urob si sám: Liaheň pre artémie



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod triscene » 10 Apr 2012 15:55 pm

diky milan, uz som prelustroval dnes v praci cele vlakno o artemiach tak som videl ze vzduchujes :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Reklama

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod mardzo » 22 Apr 2012 19:30 pm

Arowana, resp Milan.

Preco je v Milanovom vynaleze relativne cista voda (tym myslene priesvitna), a v tom co tam zavesil Arowana je ta voda hneda?
Sorry, toto som este neskusal tak neviem, a nechcem byt sklamany...
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod Milan666 » 22 Apr 2012 20:31 pm

V arowanovom sú dané čerstvé vajčka, čiže ešte sú v škrupine (hnedé)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod mardzo » 22 Apr 2012 20:41 pm

Hmm, som si myslel ze ich tam ide pomenej a nie tolko ze to vyzera ak ospinava voda. A to sa tak dokonale oddeli od skrupiniek ked sa vyliahnu, ze obaly ostanu hore a artemka tam kde budes svietit? prepac za otazku, uz som aj cital ze ako sa to robi, no tak skor pisali ze naberte na spicku noza vajicka artemky a sup do slanej vody...
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod arowana » 22 Apr 2012 20:54 pm

Milan666 napísal:V arowanovom sú dané čerstvé vajčka, čiže ešte sú v škrupine (hnedé)


Trošku poopravím, v dvoch sú čerstvé vajíčka, v ostatných je vyliahnutá artémia v rozličných štádiách.
Len hustota vajíčok je na bežné pomery trošku väčšia, cca. 2 - 3 polievkové lyžice v každom valci. :wink:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod mardzo » 22 Apr 2012 21:40 pm

Vdaka za upresnenie, predpokladam ze v tych dvoch, co maju odlisnu farbu (na vrchnej fotke tie dve liahne zprava).
A akoze v odlisnych stadiach, sak artemka sa vyliahne a basta. Alebo ona aj rastie trochu v tej slanej vode?
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod milop » 22 Apr 2012 22:18 pm

arowana napísal: ...
Trošku poopravím, v dvoch sú čerstvé vajíčka, v ostatných je vyliahnutá artémia v rozličných štádiách.
Len hustota vajíčok je na bežné pomery trošku väčšia, cca. 2 - 3 polievkové lyžice v každom valci. :wink:


Ahoj arw, aku sol používaš ?, pridavate sodu ?
Ja mám skusenosť, že sa treba s podmienkami pre každé balenie (producenta, respektíve aj varku od 1 výrobcu), trochu hrať
Teraz mi napr. došla morská soľ a liahnutie -% je hned inakšie, skúšam rôzné davkovanie soli. takiež niekedy netreba svietiť, niekedy sa bez svietenia vôbec neliahnu,,...
takže rada asi pre každého : keď sa nedarí treba skúšať skušať skúšať a skušať rôzné podmienky od studenej vody po svietenie,... :wink:
a ako krmivo doporučujem každému akvariastovi, žeru mi to aj male aj velke ryby- od poteru až po dospele ryby (napr všetky živorodky , tetry, cichlidy - skaláre, xenotilapie,....)
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod arowana » 22 Apr 2012 22:25 pm

mardzo napísal:...
A akoze v odlisnych stadiach, sak artemka sa vyliahne a basta. Alebo ona aj rastie trochu v tej slanej vode?

Prirodzene, že aj artémia, rovnako ako každý živý tvor rastie. :D
To, že sa vyliahne a basta, nie je celkom tak rýchle a jednoduché, ale artémia musí tiež prebehnúť viacerými štádiami liahnutia. Ani kurča sa neliahne hneď po znesení vajíčka. :wink:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod mardzo » 22 Apr 2012 22:29 pm

milop, a do akej faze nechas narast artemky? ci ich skrmujes prevazne male tesne po vyliahnuti?
BTW:tvoj prispevok ma trochu odradza od chovu artemiek nakolko som cakal ze to funguje takto: sol+vajicka+voda+vzduchovania+teplota izbova=artemie...

