deformacia listov



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 29 Máj 2010 10:10 am

Konecne sme sa s Kubom stretli v nazore..:-)
Presne tak, GDA je slizka zelena riasa na skle a ked to davas dolu tak ti to ide naspat do vody ako taky zeleny prach, zelena voda a za chvilu to mas na skle zase, tvori sa to ale len tam kde mas vela svetla..preto sa to aj vola "zelena prachova riasa" (green dust algae). Pridat N a je za par dni prec...inak nic ine netreba robit...alebpo ak to chces mat hned prec tak dat dolu a zaroven odsavat tak, aby so najmenej ostalo vo vode...
Naposledy upravil trinitysk dňa 29 Máj 2010 10:12 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 29 Máj 2010 10:12 am

To kubo: No vnitřně si myslím, že to bude málo :-). Chci vyzkoušet celkem oblíbený systém hnojení PPS Pro. Tam se dávkuje 1mg/l NO3, 0,1mg/L PO4, 1,3mg/L K denně + mikroprvky (ty se teda dávkují 1mg/L Fe týdně, což mi přijde dost).

GDA (green dust algae), jemná zelená prachová řasa. NO3 mám zatím pořád kolem 25mg/l, tak bych snad neměl mít nedostatek N.

To Pha: projdi si ten odkaz co jsem kousek výš dával (jsou to jenom 3 strany) a tam najdeš odkaz na Markovy videa na Vimeu.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 29 Máj 2010 12:27 pm

smik: diki moc, nasiel som. aj Ty mas taku cistu vodu ako on? Ja ju neviem stale taku udrzat, tiez mu tam vidno vstup a vystup z filtra, dokonca tie koralie, a je to fuk, na tej poslednej fotke, nevidim difuzor, ako to?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 29 Máj 2010 14:24 pm

pha napísal:smik: diki moc, nasiel som. aj Ty mas taku cistu vodu ako on? Ja ju neviem stale taku udrzat, tiez mu tam vidno vstup a vystup z filtra, dokonca tie koralie, a je to fuk, na tej poslednej fotke, nevidim difuzor, ako to?


No čistou vodu mám, jestli takovou jako Mark nevím. Difuzor tam nevidíš, protože začal používat inline difuzor Boyu na který jsem dával odkaz v jiném tématu.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod Poly » 29 Máj 2010 18:45 pm

Mne sa robila gda, ked som daval vela dusika a malo fosforu. Upravil som davkovanie a uz je to podstatne lepsie. Mne sa ta riasa paci v tom, ze ked ju oskrabem, sice sa rozviri do vody, ale neonky sa na nu vrhnu a vsetku ju zozeru :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 30 Máj 2010 14:31 pm

smik: ja by som Ta poprosil, co vies, abo co si o tychto difuzoroch myslis, ze ako to zmiesavanie prebieha? Ak by to bolo ok, vyskusam. Skusal som nieco podobne vyrobit, aj to funguje, ziadne bubliny, no neviem ci mi to dako neovplivnuje filtre, myslim zavzdusnenie ci sa nemoze stat a podobne, tak som to vybral a zasa mam plne akva bublin, hluk...
No a tie koralie, ze ako to je hlucne, myslim hucanie celkovo ked sa zapne v akvarku, ako klasicka hlava vnutorneho filtra urceneho do 250l - 500l akva?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod Poly » 04 Jún 2010 17:18 pm

Takze zvysenie davky na deformaciu pomohlo. Vallisneria ma nove listy uz zdrave, alternathera sa prestala tolko krutit a rozpadavat, tiez jej rastu uz zdrave nove listy aj ked to este nie je uplne ono. Takze zvysim este davku na 9ml PMDD obden. Zvysim aj davku makroprvkov.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 12 Jún 2010 13:10 pm

smik: tak som nahodil ,,Reef Stream-Circulation Pump 5000 l/hour,, to je parada, som zvedavy...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 12 Jún 2010 13:11 pm

To pha: dej vědět
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 12 Jún 2010 17:56 pm

smik: jasnacka, a Ty ako? myslim to pouberanie co si pisal? Skoda ze nemas cas to popisovat...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 16 Jún 2010 13:45 pm

smik, trinity: s 5000l/hod hlavou, som po dvoch dnoch skoncil, na moje akva velka, doslova rozbila ,,mono,, ostatne rasliny
ok. vymenil som to za koraliu1 ta ma 1500l/hod. zatial vsetko ok, prudenie perfekt po celom akva, jedine co ma stve, je to ze to nerobi dobre riase co mam na korenoch a kamenoch, pomaly sa straca, co uz.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod smik » 18 Jún 2010 20:25 pm

to pha: No mám to nabité, od rána do večera v práci. Tak jen takový průběh. Začal jsem hnojit systémem PPS pro. Vypnul jsem koralii 2 a kalamita. Rostliny se začaly rozpadat, opadávat jim spodní listy. Neroste ani Rotala, Micrantenum a Heterantera. Jediné co trochu roste je E. tenelus. Na sklo naběhla GDA. Myslím že to budu dávat pěkně dlouho dohromady. Když už je to v takovém stavu tak ještě trochu experimentuju, protože mám chuť změnit nějak layout tak mi to nějak extra nevadí.
Bohužel čas není a buhví kdy bude.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 19 Jún 2010 04:00 am

tak je to jasne, stare veci a myty su nahradene, to som rad, a tesim na foto!
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod Poly » 21 Jún 2011 19:24 pm

