Hliník a mosadz v akváriu



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Hliník a mosadz v akváriu

Odoslaťod Igypop » 10 Aug 2004 10:00 am

Viete mi niekto povedať, aká je rozpustnosť týchto materiálov vo vode???
Ich škodlivosť je známa (hliník a meď v mosadzi), ale potreboval by som vedieť nakoľko sú schopné sa uvolňovať do vody.
Chcem si vyrobiť nejaké tech. doplnky k akváriu a poruke sú veci práve z týchto materiálov, ale vzhľadom na ich škodlivosť sa chcem najprv poradiť.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Reklama

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Roman » 10 Aug 2004 10:33 am

Igypop napísal:Viete mi niekto povedať, aká je rozpustnosť týchto materiálov vo vode??? Ich škodlivosť je známa (hliník a meď v mosadzi), ale potreboval by som vedieť nakoľko sú schopné sa uvolňovať do vody. Chcem si vyrobiť nejaké tech. doplnky k akváriu a poruke sú veci práve z týchto materiálov, ale vzhľadom na ich škodlivosť sa chcem najprv poradiť.

rozpustaju sa naozaj dobre, kazda akvarijna voda je slaby elektrolyt (a morska dost silny) , pouzi radsej plast alebo nerez
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Igypop » 11 Aug 2004 11:43 am

Dík za radu, vyriešim to radšej z niečoho iného.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Ig » 11 Aug 2004 13:46 pm

Tiez mi bolo kedysi doporucene nepouzivat medene a hlinikove trubky a kolena pre rozvod.

Trochu ma to sklamalo hlavne med, pretoze by sa dal urobit celkom dobry chladiaci system. :cry:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Igypop » 11 Aug 2004 14:05 pm

Presne nad tým som uvažoval. Takže zostáva nerez a oceľ, ale tam je výber už oveľa menší.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Ig » 12 Aug 2004 09:48 am

Igypop napísal:Presne nad tým som uvažoval. Takže zostáva nerez a oceľ, ale tam je výber už oveľa menší.

Aky vyber mas na mysli? (materia resp. ponuka profilov ???)

Trochu z ineho sudka :o JOKE :o
Pokial viem, tak jednym z najlesich tepelnych vodicov (aj elektrickych) je predsa zlato resp. platina. No a pokial viem tak v Duslo Sala maju take dve 9 tonove sita, ktore pouzivaju pri vyrobe kyseliny dusicnej.

PS: Dufam, ze ma nikto nenapadne za to ze si presne nepamatam ako je to s poradim najlepsich tep. vodicov. Predsa strednu skolu mam uz par rocikov zasebou. :o
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Igypop » 12 Aug 2004 11:04 am

Vhodných materiálov by bolo dosť, myslel som na hotové veci.

V mojom prípade mám kde chladiť vodu z akvária, ale treba vyriešiť výmeník tepla. Na toto by ideálne poslúžil chladič z auta, ale ten je práve z hliníku, alebo mosadze. Má obrovskú plochu na odvod tepla, takže by nemusel byť veľký teplotný rozdiel medzi vodou a okolím. Ale je z Al :x
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Roman » 13 Aug 2004 09:19 am

chladice pre more pouzivaju vymenniky z titanu. nie su najlacnejsie ale na 100% odolne morskej vode. V podstate z titanu nemusi byt cely vymennik, staci jedna poohybana rurka, rebra radiatora mozu byt aj z mosadze.

Ja mam chladenie urobene tak, ze vedla filtracky mam cca 30l nadobu a v nej natocenu spiralu z potravinarskej silikonovej hadice. Cez nu nahanam cerpadlom vodu z filtracky. Okrem spiraly sa v tej nadobe kupe aj chladiaci agregat, takze nechladim priamo akvarko ale vodny vymennik a mam zarucene ze sa mi voda z akvarka nedostane do styku s medenym chladicom.

