Moja prvotina - 112l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moja prvotina - 112l

Odoslaťod laco77 » 06 Máj 2012 20:52 pm

Tak som sa konecne dostal k tomu prezentovat tu svoje akva:) Momentalne ma asi mesiac
Obrázok
Je to vobec moje prve akvarko tak som vstupoval do uplne neznamej krajiny. Asi pred mesiacom ma napadlo zalozit ho tak som si objednal set, spevnil stolik na ktorom momentalne je, napustil vodu dal strk a na druhy den zasadil prve rastliny. Po tyzdni prisli na rad prve rybky - prisavnik zavojovy, dvaja panciernickovia skvrnity, sumcek ozdobny a dve mrenky denisonove (jedna ale zdochla, nastastie jedine umrtie). Casom pribudli styri guramy perletove - a kedze boli male a v obchode sa nedali rozlisit neviem povedat pomer samcov a samic a 6 gupiek, 3 samci a 3 samicky. To je vsetko co do toho akva planujem. Perpektivne snad behom roka by som chcel vybudovat vyrazne vacsie akvarko kam by sa pomestili tie guramky aj ked vyrastu.
Vodu som menil prvy krat asi po troch tyzdnoch a to cca 1/3 lebo uz mi prisla dost spinava. Nachvilu sa pocas toho mesiaca objavili hnede riasy, zmizli, neskor zelene bodky na skle, ocistil som magnetkou a zatial je v pohode. Momentalne mi trocha robia problemy na par rastlinkach a na skle kde je najviac svetla v strede vlaknite riasky, ale pripisujem to vykyvom teplot ked bolo cez den 30st. a v noci 15 a akva behalo z 24 na 28. Znizil som svetlo z 12 na 8h a budem striedmejsie krmit a vymenim vodu a uvidime. Nastastie sa mi vyhli aj problemy s dusikovym cyklom. Hoci prve rybicky sli tyzden po napusteni nebadal som na nich ziadne pridusenie amoniakom a guramky sa uz pekne vyfarbuju tak sa im asi paci:). Rastlinky vyzeraju byt tiez celkom v pohode - bacopy rastu ako o zivot, cryptororyny wendti v pravo sice ziju ale su skor hnede ako zelene, echinodorusy vzadu stratili par listov ale su zelene. Nehnojil som, nedavam co2 ani ziadne ine veci. Vsetko je ponechane na prirode. PH som meral len na zaciatku a bolo okolo 7. Vodu som menil zatial len raz asi 1/3.

Po technickej stranke:
- filter mam resun bf 100 a uhlie som uz vymenil za spongiu, bezi na plno a mam ho nastaveny tak ze aj vzduchuje asi cm pod hladinou
- osvetlenie mam setakove 2x18w, a svietim 8-14, 17-23, po dnesku uz len 8-10, 17-23 (uvidim ci sa nezredukuju riasy)
- ohrievac mam na 26st. 100w

BTW celkom ma akvaristika chytila tak uz planujem dalsie 27l 40*25*25 pre 6 pavich ociek, ktore bude husto zarastene rastlinkami a jedno 12l minicko pre krevetky len tak pre potesenie na stol ku pocitacu:)
laco77
 
Príspevky: 20
Obrázky: 1
Založený: 14 Apr 2012 22:22 pm

Reklama

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod Milan666 » 06 Máj 2012 21:38 pm

No od 14.4. si si už mohol základné veci poštudovať, akvárium vyzerá celkom dobre, no rybky po týždni?????. No a máš rybky, ktoré do toho akvária nepatria a máš to prerybnené, slangovo sa to tu nazýva rybacia polievka.
Že sa rybkám zatiaľ nič nestalo? Vydrž. Nechávať na prírodu, to tiež nemôžeš takto povedať, má to ďaleko od prírody.
Do 27l pavie očka? Prosím ťa toto nerob ani náhodou.
Držím ti palce a verím ti, že chyby v osadenstve akva napravíš
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod laco77 » 08 Máj 2012 00:41 am

uniklo mi nieco alebo to tym rybam po tyzdni uskodilo?
laco77
 
Príspevky: 20
Obrázky: 1
Založený: 14 Apr 2012 22:22 pm

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod Milan666 » 08 Máj 2012 14:12 pm

laco77 napísal:uniklo mi nieco alebo to tym rybam po tyzdni uskodilo?

