Zalozenie noveho akvaria 150-200l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod chelsea » 11 Apr 2012 21:39 pm

Zdravim akvaristi. V najblizsich dnoch si planujem vytvorit novu divocinu v podobe ryb a rastlin. Chcem na to ist s rozvaznym rozumom a predovsetkym trpezlivostou. Nerad by som nieco pokazil, na co by som v buducnosti doplatil, a tak by som moj postup zakladania noveho akva rad zdielal s ostatnymi a opravil zbytocne chyby.

Ako zacinajuci akvarista by som podla mnohych doporuceni zacal s mierne velkym akvariom, okolo 150 l - 160 l. Nechcem predbiehat, ale kedze planujem mat skalare, dobre vysoke akvarium by padlo vhod. Mnohe odborne nazory sa spajaju s vyskou viac ako 50 az 60 cm, na skalare odporucaju niekde viac ako 50, niekde viac ako 60cm. Medzi moje vyhliadnute akvarium patri napr. tento: http://www.shopakva.sk/akva-diversa-100 ... -2659.html (dufam, ze sem mozem davat linky, ak nie, sory :)). Len problemom je vyska, a to akvarium sa mi zda az prilis siroke. To svetlo, co sa tyka wattov, mi pripada na velmi slusnej urovni vzhladom na 160l akva. Ta cena je vsak prehnana a ako tak pozorujem, zakupenie zvlast akvaria (s dobrou vyskou) a zvlast krytu by bolo z hladiska financii ovela lepsie.

Avsak sa rozhodujem, mozno zbytocne, nad krycim sklom alebo plastovym krytom. Poradte prosim, co by bolo podla vas lepsie, ja sa uz prisposobim. Kryt by som vsak asi uz musel zakupit s osvetlenim, kedze az take dobre zrucnosti na zhotovovanie takychto veci nemam. Ako som vsak povedal, prisposobim sa. To osvetlenie by tak muselo byt aspon 50 W, kedze to s rastlinkami nechcem zanedbat. Ohrievac planujem 100W, aj to je uz mozno prehnany vykon, kedze teplota v miestnosti, kde umiestnim akvarium, sa malo kolise. Zadne pozadie bude s najvacsou pravdepodobnostou cierna folia.

Chcem sa vsak blizsie zamerat na filter. Som v tom tak ako madar v kukurici. Celkom dobry filter mi spociatku pripadal tento: http://www.shopakva.sk/akvariovy-filter ... -2768.html no lenze mi ten vykon pripada az moc silny, prepacte, ak sa mylim. A ta filtracna hmota, no nic moc. Preto uvazujem nad dostatocne velkou kockou akvacit, cize molitan a k tomu cerpacia hlava. Alebo by bol vhodnejsi vonkajsi filiter? Dam na vase odporucenie. Podotykam, 160 l akvarium.

Myslim, ze ohladom akva som toho vyriesil uz dostatocne. Strk + substrat - no na tieto zalezitosti som nasiel velmi dlhe temy, v blizkej buducnosti si to urcite blizsie precitam. Avsak momentalne mam v umysle kupit kremicity strk, zrnitost 1-3mm a poden dat nejaky substrat ako hnojivo pre rastliny, dam na vase odporucanie, bol by som rad, keby ste konkretizovali produkt.

Neviem, co este spomenut. Dekoracie su hadam jasna vec. Rastlinam a rybam sa chcem venovat az po splneni prvych krokov, cize momentalne sa chcem zamerat na zadovazenie noveho akva + k tomu potrebne pomocky. Cize uz ani neviem, co sem takto na zaciatok dodat. Ak som nieco podstatne vynechal, budem rad za vase upozornenia. Budem vsak nadmieru stastny, ked spomeniete aj tie najmensie detaily, ktore by pomohli zivotu v akvariu. Dakujem :-)
chelsea
 
Príspevky: 23
Založený: 11 Apr 2012 21:32 pm

Reklama

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Walcott » 11 Apr 2012 21:57 pm

