toxicky ohrievac ???



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

toxicky ohrievac ???

Odoslaťod kathynka » 21 Apr 2012 22:48 pm

Na poslednej Akvatere v Zrkadlovom haji som si kupila u jedneho ceskeho predajcu 25w ohrievac znacky Resun. Isiel do 12l akvaria k pariku centromochlusov perugiae, kedze mam v izbe chladnejsie, ale boli v tom akvarku uz 2-3 tyzdne (vybrane zo zabehnutej ameriky na pokus o rozmnozenie). Nastavila som ho na 26st, v akvarku bol teplomer, takze som kontrolovala, ci termostat funguje tak ako ma. Do rana boli obaja mrtvi! Tyzden na to som vsetko poriadne vyumyvala horucou vodou a pod tym istym zamerom tam isli mrenky - barbus fasciolatus - 2 samice + 2 samci. Behom 5 hodin bolo po nich! Ked som ich rychlo prelovovala do karanteny, tak 2 boli este naoko v poriadku, ale uz ani to im nepomohlo...
Teplotou vody to urcite nemohlo byt, takze mi len napada, ci ten ohrievac nepusta nejake jedy. Je nieco take vobec mozne? Kedze je to kupene na burze, nemozem to ani reklamovat a netusim, co by som dotycnemu predajcovi povedala - vas ohrievac mi zabil 2 z mojich najoblubenejsich druhov?
Mozem len dufat, ze na najblizsej Akvatere tam znova bude a pripadne sa ho opytam. Popravde som zufala, kedze bez neho slapalo vsetko v poriadku a len preto, aby som im k rozmnozovaniu trochu dopomohla teplejsou vodou, som si pozabijala rybky :(
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod prasan » 21 Apr 2012 23:07 pm

Nádrž si mala (tú na rozmnoženie) zabehnutú?Na ohrievač by som to nepovedal.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod kathynka » 21 Apr 2012 23:15 pm

ved vravim, ze tie centromochlusy tam boli uz dobre 2-3 tyzdne, ked som tam supla ten ohrievac a do rana odisli...zrali, aktivne boli, nic im nebolo...a mrenky, co si bez akychkolvek problemov nazivali v afrike, tak behom 5h ich to zabilo...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod prasan » 21 Apr 2012 23:32 pm

Ak to máš ešte založené pomeraj hodnoty vody.Ak bol ohrievač náhodou v niečom močený tak ho skús neutralizovať octom.Poriadne potom opláchni v tečúcej vode.Vyčisti to malé akva a nechaj zabehnúť cca mesiac.Vzduchuješ tam?Neodišli ti ryby pri zvíšenej teplote na nedostatok kyslíka?Prípadne NO2?
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod kathynka » 21 Apr 2012 23:45 pm

a aky test by som mala pouzit? nic totiz doma nemam...
v tom akvarku bol maly filter...
inak, ked sa davaju ryby to vytieracky, tak sa mesiac caka? pri zakladani noveho akva mi to je viac ako jasne, ale vytieracka, kde nic nie je okrem filtra, ohrievaca (mojho osudneho) a machu? ci to len ja som teraz speci pripad, nech sa z toho akvarka vsetko zle za ten mesiac zlikviduje?
kazdopadne dakujem za rady
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod marlo » 22 Apr 2012 00:08 am

Skus pozriet dobre na ohrievac ci nie je niekde prasknuty ,poskodeny...a ci nahodou ich nezabija elektricky prud.
Malo by to urobit pravdepodobne skrat a vyhodit poistky ale mozno aj nie.

