HC - starsie listy tmavnu az cerneju



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod bright_green » 01 Máj 2012 18:07 pm

Prosim o radu niekoho skusenejsieho:

rastlinka HC Cuba mi sice rastie, ale starsie listy tmavnu a po case su skoro hnede/cierne. Prve 2 listky / niekde 4 su este pekne zelene, tie dalsie su uz ale tmavsie, cize nevyzera to tak ako na obrazkoch ktore vidim na internete. Pre ilustraciu som prilozil fotky. Prva vyzera horsie ako v skutocnosti, ale je to na nej lepsie vidno.
Setup: svetlo cca 0.5 W/l, 7000 K
CO2: Pressurized, kontrolka je stale zlta
NO3: ~ 10-20 ppm
Co som uz skusal:
- Docital som sa ze fosfat zeleza sposobuje tmavnutie listov a je dosledkom nedostatocnej vymeny vody. Teraz vymienam asi 25-30% raz tyzdenne.
- Hnojenie do vody nepomaha, predtym mi aj prestalo rast a jedine co pomohlo boli granuly do substratu - ako som sa niekde aj docital online, ze HC potrebuje hnojenie do substratu. Potom zacalo rast, ale problem z tmavnutim listkov vyzera ze pretrvava. V akva mam ine rastliny - anubias, cryptocryne, neznamu rastlinu z obrazka a nejaky mach. Tento problem sa objavuje len na HC a neznamej rastlinke.
Prílohy
neznama_rastlina.JPG
toto neviem ako sa vola, ak viete poradte. Podobny problem ako HC
hccuba2.jpg
hccuba1.jpg
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Reklama

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod lenin.sk » 01 Máj 2012 18:25 pm

O.5W na HC trochu slabé.Ta 1 rastlinka vyzerá ako staurogyne repens.Toto čiernanie a odumieranie listou by mohlo byť nadbytok PO4 skús si to pomerať.
Obrázok používateľa
lenin.sk
 
Príspevky: 278
Obrázky: 9
Založený: 30 Nov 2010 20:56 pm
Bydlisko: piešťany

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod zbojnik » 01 Máj 2012 18:46 pm

Caves, ja nie som nejaky skuseny akvarista a s HC mam urcite mensie skusenosti ako ty,
ale co som ja postrehol a vyzera to tak aj na tvojich obrazkoch ze to hnednutie je vlastne riasa... ( umna to tak bolo)
skus ci to niejde zosuchat dolu... aby si neriesil nieco ine...
zbojnik
 
Príspevky: 95
Obrázky: 6
Založený: 28 Nov 2010 22:06 pm

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod Milan666 » 01 Máj 2012 19:29 pm

Málo svetla a hnojiť túto rastlinku budeš musieť, ale bude ti treba testy
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod Glitter » 01 Máj 2012 19:34 pm

Chromatičnosť dobrá, len malá intenzita, chce to minimálne zdvojnásobiť, aby si si zabezpečil prvý krok. Ďalší krok je stabilný a kvalitný prísun CO2 a dostatok Fe vo vode, cca 0,5 ppm. Takže ako píše Milan, treba ti testy, ale pokým si nevyriešiš lepšie svetlo, tak HC tam nemá zmysel. Budem tam len a len riasa a odíde postupne.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod bright_green » 01 Máj 2012 19:46 pm

Glitter > Chromatičnosť dobrá, len malá intenzita, chce to minimálne zdvojnásobiť
Tzn kolko W / l ? je to cca 100l akvarium a je tam 3x18W svetla.

Testy mam na vsetko mozne, preverim zelezo a fosfaty, ale neviem aky bude uspech. Kolko PO4 je optimum ?

Prikladam novsie obrazky tej neznamej rastliny aj z detailom listu, ktory vykazuje toto tmavnutie/hnednutie.

