Under the Stump



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Under the Stump

Odoslaťod chnuro » 16 Apr 2012 01:00 am

Predstavujem Vám moje nové akvárium:
Under the Stump


Po zrušení Mini oázy pokoja by mi bolo asi bez miníčka v spálni asi smutno. Takže zákonite muselo prísť niečo nové :-).

Technika ostala takmer pôvodná, ale vymenil som sklo za 4mm Clear Vision 40x20x25cm (dxšxv), čo je o 5 cm vyššia nádrž, ako predchádzajúce akvárium. Akvárium muselo mať rovnaký pôdorys ako pôvodné kvôli skrinke. Riešil som zmenu osvetlenia, lebo som sa dostal k nádhernému koreňu, z ktorého mi bolo ľúto rezať hneď ako som ho uvidel.

Filtrácia: Eheim 2211 s dvojkohútmi, náplne v poradí: molitán, sera siporax mini, filtračná vata. Náplne boli používané v predchádzajúcom akváriu, akurát som ich riadne prepral.

CO2: z tlakovej fľaše do prietokového difúzora od Sery.

Ohrev: žiadny

Osvetlenie: 2x LED Cree XLamp MC-E; prúd 350mA (cca 8W); veľmi studená biela - odhadujem 6500K-8000K; použité optiky asi 45°. Svetlo je bastlenina zo šuflíkových zásob.

Dno: Tetraplant complete substrate (asi 1-2 cm vrstva), Substral osmocote (asi 20g), Amazonia normal type (3,5L), Amazonia II powder (600g), vo vyšších vstvách substrátu som pridal Sera florenette A

Dekorácie: Koreň Fingerwood – močil sa približne týždeň pred založením, tak-tak prestal plávať. No na rozdiel od fingerwood-ov, ktoré som mal predtým, tento nepúšťa farbu. Jeho polohu v dne som poistil priskrutkovaním plastovej dosky nerezovými skrutkami. Plastová doska má odsadenie asi 3cm, aby medzi ňou a koreňom mohol byť substrát.

Pozadie: čierne pozadie (samolepiaca tapeta)

Plánovaná osádka: Do akvária pôjde iba „čistiaca čata“ krevetiek a vôbec to neponáhľa. Ak sa mi podarí dostať k nejakým raritným minirybkám, tak bude pre ne miesto v tomto akváriu. Napr. párik dario dario.


Hardscape:
hardscape.jpg
S koreňom už nejde vôbec hýbať kvôli spomínanej priskrutkovanej doske, aby som si ho pri údržbe nepohol a nepoškodil tým vytvorený "kopec". Z predchádzajúceho akvária mi veľmi vadilo, keď som si neopatrnosťou pohol koreň a tým aj všetky rastliny, ktoré ho obrastali. Narobilo to vždy veľa škody. Vôbec mi nevadí, že mám doma 2 akvária, kde dominujú korene. Ja mám na drevo v akváriu slabosť a kamane neviem tak efektívne použiť, ako iwagumi nadšenci.


Zelený materiál:
zelenina.jpg
Rastliny z aquascape.cz som mal 8 dní v nádobkách s vodou pod stolovou lampou aby vydržali, kým dokončím prípravy pre založenie akvária. Niektoré rastliny to trošku schytali, ale nie je to nič, z čoho by sa nespamätali.