BTW dobrym tepelnym vodicom je aj sklo, takze ked vyrobis delenu nadobu kde chladis medium v jednej casti a za sklom je akvarkova voda , prestup tepla je celkom postacujuci.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Ig » 13 Aug 2004 10:26 am

Roman napísal:chladice pre more pouzivaju vymenniky z titanu. nie su najlacnejsie ale na 100% odolne morskej vode. V podstate z titanu nemusi byt cely vymennik, staci jedna poohybana rurka, rebra radiatora mozu byt aj z mosadze.
Mas aj prehlad? Mohol by si prosim dat nejake informacie ohladom, pripadne nejaky link?

Roman napísal:BTW dobrym tepelnym vodicom je aj sklo, takze ked vyrobis delenu nadobu kde chladis medium v jednej casti a za sklom je akvarkova voda , prestup tepla je celkom postacujuci.
Inak sklo ma tiez napadlo, pretoze prave destilacne kolony napr. na vyrobu destilovanej vody su sklenene alebo prakticky cely chemicky laboratorny material je zo skla (kadicky, pipety, skumavky, ...)
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Roman » 13 Aug 2004 14:15 pm

uz neviem, niekde na www.reef.cz o tom bola debata. Nejaka ceska firma vyraba z titanovych rurok invalidne vozicky, mozno by sa dal material objednat od nich.

BTW profi chladenie s titanovym vymennikom vyraba napr TECO www.tecosrl.com/index_e.htm
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Igypop » 16 Aug 2004 13:40 pm

Titánový chladič asi nebude "levná" záležitosť.

Nerez by mohol byť dostupnejší.

Ale teraz ma napadlo, že vyrobyť výmenník z 2 mm skla (rebrový) by vobec nemuselo byť také náročné a výrobné náklady nepomerne nižšie oporoti titánu.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod fugu » 16 Aug 2004 14:15 pm

a co tak nieco taketo?

Obrázok

viac na vodnechladenie.sk»
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Igypop » 16 Aug 2004 14:33 pm

Hliník, toť problém. :x
Inak tuším je vnútri klasické akva čerpadielko SICCE. :D
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod barky » 16 Aug 2004 14:45 pm

Podla tej stranky, je to atman :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Roman » 17 Aug 2004 09:26 am

Hmm, tak tato hracka je pre akvarium uplne nepouzitelna. Uz z principu.

Toto chladenie je urcene na ochladenie procesora v PC okolitym vzduchom. procesor ma mozno viac nez 70C a okolity vzduch ma v lete okolo 30C. My chceme chladit akvarka na teplotu nizsiu nez je okolity vzduch , to znamena ze chladenie vodnym okruhom je nanic. Skratka mame v podstate 3 moznosti:

1: kompresorove chladenie (napr. chladnicka)
2: termoelektricke clanky (Peltierove )
3: natiahnut okruh niekam kde je zima (pivnica) a chladit vodu tam
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod fugu » 17 Aug 2004 10:58 am

Roman napísal:Hmm, tak tato hracka je pre akvarium uplne nepouzitelna. Uz z principu.
Toto chladenie je urcene na ochladenie procesora v PC okolitym vzduchom. procesor ma mozno viac nez 70C a okolity vzduch ma v lete okolo 30C. My chceme chladit akvarka na teplotu nizsiu nez je okolity vzduch , to znamena ze chladenie vodnym okruhom je nanic. Skratka mame v podstate 3 moznosti:
1: kompresorove chladenie (napr. chladnicka)
2: termoelektricke clanky (Peltierove )
3: natiahnut okruh niekam kde je zima (pivnica) a chladit vodu tam

podla mna by to nieco uchladilo, ide len o to, o kolko stupnov nizsie sa potrebujes dostat.

