a 5 neonky obecné. Alebo párik bojovnic, 2 prísavniky a 5 neonky obecné. Alebo párik bojovnic, 5 panciernickov.

To su len myšlienky, ale co z toho by bolo naj? Nechcem riasy.
sherry22
 
Príspevky: 7
Založený: 07 Apr 2012 13:51 pm

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod sherry22 » 07 Apr 2012 18:15 pm

Alebo len párik bojovnic s prisavkou thajskou bez neoniek?
sherry22
 
Príspevky: 7
Založený: 07 Apr 2012 13:51 pm

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod Giftzahn » 07 Apr 2012 18:15 pm

@sherry22: njn, tak to hovor tym riasam ze ich nechces .... pokial im nedas sancu nebudu ...tak jednoduche je to ... a tak komplikovane ... no, sak k rybkam je tu kopu prispevkov pozri si ich a hned mas dobre vychodzie infosky ... plus najprv musi akva zabehnut, rastlinky sa musia rozrast a potom je ta prava chvilka pre rybky a krevetky ... cize casu mas neurekom ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod sherry22 » 07 Apr 2012 18:20 pm

Aj krevetky sa mi páčili, tie amano. V akvaristike, ked som kupovala akva, vsak povedali, že ničia aj ostatné rastliny. Tak to ma teda odradilo.
sherry22
 
Príspevky: 7
Založený: 07 Apr 2012 13:51 pm

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod Giftzahn » 07 Apr 2012 18:26 pm

@sherry22: njn, opat Amano krevetky su opta kapanek "velke" ... ak ma chaba pamat neklame dorastaju niekde okolo 5cm ....
pozri sem : http://www.garnelenhaus.de/21/garnelen- ... 35948b2c03 tu je krevetiek neurekom ktore aj svojou velkostou budu vhodne do tvojej 60Lky ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod sherry22 » 07 Apr 2012 18:38 pm

Ci vôbec budú mať este v obchode krevetky, lebo som ich videla len zo 2x. A áno, akva mám take klasicke, obdĺžnik, teda kváder.
sherry22
 
Príspevky: 7
Založený: 07 Apr 2012 13:51 pm

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod Giftzahn » 07 Apr 2012 18:48 pm

@sherry22: eee, nie kamenny obchod ... treba ist na akvaburzu napr. buduci tyzden v BA DK Zrkadlovy haj .... krevetiek je tam neurekom na predaj ... pripadne -5.-5. a 06.05.2012 na akvajar BA DK Ruzinov .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod vsestranna » 07 Apr 2012 19:16 pm

sherry22 napísal:Aj krevetky sa mi páčili, tie amano. V akvaristike, ked som kupovala akva, vsak povedali, že ničia aj ostatné rastliny. Tak to ma teda odradilo.


Sherry22 - Ja som mala krevety Amano a môžem povedať že nikdy sa mi nenaskytol taký problém, že by ničili rastliny alebo útočili na neonky a iné rybky, ak ich však chceš chovať, tak daj pozor aby si mala zakryté akvárium, aby neutiekli..To krevetky vedia . Tú prísavku nedoporučujem! - Z vlastnej skúsenosti viem že potrebujú omnoho vačšiu nádrž, veď nechceš aby sa mali zle, nie? Zabudni aj na gurami . No a daj si pozor na gubky vedia sa veľmi rýchlo rozmnožiť, aj keď ten poter na začiatku poteší.. Potom už lezie na nervy :o . - Osobná skúsenosť :o :? Ja ti osobne radím minyrybky ako ryzborky, borasky,...
vsestranna
 
Príspevky: 8
Založený: 07 Apr 2012 15:34 pm

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod delilah.u » 07 Apr 2012 19:29 pm

Prísavku thajsú si tam nedávaj je to príliš veľká ryba.Ja som ju mala a darovala som ju.
http://rybicky.net/atlasryb/prisavka_thajska
Obrázok používateľa
delilah.u
 
Príspevky: 41
Obrázky: 12
Založený: 12 Nov 2011 20:41 pm
Bydlisko: Okres Nové Zámky

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod Milan666 » 08 Apr 2012 13:36 pm

sherry22 napísal:To ma prekvapilo, že prísavniky nie, mali byť na riasy a zvyšky jedla, co spadne dole. Aj neonky ma prekvapili, že nie, keďže su to mierumilovný druh. A co potom áno, aké rybky by tam mohli ísť? Panciernickovia a ...
Vďaka.

Pancierníčkovia rovnako pracujú pri dne, ale ty musíš kŕmiť tak, aby toho na dne bolo čo najmenej.Neónky? Počuj ty nemáš rada pohyb? Skákanie?, behanie?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod Semtex » 08 Apr 2012 13:44 pm

Pokud bych chtěl nějakou hejnovou rybu k Bojovnicím, tak třeba Oryzias Woworae. Je to menší rybka do 4cm, minimální nároky na krmení a prostor.
Na Trubce je i video kde to funguje bez problémů. I u mne tohle soužití je bez problémů. A pokud budete od těchto ryb mladé, stačí sezbírat jikry z rostlin nebo mopu a odchovat je zvlášť.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Semtex
 
Príspevky: 114
Založený: 18 Mar 2012 20:51 pm

Re: aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod Milan666 » 08 Apr 2012 13:46 pm

sherry22 napísal:Vidíte, o galaxkach a boraraskach som ani nepočula.

Ja som dumala nad kombináciou párik bojovnic, 1 prisavka thajska a 5 neonky obecné. Alebo párik bojovnic, 2 prísavniky a 5 neonky obecné. Alebo párik bojovnic, 5 panciernickov.

To su len myšlienky, ale co z toho by bolo naj? Nechcem riasy.

Vieš ty vôbec niečo o chove bojovníc? Vieš ako často vinou neznalého chovateľa prichádzajú o plutvy? 1ks prísavka?!?! Ako by si sa cítila sama? To nieje kanárik cvičený na spev: Aj keď ten je chudáčik, to je plač za družkou a ľudia to nazývajú spev. Ale späť, vravíš liter vody=1 rybka, musíš brať v úvahu to že rybka si tam aj kaká, čo vdychuje a čím viac kaká tým menej kyslíka a viac dusíka, verím, že kapiš to, či?
"Nechcem riasy ", no prisavník ani slimák nečistí ani akvárium ani skla od rias, riasu si možno dajú niekedy ako doplnok, nie ako stravu.
Študuj rybky a hlavne nech ťa zaujíma to, do akej veľkosti dorastajú
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

aké rybky do 60 l akva k páriku bojovnic?

Odoslaťod Semtex » 08 Apr 2012 20:31 pm

Na rasy je Neritina, ta jede jako kombajn.
Ancík je moc velký na 60l.
To raději Otíky. Nebo menší druhy sumců.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Semtex
 
Príspevky: 114
Založený: 18 Mar 2012 20:51 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.