Ahoj, ako si spomínal chceš chovať skaláre na to je vhodná výška minimálne 50 cm a viac. Celkovo 160l neni veľmi vhodné pre skaláre, odporúčal by som 200l a viac. Neviem čím si obmedzený financiami alebo priestorom? Čím väčšie akvárium tým ľahšie sa udržuje biologická rovnováha. Čiže ak máš možnosť ísť do väčšieho ešte by som to zvážil.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Luker13 » 11 Apr 2012 22:27 pm

1. sety sa cenovo velmi nevyplatia, radsej poskladaj

2. skalar potrebuje vacsie akvarium ako 160-200l a vysku urcite 50cm ...cize akvarko aby malo tak 60 cm ( voda urcite nebude po okraj a substrat tiez zabere nejake cm)

3. filter by som odporucil vonkajsi, s velkym objemom filtracnych naplnii

4. osvetlenie by malo byt minimalne tych 0,4 W/L a podla toho si zaobstarat aj rastliny, velmi nenarocne rastliny

5. viac citaj toto forum :)
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod M.i.s.o » 11 Apr 2012 22:59 pm

na set kasli, pohladaj najlacnejsiu firmu co ti spravi akva ake chces, skrinku alebo kup alebo si ju nechaj spravit u stolara. Svetlo doporucujem niaku rampu s T5 o vykone aspon 0,4W/l. Hned ti hovorim ze svetlo bude najvecsia investicia, aby si nebol prekvapeny. A s tym suvisia aj tie skalare, jednak budes potrebovat 200l a viac a potrebujes vysku, tym padom este silnejsie svetlo takze este viac penazi. Na 160l doporucujem externy filter s uvadzanym vykonom aspon 600-700l za hodinu.
Teraz si to spocitaj ci si ochotny do toho ist, neber to tak ze ta chcem odradit skor ti chcem usetrit financie kupou lacnejsich veci ktore nakoniec aj tak vymenis za drahsie, teda ak to myslis vazne ;)
Naposledy upravil M.i.s.o dňa 11 Apr 2012 23:14 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Walcott » 11 Apr 2012 23:03 pm

Ja by som len dodal že svetlo si kľudne vyrob aj sám, moje ma stálo dokopy asi 40€, je pravda že mám len dve turbice lebo chovám cichlidy a to stačí, no nekupoval som origial akvaristické ale klasické v elektre jedno svetlo po 10€ dlhé 120 cm. Ty by si tam šupol 4 trubice. Dáš krycie sklá a nemusíš sa vlhosti báť, mne sa tam za rok nezrazila ani kvapka.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod chelsea » 13 Apr 2012 17:35 pm

Fajn, diky za vase rady... o par dni dam vediet, co a ako :-)
chelsea
 
Príspevky: 23
Založený: 11 Apr 2012 21:32 pm

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod chelsea » 22 Apr 2012 22:16 pm

Zdravím opäť všetkých prítomných, zajtra plánujem zaslanie objednávky na nové akvárium 100 x 40 x 50 (200 litrov). Vyjde ma zaokrúhlene 106 €, pokladám to za prijateľnú cenu, ale ešte zajtra naposledy preskúmam predaj nových akvárií, prípadne z inzerátov, no asi som už rozhodnutý. Tento víkend to bola riadna fuška, študoval som, ako sa len dalo a fakticky potrebujem vašu pomoc v niektorých veciach, lebo ak budem vedieť celú škálu "základných" informácií, zaberie mi to mesiac, a akvárium by som predsa chcel skôr. Takže začnem s filtrom:

Vaše odporúčania ukazujú prstom jednoznačne na externý filter. Nuž, z hľadiska financií to nie je ledaže lacná vec. Filter vhodný do môjho nového akvária sa pohybuje v cenách v rozmedzí 75 - 100 € - to je už predsa trochu nad moje štandardy. Nejako sa pokúsim sám seba presvedčiť, aby som do toho vložil viac financií, ale ak existuje lacnejší spôsob, ktorý by sa neodrazil na biologickej rovnováhe v akváriu, tak by som bol len rád. Preto by som vás chcel poprosiť, či taký spôsob nepoznáte. Čiže lacnejší filter (predpokladám vnútorný), približne aký výkon a filtračná hmota. Ja viem, bombardujem tu otázkami, no ani neviete, ako som si akvaristiku obľúbil, len mi v tom bráni čas, ktorý tomuto krásnemu oboru nemôžem venovať celé dni (mám na mysli študovanie). Vďaka za reakciu.
chelsea
 