Nielen, že uniklo, ale ešte to hlavné!? Nájdi si zábeh akvária :shock:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod laco77 » 08 Máj 2012 22:20 pm

Ano precital som si aj tu aj na inych strankach clanky o zabehu a dusikovom cykle aj o tom ze treba cca mesiac nechat bezat filter. Na druhej strane som cital o zabehu s rybami (nenarocnymi) a stretol som sa aj s vela nazormi (osobne) od chovatelov, ze nemam az tak dramaticky riesit rady na internete a cakat mesiac, dva. Tak som zvolil kompromis a dal na zaciatok 2 panciernicky a prisavnika a dve mrenky. Ano mrenky ked vyrastu urcite nebudu vhodne, ale to uz budu dufam vo vacsom. Kazdopadne podla mna tych par mladych ryb nesposobilo v 100l nadrzi take znecistenie, aby hladiny amoniaku a dusitanov vystupili na skodlivu uroven. Na rybach som nebadal akekolvek znamky znepokojenia. Nehovorim ze netreba akvarium zabiehat, len hovorim, ze som zvolil strednu cestu medzi necakanim a extremne dlhym cakanim a mozno vdaka tomu, ze som mal vela rastlin to fungovalo. A pevne verim ze teraz po mesiaci, ak dodrzim udrzbu a vymenu vody, uz nedojde k vykyvom v dusitanoch.
laco77
 
Príspevky: 20
Obrázky: 1
Založený: 14 Apr 2012 22:22 pm

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod Milan666 » 09 Máj 2012 07:09 am

ze nemam az tak dramaticky riesit rady na internete

No a predsa si tu, ešte, že ti nepovedali, že máš skočiť do studne :x S tými menej náročnými rybami :shock: To majú menej hodnotný život?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod triscene » 09 Máj 2012 10:20 am

a staraj sa o hygienu akvaria, 1x vymenit vodu za mesiac alebo 3 tyzdne je fakt malo a hlavne ak prakticky este len zabiehas.
1x tyzdenne aspon 1/3 vody, pri tom rozmere to nemozes mat vela prace a snad z teba neubudne.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod martin_s » 09 Máj 2012 10:28 am

laco77 napísal:Kazdopadne podla mna tych par mladych ryb nesposobilo v 100l nadrzi take znecistenie, aby hladiny amoniaku a dusitanov vystupili na skodlivu uroven.

K tomu aby ti vystupili tieto hodnoty na skodlivu uroven nepotrebujes mat v akvariu ani ryby... Je to prirodzeny cyklus a aj pricina toho preco sa pocas zabehu prave neodporuca davat do akvaria ryby... (blizsie informacie o tom co sa pocas zabehu v akva deje su uz vo fore (nie len mnou) popisane)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod laco77 » 09 Máj 2012 14:14 pm

Milan666 napísal:
ze nemam az tak dramaticky riesit rady na internete

No a predsa si tu, ešte, že ti nepovedali, že máš skočiť do studne :x S tými menej náročnými rybami :shock: To majú menej hodnotný život?


Preco by som skakal do studne, skor naopak zvazil som si viacero nazorov tak k tomuto to neprirovnavaj. A nemaju menej hodnotny zivot a presne preto som rad ze na nich nebolo badat ziadne znamky stresu.
laco77
 
Príspevky: 20
Obrázky: 1
Založený: 14 Apr 2012 22:22 pm

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod laco77 » 09 Máj 2012 14:16 pm

triscene napísal:a staraj sa o hygienu akvaria, 1x vymenit vodu za mesiac alebo 3 tyzdne je fakt malo a hlavne ak prakticky este len zabiehas.
1x tyzdenne aspon 1/3 vody, pri tom rozmere to nemozes mat vela prace a snad z teba neubudne.


