zivorodka pestra v treske? :-)



Všetko okolo akvarijných rýb

zivorodka pestra v treske? :-)

Odoslaťod salik » 25 Máj 2003 01:05 am

..tak si tak listujem v novom rybarskom listku, a v casti "Druhy ryb bez casu individualnej ochrany" su celkom "ftipne" rybky, ktore som teda na udicu este neulovil :P

"Celorocne je povolene lovit:"
Xiphophorus helleri - mecovka zelena
Poecilia sphenops - zivorodka ostropyska
Poecilia reticulata - zivorodka pestra
(http://www.onarb.sk/zakony/vyhlaska.html)

....akoze to co uz je
par ich plava v Piestanoch v malom okrasnom jazierku s teplym pramenom, ale zeby sa aklimatizovali a "zamorili" nase jazera ako slnecnica pestra?, V SRZ Zilina to maju trochen "popletene"..

Obrázok

p.s. ak klasicky nic u vody nechytim mozem sa u niekoho, kto ich chova zastavit a skusit stastie u neho v akvarku? :wink:
Naposledy upravil salik dňa 01 Jún 2003 22:00 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod jojko » 25 Máj 2003 10:57 am

tiez to viem a napr mecuniek mozes chytit za den 5 kg :D takze len do toho. Balaz je pekny blbecek. ryby sa sice v nasich vodach vyskytuju ale len v termalnych jazierkach ci potokoch tusim v Bojniciach je potok ale nebol som tam. no pohroma je asi sumcek americky na juhu je slusne premnozeny. nema nepriatelov. kdo ich chce do akvarka udicu maly hacik a hor sa na ne. alebo vam ich rybari daju.
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod nino_q » 25 Máj 2003 19:43 pm

salik napísal:..tak si tak listujem v novom rybarskom listku, a v casti "Druhy ryb bez casu individualnej ochrany" su celkom "ftipne" rybky, ktore som teda na udicu este neulovil :P

"Celorocne je povolene lovit:"
Xiphophorus helleri - mecovka zelena
Poecilia sphenops - zivorodka ostropyska
Poecilia reticulata - zivorodka pestra
(http://www.onarb.sk/zakony/vyhlaska.html)


to som si tam tiez vsimol a musim povedat ze som sa dobre pobavil :D
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod barky » 26 Máj 2003 09:15 am

Podobne ako vy som sa na tom velmi dobre bavil, ked som to pred par mesiacmi cital, inak co sa tyka tych lokalit, tak v Piestanoch su to len take umele jazierka, v Bojniciach tiez, ale v Chalmovej (tiez okres Prievidza) je normalny potok, v ktorom gupky ziju a veselo sa rozmnozuju. Viem ze tam boli aj skalare a ine ryby, ale tieto sa tam nerozmnozili, zjavne prilis tvrda voda. Inak o lokalitach na Slovensku kde sa vyskytuju akvarijne ryby, bol dobry clanok v Aqua Terra myslim ze minuly rok.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod gabriela » 26 Máj 2003 09:52 am

Len sa smejte, co nebolo, moze byt.
Zivorodky su dostatocne zivotaschopne.
A pri terajsom stave oteplovania a posuvania pasiem, je u nas uz rastlinstvo a zivocistvo, ktore ste tu pred tym nemohli vidiet.
Fauna a flora z teplejsieho pasma zacina vytlacat nasu povodnu.Viem ze sa to ochranarom nepaci, a mozu proti tomu bojovat, ale je to uplne v sulade s danym stavom a robi to priroda sama. Len sa vsetko prisposobuje danemu stavu.
Prepacte, ze som sa trochu rozohnila, uz ma zacinaju zrat tie ludske "zakony" ktore stoja proti prirodnym.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod skala » 26 Máj 2003 10:11 am

Musim suhlasit s Gabrielou. Mate nedostatok informacii. A to sa snazite sudit ludi. To je velmi zle. Nielen gupky a mecune sa vyskytuju uz v nasich vodach. By ste sa velmi cudovali, ake podzemne prudy, ake teple su u nas, a co sa da u nas chytit. Existuje iste uz velmi vela lokalit v Europe, kde to maju uz aj tropicke a subtropicke ryby dopletene.

Myslim, ze viacmenej iba nase druhy, cize biologicke faktory su prekazkou ich dalsieho rozsirovanie. Je to o tom ako prezit.