Príspevky: 23
Založený: 11 Apr 2012 21:32 pm

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Walcott » 23 Apr 2012 00:48 am

Zatiaľ vydržíš aj na čerpacej hlavici (prietok tak 800-1000 l/h + vyrobiš si nejakú rozstrekovaciu rampu) a veľká kocka molitanu. Zabere to veľa miesta v akva, nie je to ani estetické, čistí sa to ha houby, no splní to svoj účel kým budeš mať na externý. Keďže tam chceš skaláre tak možno taký výkon ani nebude treba, tie majú radšej pomalšie prúdenie vody.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod j » 23 Apr 2012 08:16 am

Ujasni si aj kolko skalárov tam chceš mať + ešte aké ryby. Ja mám tiež presne takéto 200l akvárko a mám taký pocit že na moje 4 dospelé skaláre by sa asi zišlo zrejme aj väčšie - aspoň to tak opticky pôsobí (záleží aj na tom ako je zariadené). K tomu tam mám dve akary hnedé, nejaké tetry, pancierničky a prísavníky (lorikarie).
Čo sa filtrácie týka - mám už roky molitanovú kocku (či skôr hranol), čerpacú hlavu Akvael a rozstrekovacú rampu vlastnej výroby. Nie že by to nefiltrovalo, ale ako tu už vyššie niekto napísal, tak manipulácia s tým nie je práve ideálna. Ale stretol som aj z luďmi, čo by toto riešenie nemenili za nič na svete.
Vyskúšal som aj externý filter, ale toto riešenie mne osobne nejak nesadlo - filter išiel z domu. Je to síce najideálnejšie riešenie pre priestor v akváriu, ale treba mať na to vhodné miesto mimo akvárka (aj na hadice). Nehovoriac o tom že je tu stále riziko možnosti nejakej poruchy a s tým spojeného vytečenia. Hlavne keď mám pocit že kvalita takmer všetkého tovaru celosvetovo klesá. Na druhú stranu tieto filtre používajú k plnej spokojnosti tisícky ludí. Ale aj niečo stoja. Tak si vyber.
No a čo sa týka interného kompaktného filtra, na takúto litráž už velký výber nie je. Keďže ma už prestáva ten môj molitanový filter baviť tak som si teraz popozeral aká je u nás ponuka a nič moc.
Natrafil som na Fluval U4, ale toto ma nejak neoslovilo, nehovoriac o tom že na tú značku sú dosť rozporuplné reakcie (http://www..akvariumonline.sk/1318-fluval-u4.html ).
Potom by možno bol použitelný tento: http://www..akvariumonline.sk/628-juwel- ... 00l-h.html , ale neviem nakolko je praktický a už tiež nie je práve lacný.
Mne sa osobne celkom páči tento: http://www..akvariumonline.sk/7006-jbl-c ... -i200.html . Perfektné rohové umiestnenie a magnetické uchytenie = zaberá menej miesta, praktické košíčky = dobrá manipulácia. Bohužial u mňa ho nemôžem nainštalovať pre bočné výstuhy a kvôli umiestneniu akvária (nemožnosť z vonku aplikovať magnetické úchytky). Neviem nakolko je adekvátny objem filtračnej hmoty na 200l.
Ak budeš kupovať vnútorný filter určite by som ti doporučil rozstrekovaciu rampu.
Bohužial nič iné som nenašiel, takže možno ostanem pri molitane - tu by mohlo byť celkom zaujímavé riešenie dať to čerpadlo na toto: http://www..akvariumonline.sk/1187-sera- ... l-300.html , alebo: http://www..akvariumonline.sk/1028-tropi ... -300l.html , len to by už zrejme zabralo dosť miesta. Na druhú stranu výhodu vidím v tom že by som mohol čistiť tie molitany na striedačku po týždni - dvoch, čím by som mal vždy zachovanú aj biologickú filtráciu.
No a pokial nemáš ešte naplnené akvárko tak je tu ešte aj možnosť výroby vstavaného filtra. S tým nemám zatial žiadnu skúsenosť, ale pravdepodobne by som pri ďalšom velkom akvárku nad touto možnosťou minimálne začal uvažovať.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Walcott » 23 Apr 2012 08:57 am