Použité rastliny:
  • Eleocharis pusilla (aquascape.cz) – po skusenostiach s eleocharis parvulou mám veľké očakávania na veľkosť vzrastu. V dvoch košíkoch bolo značné množstvo rastlín. Rastlinka sa našla v nádržiach predajcu napriek tomu, že oficiálne nebola skladom. Boli v nej pozachytávané 3 druhy machu, zelená vláknitá riasa a nové výhonky trčali do každej strany aj mimo košíkov. Takže predpokladám, že toto bol už submerz, no napriek tomu som jej strihol lístky pred sadením. V minulosti eleocharis toto poriadne nabudilo, takže očakávam pomerne rýchly štart.
  • Helanthium tenellum (Echinodorus tenellus) (aquascape.cz, in-vitro) – celkom slušná porcia, až som sa bál, kam ju všetku dám, ale zmestila sa :-) .
  • Ranunculus Papulentus (aquasabi.de, in-vitro) – nebola plánovaná, ale nejako mi nesadla do layoutu v inom akvariu, tak som kúsok premiestnil do tohto akvária.
  • Staurogyne Repens (tropica) – je to jedna z mojích najobľúbenejších rastlín. Vie rásť v tieni aj na pod veľmi silným osvetlením a najdôležitejšie čo potrebuje, je vyhnojené dno. Naozaj vďačná rastlinka pre nature akvária svojou univerzálnosťou.
  • Anubias barteri var. nana "bonsai" (aquascape.cz, in-vitro) – toto je veľká neznáma, pretože v snahe ju kúiť už v minulosti som sa dostal k trom rôznym rastlinám. S touto „verziou“ som asi najviac spokojný. Aj keď možno nie je skutočne to, čo som chcel, dostal som v in-vitro kelímku 12 krasnych malých rastliniek s lístkami do dvoch centimetrov. Pochybnosti o tom, že to nie je anubias vo mne vyvoláva jemné trblietanie listov charakteristické pre bucephalandry. Čo z tejto „tajomnej“ rastliny bude ukáže čas.
  • Microsorum pteropus "mini narrow" (aquascape.cz) – jeden košík som nakoniec pridal do iného akvária, lebo koreň bol už dosť obsadený. Po ôsmich dňoch pod stolovou lampou mali rastliny už dierky na listoch a na živnej vate boli už náznaky sinice.
  • Blyxa Japonica (vlastné zdroje)– neviem, či v akváriu zotrvá, ale mal som nejaký prebytok, tak som ju sem šupol. Vie byť naozaj krásna.
  • Stringy Moss (Leptodictyum riparium) (peter-trnava)
Chcel by som pridať ešte nejakú atraktívnu stonkovku, ktorá by pridala tomu na farebnosti. Celkom výzva je pre mna Rotala Wallichi.


Po prvom napustení:
po napusteni.jpg

Layout bol daný hlavne koreňom. Tam nešlo už veľa vymyslieť. Koreň vlastne drží celý ten breh. Ak by sa v budúcnosti aj nejako zviezol, ostali by kaskády substrátu čo je stále uspokojujúce. Za výber koreňa a rastlín priamo na mieste spolu s malou improvizáciou patrí obrovská vďaka trinitysk.

vľavo je vidieť rez na dreve, to by som chcel zakryť časom nejakou rastlinou. Dosť mi to tam vadí.

Trávnik je vytvorený úmyselne z mixu Eleocharis Pustilla a Helanthium tenellum, zasadené na striedačku tak, aby sa prerastali. Videl som fotagrafie iných nádrží a vyzeralo to veľmi prirodzene a decentne. Obávam sa trošku strihania, ale pri najhoršom to jedna rastlina úplne vyhrá a zadusí tú druhú. Bude to zauímavé sledovať, nech to dopadne akokoľvek.

Zo skúseností z mojich predchadzaducich nádrží mám pocit, že je tam málo svetla. Na zábeh to zatiaľ bude stačiť. Budem asi musieť buď zvýšiť prúd do LED, alebo posunúť svetlo nižšie. Ak budem musieť použiť vyšší prúd, bude potrebné poriešiť lepšie chladenie a posunutím svetla nižšie zasa nebude svetlo dobre rozptýlené - kolimátoty som už aj tak použil najširšie, ako som našiel.

Keďže je tam amazonia, tak ma čakajú aspoň prvý týždeň dené výmeny čo najväčšieho množstva vody a dávkovanie Easy Carba. Budem ho dávať aspoň 2ml, CO2 na 30 ppm a mozno aj viac (žltý DC).