Nie len na tomto fore, ale aj inde, som sa docital viacero nazorov - pocas zabehu nemenit vodu, ty tvrdis menit. Kazdopadne teraz uz vodu menim a nie je to casovy problem.
laco77
 
Príspevky: 20
Obrázky: 1
Založený: 14 Apr 2012 22:22 pm

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod trinitysk » 09 Máj 2012 14:56 pm

Nemenit v zabehu vobec vodu som nikdy nepocul, je ale pravda, ze nazory na cetnost a mnozstvo vymenenej vody a nielen pri zabehu sa menia...
Ak si naozaj niekde cital a pocul, ze pri zabehu sa voda nemeni, tak doporucujem na takyto zdroj informacii rychle zabudnut, nie je dobry a iba ta dostane do problemov ked mu v dobrej viere uveris... :wink:
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod Giftzahn » 09 Máj 2012 15:17 pm

@laco77: njn, pokial nebudes menit vodu tak bude s tvojho akva akurat tak zapachajuca stoka dobre prerastena kadeakou riasou ( inak ked sa nad tym vyrokom nemeit vodu v zabehu zamyslis dojdes na to ze je to akurat tak blbost ) .... vodu prave v zabehu by si mal aspon 2 - 3 x do tyzdna menit aspon 50% .... plus niklde nevidim udaj o tom ze kolkorat si filter cistil ... predpokladam ze 0 x pripadne 1 x ked is menil aktivne uhlie za molitan .... ono hygiena akva, filtra je dost dolezita a podstatna ... co sa tyka svietenia ak dobre ratam svietis 12hod. po znizeni len 8hod. co je uplne zbytocne a opat to len riase prospeje .... zo zaciatku by som viacej ako 6hod. nesvietil ... :wink:

njn, to co popisujes ako dovod vzniku rias zial neplati ... dovody su nasledovne: Co2 = 0 , hnojenie = 0 ( hmm, z coho ti maju rastlinky rast a konkurovat riasam? ), hygiena akva = 0, hygiena filtra =0, zbytocne dlhe svietenie = 12/8 hod., pohyb vody po akva, dost prerybnene akva + prekrmovanie rybiek ... cize toto vsetko suma sumarum su dovody pre vznik riasy ... vykyvy teploty maju zial len marginalny dopad na tvorbu riasy v tvojom akva .... neboj ta mrska je odolna ... ta tie vykyvy lahko znesie ... a ani vyssia teplota je problem ... nerobi zato rastlinkam v zlej kondicii ano ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod Milan666 » 09 Máj 2012 15:27 pm

laco77 napísal:
Milan666 napísal:
ze nemam az tak dramaticky riesit rady na internete

No a predsa si tu, ešte, že ti nepovedali, že máš skočiť do studne :x S tými menej náročnými rybami :shock: To majú menej hodnotný život?


Preco by som skakal do studne, skor naopak zvazil som si viacero nazorov tak k tomuto to neprirovnavaj. A nemaju menej hodnotny zivot a presne preto som rad ze na nich nebolo badat ziadne znamky stresu.

No len že predsa tu nájdeš rady a rady hľadáš, nič proti samozrejme. Máš ale smolu, že dáš na rady tých čo radia zle, alebo tieto ich rady ti vyhovujú viac? Neurážaj sa, skús to brať konštruktívne
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod laco77 » 09 Máj 2012 21:04 pm