Hovori vam nieco informacia, ze zemiaky su americke, uhorky indicke, ryza azijska, amur a tolstolobik azijsky, agat americky, pagastany tusim grecke, aj platany (aj aziske)? Asi nie, inak by ste sa tak nepozastavovali nad mecunami apod. Viete ako to asi vyzera v Mexiku. Ono to nie taky diametralny rozdiel. A geotermika Slovenska je velmi bohata a na velmi velkom uzemi. Nakoniec aj v spodnych kanalach Dunaja su gupky.

A k tym Piestanom. Musim sa trochu ohradit. Tak jazierka su umele. No celkom prirodzene nie su, ale ani umele, su jednoducho clovekom udrziavane, ale verte mi urcite su to mensie zasahy ako do hociktorej rieky. Ta voda, z ktorych je napajana, je pramen, ktory existuje snad tisice rokov, a mohli by ste sa aj rozkrajat, take chemicke zlozenie by ste nedosiahli.

Je to voda a vobec cele jazierka su najma pre rastliny, pre lekna, victorie apod. Kedze ide o vodu zo silnym obsahom soli, a pre ryby nie celkom v pohode siry, sancu na prezitie tu maju len druhy takpovediac brakicke. Takze dlhsiu dobu tu mozte vidiet len mecune, gupky, blackmolly, karasy a im pribuzne druhy.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod barky » 26 Máj 2003 11:34 am

No myslim, ze si trochu nepochopil, ze sme to mysleli hlavne zo zartu. Nie ze by tu niekto podcenoval situaciu s globalnym oteplovanim a vytlacanim prirodzenych druhov z ich prirodzenych biotopov. Avsak, kde na Slovensku tie ryby mozes skutocne chytat???? V kupeloch? to asi tazko, kedze su to vacsinou sukromne pozemky, kde nema co hladat nikto s udicou ci nejakou sietkou.
Inak informacia, ze gupky sa vyskytuju aj v dolnych ramenach Dunaja je zaujimava, skadial to mas, respektive prezrad lokality, isiel by som ich tam nachytat a porovnat s gupkami z ostatnych lokalit na Slovensku, celkom ma tato problematika zaujima.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod tom » 26 Máj 2003 12:30 pm

Barky mozes napriklad vyskusat chytat gupky aj v Kupeloch na Sliaci (pri Zvolene). Aspon za mojich mladsich casov ich tam bolo habadej ... Je tam tepla voda, a su tam spravene z jazierok take kaskady. a bolo ich tam teda pozehnane ... Predstavovali moje akvaristicke zaciatky. Pokar z uhoriek (3.5 litrovy), neskor sklenena gula, potom akvarko :-). A mnozili sa ako dive ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod skala » 26 Máj 2003 13:42 pm

Chytat sa daju aj v tych kupelnych mestach. S tym sukromnym pozemkom je to trochu inak. Kupele su obrovske, priamo sa v nich sietkou chytat ryby nechodia, ale na druhej strane, je to minimalny problem.

Pre info: Py patria nejakym talianom a mestu. Pochybujem, ze by cele vacsie kupele patrili niekde na SK cele sukromnikom.

Inak na Zitnom ostrove sa daju chytat na tony. Normalnemu smrtelnikovi vsak nie. Medzi nich patrim samozrejme aj ja.

Je to vsak informacia, bohuzial asi ta sklamem, ale tam sa vyskytuju vraj gupky miestami take, ktore su aj na Amazone, povodne formy. Doslo tam uz zrejme k tak silne prirodzenemu vyvoju, ze sa zacinaju presadzovat geny.

Chlapik ktory ich tam chodi niekedy chytat vsak tvrdi, ze nie su chovatelne v akvariach, vraj su prilis divoke, jednoducho skapu.

Mam ich slubene, aj ine, ale ci sa ich dockam, to pochybujem, treba povolenie, chut, atd.
Naposledy upravil skala dňa 26 Máj 2003 13:47 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod Atilla » 26 Máj 2003 13:42 pm

mne minule prislo 'zvlasnte' to ze na jednej stranke ukazovali ako chytaju v miestnej rieke niekde v Kolumbii panciernickov
tak som si teraz predstavil ako moja dcera o 15 rokov (ma 1,5) pojde k babke a v miestom potoku (ak budu este nejake ciste) bude chytat ryby ktore ja teraz pestujem v akvarku :)
a co sa tyka zivorodiek v kanaly kludne tam moze byt aj jedna moja plata ktora sa mi zdala byt divna tak som ju splachol (dovody mozem uviest) mozno jej osud bude podobny ako v tom filme kde obri krokodil zral ludi :)) niekde v LA :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod skala » 26 Máj 2003 13:49 pm