ty pises ked sa nedari tak treba skusat, no zda sa mi to drahy pokus...
fnuk :(
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod arowana » 22 Apr 2012 22:37 pm

milop napísal:Ahoj arw, aku sol používaš ?, pridavate sodu ?
Ja mám skusenosť, že sa treba s podmienkami pre každé balenie (producenta, respektíve aj varku od 1 výrobcu), trochu hrať
Teraz mi napr. došla morská soľ a liahnutie -% je hned inakšie, skúšam rôzné davkovanie soli. takiež niekedy netreba svietiť, niekedy sa bez svietenia vôbec neliahnu,,...
takže rada asi pre každého : keď sa nedarí treba skúšať skušať skúšať a skušať rôzné podmienky od studenej vody po svietenie,... :wink:
...


Ahoj Milo,
žiadna veda, obyčajná " prešovská " technická soľ, teda bez jódu, sódu nepoužívam ani ja a ani na farme.
Liahnivosť sa myslím preberala už v iných tématoch, ale všeobecne to závisí od kvality vajíčok. Aj ja som za pár desiatok rokov prešiel mnohými značkami a rôznymi kvalitami vajíčok, ale dnes radšej vďačne priplatím aj dvojnásobok za 100 % istotu a vsádzam na kvalitu, ako na náhodu.
A je to presne ako píšeš, aj u najlepšej a odskúšanej značky, treba u každej šarže odskúšať liahnivosť a individuálne ju " doladiť ".
Svietenie je s namočením vajíčok v slanej vode, takmer nutnosťou, aby sa vajíčka " prebudili " z diapauzy, zbytok je už len otázkou salinity a teploty. Fígle so studenou vodou a prípadne premrazením vajíčok pred liahnutím, je už len bonus navyše. :pivo:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod arowana » 22 Apr 2012 22:41 pm

mardzo napísal:milop, a do akej faze nechas narast artemky? ci ich skrmujes prevazne male tesne po vyliahnuti?
...

Odpoviem na to mimo Milopa aj ja.
Artémia pre kŕmenie plôdika, sa skrmuje čo najskôr po liahnutí, nakoľko niekoľko hodín po vyliahnutí, artémia takmer zdvojnásobí svoju veľkosť a pre mnohé druhy je prvé kŕmenie už priveľká. Tesne po vyliahnutí, je aj nutričná hodnota artémia najväčšia.
Chov do väčšej veľkosti nemá veľký ani praktický, ekonomický a ani výživný efekt.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod mardzo » 22 Apr 2012 23:18 pm

arowana, ani vtedy to nema vyzivny efekt ked sa prikrmuju napr planktonom? Myslim pre dospele rybky... Vsak ked su starsie, a vykrmene to by malo byt ok nie? To ze su najlepsie ked su cerstvo vyliahnute je OK, ale ked zeru a rastu je to az take zle ze sa to neoplati davat dospelym rybkam? Bo som sa chcel odhodlat kupit si na pokus nieco male lacne... A ty mi tu kazis moje naivne predstavy :)

Dakujem za odpoved a este otazka ak smiem, to na fotke je iba tvoj avatar, alebo ty osobne? Krk mas ako 10nasobny majster v kulturistike, ze sa zaoebras rybkami by ma vobec nenapadlo ani vo sne :D
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod arowana » 23 Apr 2012 00:04 am

Ten avatar je prebratý, ale výzor takmer rovnaký...

Holá hlava, fúzy a takmer dva metre pri vyše metráku živej váhy bez tuku :D
Kto ma pozná osobne, si často myslí, že je to moje osobné foto.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod mardzo » 23 Apr 2012 00:34 am

Ehm, tak to sa potom tvoje rybky citia bezpecne :D Priznaj sa, uz ta nebavilo otlkat ludi tak si zacal robit nieco uzitocne, napr akvaristiku :D a budes taky dobry odpovies mi na tu otazku nad tvojov poslednou odpovedou?
m.
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod arowana » 23 Apr 2012 00:46 am

Osobne som nutričnú hodnotu dospelých artémií neskúmal, avšak pri kŕmení výlučne dospelými mrazenými artémiami na to prídeš aj sám.
O nutričnej hodnote artémií je dosť popísané napr.