Zatial vsetkym dakujem ! Mordujem sa z HC uz nejaky cas a chcem to mat zmaknute, predtym ako urobim nove velke akvarium. Emers pod 2x18w svetlom prosperoval velmi dobre, akurat sa mi po naliati vody chytila sinica a liecba erytromycinom znicila komplet HC, na obrazkoch je uz to, co vyrazilo zo stoniek po holokauste.
Prílohy
Image8.jpg
DSC_0277.JPG
DSC_0275.JPG
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod Glitter » 01 Máj 2012 19:52 pm

Ja mám doma 1,5W / L. Tj. 150W / 100L

Pri 10ppm NO3 je cca 0,25-0,5 ppm PO4 optimum, aspoň doma to mám takto nepociťujem potrebu ho zvyšovať alebo znižovať.
Naposledy upravil Glitter dňa 01 Máj 2012 19:54 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod bright_green » 01 Máj 2012 19:53 pm

Ďalší krok je stabilný a kvalitný prísun CO2 a dostatok Fe vo vode, cca 0,5 ppm

CO2 mam cca 1 bublinku za sekundu, ide o profi CO2 set, ziadne DIY. Test na CO2 ukazuje zltu farbu. CO2 sa pri vypnuti svetiel automaticky vypne. Ciac CO2 uz nejde, lebo ked som to skusil, tak uz ryby zacinali lapat po dychu.
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod Glitter » 01 Máj 2012 19:57 pm

V tom DC máš ako náplň čo? Aké máš kH?

Správne, tie časy ale treba trošku upraviť, ja púšťam CO2 až 4 hodiny pred spustením svetiel a jednu hodinu pred vypnutím svetla sa vypne aj CO2. u každého je to individuálne, treba si odsledovať, že pri zapnutí svetla tam už máš požadovanú úroveň CO2.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod bright_green » 01 Máj 2012 20:16 pm

Glitter napísal:Ja mám doma 1,5W / L. Tj. 150W / 100L

Pri 10ppm NO3 je cca 0,25-0,5 ppm PO4 optimum, aspoň doma to mám takto nepociťujem potrebu ho zvyšovať alebo znižovať.

To mas ako robene to svetlo ? Ziadny akvarium set v predaji neponuka dostatok 'slotov' na take silne osvetlenie. Povodny kryt na to akvarium obsahoval ubohe 2 sloty na trubicu, s cim sa dalo dosiahnut max 35-40W, kompenzujem to kompaktami philips denne svetlo, ktore maju asi 6400 K.

kH = 5°dH

CO2 som predtym pouzival vodu z akvaria, teraz som skusil dat vodu z vodovodu. Spravna miera pridavania CO2 zavisi aj od svetla a porastu. Je mi jasne, ze ty asi tam toho CO2 davas viac, ak mas svetla skoro 3x tolko a urcite aj vacsiu rastlinnu masu.
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod Milan666 » 01 Máj 2012 21:04 pm

V DC máš čo? Je to podstatné, pokiaľ nepridáš na osvetlení, tak uber CO2 . Uprav vypínanie CO2 dve hodiny pred zhasnutím svetla-osvetlenia. Pred zapnutím osvetlenia hodinku skôr CO2
Rastliny ten CO2 pri tomto osvetlení nespotrebujú . Svetlo máš trubicové?, čo všetko je na nich uvedené okrem K
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod lenin.sk » 01 Máj 2012 21:08 pm

Tato tabulka by ti mohla pomôcť z pomerom NO3 a PO4.
http://aquagarden.ic.cz/clanek/4/
Obrázok používateľa
lenin.sk
 
Príspevky: 278
Obrázky: 9
Založený: 30 Nov 2010 20:56 pm
Bydlisko: piešťany

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod Glitter » 02 Máj 2012 07:55 am

bright_green napísal:
Glitter napísal:Ja mám doma 1,5W / L. Tj. 150W / 100L

Pri 10ppm NO3 je cca 0,25-0,5 ppm PO4 optimum, aspoň doma to mám takto nepociťujem potrebu ho zvyšovať alebo znižovať.