Neviem ci sa to da nejako vo vode zmerat ale ruky by som tam asi nestrkal pri zapnutom ohrievaci.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod prasan » 22 Apr 2012 00:09 am

Čerstvá voda,ale nie poriadne zabehnuté.Malý filter možno nemal dostatočnú plochu a nespĺňal biologickú filtráciu.Nahromadilo sa bud z odpadných látok rýb,alebo potravy No2 a to ich najskôr dalo dole.Bežné testy GH,KH,pH,Fe,PO,NO2,NO3.Skús ten NO2 na začiatok.(obsah dusíkatých látok)
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod kathynka » 22 Apr 2012 00:18 am

ale ja som ich ani nestihla nakrmit, takze tam nemohli byt ani ziadne zvysky potravy ani odpadne latky...ono to fakt vyzeralo cele ako keby som ich rovno do otravenej vody hodila...strasne rychly proces...
to nie je prvykrat, co som takto mala v tom akvarku ryby, tetry ziarive sa mi v nom vytreli...proste vsetko nasvedcuje tomu, ze za to moze ten ohrievac, len tomu nerozumiem a zistujem, ci je to mozne...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod Vlado21 » 22 Apr 2012 00:33 am

Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod prasan » 22 Apr 2012 00:38 am

@Vlado21:Práve ma tiež napadlo aký je to vlastne Resun.
@kathynka:Z vonku je v poriadku?Stačí malá prasklinka a z vnútra sa môže niečo uvolňovať.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod Vlado21 » 22 Apr 2012 00:59 am

prasan, ak je to tento cinsky "zazrak":
http://www.resun-china.com/en/ProductIn ... oClass=137
toho by som sa celkom bal.... aby ma napr. vo vode neskopal prerazajuci prud alebo nieco podobne. Samozrejme nevylucujem ani moznost, ze problem bol vo vode, i ked sa mi to z popisu kathynky nezda velmi pravdepodobne...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod prasan » 22 Apr 2012 01:06 am

Len nahlas uvažujem čo by to mohlo byť. :?:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod kathynka » 22 Apr 2012 09:06 am

@marlo s tym elektrickym prudom mi to nenapadlo, takze ruky som tam veselo strkala a prezila som, takze tym to zrejme nebude...poistky su tiez ok, takze si myslim, ze elek.skrat tam nebol...
@prasan taktiez som ho cely prezrela a vyzera byt neprasknuty, neposkodeny...
@vlado21 ano, je to cinska vyroba a dovaza to ceska firma unistar.cz
konkretne tie ohrievace su toto: http://unistar.cz/katalog/katalog_7.pdf
ja mam len 25w, nazov to ma Resun RH9000
ten ohrievac stal necelych 13e, takze za taku cenu sa mi nezdalo, ze by to bol az taky smejd...
najhorsie je, ze som si myslela, ze robim pre svoje rybky nieco dobre, aby pri rozmnozovani mali idealnu teplotu a nakoniec som vyhodila zbytocne peniaze a zabila si ryby, ktore su vcelku tazko na zohnanie...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod davidd610 » 22 Apr 2012 10:21 am

kathynka: reálna cena tohto ohrievača z číny napr. cez ebay sa pohybuje okolo 3-4 eur, avšak skutočná cena z výroby je ešte nižšia,
takže by som sa príliš nespoliehal na ten ohrievač...
Obrázok používateľa
davidd610
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 09 Apr 2012 13:23 pm
Bydlisko: Raslavice (Bardejov-Prešov)

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod kathynka » 22 Apr 2012 11:21 am

@davidd610 a preco potom cesi take smejdy dovazaju? ved cesi su jedni z najlepsich akvaristov v europe, pokial viem...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod Mariok » 22 Apr 2012 11:27 am

S elektrinou by som to nespájal. Ani Číňania by neriskovali toto nebezpečenstvo.
Prípadná prasknutá skúmavka by znamenala pozorovateľnú prítomnosť vody (vlhkosti).
Skôr by som po vylúčení dusitanov (zohriatie vody o pár stupňov môže zrýchlením metabolických a rozkladných procesov s ich hladinou v nestabilnom akváriu ľubovolnej veľkosti pekne zamávať) hľadal príčinu v použitých plastoch, predpokladám, že to má držiak s dvoma prísavkami?
Bolo by dobré na to prísť, lebo je to už druhý podobne opisovaný prípad za 2? roky. :!: :?:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod kathynka » 22 Apr 2012 11:36 am

