kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 08 Apr 2012 19:33 pm

larix napísal:Už aj E. amazonicus = E. griesebachii 'Amazonicus' :wink: ale mne sa viac pozdávajú tie staré synonymá.

No niekde som nadabil uz aj na to, ze sa to bude asi vracat naspat..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 08 Apr 2012 19:37 pm

Vlado21 napísal:ak su to spomenute druhy, odporucil by som drivesk stagnujuce listy zostrihat a ku kazdemu druhemu korenu (hlboko, min. 1-2 cm od rhizomu) pridat hnojacu gulicku (u mna echinodorus poblaznili Bivoj gulicky od Rataja, v Londyne vsak skor zozenie nieco od JBL alebo nieco lokalne). Ak ich uz toto nenastartuje, potom bude problem inde (nevhodny substrat? ) a zbytocne tu spekulovat, treba zmenit druh za taky, ktory bude drivesk presne poznat (aj jeho naroky)...

Aj takto sa da, nie je s tymto pristupom problem..len ich musi nastartovat a znizit NO3 a NH3, ako som uz pisal.

@Milan: Tie draceny ma uz vonku, dnes to pisal, ze ich definitivne vyhodil z akva...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod Vlado21 » 08 Apr 2012 19:49 pm

trinitysk napísal:Aj takto sa da, nie je s tymto pristupom problem..len ich musi nastartovat a znizit NO3 a NH3, ako som uz pisal.

Ja by som cakal, ze dusik zacnu stahovat z vody prave rychlo rastuce rastliny (moze byt aj echace, ked uz nebudu stagnovat). Teraz ho nema co znizit, okrem klasickych "mechanickych" sposobov, ako vymena vody.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 08 Apr 2012 19:55 pm

Piseme o tom istom obaja...precitaj si moje prsipevky este raz...;-)
Najprv znizit NO3,NH3 pravidelnymi vymenami vody, nasadenim ext. filtra, pripadne teraz docasne aj nejakymi hladinovkami atd. a subezne nastartovat rast echacov. Tak ako budu rast, tak budu klesat aj hodnoty NO3 a NH3 ale uz prirodzenou bio cestou...Nastartovanie rastlin sa da urobit bud cielene cez hodnoty vody ktore by bolo dobre vediet, alebo tak, ze sa rovno da ku korenom zasobne hnojivo co by malo zafungovat tiez (a myslim, ze urcite zafunguje)...End of story..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod drivesk » 09 Apr 2012 12:58 pm

Tak pani, na podnet mojej manzelky som si pre istotu niekolko krat otestoval odstatu vodu ktoru som az doposial pouzival do akva (z vodovodu) a problem bude asi niekde inde! Opakovane mi totiz vychadzaju hodnoty NO3 medzi 30 az 40! Asi budem musiet zohnat iny zdroj vody :(
drivesk
 
Príspevky: 25
Obrázky: 4
Založený: 20 Mar 2012 14:13 pm
Bydlisko: London

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 09 Apr 2012 19:23 pm

Tvoja manzelka to ma v hlave spravne zrovnane, zacina sa mi pacit jej jednoduche sedliacke uvazovanie, tej sa drz!...:-)
Pokial test funguje spravne tak su tieto moznosti upravy vody -> Reverzna osmoza, demi kolona alebo selektivny N iontomenic...
Vsetko tu najdes popisane...skontroluj si ale, ci je test naozaj v poriadku...pripadne skus zavolat do vodarni ci pozri net...Pokial ma voda az 40ppm NO3 tak je na hrane limitu (u nas 50ppm) a davat taku spinu do akva je o nicom...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod Vlado21 » 09 Apr 2012 22:17 pm

drivesk, v Londyne som vodu z vodovodu nikdy nepil (neodporucali ani domaci, kvoli sezonnym vykyvom v jej kvalite). Stale si vsak myslim, ze by po odstati (s prip. pouzitim "water conditioners" ako Sera Aquatan) bola pouzitelna aj do tvojho akva, ale v pripade, ze v nom uz mas rozrastenu mensiu dzunglu z rychlo rastucich nenarocnych akvarijnych rastlin (najlepsi bio-filter).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod Vlado21 » 09 Apr 2012 22:52 pm

drivesk, este odporucam check parametrov vodovodnej vody v tvojej lokalite z tejto stranky:
http://www.thameswater.co.uk/cps/rde/xc ... sl/899.htm
napr. v City to vyzera (vyzeralo v 2010) takto:
http://www.thameswater.co.uk/water-qual ... 7-city.pdf
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 10 Apr 2012 08:34 am

Vlado21 napísal:drivesk, v Londyne som vodu z vodovodu nikdy nepil (neodporucali ani domaci, kvoli sezonnym vykyvom v jej kvalite). Stale si vsak myslim, ze by po odstati (s prip. pouzitim "water conditioners" ako Sera Aquatan) bola pouzitelna aj do tvojho akva, ale v pripade, ze v nom uz mas rozrastenu mensiu dzunglu z rychlo rastucich nenarocnych akvarijnych rastlin (najlepsi bio-filter).