Len tak zo srandy som skúsil zmerať 15.4. poobede hodnody dusíkatých látok:
NO2 = 0,15 ppm (rataj)
NH4 = 6 ppm (aquar)
NO3 = 40 ppm (JBL)

Budem sa pravidelne hlásiť s aktualizáciami. Tu je foto po prvej výmene vody a vyfiltrovaní:
DSC08178_crop.JPG
Zistujem, že každé akvárium sa fotí úplne inak a bude chvíľu trvať, kým sa naučím fotiť aj toto (v rámvi mojích technických možností).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Under the Stump

Odoslaťod Giftzahn » 16 Apr 2012 07:24 am

@chnuro: njn, velmi penky setup .... vo svojej podstate sa novemu minicku neda nic "vycitat" ... korienky su fajne predimezovane ... Amazonia powder nasypana na vrchu .... cize ked akva zarastie bude ich este stale kusok vidiet ... heh, a plavat ocividne tiez nebudu .... :lol: ..akurat ta smutocna ciena tapeta mi tam vadi ... a mozno prave koli nej sa ti zda ze v akva je malo svetla ... ale inak fajne minicko ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Under the Stump

Odoslaťod chnuro » 16 Apr 2012 09:04 am

Mozno nieco robi ta cierna tapeta a nieco aj osvetlenie miestnosti, pretoze teraz svetlo nesmeruje z krytu priamo do akva ako pri predchadzajucom minicku, ale visí asi 40-50cm nad hladinou a rozptyľuje svetlo po miestnosti.

Smutocna cierna, je tam umyselne. Toto akva nema taku luxusnu techniku, ako to v obyvke. Poza zadne sklo ide kabel od svetla a zelene hadice.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Under the Stump

Odoslaťod Giftzahn » 16 Apr 2012 09:14 am

@chnuro: njn, sak ucel svati prostriedky .... a jasne ze sa nikto rad nebude pozerat na "hnusny" kabel poza akva ... hmm, sak ak mozes sku ubrat 10cm zavesneho lanka a mozno je hned po "probleme" ... celko vysoko si svetlo zavesil ..ono tych 30cm nad hladinou by snad aj mohlo stacit ... :wink: ... to ze nie je "luxusna technika" vobec nevadi ... ked sa rastlinky rozrastu bude s neho "luxusne akva" .... inak aspon ta Amazonia je trochu luxusna ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Under the Stump

Odoslaťod chnuro » 16 Apr 2012 09:39 am

Vzdialenosť osvetľovacieho telesa vždy závisí od uhla vyžarovania svetla. Vzdialenosť zdroja svetla od hladiny je až sekundárna záležitosť.

Musím ale povedať, že čím dlhšie sa na tú fotku pozerám, tým menej sa mi to páči. Naživo je o o úplne inom. Stav sa niekedy. Mám pre teba niečo plávajúce ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Under the Stump

Odoslaťod fazyl » 16 Apr 2012 10:06 am

opat zaujimava nadrzka. drzim palec a som tesim sa ako to bude vyzerat o taky mesiac. Som zvedavy ako to pojde pod tym svetlom, aj ja mam pocit, ze by ho mohlo byt viac :) ... uvidime
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Under the Stump

Odoslaťod Giftzahn » 16 Apr 2012 12:41 pm

@chnuro: jj, dopohodky sak pozrem tvoje akva aj live ... a plavajuce podarunky si samozrejme aj odnesem ... a ked vsetko pobezi s mojim mini-m tak ako ma .... budu mat akva cele len pre seba ... a ked nie jedno plne zabehnute je vzdy v zalohe .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Under the Stump

Odoslaťod chnuro » 16 Apr 2012 13:03 pm

Skusim sa pohrat dnes este s rozmiestnenim rastlin na koreni. Verim, ze to pojde spravit lepsie. Ta posledna fotka sa mi vobec nepaci a uz mám nachystaný nový driver pre LED, výkon by sa mal zvýšiť z 8W na 12W.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Under the Stump