Oprava! :D
Zvysenie davky na krutenie listov NEPOMOHLO! :)
Vzdy pri hnojeni sa raz za cas objavovali nejake pokrutene listy. Alternanthera ma permanentne problem. Istu dobu som takmer vobec nehnojil (kym bol ext. filter na reklamacii) a svietil som kratsie. Pocas tohto obdobia sa neobjavili ziadne zvlastne problemy. Robil som si trochu vypocty, tabulky a grafy a vyslo mi, ze s velkou pravdepodobnostou sa mi v akva hromadi draslik (priblizne niekde na urovni 30-50mg/l). Draslik som pridaval troma cestami:
1. podla receptury PMDD mam zmiesany Tenso+K2SO4+MgSO4
2. KNO3
3. KH2PO4
Receptura PMDD nepocita s pridavanim velkeho mnozstva KNO3 a KH2PO4 (skor sa spolieha na dodavanie dusika a fosforu rybami), ja ich ale pridavam v relativne velkych mnozstvach, teda vnasam do akva dalsie davky draslika.
Priznaky (pokrivene nove listy, niektore sa az rozpadavaju od okraja, su blede) hovoria o nedostatku Ca, B, alebo nadbytku K. Na niektorych rastlinach sa naopak robili diery na starych listoch - co zodpoveda nedostatku Mg (prakticky vylucene), alebo jeho nedostupnosti kvoli vysokemu K. Prave nadbytok K sa mi zda najpravdepodobnejsi (pri davkach, ktore pridavam je nedostatok niektoreho prvku prakticky vyluceny).
Kedze ciste Tenso uz nemam, skusam teraz od poslednej velkej vymeny vody namiesto Tensa+K2SO4+MgSO4 davkovat Sera Florena, ktoreho mam stare zasoby - predpokladam, ze neobsahuje draslik. Nechcem moc predbiehat, ale uz za 3 dni nastalo viditelne zlepsenie - pokrutene listy sa ciastocne pozviechali a na vsetkych postihnutych rastlinach vyrasili nove pekne zdrave listy a aj cele rastliny chytili krajsiu farbu 8) Musim si Tenso (resp. asi prejdem na Plantex) zarobit zvlast a dufam, ze podobne problemy sa uz neobjavia :angel:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: deformacia listov

Odoslaťod dedojozef » 08 Júl 2011 18:08 pm

Ahoj.
Odfotené rastlinky (vľavo) pravdepodobne Hygrophila polysperma sa akosi neprijali. Listy im odumierajú, opadávajú a nové nerastú. Ostatné rastlinky sú v poriadku. Zasadená je asi 3 týždne a bez zmeny. Jednu som omylom vytiahol a ani do koreňov sa im nechce. Tri dni do zadu som dal pod korene Sera flore plus tabletky. Tri dni je asi málo na zmenu ale zatiaľ nič. Máte nápad čo by im mohlo chýbať? Ďakujem.

P.S. Hodnoty vody vám nepoviem lebo testery nemám.
Prílohy
IMG_0902.JPG
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: deformacia listov

Odoslaťod regnak » 08 Júl 2011 23:42 pm

hmm, no dačo poradiť len tak bez toho aby si vedel akú máš vodu, je to ako strieľanie do terča za kríkom...
treba zistiť aspoň nejaké základné parametre vody aj vstupnej aj v akváriu... inak je to čistá alchýmia, ale aj to má svoje čaro :wink:
Obrázok používateľa
regnak
 