Water conditioners a ani odstatie vody neriesia problem vysokych dusicnanov...;-) Najma pre tetry su taketo dlhodobe hodnoty dusicnanov okolo 40 ppm dlhodobo nevhodne, skracuju im zivot a nepridavaju na celkovej pohode...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod Vlado21 » 10 Apr 2012 09:58 am

Vsak water conditioner som ani nemyslel pouzit na dusicnany. Tie pri uvedenej koncentracii a akvarku zarastenom zdravou dzunglou (co dnes nie je) nemusia byt az takym problemom. Pri odsavani a vymene 20-30% vody by sa NO3 rozriedil vo vode, ktora by mohla pri dobre zarastenom akva mat okolo 10 mg NO3 /l. Drivesks by nemusel v takomto pripade aspon hnojit. :wink: Pri aktualnej situacii sa vsak NO3 v akva len hromadi (nema ho co spotrebovat).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 10 Apr 2012 10:05 am

Da sa aj tak ako naznacujes, bude ale musiet hnojit P a K... pre akvaristu co s tym nema skusenosti , je to nie jednoducha situacia, ono sa to lahko napise ale horsie realizuje pokial mas NO3 takto uletene.
Ja osobne by som to riesil tak ako som napisal...nakoniec riesim to takto tu v Prahe kde je to podobne....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod Vlado21 » 10 Apr 2012 10:48 am

jj, myslel som len hnojenie s NO3. Stacili by mu potom ostatne zlozky: K2SO4, KH2PO4, mikro z Tenso-koktailu alebo Plantexu CSM+B, prip. este dodatocne zelezo alebo ine mikro-prvky, ak by si rastliny ziadali.

Len mam este obavu, aby v tej vode nebolo aj nieco ine toxickejsie a rizikovejsie pre vodnu faunu, s cim si mozu, ale aj nemusia bezne akva kondicionery poradit.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 10 Apr 2012 11:13 am

Bez upravy vody to jednoduche mat nebude, pretoze to chce prax a cit pre akva co si myslim, ze nema...+ napr. u nature akvarii sa s takou vodou daleko dlhodobo nedostanes...
Pockame si na drivesk-a co nam povie, co pripadne este nameria vo vode a ako sa rozhodne dalej pokracovat...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod drivesk » 10 Apr 2012 13:31 pm

Tak pani, mozno poznam aspon ciastocne riesenie co sa tyka vstupnej vody. Skusil som zmerat vodu, ktoru ja pouzivam na varenie. Ide o vodu z "filtra" (Brita) neviem ci to poznate, ale je to len nadoba v ktorej je filtracna kazeta cez ktoru samospadom preteka voda a tu v UK to ma doma skoro kazdy a vodu z toho pouzivaju na varenie a aj na pitie. Hodnoty vody z toho boli PH 7.4, NH3 0.25ppm, NO2 0ppm a cuduj sa svet NO3 kleslo na 20ppm. Viem, ziadna slava, ale aj to je nieco. Mimochodom, Vlado, tu stranku Thameswater som si uz pozeral v sobotu a hodnoty v mojej oblasti boli 20 - 35ppm NO3 cize tecie nam tu pekne svinstvo.
drivesk
 
Príspevky: 25
Obrázky: 4
Založený: 20 Mar 2012 14:13 pm
Bydlisko: London

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 10 Apr 2012 13:38 pm

Pokial by bolo voda okolo 20ppm NO3 tak to je vcelku o.k. ale pokial je okolo 40ppm tak je to ako som pisal..Britu samozrejme pozname..:-) Ale nechapem ako akva cez 100l chces riesit Britou a to nielen z casoveho ale aj financneho hladiska, ten filter v nej nie je prave najlacnejsi a nevydrzi ti viacej ako 100l vody prefiltrovat, ak vobec...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod Vlado21 » 10 Apr 2012 15:19 pm

Drivesk, Britu doma tiez pouzivame (teda hlavne manzelka) na upravu vody na pitie. Vodovodna voda je tu nastastie cistejsia ako v Londyne, takze ju davam do akva priamo, bez prefiltrovania (aj bez upravy, kedysi som sa s nou viac prplal, dnes, ked uz mam v akva dzunglu, o jej upravu sa staraju rastliny a bakterie), niekedy ju aj bez prefiltrovania pijem (zatial ziadne problemy). :wink:
Mozno by to bolo riesenie pre tvoje akva, sice trochu drahe a pracne (prefiltrovat 20-30l na jednu vymenu, pouzil by som uz dosluhujucu napln), ale max. do casu kym sa ti rozrastu rastliny (tie by som riesil ako prve).