To mas ako robene to svetlo ? Ziadny akvarium set v predaji neponuka dostatok 'slotov' na take silne osvetlenie. Povodny kryt na to akvarium obsahoval ubohe 2 sloty na trubicu, s cim sa dalo dosiahnut max 35-40W, kompenzujem to kompaktami philips denne svetlo, ktore maju asi 6400 K.

kH = 5°dH

CO2 som predtym pouzival vodu z akvaria, teraz som skusil dat vodu z vodovodu. Spravna miera pridavania CO2 zavisi aj od svetla a porastu. Je mi jasne, ze ty asi tam toho CO2 davas viac, ak mas svetla skoro 3x tolko a urcite aj vacsiu rastlinnu masu.



A presne toto je nevýhoda tých "slávnych" setov. Ďalšou je filter. Ja som ten kryt dal preč, presne z toho dôvodu, že mi bolo málo 2x28W. Zohnal som závesné HQI svietidlo.

kH je fajn, ale ak by si ho dostal na úroveň 3 až 4, bolo by ideálne.

Náplň v DC máš nevhodnú, nájdi si tu na fóre ako sa vyrába roztok s 4 dkH z destilky a sódy bikarbóny. Alebo si kúp Dennerle hotové náplne za 10€ a máš pokoj na cca 3/4 roka.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod bright_green » 02 Máj 2012 08:40 am

Glitter > No, ja by som tiez bral HQI svietidlo, ale videl som take zavesne sety na ADA a tie stali tak 400 EUR a to sa mi uz zdalo prehnane (to by som musel zase raz zaklamat, lebo inak by to zena neodobrila :D). Navyse ho momentalne nemam kde zavesit, lebo nad akva su skrinky. Filter bol taktiez hrozny, vymenil som ho za kanister eheim ecco 300.
Milan666> Predtym boli 2 trubice po 18W, + 1 kompakt philips denne svetlo navrtane a vmontovane do toho krytu/viac uz neslo. Toto sa mi ale stale kazilo, stale ked som nieco isiel robit som musel cely kryt skladat s kopou kablov. Zapojit kanister filter s takym krytom bez dalsich uprav nemozne, tak som Kryt pred 2 tyzdnami vyhodil a teraz tam provizorne mam len 3 kompakty philips denne svetlo. Tuby uz neviem ake tam boli, ale jedna bola flourescent akva glo, to som musel stale menit, lebo za mesiac alebo 2 zacala blikat. Farba tam teraz urcite nieje 8000 K.

V jednej akvaristike tu v regione odlievaju kryty na mieru, co myslite je to dobre riesenie ? Napr ze by mi tam dali 4-5 slotov na trubice. Metal halide do plastoveho krytu ale asi vmontovat nejde :)
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod Giftzahn » 02 Máj 2012 08:43 am

njn, HCcko si potrpi na dostatok svetla .... samozrejme s tou podmienkou ze je ho dostatok aj pri dne kde to hc rastie ... :wink: ... 0,5W/L pri akva s vyskou 30m a viac je rozhodne slabota .... plus dost zalezi aj na zdroji svetla ... ziarivka, PPL, T8, T5, HQI, LED, LED pasy atd. .... cize ked je dostatok svetla potom nastupuju ziviny .... cize HC potrebuje hlavne No3 a CO2 ( idealne 30mg/L) .... plus samozrejme mikra pripadne este to spomenute extra Fe ...a ked je vsetko ( o tomto vie Glitter z praktickych skusenosti rozhodne viac nez dost ... ze co sa stane s HC ked pravidelne nestrihame :mrgreen:) splnene tak potom nastupuju ostre noznicky a pravidelny zastrih aby HC zostalo v dobrej kondicii .... :wink:

njn, 1 bublinka hmm, tak nato mozes rovno zabudnut ... potrebujes mat DC svetlo zelenej farby ... pokial mas v DC kvapalinu KH4 pri svetlo zelenej farbe vies ze CO2 je okolo 30mg/L = ok .... a bubliniek na to aby si tento stav dosiahol mozes pustat 1,2,10 atd. .... :lol:

cize najsamprv by som poriesil svetlo ... sucastne s nim DC ... bud Dnnerle kvapalinku do DC alebo napr. KH4 kvapalinku z Aquasabi .... ( jj, neboj Glitter, bude flaska bude ... :lol:) ....
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod trinitysk » 02 Máj 2012 10:38 am

