HexaEx a huminy



Akvarijné ryby - choroby, liečba

HexaEx a huminy

Odoslaťod stano170 » 18 Apr 2012 13:29 pm

Neviete mi niekto povedat ako vplivaju huminove kyseliny a triesloviny ktore prilievam do vody na HexaEx liecivo? Toto liecivo by malo "dezinfikovat" vodu v akvariu od bicikovcov a musi byt aplikovane do plne osadeneho akvaria. Neviem ale ci spominane latky nahodou neznizia ucinok lieku. Okrem toho filtrujem este cez raselinu ktora tiez moze nieco na seba naviazat. Neviete mi poradit?
Obrázok používateľa
stano170
 
Príspevky: 52
Obrázky: 0
Založený: 27 Apr 2010 13:56 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: HexaEx a huminy

Odoslaťod trinitysk » 18 Apr 2012 13:59 pm

HexaEx je liecivo a to by si nemal kombinovat ani s raselinou ani s raselinovymi vyluhmi...taktiez ziadne aktivne uhlie vo filtry, ci UV lampu alebo ozon a pod. V zavisloti od toho co a ako zkombinujes moze totiz vzniknut taka kombinacia, ktora v najlepsom pripade uplne neguje vplyv lieciva na parazity, v horsom pripade si odrovnas rybky kedze ucinky medikamentu sa mozu este znasobit...V tvojom konkretnom pripade riskujes prave tu druhu moznost, kedze raselina znizuje ako pH tak aj tvrdost vody, cim sa ucinky lieku este mozu znasobovat...
Doporucujem teda vzdy ked sa aplikuje akekolvek liecivo nedavat do vody ziadne dalsie chemikalie (ani na prirodnej baze..), ktore si bol zvyknuty pouzivat...+ ziadne technikalie typu UV lampa a pod. ako som pisal vyssie...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: HexaEx a huminy

Odoslaťod stano170 » 18 Apr 2012 14:10 pm

hej ved prave preto sa tu nato pitam. hexaex by malo byt hlavne na dezinfekciu vody a v popise lieciva sa pise ze musi byt aplikovane do plne zabehnuteho akvarka..lenze bohuzial zrejme som specialny pripad ked do vody pre americke ryby lejem huminy :(
Takze v mojom pripade ostava len preliecenie ryb v karantene (napr flagelolom) a dufat ze sa znova na nich nieco nenalepi zo spolocenskeho akvarka.

btw u skalarov mam podozrenie na bicikovce spironucleus
Obrázok používateľa
stano170
 
Príspevky: 52
Obrázky: 0
Založený: 27 Apr 2010 13:56 pm
Bydlisko: Kosice

Re: HexaEx a huminy

Odoslaťod trinitysk » 18 Apr 2012 14:21 pm

Flagellol je kazdopadne na bicikovce ucinnejsi ale aj drahsi ako HexaEx.
Rybky ale mozu byt napadnute nematodami...camalanus/capillaria...tazko takto cez net...
Je vzdy lepsie pred aplikaciou lieciva do akvaria vybrat aspon 50% vody na znizenie N latok, nasledne za 1-2h naaplikovat predmetne liecivo a do vody uz nic viacej neliat, iba ak je potrebne dodavkovavat hnojivo. Jemne vzduchovat a filtrovat (u niketorych medikamentov sa ale neodporuca filtrovanie..)....
Pocas liecby menej svietit, nekrmit a klud okolo akvaria...(nehovorim, ze musis chodit po spickach, ale minimalne terce ale aj ine cichlidy su na klud, ked su chore, citlive...)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: HexaEx a huminy

Odoslaťod stano170 » 18 Apr 2012 14:48 pm

capilarie to nebudu, podla priznakov na skalaroch to vyzera skor na bicikovce. Ale tak ruku zato do ohna nedam. Capilariami som mal napadnute ancistrusy a aktualne to vyzera ze sera nematol nato zabralo. Chovam ich ale v okrem akvariu takze ich stale pozorujem. A do spolocenskeho akvaria ziadne liecivo davkovat nebudem to je iste lebo za to riziko mi to nestoji. Rozmyslal som nad tou tetrou len koli tomu ze je urcena na dezinfekciu zariadenej nadrze ale ked pises ze vyluhy tomu neprospeju tak to necham tak a budem dufat ze staci preliecit ryby a ze sa to na nich nevrati :|
chorobu/y som si z najvecsou pravdepodobnostou zavliekol zivimi nitenkami ktore pomerne casto skrmujem.

*len naokraj cital som prispevok osoby ktora dala flagelol do spolocenskeho a do dna skapalo pol akvarka :(
Obrázok používateľa
stano170
 
Príspevky: 52
Obrázky: 0
Založený: 27 Apr 2010 13:56 pm
Bydlisko: Kosice

Re: HexaEx a huminy

Odoslaťod trinitysk » 18 Apr 2012 15:56 pm

Ide o to ako tam ten Flagellol dotycna osoba nadavkovala a ci dodrzala navod, ja som o takom pripade osobne este nepocul....
K tej HexaEx spominas stale, ze to dezinfikuje, ale je to klasicke liecivo...
Flagellol taktiez nemusis pouzivat len v karantene, ale mozes ho davkovat priamo do akva. Karantena ma ale zase tu vyhodu, ze nepotrebujes take velke mnozstvo draheho lieciva ako napr.ked mas 1000l nadrz...(na druhu stranu ale preliecis naozaj len tebou vybrane rybky...)
Drzim palce pri liecbe!
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: HexaEx a huminy

Odoslaťod stano170 » 18 Apr 2012 16:09 pm

trinitysk napísal: K tej HexaEx spominas stale, ze to dezinfikuje, ale je to klasicke liecivo...


vychadzam len z prispevku ktory som tu nasiel citujem "Uvadzany Hexa-Ex je vlastne prostriedok k dezinfekcii napadnutej nadrze a k niceniu volne plavajucich bicikovcou v akvariu. Nenici parazity vo vnutry ryb (zdroj: AT 1983, cis. 2, str. 22"
Obrázok používateľa
stano170
 
Príspevky: 52
Obrázky: 0
Založený: 27 Apr 2010 13:56 pm
Bydlisko: Kosice

Re: HexaEx a huminy

Odoslaťod trinitysk » 18 Apr 2012 16:42 pm

Ano to je pravda, nici ale aj cysty a vstrebava sa cez ziabre do krvneho riecista a nici parazity aj priamo v tele rybky (crevo, zlcovod, zlcnik...). Na podobnom principe funguje aj Flagellol, Terap SH, esha Hexamita.
Mimochodom, dnes sme sa o tom uz spolu bavili, prave nitenky sa zvyknu oznacovat ako medzihostitel nematod..hlavne Capillarii...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.