a zabudol si na jednu elegantnu moznost, ktora sa vola absorbcna chladnicka - ziadny motor, ziadny kompresor, ziaden hluk - uznavam vsak, ze vyssie vymenovane, najma peltier & co su pre predajcov daleko vyzivnejsie :]
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Igypop » 17 Aug 2004 15:22 pm

fugu napísal:a zabudol si na jednu elegantnu moznost, ktora sa vola absorbcna chladnicka - ziadny motor, ziadny kompresor, ziaden hluk

Čo to je za chladničku???
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod fugu » 17 Aug 2004 15:51 pm

Igypop napísal:
fugu napísal:a zabudol si na jednu elegantnu moznost, ktora sa vola absorbcna chladnicka - ziadny motor, ziadny kompresor, ziaden hluk - uznavam vsak, ze vyssie vymenovane, najma peltier & co su pre predajcov daleko vyzivnejsie :]
Čo to je za chladničku???

socikova klasika z calex nove zamky rokov sedemdesiatych - urcite to poznas, take male chladnicky so zagulatenymi rohmi - na dedinach to mavaju este babky v kuchyniach, lebo to sice nemrazi do -30, ako nove s kompresorom, ale vdaka premakanemu principu je to na vecnost a vlastne neznicitelene. nie je tam ziaden kompresor, ako medium je pouzity cpavok, ktory sa na jedej strane zohrieva -> roztahuje a lezie do chladiacej spiraly a na strane druhej sa cez radiator vonku uvolnuje teplo. taku chladnicku spoznas velmi lahko, ked ju zapnes, tak nevydava absolutne ziaden zvuk.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Roman » 17 Aug 2004 17:52 pm

fugu napísal:podla mna by to nieco uchladilo, ide len o to, o kolko stupnov nizsie sa potrebujes dostat

som zvedavy ako, ked teplota vzduchu v miestosti v panelaku je bezne 30C a akvarko chcem mat na 27C. Tou hrackou by som akvarko praveze este viac zohrial.

BTW moj 300W Danfoss slape ako hodinky a pri skoro 30C vzduchu mi drzi 800l system na 26C a to do akvariek svietim skoro 400W
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Igypop » 17 Aug 2004 22:17 pm

fugu napísal:socikova klasika z calex nove zamky rokov sedemdesiatych - urcite to poznas, take male chladnicky so zagulatenymi rohmi - na dedinach to mavaju este babky v kuchyniach, lebo to sice nemrazi do -30, ako nove s kompresorom, ale vdaka premakanemu principu je to na vecnost a vlastne neznicitelene. nie je tam ziaden kompresor, ako medium je pouzity cpavok, ktory sa na jedej strane zohrieva -> roztahuje a lezie do chladiacej spiraly a na strane druhej sa cez radiator vonku uvolnuje teplo. taku chladnicku spoznas velmi lahko, ked ju zapnes, tak nevydava absolutne ziaden zvuk.


Hm. čo sa tam vlastne zapína?
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod fugu » 17 Aug 2004 23:18 pm

Igypop napísal:Hm. čo sa tam vlastne zapína?

ohrev toho media predsa, ved inak by to bolo perpetum mobile ;] proste tam v trubkach kruzi tiez nejake medium, ktore v chladnicke teplo odobera a vonku ho odovzdava, akurat ze na rozdiel od kompresorovych je kruzenie media/kvapaliny zabezpecene miesto kompresoru cistou fyzikou :) hladam niekde na nete paginu, kde by bol zrozumitelne ten princip nakresleny, ale nic relevantne som nenasiel, okrem ponuky kuchynskych retro spotrebicov Elvira :]
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Hliník a mosadz v akv. vode...

Odoslaťod Ceco » 18 Aug 2004 08:52 am

Igypop napísal:Hm. čo sa tam vlastne zapína?

Normalka pichnes do elektriky a je tam spirala, ktora ohrieva zasobnik so cpavkom. Inac mam taku chladnicku, ale s komplet vymontovanou elektronikou. Pripravena na prerobenie na propan-butanovu bombu, ako ohrev namiesto elektrickej spiraly :mrgreen:
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.