tenkrat podruhe



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Dusky » 14 Mar 2012 13:44 pm

no ja si radsej vsetko precitam, sice omacky preskocim, idem hlavne na dolezite informacie :D ale je to aj logicke, ked zastavis ventil nasavaci este pocas ako filter bezi, tak prakticky nenasava vodu ale vytlaci prec vodu z filtra, ale horsie je ked chces dostat vodu z hadic ak nemas vypustene akvarko, vtedy musis trosku pootvorit kohut a fuknut do hadice :D
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Reklama

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod fedex » 16 Mar 2012 08:19 am

Giftzahn napísal:@fedex: njn, nic si s toho nerob ... spravny chlap manualy proste necita :lol: ... sak kde by potom bolo to caro z pokusu a omylu ... ked si manual prestudujem nie je to proste ono .... ale az ked vsetko zlyha tak az potom sa robi RTFM :wink:

presne o tom hovorim 8)

idem na tyzden prec. momentalne mam skoro vsetky rastliny "chlpate", svietim od 16 do 22, rastliny momentalne stagnuju az chatraju. vodu som doteraz menil kazdy 2 - 3 den 1/3 az 2/5 (polovicu davam zo zabehnuteho akva).
otazka - zmenit nieco, ci len cakat?
fedex
 
Príspevky: 77
Založený: 04 Mar 2011 22:35 pm
Bydlisko: snv

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod fedex » 13 Apr 2012 08:24 am

tak po 6tich tyzdnoch je moje akvarko stale viac chlpate.
pribudli nejake rastlinky: Mayaca fluviatilis - tej sa vobec nedari, micranthemum umbrosum a eleocharis acicularis.
Postupne som pridal aj osadku z prveho akva.

vodu menim momentalne cca 3 x za 2 tyzdne. hlupost som urobil, ze som filter cistil az po mesiaci :dead: , takze toto urcite zmenim, ale neviem co viac... co-cko nechcem. asi by pomohli nejake rychlorastuce rastliny, len ako ich potom vyberiem bez zvirenia dna; uz teraz mam problem s valisneriou, kt. tam mam prave na zabeh; este mi napada ze skusim pistiu.
Prílohy
12042012456b.jpg
kobercek...
12042012453b.jpg
12042012452b.jpg
fedex
 
Príspevky: 77
Založený: 04 Mar 2011 22:35 pm
Bydlisko: snv

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod fedex » 13 Apr 2012 08:25 am

no a tu aspon jedna pozeratelna
Prílohy
12042012451b.jpg
fedex
 
Príspevky: 77
Založený: 04 Mar 2011 22:35 pm
Bydlisko: snv

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Luker13 » 13 Apr 2012 10:09 am

to CO2 by rozhodne pomohlo a pistia pomoze tiez .... zozen si par kusov aby ti odburavali NO3, lebo to NO3 je voda na mlyn pre riasy. Alebo aspon EC zohnat ak co-ckovat nechces.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Glitter » 13 Apr 2012 12:21 pm

Parametre vstupnej a akváriovej vody? Nepíšeš o nich nič.

K tomu CO2, je to ako kedy si chcel budovať svaly bez bielkovín. Zelená vláknitá riasa.. Koľko tam teraz svietiš? CO2, EasyCarbo, dobrá filtrácia a prúdenie vody.. Toto treba zabezpečiť.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Giftzahn » 13 Apr 2012 12:36 pm

@fedex: njn, intenzitu vymeny vody by som zvysili aspon na 2x za tyden ked uz nie 3 x za tyzden ... filter by so aspon ob tyzden otvoril a "presprchoval" ... plus istotne doladenie dlzky svietenia + hnojenia + Co2 + pripadne EC spolu so spravnym pohybom vody po akva by mohli tvoj "chlpaty - zeleny" problem poriesit ... :wink:

momentalne tvoje rastlinky nedokazu riase efektivne konkurovat ... cize riasa ma definitivne u teba na vrch ... podpor konkurencie schopnost rastliniek a riasa ma "po chlebe" ... :lol:
Naposledy upravil Giftzahn dňa 13 Apr 2012 12:38 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod trinitysk » 13 Apr 2012 12:37 pm