Toto ti poslúži rovnako ako vyššie spomenuté filtre, navyše s vyšším výkonom a väčšou filtračnou hmotou, a podstatne lacnejšie (do 20€).

http://www.shopakva.sk/cerpacia-hlava-power-head-1000-1000lh-15watt-p-2644.html

http://www.shopakva.sk/bioakvacit-filtracny-biomolitan-30x12x12cm-p-1629.html
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod j » 23 Apr 2012 09:35 am

Walcott: to bolo na mňa? Ak áno, tak si nečítal pozorne - niečo podobné predsa už dlhé roky používam.
Ak to bolo pre chelsea, tak to si mu predsa už navrhoval vyššie.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Walcott » 23 Apr 2012 10:58 am

Mne sa len zdá že to čo mu navrhuješ je zbytočne drahé, ale veď rozhodne sa už on sám :wink:
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod j » 23 Apr 2012 11:24 am

Rozumiem. Ono nie že by som mu to priamo navrhoval, skôr som sa chcel podeliť o moje skúsenosti s podobným akváriom a filtráciou v ňom, resp. o mojich úvahách nad možným smerovaním. Ale ako sa poznám, tak asi budem ešte ďalších niekolko rokov frflať nad tým čo tam mám teraz bez akejkolvek zmeny :) .
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Giftzahn » 23 Apr 2012 12:31 pm

@chelsea: njn, pokial ches mat v akva skalarov pod 60cm vysky by som ani nesiel a to je tak rozumne minimum co sa vysky tyka .... diversa kryt rozhodne nechaj tam kde je t.j. v e-shope tam mu bude uplne fajn ... ak chces kombinovat skalare ( vyska akva 60cm a viac ) s rastlinkami istotne by som sa poobzeral po HQI aspon niekde okolo 250W + 2xT5 napr. 39W trubice ... ohrievac 100W ti bude slaby aj keby to bolo rovno 160L akva ... co je pre skalare istotne male ... rozmyslaj v hodnotach min od 300L vyssie .... filter je jednoducha volba ... teda aspon pre mna EHEIM napr. rada Classic a zacni aspon od 2215 / 2217, Proffesional 2228 atd. ... alebo ak nie EHEIm tak mozes rozmyslat na FLUVALom 305/405 .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod trinitysk » 23 Apr 2012 14:25 pm

Gift, si teraz pekne pritvrdil v tom akva hardware.. :D Ale pravdu mas, len neviem ci sa chlapec na to citi takto si zainvestovat.. :roll:
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Giftzahn » 23 Apr 2012 14:30 pm

@trinity: jj, sam som mal onehda "skalarovku" a presne tie iste "optimisticke prestavy" ... sak 160L - 200L staci a aj slabsie svetlo a naco 60cm ... njn, ale zial kruta realita ma dostala z "optimistickych predstav" ... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Milan666 » 23 Apr 2012 14:48 pm

Mám pocit, že ho skôr odrádzate a beriete mu chuť.
@chelsea, začni tou čerpacou hlavou+biomolitán, zabehni akva a tak za mesiac a niečo ešte o rybkách pouvažuj, špor, odkladaj a časom budeš aj sám vedieť čo a ako.
Kým sa akva bude zabehávať, poštuduješ o osvetlení a uvidíš, možno aj zrealizuješ, nieje to až taká veda
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod chelsea » 23 Apr 2012 16:35 pm

Tak v prvom rade - veľká vďaka, že ste mali ochotu mi poradiť. Ešte raz, veľké díky každému z vás.

A teraz k veci:
Akvárium ako samotné je teda stále nedoriešená vec. Podľa názoru Giftzahna by som mal kvôli skalárom zakúpiť akvárium min. s výškou 60 cm,. Okey, tým pádom uvažujem nad 100 x 50 x 60 - 300l... čiže môje pôvodné plány o nemalé čísla prerástli. Ale stále to nie je definitívum. Dnes večer sa zrejme rozhodnem a dám vedieť.