Giftzahn - diky za zosumarizovanie, popisal si to dobre a pokope a celkom mam uz predstavu ako to je s tymi riasami. Pravdu povediac som fakt zil v tom ze vodu nemam menit a hovorili mi to vsetci "skuseni akvaristi". Po troch tyzdnoch som sam zistil ze nevonia moc dobre a odvtedy menim 25% (nemam viac vedier:) a kludne vymenim aj 2x do tyzdna.
Co mi trochu nejde do hlavy je, ze preco sa rastlinky nedokazu presadit bez hnojiva. Ved ak beriem, ze v akvariu je iste mnozstvo zivin, ci uz menej alebo viac, v prvom rade by sa mali presadit rastlinky, nie? A len ak je toho viac nez dokazu spotrebovat malo by vystat aj na riasy?
Este by ma zaujimala jedna technicka vec - par krat som odkaloval, ale kvoli husto nasadenym rastlinam sa na vela miest vobec nedostanem. Vzadu som dost bez sance, raz som to skusil a vysledok bolo par vytrhanych rastliniek? Ako sa riesi odkalovanie v miestach kde je vela rastlin?
BTW s tym filtrom mi krivdis - uz som ho par krat precistil vo vypustenej vode :)

Dalsiu vec co sa chcem spytat - ten nestastny filter mi nechce vzduchovat napriek hadicke, nechapem v com je problem ale proste vzduch do vyvodu neprimiesa. Takze iba ceri vodu asi pol centi pod hladinou - staci to z hladiska dostatku kyslika? O tom do akej miery pustat "bublinky" vzhadom na velkost akva a pocet ryb som sa nikde nedocital.
laco77
 
Príspevky: 20
Obrázky: 1
Založený: 14 Apr 2012 22:22 pm

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod trinitysk » 10 Máj 2012 08:43 am

Ako prve sa presadia prave riasy a nie rastlinky, riasy maju jednoduchsi orgnizmus a metabolizmus ako aj lepsie prisposobenie sa prostrediu...Dolezite je najma pri zakladani akva kym este rastlinky nie su plne adaptovane davat pozor na riasy, neskor ked sa rastlinkam naozaj dari tak riasy nehrozia (aj ked ziadne akva nie je uplne sterilne bez rias..)
V miestach kde je vela rastlin sa jednoducho neodkaluje resp. odkaluje len hadicou a jemne...na tychto miestach ale skor ci neskor budes musiet urobit ocistu aspon raz za 6M, zvycajne sa to spaja s omladzovacim strihom najma u stonkoviek...
Pustanie bubliniek do akva ako to nazyvas nie je vobec potrebne, dolezite su rastlinky ktore vytvaraju dostatok kyslika pre rybky, dolezite je ale pravidelna udrzba/vymena vody, hnojenie rastliniek a dobra filtracia...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod M.i.s.o » 10 Máj 2012 09:26 am

laco77 napísal:Ved ak beriem, ze v akvariu je iste mnozstvo zivin, ci uz menej alebo viac, v prvom rade by sa mali presadit rastlinky, nie? A len ak je toho viac nez dokazu spotrebovat malo by vystat aj na riasy?

http://www.rostlinna-akvaria.cz/dusicna ... sy-proc-78
http://www.rostlinna-akvaria.cz/ziviny-v-akvariu-93
http://www.rostlinna-akvaria.cz/vztah-r ... ostliny-89
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod Giftzahn » 10 Máj 2012 10:26 am

@laco77: njn, to nie je o vedrach ... staci ti aj jedno vedro ... len s nim musis na viac-krat behat ... :lol: :mrgreen: :lol: ... ono, ja to vzdy vravim ... "ber to od podlahy" s tou vymenou vody ... cize poctivo 50% objemu akva cize 5 kyblov po 10L von z akva a potom "vypustis vzduch" t.j. 5 kyblov do akva ... a kludne aj 3 x do tyzdna ... no aspon ze s tym filtrom si to nezanedbal ten mozes kludne kazdy tyzden cistit ... sak je to koniec koncov take "mrzke" chrastitko a nie poriadny filter ...

no ako sa maju rastlinky presadit .... ked ich nehnojis ? ...v tej vodovodnej vode je tak s prepacenim akurat "prd" a nie dostatocne mnozstvo zivin pre rastlinky ktorym usilovne svietis 12/ 8hod. ... cize treba im daj nieco "pod zub" = hnojivko + Co2 ... inak ... ale to uz vies sam co nasleduje ....