http://www.artemiaworld.com/home/index.php?lng=cz

http://www.ots.ac.cr/tropiweb/attachmen ... o.indd.pdf

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... 05sL2690tw

P.S. Ľudí neotĺkam už takmer 20 rokov, ale kedysi ma to čiastočne živilo. :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod milop » 23 Apr 2012 10:16 am

Mardzo- krk ma Arowana v skutočnosti trochu tenší :-), a aj oči menej vypleštené
A ako píše Arw - do 3 dňov ju skrmím a to mám zarobenú už 2. fľašu,inač sa prikrmuje práškovou spirulinou, alebo "zelenou vodou"
Poznám iba jedného človeka čo hovorí, že má artemiu vonku v bazene s morskou vodou a tam ju dochováva na väčšiu, na vlastné oči som to nevidel
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod triscene » 23 Apr 2012 10:28 am

inak je dost problem zohnat sol ktora nie je jodovana, v Tescu som hladal ale vsade jod, narazil som na Tesco morsku sol kde v popise nic take nebolo a zda sa mi ze sa mi vyliahli dost slusne (subjektivny nazor kedze to robim prvykrat). dnes som ich jemne prikrmil Vipanom.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod arowana » 23 Apr 2012 10:39 am

Nejodidovaná soľ je bežne v ponuke napr. Hornbach, Baumax.
Je to soľ na zimný posyp, populárny v Poľsku na potravinárske upotrebenie. :D
Najmenšie balenie je tuším 10, alebo 20 kg.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod jarque » 23 Apr 2012 10:51 am

Ja pouzivam rychlosol, bezne dostupnu v potraviach, davkujem ju v rovnakom pomere ako beznu sol
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod mardzo » 23 Apr 2012 13:26 pm

fajn chaloši, tak si idem prejst vlakno o chove, nakolko je to celkom zaujimavy zivocich. Mozno ju aj ochutnam nakolko si z nej robili aj pomazanku :D dufam ze najdem aj info o idealnych hodnototach salinity, nakolko mam pocit ze informacia DAME X LYZIC SOLI DO VODY je pre mna nepostacujúca :) Ako sa vola zariadenie na meranie salinity? Doma male akurat liehomer a nieco podobne meranie tusim cukru vo vine? To mi bude asi nanic co?
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod Milan666 » 23 Apr 2012 14:33 pm

Dá sa kúpiť aj soľ v drogérií, také tablety proti tvorbe vodného kameňa. Je bez jódu a v popise má 99% soli. Akurát stačí pol tablety na 500ml vody
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod mardzo » 24 Apr 2012 01:54 am

ak si myslel toto, tak to nevyzera byt ani take drahe na taketo pouzitie...

http://www.zmakcovace-vody.sk/index.php ... zmakcovace

Odpovie mi niekto pls na predchadzajucu otazku?
m.
Obrázok používateľa
mardzo
 
Príspevky: 357
Založený: 17 Jan 2012 13:38 pm

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod arowana » 24 Apr 2012 07:11 am

Je to čistá soľ bez prísad, ktorá sa v takejto tabletovanej forme robí aj v bývalom Solivare Prešov.
Bez obáv nielen použiteľná.
Odpoveď na predchádzajúcu otázku je salinometer, ale meria sa aj refraktometrom. Na artémiu je to však úplne zbytočný doplnok, nakoľko artémia nie je na salinitu citlivá, ako napr.morské živočíchy a znáša veľký rozsah salinity.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: urob si sám: Liaheň pre artémie

Odoslaťod Milan666 » 24 Apr 2012 08:23 am

mardzo napísal:ak si myslel toto, tak to nevyzera byt ani take drahe na taketo pouzitie...

http://www.zmakcovace-vody.sk/index.php ... zmakcovace

Odpovie mi niekto pls na predchadzajucu otazku?
m.

Áno toto, ale kupujme naše výrobky, tie čo spomína arowana, Prešovská a kukám, že dokonca to má 99,90% soli
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.