Príspevky: 34
Obrázky: 14
Založený: 27 Feb 2009 10:10 am
Bydlisko: Hačava

Re: deformacia listov

Odoslaťod ferior23 » 23 Apr 2012 20:39 pm

ja mám podobný problém s akým začala táto téma - a to deformácia novorastúcich listov. snažil som sa prejsť skoro celú tému a najviac vyžadovaných upresňujúcich informácií je o chemizme vody. skúsim potom popísať čo viem, ale sú to len základné informácie. veľkosť akvária je skoro 700l, z toho čistý objem vody asi 500. dno - riečny štrk rieky Poprad frakcia 4-8 mm, dekorácia - lávové kamene, nič viac. technika : filter tetratec ex 1200, 300w ohrievač, osvetlenie 4x38w trubica, z toho dve 2700k a dve 4600k. dávkovanie CO2 z fľaše 5kg (redukčný, ihlový, elektromag. ventil) na spínacie hodiny spolu s osvetlením. svieti sa 14 hodín s 2-hodinovou prestávkou od 12-14:00. hnojím PMMD bez dusíka a fosforu. raz týždenne vymením cca 25% vody za čerstvú. osádka 30 neóniek, 6 prísavníkov, 6 pancierníčkov a 7 mreniek thajských, 2 krevetky. druhové mená nie sú podstatné. do akvária som kúpil cca 200 rastlín od akvaristu z Prešova, nejaký druh valisnérie - neviem presne aký. na inzerát som hľadal niečo do 30 cm, odpovedal, že taký má. tie rastlinky aj boli cca 30 cm u neho - keď som ich posadil u mňa asi po mesiaci začali gradovať a narástli cez meter dĺžky. keď toho bolo moc - pretrhal som to a skrátil listy po hladinu. takto to fungovalo vyše roka úplne bez problémov, niekoľkokrát ročne som pretrhával prebujnelé rastlinky. potom sa niečo stalo - neviem čo, behom pár dní mi odumrela polovica listov na rastlinách - jednoducho zhnedli, nerozpadli sa, len zhnedli. povyberal som všetky hnedé listy a to čo ostalo odvtedy živorí a novovyrastajúce listy vyzerajú ako na fotkách nižšie. ešte niečo z tej chémie, aj keď len základ : pH od 7 do 7,2 , teplota cca 25, tvrdosť 11 st. nemeckých - viac parametrov som nikdy nemeral, všetko fungovalo ... a nakoniec tie fotky

Obrázok
Obrázok
Obrázok


Uploaded with ImageShack.us
ferior23
 
Príspevky: 5
Založený: 23 Apr 2012 20:21 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod Vlado21 » 24 Apr 2012 09:13 am

meral si aj KH? Ja tipujem, ze Vallisneria proste vycucala z vody takmer vsetky hydrogenuhlicitany a tak teraz stagnuje...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: deformacia listov

Odoslaťod ferior23 » 24 Apr 2012 20:57 pm

pravidelne mením vodu - týždenne tak cca 25%. v našej oblasti je dosť tvrdá voda. opakujem, že všetko fungovalo dobre vyše roka. ja by som to skôr videl na nejaký stopový prvok. myslel som, že niekto kto mal podobný problém, prišiel na to čo chýba. viacerí v tejto téme písali o podobných príznakoch ...
ferior23
 
Príspevky: 5
Založený: 23 Apr 2012 20:21 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod larix » 24 Apr 2012 22:17 pm

Podľa mňa je to nedostatok vápnika alebo jeho fyziologická neprístupnosť spôsobená nadbytkom horčíka, prípadne draslíka.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: deformacia listov

Odoslaťod pha » 24 Apr 2012 22:25 pm

ferior23 napísal: hnojím PMMD bez dusíka a fosforu.


ahoj. preco?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod trinitysk » 25 Apr 2012 17:32 pm

Zmeral by som NO3, ruku do ohna za to ale nedam, na 80% tipujem tento problem...na 500l cistej vody je to podrybnene na prirodzene hnojenie rastliniek...Vsetky starsie listy su vyrazne bledozlte ako mladsie...aj preto deformacie mladych listov...
Vsetko ostatne co tu bolo spominane mi prijde ovela menej pravdepodobnejsie...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: deformacia listov

Odoslaťod ferior23 » 26 Apr 2012 06:56 am

pha napísal:
ferior23 napísal: hnojím PMMD bez dusíka a fosforu.


ahoj. preco?


ahojte.

zdalo sa mi, že mám dosť rýb ako prirodzených producentov N a P-látok.
ferior23
 
Príspevky: 5
Založený: 23 Apr 2012 20:21 pm

Re: deformacia listov

Odoslaťod ferior23 » 26 Apr 2012 07:00 am

a ešte jedna doplňujúca informácia, na ktorú som pozabudol :roll: mám na hladine asi 10 "hniezd" riccie fluitans a tej sa darí ukážkovo. možno vám to pomôže. inak PMMD som po založení dával full aj s dusíkom a fosforom, ale nenormálne mi bujneli riasy, preto som ich vysadil. inak chcem sa ešte opýtať, to PMMD má tak výrazne farbiť vodu do hnedočervena ? či som len kúpil voľajaký oblb ... myslím, že to robí tá železitá soľ.

a ďakujem za odpovede
ferior23
 
Príspevky: 5
Založený: 23 Apr 2012 20:21 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.