Problémy v akváriu



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Problémy v akváriu

Odoslaťod davidd610 » 14 Apr 2012 21:50 pm

Zdravim vas, priaznivci akvaristiky ...
Obraciam sa na vas ohladom viacerych problemov...
Som zaciatocnik v tejto oblasti, aj ked som v minulosti choval rybky, po hodinach citania ci uz fora, clankov, odporucani a rad zistujem, ze v som choval rybky nespravne, nakolko som o nich nic nevedel a ucil som sa od oca, ktory tiez o nich vela nevedel, ale to je teraz jedno...
Snazim sa citat a pochytit o chove ryb co najviac, citam rozne problemy a tak, aby som ziskal co najviac informacii.
Asi pred mesiacom som vytiahol stare akvarium o rozmeroch 45x25x30 (33 L), ktore som dokladne vyumyval v horucej vode, strk, ktory som mal v nom som prevaril, potom dokladne vyumyval, nasypal do akvaria, napustil akvarium vodou.
Vodu som vsak nijako neupravoval, nakolko som nemal potrebne prostriedky na to, akurat som podla navodu nalial bakterie, ktore mi predajca odporucal, konkretne od Tropical - BactoActive. Zaviedol som vzduchovanie cez kamienok, nechal ist 3 dni, kedze predajca mi odporucal aspon 3 dni a ja asi ako kazdy zaciatocnik, hned na 3 den som isiel na nakupy.
Pytal som sa na znasanlivost ryb, tak predajca mi odporucil nasledujuce druhy:
- tetra neonova - 6x
- tetra kralovska - 4x
- black molly - 2x
- panciernicek (pravdepodobne zlatopasikavy) - 2x
- prisavnik obycajny - 2x
- mecun - 2x
- zavojnatka cinska (tu ma vsak predajca upozornil, ze bude treba castejsie menit vodu, nakolko ryba dost spini, avsak pre mna to nebol problem, avsak nevedel som o vhodnej velkosti akvaria pre tuto rybku) - 2x
Po tom, ako som ich priniesol domov, som polozil cely sacok do akvaria, aby sa vyrovnala teplota, pockal som asi pol hodiny, tak som ich vypustil, krasne sa rozplavali, vsetko bolo ok.
Zo zaciatku asi 2 tyzdne som mal problem s mutnou vodou v akvariu a dost zapachajucou vodou, musel som menit vodu kazdy 2-3 dni, neskor sa to ustalilo, voda nezapachala.
Avsak co som bol prekvapeny, ani jedna rybka neuhynula, avsak dostali krupicku.
Po zopar radach som zvysil teplotu najprv na 28 °C, neskor na 29 a tak na 30°C a pridal sol.
Asi po troch dnoch krupicka mierne ustupila, tak som zasiel do obchodu a dokupil od Tropicalu - Ichtio, krupicka po 2 dnoch uspesne zmizla, na moje prekvapenie bez ziadnej straty :)
Kedze som uvazoval o kupe vacsieho akvaria, dokupil som dalsie rybky:

- mecun - 4x
- gupka - 3x
- black molly - 4x
- tetra kralovska - 4x
- tetra neonova - 6x
- prisavnik obycajny - 1x
- panciernicek - 1x

Tak isto som dokupil aj rastlinky:


Viem, ze to bolo zalostne malo, ale pracovalo sa na novom akvariu.
Nakolko po tom, co som vlozil do toho 33 l akvaria dalsie rybky, na druhy den mi zahynula 1 neonka, vecer 1 gupka, rano 1 gupka, potom neonka.
Avsak co ma vsak znepokojilo, bolo to, ze neonky mali okusane chvosty, niektore nemali uz vobec ziadne chvosty, a do dnesneho dna zdochli dalsie neonky, niektore mali vykusnute OCI. K tomu sa pridala dnes jedna tetra kralovska.
Kedze som sa nemohol pozerat, ako dochnu postupne rybky, zriadil som nove vacsie akvarium. Aj ked komplet, co som velmi nechcel, ale bude to docasne.
Nove akvarium o rozmeroch 80x35x40 (112 l), 2x 18W trubice na osvetlenie, 100w ohrievac, filter Hailea HL-BT700, 10w, prietok 690 L/h, aktivne uhlie, molitan, vhodny pre 70-250 l.
Dokupil som strk, ktory som viackrat dokladne premyl, nasypal do akvaria, nalial vodu, nasadil rastlinky z predchadzajuceho akva, vyzmykal som filter z predchadzajuceho akva v novom, ako bolo odporucane tu na fore, dolial som cast vody z predchadzajuceho akva, pridal som od Tetry- Aqua Safe, bakterie, sol od Tropicalu - Sanital.
Teplota vody nastavena na 24 °C.
Na druhy den som premiestnil rybky, aj ked som povodne chcel aspon mesiac pockat, aby sa zabehlo, ale nedokazal som sa pozerat na to, ako mi kapu rybky.V novom akvariu som sa stretol s tymto:
uhyn neoniek, ktore mali vykusnute oci, mecun neustale utoci na zavojnatku, ktorej chyba uz viacero supin, tak isto som dnes spozoroval, ze do utoku na zavojnatku sa pridali aj 2 black molly.
Rastlinky zrejme este z predchadzajuceho akva mali okusane listy, v novom som to zatial nepostrehol.
Vsimol som si, ze s prinosom rastliniek som si doniesol aj 3 slimakov, ktorych som nakoniec dostal von.
Viem, ze urcite info uz boli viac krat spominane na fore a tak isto by som nerad zakladal dalsi duplicit, ale ku konkretnym rieseniam som sa velmi nedopracoval, zrejme mojou chybou.
Vedeli by ste mi poradit ohladom mojich problemov? Velka vdaka...
PS: berte ma prosim s rezervou, som zaciatocnik, aj ked sa snazim ziskavat co najviac info, ako sa da...
Naposledy upravil davidd610 dňa 14 Apr 2012 21:56 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
davidd610
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 09 Apr 2012 13:23 pm
Bydlisko: Raslavice (Bardejov-Prešov)

Reklama

Re: Problémy v akváriu

Odoslaťod davidd610 » 14 Apr 2012 21:52 pm

upss... ospravedlnujem sa za riadne dlhy prispevok, ale snad som opisal v nom co najviac podrobnosti...
Obrázok používateľa
davidd610
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 09 Apr 2012 13:23 pm
Bydlisko: Raslavice (Bardejov-Prešov)

Problémy v akváriu

Odoslaťod spid3r » 14 Apr 2012 22:07 pm

Tych ryb uz v tom malom akva bolo vela! Do 112l tak akurat.
Zavojnatky? Pochybujem o zdravom rozume predavaca odporucat zavojnatku k mecunom a tetram! Pre zavojnatky aspon 200l. Tym ze si akva prerybnil, a nemal ho zabehnute ti prinieslo mnozstvo problemov a rovnaku chybu opakujes aj pri tom vacsom.
Bodlo by nejake foto celeho akva - pisal si o “nejakych“ rastlinach - dost siroky pojem rovnako ako si nenapisal kolko ich vlastne mas.
K tym vykusanym ociam - oci su lahodka pre ryby, akonahle ti ryba uhynula ostatne sa pustili do oci :)

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Problémy v akváriu

Odoslaťod davidd610 » 14 Apr 2012 22:42 pm

fakt, zabudol som dopisat rastlinky, prikladam foto v albume
co sa tyka poctu ryb, vedel som, ze na 33l je to vela, kamos mal pre mna pripravene a zabehnute 80l docasne, avsak podarilo sa mu ho rozbit, tak som bol nuteny ich tam supnut...
co sa tyka predavaca, netusim, vraj pracuje vo svojom obore uz viac ako 20 rokov...
Viem, ze som urobil tu chybu aj pri vacsom, ale bolo lepsie ich nechat v tom 33 l ?
cize vykusane oci teda vyriesene, ale co tie chvosty u neoniek? a co tie ohryzene listy?
A co so zavojnatkami pri takomto osadeni ryb?
Nie je prijatelne pre 2 zavojnatky 112 l akvarium natrvalo?
Chystam sa aj na vacsie akvarium, avsak musim sa v akvaristike este zdokonalit, musim studovat...
Obrázok používateľa
davidd610
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 09 Apr 2012 13:23 pm
Bydlisko: Raslavice (Bardejov-Prešov)

Re: Problémy v akváriu

Odoslaťod mmm273 » 14 Apr 2012 23:03 pm

rastlin tam mas malo, malo, MALO !!!!


zavojnatky - predaj/daruj...

a VIAC,VIAC rasliniek ... fakt VIAC ...


to ze pracuje predavac dlho neznamena ze vravi pravdu.. skor naopak :D ... ale nie, proste predavacom NEVER !!! ...bol som v jednej akvaristike ktra tiez uz ma nejake roky zasebou a predajca tam ponukal nejakemu zaciatocnikovy Bojovnicu + prisavnika + 10 gupiek do 20l mini akva... ze ALLinONE .... no des a hruza...
mmm273
 