Odoslaťod trinitysk » 16 Apr 2012 13:11 pm

Velmi pekne, ja by som to urobil tiez takto podobne. Az zarastie ta lava cast korena kde je odrezany tak aby to nebolo vidiet a ked sa aj na koreni tie rastlinky chytia, tak to nebude mat chybu...
Ta cierna tapeta sa mi tam naopak paci, az tam dojdu nejake krevetky ci rybky tak velmi pekne pri tom vyniknu....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Under the Stump

Odoslaťod chnuro » 16 Apr 2012 13:36 pm

Ten koren je uzasny v tom, ze som dllllho vahal, ako ho otočiť, lebo vyzeral z každej strany dobre. Dokonca si ho viem predstaviť aj vo väčšom akáriu naležato, co by vytvorilo skvelú ilúziu hĺbky. Ten koreň je skvost a mozno ho raz použijem aj vo vacsej nadrzi. Preto som ho "nefikol" ;-).

Momentálne je v takej pozícii, aby som sa dostal s mojou rukou k prednému a bočnému sklu kvôli údržbe.

Zarastenie dna predpokladám pomerne rýchle vzhľadom na substrát a použité rastliny. Potom bude kontrastovať aj to čierne pozadie.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Under the Stump

Odoslaťod trinitysk » 16 Apr 2012 13:54 pm

Bude to urcite pekne o tom vobec nepochybujem...uz teraz sa tesim ako to bude pekne zarastat a dostavat ten tajomny nadych...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Under the Stump

Odoslaťod TTjopo » 16 Apr 2012 15:58 pm

fajnove
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Under the Stump

Odoslaťod hatamrc » 16 Apr 2012 17:32 pm

aha ha chnuro-v novy vytvor, zaujimave ,pekne ,inspirujuce, uz sa tesim ked to trosku "zdzunglovie"
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Under the Stump

Odoslaťod TTjopo » 16 Apr 2012 17:39 pm

Este jedna vec.Osobne by som korene situoval skor tak aby vychadzali "zo stredu" do prieszoru v popredi ale clovek ked ich nemal v rukach aj ked som ich videl namocene v kybli no nejako som ich neskumal.Len taka fakticka poznamka.Clovek ked to sklada tak to vyzera inak ako ked to vidi na PC
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Under the Stump

Odoslaťod chnuro » 16 Apr 2012 17:46 pm

uz som to pisal hore: koren je iba jeden a nechel som ho rezať.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Under the Stump

Odoslaťod TTjopo » 16 Apr 2012 18:01 pm

Ako som pisal od PC sa to lahko pise :)
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Under the Stump

Odoslaťod chnuro » 22 Apr 2012 23:15 pm

Maly update po 9 dňoch od založenia:
DSC08196_crop.JPG
Zakryl som trošku ten rez koreňa vpredu. Mám pocit, že Anu-Buces (dalej len Buces, lebo anubias to urcite nie je) má každá jeden nový list, to by znamenalo, že rastú rýchlejšie, ako anubiasy. Už vidieť aj zreteľné nové lístky eleocharisu pustila. Hemianthum Tenellum vyhnalo pár veľmi dlhých listov. Microsorium ma jeden malicky prirastok, cize aj to sa uz zobudza.

Ph = 6,2 (JBL)
Kh = 3 (JBL)
Fe < 0,02 ppm (JBL)
PO4 = 0 ppm (JBL)
NH4 = 0,3 ppm (aquar)
NO2 > 2,5 ppm (rataj)
NO3 = 20 ppm (JBL)

Nehnojím zatiaľ nič, do dnes iba denná výmena vody a denne 2ml EC. Pri najblizsej výmene vody musím namiešať tvrdšiu vodu. Zdá sa, že amazonia zacala fungovat.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Under the Stump