Dost velky pruser toto akva...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Giftzahn » 13 Apr 2012 12:43 pm

@trinity: njn, je tam len riasa - fesna a chlpata ... nic co sa neda rychlo, nebyrokraticky a efektivne poriesit ... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod trinitysk » 13 Apr 2012 12:54 pm

Giftzahn : som same ucho/oko, fedex sa tvojmu rychlemu, efektivnemu a nebyrokratickemu rieseniu iste potesi...;-)

Bolo by ale fajn byt konkretny v jednotlivych krokoch ako na to a co s tym teda urobit..;-) Rada v style "podpor konkurencie schopnost rastliniek a riasa ma po chlebe" je nielen vagna, ale da sa precitat v akomkolvek instantnom navode (ked pouzijem tvoju terminologiu..;-) ) A to nehovorim o tom, ze fedex je evidentne akva zaciatocnik (minimalne podla doterajsieho stavu akva...), takze akekolvek mlzenie mu iste nepomoze, potrebuje tvoje konkretne rady co s tym, v akom poradi a ako konkretne na to...:-)
Ja sa budem len tisko prizerat na to rychle, efektivne a nebyrokraticke riesenie a ani tu v tejto teme nemuknem, takze mas plne pole posobnosti k dispozicii... :)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Luker13 » 13 Apr 2012 13:09 pm

ked uz sme pri tom, tiez by som rad vedel ako na zelenu vlaknitu riasu aby som bol mudrejsi do buducna. nastastie som s nou este nemal tu cest.

takze chlapci sem s radami a navodmi :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Giftzahn » 13 Apr 2012 13:34 pm

njn, je to presne o konkurencie-schopnosti vyssich rastlin voci riase ... o nicom inom ... cize:

1. Co2 minimalne na 20mg/L ( kvapalina KH3) lepsie ist na 30mg/L (kvapalina KH4) = dropchceker zeleny ... (nie ze riasa nema rada Co2 ale rastlinky podstatne rychlesie a efektivnesie zuzitkuju dostupne Co2), predpokladam ze chlpata riasa je na dotyk "husna a tvrda" = biogenne odvapnenie = ochranny mechanizmus voci riasozrutom a nepriazni okolia ... plus moj osobny tip je ze v tomto akva je ph niekde aspon okolo 7,8 ... ( inak 45% susiny rastliniek tvori prave C ... a zdrojom je prave Co2 )
2. Co sa da mechanicky chlpate odstranit ... cize ocistit kozovite listy anubiasu, dekoriaciou, korene atd. istotne pojde z lahka ...
3. Rychlorastuce stonkove rastlinky su dobra volba a cely proces len urychlia ... ale nutnou podmienkou nie su ....
4. Hygiena akva a filtra .... vymena vody 3 x do tyzdna aspon tych 50% a raz za tyzden dva ( podla potreby ) vysprchovat filter
5. Pohyb vody po akva = distribucia Co2 a zivin ...cize nastavit tak aby voda v idealnom pripade sa dostala "vsade" do kazdeho kuta ... pripadne doplnit o nejaku korialiu, cirkulator, tunze atd. pokial by filtrik nestihal ....
6. Upravit rezim svietenia ... isel by som docasne pocas riesenia chlpateho problemu na 5 hod. ... czie od 17 - 22
7. Hnojenie PMDD - N , P , K = makra + Mikra ( casom pripadne aj extra Mg a Fe) ... hnojime pravidelne usilovne kazdy den ... opat ten isty pripad ako u Co2 = zvysujeme konkurencie-schopnost rastliniek ....
8. "Trinitiho poistka" = pridavane EC, SFE pri tomto akva denne nieco okolo aspon 5ml po dobu riesenia chlpateho problemu ...
9. Riasozruti ... slimaci, krevetky, otici ... ale pozor bez znizenia ph cize pridavania CO2 ostane riasa "hnusna a tvrda" a ani slimaci ani krevetky ani otici ju zrat nebudu ....