Príspevky: 123
Obrázky: 2
Založený: 26 Dec 2011 18:05 pm

Re: Problémy v akváriu

Odoslaťod davidd610 » 14 Apr 2012 23:07 pm

co sa tyka rastlin, jednoznacne chcem dokupit dalsie, ake by ste mi odporucali?
viete mi presne povedat, ake rastlinky mam momentalne v akvariu?
uvazujem o vymene filtra, nakolko na sucasnom sa neda regulovat prietok vody, akurat prietok vzduchu, aj to nie uplne

fu ha, tak to si sa musel teda divit, co, resp. do akych podmienok ten predajca ponuka tomu zaciatocnikovi, co? :D
Obrázok používateľa
davidd610
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 09 Apr 2012 13:23 pm
Bydlisko: Raslavice (Bardejov-Prešov)

Problémy v akváriu

Odoslaťod spid3r » 14 Apr 2012 23:17 pm

Zavojnatky daruj niekomu zo zahradkou a zahradnym rybnickom :)
K tym rozpadnutym plutvam - pravdepodobne bakterialny rozpad plutiev podporeny zlou kvalitou vody z prerybnenia a nezabehnuteho filtra.

Skusenosti predavaca pracujuceho v obore po 20 rokoch mi pripomina sucastny stav v nasom vysokom skolstve ked student pri obhajobe bakalarky tresne ze do kyslikoveho konvertora idu pelety a koks :D ale to uz ot :)

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Problémy v akváriu

Odoslaťod davidd610 » 14 Apr 2012 23:56 pm

tie zavojnatky najskor asi niekomu darujem...
co sa tyka rozpadnutych plutiev, bakterialny rozpad plutiev by sa asi neprejavil z noci na rano alebo?
vsimol som si u nieniek rano, ze maju celu plutvu odhryzenu, nebola rozpadnuta, ale cela chybala
vies mi povedat, co sa tyka toho mecuna, neskor aj black molly, preco tak utocili na zavojnatku?
Obrázok používateľa
davidd610
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 09 Apr 2012 13:23 pm
Bydlisko: Raslavice (Bardejov-Prešov)

Problémy v akváriu

Odoslaťod spid3r » 15 Apr 2012 09:09 am

Ano BRP sa moze prejavit z vecera do rana.
To napadanie zavojnatiek moze mat viac pricin. Prva ze su vzhladom na svoju nemotornost lahka korist. Dalsia ze zla kvalita vody mohla sposobit zvysenu agresivitu - ale to uz filozofujem :) mozno z tym ma niekto skusenosti :D aj ked nemyslim ze by niekto robil testy so zhorsovanim podmienok v akvariu na vplyv spravania ryb zamerne :P

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Problémy v akváriu

Odoslaťod davidd610 » 18 Apr 2012 00:06 am

hoci som nedostal ziadnu odpoved na ohryzene listy, zistil som, ze ohryzene listy na rastlinkach boli sposobene prisavnikom, hoci som ich skoro vobec nespozoroval, aby boli na nich, skoro cely cas boli bud na dne alebo na skle, ale mozno v noci ich ozierali, kupil som pre prisavnikov od Tropicalu - Green algae wafers, hned sa na to vrhli, ked to padlo na dno, neskor aj ostatne rybky do toho sprtali, ale myslim, ze to celkom pomaha redukovat ozieranie listov... cize zahada pre mna vyriesena... co sa tyka tych plutiev, neviem, nevyznam sa v tejto oblasti tak dokonale, ale podla mna to aj tak nebude bakterialny rozpad plutiev, nakolko som neonky odlovil do mensieho akva, v ktorom som si uz nevsimol, ze by neonkam chybala nejaka dalsia cast plutiev... akurat som si vsimol asi po dvoch dnoch po tom, co som vylovil neonky z velkeho do maleho akva, ze vo velkom akva u jednej tetry cervenej chyba cast plutvy, ktora fakt vyzera ako odkusena, zvysne plutvy ma v poriadku a neprejavilo sa to ani u inych ryb... podla mojho nazoru ich napada nejaka z uvedenych ryb, mozno mecun alebo black molly? hmm...
Obrázok používateľa
davidd610
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 09 Apr 2012 13:23 pm
Bydlisko: Raslavice (Bardejov-Prešov)


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.