@mariok tie mrenky za tych 5h, co v tom akvarku boli ani nestihli dostat zrat, takze si nemyslim, ze by to bolo z rozlozenych zvyskov potravy alebo vyluckov...a centromochlusy, ktore boli v tom akvarku asi 3 tyzdne pred vlozenim ohrievaca mali ten den aj vymenu vody (odsatie dna, ...)
strasne rada by som na to prisla, ale potrebujem zohnat niekoho, kto by mi vedel v labaku spravit rozbor vody, lebo bezne akvaristicke testy nie su na pritomnost jedov vo vode...
a ano, ma to drziak s dvoma prisavkami...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod Mariok » 22 Apr 2012 11:46 am

V materiáli skúmavky by som problém nehľadal, určite to je sklo a nechce sa mi veriť, že by bola otrava tak rýchla AK by aj obsahovalo nejaké škodlivé látky... Skôr potom plasty prísaviek (klasická guma to asi nebude)...
Asi by som ich vyhodil, alebo vypral v saponáte, octe, opláchol a potom skúšal s niečim "obetovateľným" - gupky, Neocaridina denticulata?
...alebo bez prísaviek. Vrchné tesnenie ohrievača je tiež plast...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod kathynka » 22 Apr 2012 11:52 am

no ved vravim - centromochlusy z vecera do rana (mozno uz aj skor, ale v noci spim...) a mrenky behom 5 hodin...mrte rychle...a to nie su vobec ziadne rybky padavky, su jednoduche na chov, len sa daju tazko zohnat...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod prasan » 22 Apr 2012 15:16 pm

No najskôr to budú tie plasty a niečo do vody púšťajú.Skús ten ocot a potom ako radia dáku gupku na skúšku.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod trinitysk » 22 Apr 2012 16:59 pm

Pokial zacali rybky naozaj odchadzat ked si nainstalovala ohrievac, tak s nim vela neurobis okrem moznej reklamacie...
Pokial to aj bude unik prudu na co to ja osobne tipujem, tak si to sama neopravis...Pokial to budu nejake zaludne plasty a ich material tak taktiez nie...
Jedine co mi naozaj vyjde logicke je, sa ohrievaca zbavit aby si zbytocne nedosla o dalsie rybky, uvedenu znacku uz nikdy nekupovat a radsej si nasetrit na renomovanu znacku ako napr. Jager. Novy 25W Jager stoji okolo 13 EUR v Prahe, pripadne si najst nejaky pouzivany na burze ci cez inzerat..
Pokial bude pri kupe pouzivany ohrievac naozaj fungovat, co sa da jednoducho pri kupe hned aj vyskusat, tak u tejto znacky je velmi male riziko, ze nebude fungovat spolahlivo aj u teba doma...Mam doma plne fukcne kusky, ktore maju cez 30 rokov, este v povodnom zelenom Jager dizajne z casov, ked este Jager nebol sucastou koncernu Eheim tak ako je tomu dnes...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod kathynka » 22 Apr 2012 18:10 pm

no vidis...renomovana znacka jager za 13e a cinsky smejd tiez za 13e...na paradu...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod trinitysk » 22 Apr 2012 18:26 pm

Nabuduce sa tu radsej porad ohladom znacky, skontroluj si nasledne ceny na nete a ked pojdes kupovat na burzu ci do obchodu, tak budes mudrejsia...
Zatial sa nic nedeje, su taki ktorych prve ponaucenie stalo podstatne viacej..teba iba 13 EUR...;-) Teda ak si sa uz naozaj poucila..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: toxicky ohrievac ???

Odoslaťod kathynka » 22 Apr 2012 19:03 pm

nestalo ma to iba 13e...stalo ma to 2 centromochlusov a 4 barbus fasciolatus...to je omnoho horsie ako tych 13e...to budem mat len stastie, ak mi ich clarkii este niekedy v buducnosti zozenie...
asi som si myslela, ze na burzu chodia predajcovia s dobrymi vecami...mozno som len mala nestastie zrovna na vadny kus...ktovie...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 3 hostí.