Jednoznacne malo svetla, teraz ju urcite nestrihat, len pridat dostatok svetla, do tyzdna by si mal vidiet zmenu a aj tmave listky by mali zmenit farbu...dolezite je ako pise gift ale mat dostatok CO2...ostatne parametre vody mas o.k., len proste to slabe svetlo...;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod Giftzahn » 02 Máj 2012 10:44 am

njn, pokial je to 100L akva .... heh, skus nad to akva zavestit tak 25-30cm od hladiny 125W HQI ... s tym ze mas dost zivin hlavene No3 (na ktore si HC potrpi) a "idealnu" hodnotu CO2 30mg/L ... a uvidis ako sa bude spravat tvoje HC po 1-2 hod. svietenia tym HQI :lol: .... tu rastlinku nespoznas .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod trinitysk » 02 Máj 2012 11:12 am

A moze robit burcak ako to bude krasne bublat..:-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod Giftzahn » 02 Máj 2012 11:32 am

jj, tot pravda ... kto neskusil HQI a nadherne bublanie HCcka .... jj, rozhodne prichdza o fajny zazitok ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod bright_green » 03 Máj 2012 16:59 pm

OK teda, dik za rady.

stacia mi aj klasicke trubice ak ich bude dost a v dobrej farbe, prip nieco ine, co nepotrebuje tak vela miesta a nezahrieva sa tak ? HQI je momentalne mimo uvahy. Ake trubice su lepsie - T8 alebo T5 ?. Alebo pouziva niekto z uspechom LEDky ?
bright_green
 
Príspevky: 25
Založený: 26 Máj 2010 15:26 pm

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod trinitysk » 03 Máj 2012 18:06 pm

lepsie su T5 ...ohladne LED najlepsie poradi chnuro..;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod chnuro » 03 Máj 2012 21:21 pm

@green_bright - nechcem byt nezdvorilý, ale neviem ako inak ta nasmerovat slusne na ine temy. Skus si vyhladat "osvetlenie" a "LED osvetlenie". Snažil som sa v oboch témach robiť osvetu a či bola úspešná, uvidíme, čo si z toho vezmeš.

Kvalitné LED svetlo, ktoré by aj za niečo stálo bude určite drahšie, ako T5. Potrebuješ mať kde odvádzať teplo - veľa tepla. T5 technológia je jednoduchá, dostupná a plne dostačujúca pre potreby rastlinnej akvaristiky. Keď budeš mať nejakú otázku a ukážeš viac vedomostí, ako v predchádzajúcom príspevku, tak sa spýtaj v príslušnej téme, ak budem vedieť, odpoviem.

@trinitysk - nedráždi ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod Giftzahn » 04 Máj 2012 08:39 am

njn, istotne by som T8 nezatracoval ... po nete sa vedu zaujimave debaty T5 vs. T8 pro/kontra ... cize by som aj tuto moznost zobral do uvahy ... :wink:

jj, ohladne LED je dobry zdroj infosiek a "How to's" rozhodne chnuro ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: HC - starsie listy tmavnu az cerneju

Odoslaťod chnuro » 04 Máj 2012 08:49 am

Giftzahn napísal:njn, istotne by som T8 nezatracoval ... po nete sa vedu zaujimave debaty T5 vs. T8 pro/kontra ...

aj tu sa viedli debaty ohladom elektronický vs. magnetický predradník. Napriek tomu, že niekto niečo používa ešte neznamená, že by to bolo lepšie.
Aj HQI ma vyhody oproti LED: napr v efektivite...
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.