To je mozne, pancierniky ziju aj v pomerne studenych vodach, podla mna kludne do +10, takze moze byt. Konkurovat by mohli aj velkostou, lebo dosahuju aj 50 cm. Niektore.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod barky » 26 Máj 2003 15:06 pm

Nejde mi o to aby som ich choval v akvariu, skor by som chcel porovnat jednotlive dive populacie, zijuce u nas. Porovnat ich sfarbenie, velkost, tvar plutiev a podobne.
to skala: prosim posli mi nazvy tych lokalit, zitny ostrov je dost siroky pojem, mozes aj na sukromny mail barky@akvarium.sk
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod skala » 26 Máj 2003 17:04 pm

Nemozem celkom sluzit. Neviem presne kde to je. Ale mozem to skusit zistit. Len to viem, ze je v areali Slovnaftu. Takze asi medzi Rusovcami a Podunajskymi Biskupicami. Alebo maju pozemky aj inde? Netusim.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod marlo » 27 Máj 2003 07:31 am

v areali slovnaftu ? ako tej rafinerie ? alebo ako celej oblasti Slovnaft /Vlcie hrdlo ?

Jedine co viem je ze je tam jazero take male a volaju ho Kopáč ...
O inom neviem a na 99% tam v tej oblasti ani ine nie je.....

Potom je štrkovisko/bagrovisko v Rovinke a dalšie 2 su košariská ale tie su na urovni Dunajskej Lužnej....
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zivorodka pestra v treske?

Odoslaťod skala » 27 Máj 2003 08:25 am

Tie ryby su v nejakom kanali, kam treba ist zrejme pod vodu, a je to - chyta ich pri nejakej hradzi, alebo aspon nejakom otvore. Tam je zvysena koncentracia. Je to dost o drzku.

No, ale pirane sa vyskytli na Zelenej vode, a iste su aj inde ine druhy, ktore sem nepatria. Ja viem, ze to bolo v lete, ale treba sa spytat hydrogeologa kolko tu je, aspon teoreticky teplych prudov.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: zivorodka pestra v treske? :-)

Odoslaťod ritmo » 14 Aug 2004 15:22 pm

Kedysi byvali gupky a mecune vo Velkých Bieliciach pri Partizánskom a V Chalmovej pri Prievidzi v obidvoch prípadoch v potoku z termalneho pramena. Dali sa lovit na kila a rastli tam aj valisnerie. Ale kamarat mi hovoril ze dnes je to upne bez zivota - vraj to niekde cital.
Tak ma napada ze by som sa tam mohol aj ist pozriet
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: zivorodka pestra v treske? :-)

Odoslaťod denis » 14 Aug 2004 16:09 pm

ritmo napísal:Kedysi byvali gupky a mecune vo Velkých Bieliciach pri Partizánskom a V Chalmovej pri Prievidzi v obidvoch prípadoch v potoku z termalneho pramena.

pocul som nieco o tom. zaujimalo by ma vsak ako je mozne, ze ta termalna voda neskodi rybam :idea:
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: zivorodka pestra v treske? :-)

Odoslaťod Peter » 15 Aug 2004 20:59 pm

Ritmo
mne to tvrdili asi pred mesiacom, ked som bol v Partizanskom. Aj mi ich chceli ukazat, ale nic som nevidel. Neviem, ci sa to tam len netraduje a nebola to kedysi nahoda, ze niekto sa takto zbavil rybiek. Ale mne o kilach nehovorili...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: zivorodka pestra v treske? :-)

Odoslaťod skala » 16 Aug 2004 09:03 am

denis napísal:zaujimalo by ma vsak ako je mozne, ze ta termalna voda neskodi rybam :idea:


no, co pre teba znamena termalna, myslim ze to vystihuje presne len to, ze je tepla, ale ona obycajne obsahuje velke mnozstvo soli, vela krat siru. Druhom, zvyknutym na vysoke obsahy takychto ionov to nevadi, cize gupkam, molynam. Skor by som povedal, ze vyhovuju - ak by mali byt iba vo vode rovnako teplej, asi by si vybrali tu obohatenu
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.