njn, ziadne zazraky ani vesmirne technologie ... ale som si na 100% isty ze fedex by na toto rychlo aj sam prisiel a ked sa stretne stary mesiac s novym je riasa len hmlistou spomienkou ... njn, iank poradie tu neexistuje bud vsetko pravidelne a dosledne alebo nic ... teda riasa ... polovicate riesenia neexistuju .... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod trinitysk » 13 Apr 2012 13:57 pm

Moju poistku do toho neplet, ked je to tvoj "navod"...:-) Alebo ked ju tam pleties, tak ju nenazyvaj mojim nick-om, ja na EC nemam ani patent a ani som nebol ten co ho zacal ako prvy v akvaristike pouzivat..;-)

Polovicate riesenia neexistuju, staci raz a poriadne, ze?... :lol:

Len pre uplnost dodam, ze akva je v stave v akom je, kazdym dnom to bude len a len horsie a ty opieras ozdravnu kuru o CO2 a nasledne hnojenie, pricom fedex nema ani CO2 a ani ho nechce..vid. prispevok z 13 Apr 2012 07:24 am ....A to nehovorim o tom, ze fedex stale nevie ako presne ma teda vlastne hnojit...ze to ma byt N,P,K atd... to si vie najst v kazdom instantnom navode, ale kolko toho hnojivka teda v jednotlivych zlozkach? Hmm?

A uz som fakt ticho.. :| Ja som len fakt zvedavy na to rychle, nebyrokraticke a efektivne riesenie... :roll:
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Luker13 » 13 Apr 2012 14:41 pm

ja mam taku OT otazku ... z coho vznika tato riasa najcastejsie? lebo postup odstranenia je ten isty ako som mal ja.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Giftzahn » 13 Apr 2012 15:59 pm

@trinity: predpokladam ze aktualne vobec nehnoji ... a tym je vsetko povedane ... a opat raz predpokladam ze fedex dokaze rozmyslat aj sam ... na to isto nepotrebuje ani mna ani teba ... cize prenechajme riesenie na fedexa ... "hintov" ma dost a je na nom co, ako, a kedy spravi ... a pravdu povediac nie je ani dolezite ci sa vobec bude riadit tym co som napisal ... je to cisto moj nazor ... a nie prikaz / rozkaz atd. ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod trinitysk » 13 Apr 2012 16:07 pm

V tom pripade nedavaj do buducna taketo velkoryse vyhlasenia (vid. dolu), ked v konecnom dosledku nechas vsetko na zaciatocnika ktory chudak nevie kde je sever. Btw. sam nema sancu so svojimi skusenostami aj keby cele forum popozeral sa z tohto dostat bez toho aby mu niekto konkretne poradil...

Giftzahn napísal:@trinity: njn, je tam len riasa - fesna a chlpata ... nic co sa neda rychlo, nebyrokraticky a efektivne poriesit ... :mrgreen:


Keby si to takto suverenne nenapisal, tak do teba teraz nerypem..;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod doors010 » 13 Apr 2012 16:27 pm

ak ti mozem ja poradit a chces sa trosku pohnut vpred utekaj po testy do obchodu hlavne na NO3 a PO4 ak mas peniazky tak aj na Fe ...ver mi aj ja som zacinal takto prvy krat ako ty a nedopadlo to dobre vsetko som musel zrusit a slo sa nanovo 8)
potom sa bude dat radit co dalej...dufam ze suhlasit budu aj iny ludia
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Milan666 » 13 Apr 2012 16:32 pm