Zatiaľ uvažujem nad kúpou týchto vecí:
• 150 W ohrievač
• Kremičitý štrk 3-5mm
• Acriflavin (zatiaľ nepodstatné)

Ohľadom predchádzajúcich troch vecí som už na 99% rozhodnutý. Nad substrátom visí stále otáznik, preto by som rád uvítal vaše odporúčania. Filter, no nad tým si stále lámem hlavu - v miestnom akvashope je zľava 25% na každý produkt, možno to využijem na ten externý filter ;) . A ostatné snáď zatiaľ ešte netreba riešiť. A ako povedal Milan, to svetlo sa ešte pokúsim preštudovať a taktiež sa pokúsim zvoliť najlepší variant. Tak zatiaľ...
chelsea
 
Príspevky: 23
Založený: 11 Apr 2012 21:32 pm

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod doneck » 23 Apr 2012 16:42 pm

chelsea napísal:...Filter, no nad tým si stále lámem hlavu - v miestnom akvashope je zľava 25% na každý produkt, možno to využijem na ten externý filter ;) ...

hlavne si pred tym zisti ceny aj na nete, aby si nakoniec neplatil aj po zlave o 25% viac, ako je bezna cena.
doneck
 
Príspevky: 68
Založený: 10 Nov 2010 21:07 pm

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod M.i.s.o » 23 Apr 2012 17:03 pm

- akva napr. tu mas 120x40x60 (288l) za 110e urcite ti spravia aj iny rozmer. Mozno bude ale lepsie najprv vybrat svetlo a tomu prispozobit rozmer akva.
- svetlo napr. tu 2x54W T5 76e, 3x54W 95e
Popozeraj sa aj po bazaroch, nekedy sa tam nieco dobre objavi ;)
Naposledy upravil M.i.s.o dňa 23 Apr 2012 17:06 pm, celkovo upravené 3 krát.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Walcott » 23 Apr 2012 17:04 pm

Ja že je už to akvárium definitívne. Tak to ešte pošpor, a kúp také aké ti dovolí priestor (čim väčšie tým lepšie), nemáš sa kam ponáhľať. Pri výške 60 cm už bude treba asi 12 mm sklo a tam cena vzrastie rapídne, ale to by sa dalo ešte aj z 10 mm len poriadne olištovať.

Edit: pri výške 60cm by som už kľudne nespával pri 8 mm.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod j » 23 Apr 2012 18:52 pm

Lacnejšia cesta môže viesť aj tadeto: http://burza.akva.sk/detail.php?id=22960 , http://burza.akva.sk/detail.php?id=22913 , http://burza.akva.sk/detail.php?id=22805, http://burza.akva.sk/detail.php?id=22795 , http://burza.akva.sk/detail.php?id=22780 , http://burza.akva.sk/detail.php?id=22540 .
Samozrejme že pri týchto veciach z druhej ruky si treba dať dvojnásobný pozor (nie je záruka), ale častokrát sa dajú kúpiť kompletné akvária (akva, svetlo, filter, skrinka) za cenu jednej novej veci. Niektoré ceny sa môžu zdať velké, ale keď si spočítš jednotlivé položky za nové, tak v podstate pri týchto bazárových za tú istú cenu môžeš mať ovela väčšiu litráž.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod chelsea » 23 Apr 2012 19:06 pm

@j, ďakujem za tvoju snahu, no ani jedno akvárium, čo si uviedol, nemá pre mňa vhodné rozmery. V mojom prípade sú maximálne možné rozmery takéto: 100 x 50 x 70... A keď sme už pritom, čo hovoríte na toto akvárium? http://zvierata.bazos.sk/inzerat/147966 ... varium.php .. chlapec uvádza málo údajov, no možno by bolo to akva dobré. Každopádne ja som za nové akvárium, ale ak by mi toto ušetrilo polovicu nákladov a pritom by bolo fajn, tak sa uspokojím.
chelsea
 
Príspevky: 23
Založený: 11 Apr 2012 21:32 pm

Re: Zalozenie noveho akvaria 150-200l

Odoslaťod Walcott » 23 Apr 2012 19:36 pm

Ale tam nemáš dostatočnú výšku pre skaláre (a to že k tomu aj zopár rýb :oops: zodpovedný majiteľ), a s výškou 70 cm by cena bola dosť vysoká.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.