Odoslaťod Giftzahn » 23 Apr 2012 08:22 am

@chnuro: jj, pekne to pokracuje ... a mam ten dojem ze aj sa pomalicky rozrasta ... ono pomali je treba aj noznicky ostrit ... nech je fesny cisty rez pri prvom zastrihu :lol: njn, inak neviem preco vzdy ked sa pozrem na tvoj nazov temy citam namiesto Stump ... Sump ... ale prekladat to radsej nebudem ... :mrgreen: :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Under the Stump

Odoslaťod trinitysk » 23 Apr 2012 08:53 am

Sump to iste nie je...a dufam, ze ani nebude..;-)
Velmi pekne, dobre sa to rozbieha, ja som najvaic zvedavy na tie buces, potvrdilo sa teda nase pozitivne podozrenie ze anubias to nebude...Za tak dobru cenu tolko buces rastliniek..chnuro, myslim ze si zlomil novy akva rekord..:-)
Alkalitu 3 mas uplne o.k. skor by ma zaujimala namerana GH ktora je pre rastlinky dolezitejsia... pokial nebude menej ako 4dGH tak by som nic s vodou ja nerobil....
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Under the Stump

Odoslaťod Giftzahn » 23 Apr 2012 09:02 am

@trinity: jj, jasnacka .... ale sak vie disgrafia je holt previt .... :lol: :mrgreen: :lol:

@chnuro: jj, "ta to co" ta bodaj by ta Amazonia nefungovala ... sak som ti poslal "600g extra premiovej" ... super rocnik 2012 ... ako s dobrym sampanskym ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Under the Stump

Odoslaťod chnuro » 23 Apr 2012 11:09 am

OK, v preklade je to Pod Pníkom, príp. Pri Pníku. Anglický názov preto, ak by som chcel akvárium prezentovať aj inde, ako na slovenských stránkach.

Vzhladom na sucasne ceny bucephalandier to bola naozaj vyhodna kupa, ktora sa nepodari kazdy den :-). Chcel som raritný anubias a mám vlastne este nieco lepsie. O tom, ci je to naozaj nejaka z buces som sa presvedcil aj u Petra-Trnava, ked som obdivoval jeho "krásky" a to úžasné trblietanie listov, no tie jeho mu môžem iba závidieť.

GH test nemam, cakam naň, ale doteraz som vždy nameral GH=KH. Myslím, že to vďaka vstupnej vode.

@Giftzahn - za powder amazoniu som ti vďačný. Ešte si si nevyzdvihol plávajúci revanž ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Under the Stump

Odoslaťod Giftzahn » 23 Apr 2012 13:25 pm

@chnuro : jj, nuz holt proste vybral som ti premiovy rocnik amazonie ... :lol: ...jasnacka palavajuci renvans si rozhodne nedam ujst ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Under the Stump

Odoslaťod trinitysk » 23 Apr 2012 14:05 pm

Ak bude GH rovnake ako KH tak by som to nechal tak a GH nedvihal...
Zohnat este petite/bonsai ak by si potreboval by nemal byt ziaden problem, nakoniec ked tu budes tak si mozes priamo jeden kosik kupit...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Under the Stump

Odoslaťod chnuro » 23 Apr 2012 14:15 pm

Ak ho uvidim, tak pravdepodobne neodolam.

Ohladom scape-u mam vazne pochybnosti, kam by som dal tu rotalu wallichi, ked tak po nej tuzim. Pravdepodobne si ju donesiem z akvajari, kde nemôžem chýbať. Najskor som uvazoval uplne vpravo, aby mala taký svoj kútik. To by spôsobilo efekt vyššieho prehu v celej zadnej časti. Príp. tam, odkiaľ teraz vykúka blyxa (mierne vľavo), čo by zachovalo efekt vyvýšeniny v strednej časti a mala by viac priestoru ukázať sa. Tak-či-tak, pôjde asi blyxa z tohto akva von. Mám ju v druhom akva, kde sa jej darí a má pre seba viac priestoru. Keď má blyxa málo priestoru, nie je už taká atraktívna.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.