K obsahu NO3, norma je 50, takze bud rad, ze to je aspon na takej urovni, na akej to je. V City odchytili aj nejake bakterie, ktore vo vodovode nemaju co robit (+body londynskym vodarnam za transparentnost!). :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod drivesk » 10 Apr 2012 16:30 pm

Vlado21, presne tak som to myslel, docasne riesenie pokial to akva nebude schopne samo sa o NO3 starat. Co sa tyka ceny, tak tu je to v pohode, pretoze je to velmi rozsirene, ale je pravda, ze filtrovat take mnozstvo vody zaberie kopec casu.

trinitysk, myslim, ze dokaze prefiltrovat aj viac ako 100l a bez problemov, tie hodnoty co som dnes nameral boli na filtri co je tam uz 6 tyzden a u nas sa Brita pouziva naozaj vela, takze je mozne, ze ak filter vymenim, hodnoty by mohli byt este lepsie.

Mimochodom, dnes som doniesol nejake Hygrophilie, Cryptocoryny, Rotala rotundifolia a Vallisnerie...
drivesk
 
Príspevky: 25
Obrázky: 4
Založený: 20 Mar 2012 14:13 pm
Bydlisko: London

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 10 Apr 2012 16:53 pm

Mam doma Britu s filtrami Brita Maxtra a tam sa pise 120-150l...ale ved sam uvidis, ked budes s tou prefiltrovanou vodou spokojny tak preco nie....ak by boli hodnoty este lepsie ako teraz tych 20ppm po filtracii, tak je to len lepsie....
Bolo by fajn poznat parametre vody, aby si vedel spravnym hnojenim docielit nastartovanie spalovania NO3..je potrebny najma dostatok PO4 a K, inak to bude beh na velmi dlhu trat...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod drivesk » 10 Apr 2012 17:10 pm

Ja mam tiez Maxtru a skusim spravit test po prvych 100l a potom kazdych 50l. Ak by sa hodnoty zacali menit, vymenim filter. Odporucas nejake konkretne hnojivo (dostupne v UK :) )?
drivesk
 
Príspevky: 25
Obrázky: 4
Založený: 20 Mar 2012 14:13 pm
Bydlisko: London

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod drivesk » 10 Apr 2012 17:15 pm

Inak, takto vyzera rybka, ktora sa dnes pobrala na druhy svet :( Priebeh rovnaky ako som popisoval v uvode tejto diskusie. Problem s plavanim, "padanie" ku dnu, postupne sikme az zvisle plavanie. Pevne dufam, ze to nie je TBC.
Prílohy
DSC02439.JPG
drivesk
 
Príspevky: 25
Obrázky: 4
Založený: 20 Mar 2012 14:13 pm
Bydlisko: London

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 10 Apr 2012 17:16 pm

Ako mikro hnojivo Easylife Profito...
Urcite by som sa ale zamyslel nad hnojenim K a P...bud cez K2SO4 a KH2PO4 (na portaly si mozes najst ako to rozrobit..) alebo cez komerciu Easylife Kalium Potassium a Easylife Fosfo...najma teraz ked tam nasadis aj nove rastlinky...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod Vlado21 » 10 Apr 2012 17:32 pm

len s tym PO4 velmi opatrne, aby si sa neskocil z blata do kaluze (sinice)! Draslik radsej vo forme K2SO4 (Seachem ma este taku drahu vodicku - Flourish Potassium, ale u mna sa neosvedcila), ak sa na rastlinach zacne prejavovat deficit draslika (prva si ho predpokladam vyziada hygrophila). Micro doporucujem z Plantexu CSM+B. Mal by si spravit "prieskum trhu" a zistit kde sa daju v Londyne zohnat ciste komponenty PMDD (aby si v buducnosti hnojl len tym, cim skutocne potrebujes hnojit a zaroven prilis nepreplacal) alebo skusit nejake inzeraty / e-shopy.

Rybky mozu kosit rozne choroby pokial voda nie je v poriadku (oslabena imunita & nefungujuca bio-rovnovaha), nemusi to byt priamo otrava dusicnanmi.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod Milan666 » 10 Apr 2012 18:34 pm

Tú rybku majú na svedomí dusičnany, to stočenie....
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: kazde cca 2 mesiace uhyn rybiek

Odoslaťod borisko90 » 15 Apr 2012 12:28 pm

Cavte,potrebujem radu,respektive ja nie ale priatlka,zalozili sme jej akva (40L) kupil som okyslicovak,filtraciu,ohrievac,teplomer,chemiu,proste vsetko,akva sme zriadili,nechali neaky cas zabehnut,a kupili sme rybky:2X mecunka,4Xmrenka,a neake gupky,ale ide oto ze ako sme tam dali rybky tak na druhy den zomreli,a takto to ide uz asi dva tyzdne,proste ziadna rybka tam nevidrzi,ph je v pohode,teplota vody tiez 25-26C,proste uz neviem co by som mohol urobit,ja mam rybky v pohode,a neviem preco sa nedaria u priatelky,jedine co tam vydrzalo bola mecunka,ta je tam dodnes.dakujem za kazdu radu :(
borisko90
 
Príspevky: 167
Založený: 22 Jan 2012 22:53 pm
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.