No chlapi, nechcete namiesto pokecu a dokazovaním, že moje je najlepšie, prejsť na ušľachtilejšiu debatu?, šak nebuďte ako malé deti, aj keď si myslím, že ty trinitysk, štípeš viac. Neriešte medzi sebou....
Poviem vám, že vaše rady si naozaj veľmi rád prečítam a vážim si ich, ale potom čitateľ nevie z čoho si má vybrať, komu veriť a tým sa to míňa účinku.
Nikde nieje napísané, že jeden z vás má patent na úspech, ja mám viac akvárií a v dvoch budem robiť podľa vás osobitne, výsledok sa dostaví.
Prepáčte mi OT, ale mrzí ma, že sa .................
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod fedex » 13 Apr 2012 16:44 pm

dik za nebyrokraticke a efektivne :) rady, verim ze su najucinnejsie; ale predsalen si skusim z toho vybrat len nieco...
Chcel by som ostat pri lowtech, takze mi "na boj" ostava svetlo, filter, hygiena, fauna, flora... a priroda.
Svietenie skratim a dohodim pistiu + nejake rychlorastuce rastlinky dozadu (poradite?). skusim si este nastudovat nieco o raseline vo filtry, lebo momentalne riasa otikom ani krevetkam velmi nechuti. A samozrejme castejsia vymena vody (spat mozem aj v praci;).
fedex
 
Príspevky: 77
Založený: 04 Mar 2011 22:35 pm
Bydlisko: snv

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod trinitysk » 13 Apr 2012 16:47 pm

Preco stipem som vysvetlil v poslednej vete posledneho prispevku... nemam rad velke gesta a vyhlasenia, ked za tym nie su konkretne ciny/rady zaciatocnikovi...A pri tom vsetkom vagne spomenutom tvrdit, ze o 3 tyzdne to bude bez riasy? Tak ved majme nejaku sudnost nech to ma uroven...Keby to napisal nejaky zaciatocnik tak sa pousmejem ale od giftosa by som teda cakal iny pristup..;-)

Mam za to, ze forum je tu hlavne na to, aby sa ti menej skuseni nieco konkretne dozvedeli a ked maju urgentny problem, tak sa im konkretne pomohlo (v ramci moznosti samozrejme...). A taktiez, ze ked niekto skuseny tu nieco napise, tak by si mal za tym stat, dufam ze si teraz rozumieme..;-)
Dalej nemam k tomu co povedat, nechcem sa s giftom hadat, len ma proste zarazila ta easy reakcia....ale nebudem sa opakovat.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod larix » 13 Apr 2012 19:43 pm

@fedex: ak chceš riešiť problém bez chémie, hnojenia, testov, co2 a podobného high-tech ekvipmentu, odporúčam nasledovné:
-dočasne odober reflektory z osvetlenia
-dĺžku svietenia uprav takto: 6h svetlo - 2h tma - 4h svetlo
-filter jemne preper vo vode odpustenej z akvárka 1x mesačne
-odkaľovať asi ešte nie je čo, takže iba výmena 30% vody 3x alebo 50% 2x týždenne
-dosaď maximum stonkoviek, ktoré budeš po ústupe riasy potupne nahrádzať rastlinami podľa tvojho výberu
Tvoj problém spočíva vo výživnom dne, čerstvom koreni a minime rastlín, ktoré by rýchlo odčerpávali živiny a konkurovali riasam (v podstate tak u teba fungujú len Vallisnerie, Blyxa nemá podmienky na rýchly rast, Anubias a Microsorium majú pomalý metabolizmus, ostatné sú ešte príliš malé).
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod fedex » 13 Apr 2012 22:13 pm

dik larix, takto nejako si to predstavujem. a co si myslis o raseline?
fedex
 
Príspevky: 77
Založený: 04 Mar 2011 22:35 pm
Bydlisko: snv

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod larix » 13 Apr 2012 22:38 pm

V akom zmysle? Na čo ju chceš použiť?

EDIT: Inak, ak chceš ostať pri low-tech, výživné dno nebola práve najlepšia voľba.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: tenkrat podruhe

Odoslaťod Giftzahn » 14 Apr 2012 07:37 am

@fedex: jj, vobec nemam obavy .... istotne tu chlaptu mrsku zvladnes vykynozit ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.