s odkalovanim to prehanat nemusis ...tam kde to ide tak odkalis poctivo sak akva mas poriadne prerybnene a tam kde to nejde tak bud pouzijes hadicku s mensim priemerom a dostanes sa aj tam kam normalna nevlezie alebo v hustom poraste nebudes odkalovat vobec ... samozrejme pod odkalovanim sa nemysli ze rypeme do dna ako bager na bagrovisku ... odkalujeme len opatrne pekne tesne nad povrchom substratu ...

najlepsi produceti O2 su rastlinky a samozrejme ze aj tie "mrzke" riasy ... cize pokial mas zdrave rastlinky o2 je v akva habadej ... ono na druhej strane mas vela rybiek v akva cize ak spozorujes ze rano po noci "visia" pri hladine a lapaju po vzduchu je dobe na noc zapnut vzduchovanie ...alebo znizit pocet rybiek v akva ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod trinitysk » 10 Máj 2012 13:57 pm

Tak mi napadlo, Laco...neda sa ti rovno do WC odkalovat dlhsou hadicou? Ved 112l akva mas v nejakej vyske a ja si pamatam este za mojich mladych cias ze som v pohode nasu 300l elementku pekne do WC odkaloval...pozri na to aby si nechodil s vedrami ako truhlik, nenarobis sa zbytocne pri tom a mozes kludne menit aj viacej vody...Staci len kupit/pozicat si dlhsiu hadicu a skusit...;-)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod M.i.s.o » 10 Máj 2012 14:07 pm

presne tak, este kup redukciu na vodovodny kohutik napojis hadicu a napustas ...a mozes pofajcovat ;) len doporucujem kupit dostatocne tvrdu hanicu inak sa ti pri odkalovani bude deformovat a upchavat, musi proste drzat tvar.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod laco77 » 10 Máj 2012 15:32 pm

Vdaka za rady, najma tie clanky s hnojivom su super a presne to sedi na to co sa deje. Takze to vidim tak ze sa poobzeram este dnes po nejakom vhodnom hnojive - kde sa mi zas naskyta otazka ake a kolko:) ale to tu nechcem rozvadzat lebo sa to tu vsade pise iste dost.
laco77
 
Príspevky: 20
Obrázky: 1
Založený: 14 Apr 2012 22:22 pm

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod M.i.s.o » 10 Máj 2012 15:45 pm

je to o vstahu svetlo-CO2-hnojivo, to ti chvilu potrva kym to vychitas ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod laco77 » 10 Máj 2012 20:02 pm

Este by som sa rad opytal predsa len na to hnojivo - v clankoch sa pise, ze spory nespotrebovavaju dusicnany a fosfaty, naopak su dobre pre rastliny. Ked som dnes ale pozeral v ocbchodoch hnojiva pre rastliny vsade na obale bolo bez dusicnanov a fosfatov. Je take hnojivo potom vobec k niecomu?
laco77
 
Príspevky: 20
Obrázky: 1
Založený: 14 Apr 2012 22:22 pm

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod M.i.s.o » 10 Máj 2012 20:47 pm

ide skvor o to ze niake NO3 a PO4 v akva mas, ale nikto nevie kolko. preto sa to pridava samostatne. to je ale zlozitejsie, skus postudovat
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja prvotina - 112l

Odoslaťod trinitysk » 10 Máj 2012 22:15 pm

laco77 napísal:Este by som sa rad opytal predsa len na to hnojivo - v clankoch sa pise, ze spory nespotrebovavaju dusicnany a fosfaty, naopak su dobre pre rastliny. Ked som dnes ale pozeral v ocbchodoch hnojiva pre rastliny vsade na obale bolo bez dusicnanov a fosfatov. Je take hnojivo potom vobec k niecomu?

Je, take hnojivo obsahuje najma mikroprvky a z makra len K...bude dobre ked pochopis a si nastudujes na nete alebo na portaly rozdiel medzi makro a mikroprvkami...a nasledne urcite pochopis... :wink:
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.