niekolko otazok ohladne.....



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod fugu » 27 Júl 2004 14:14 pm

:roll: dakujem za slova chvaly, ktore samozrejme mojmu egu robia dobre, ale cakam aj pripomienky a podnety, ako to cele posunut dalej. pretoze to, co je na tej fotke, je len sikovne nafotene - venoval som tomu zopar desiatok hodin, nez som prisiel na viac krat na optimalne nastavenia a zaber, ktory ukaze prednosti a taktne zamlci nedostatky :wink:

nedostatky, ktorych som si vedomy:

hruby strk - snazim sa ho prekryvat nizko strihanym porastom hydrophily a kamenmi s priviazanou ricciou

rastlinky nasadene systemom lesna zmes - toto je dane historiou akva samotneho - na zaciatku mi jednodoucho nechcelo rast nic. postupne, po konzultaciach akva.sk (za co vsetkym ozaj velmi dakujem), sa mi podarilo nastartovat rastliny a od samej radosti, ze to konecne rastie som nepretrhaval a nerobil skupinky, ale skor odstrihol a zasadil kam sa zmestilo. medzi_tym som nastudoval aj nejaku teoriu a popozeral zopar fotiek a snazil som sa to korigovat aspon tak na hrubo - snazim sa postupne zvyraznovat kontrasty medzi jednotlivymi skupinkami rastlin, nebojim sa odstrihnut, ked to ozaj zavadzia ci tieni a pod. na strane druhej to vsak nechcem uplne ucesat, mne sa mierny neporiadok a neusporiadanost paci - fuzzy_logic je predsa len blizsie k prirode ako strojova presnost.

nevhodne rastlinky - val. gigantea nie je uplne najlepsia rastlina do ~30 cm vysokeho akva, dost sa tam nudi a taha sa po hladine. je to sice velmi posobive, ale ked som odisiel na dva tyzdne prec, tak prerastla krizom krazom a spolu s porastom riccie na hladine uplne zatienili spodne vrstvy. musim ju preto silne strihat. nahradzujem postupne val. spiralis, rozmyslam aj nad sagitariou alebo elocharisom. tiez som zvedavy na to, ako sa to vyvrbi s echinodorusom bleheri na pravej strane, ci mu nebudem nuteny spravit viac miesta, ci nebude tienit tomu spodku a pod.

ked sme pri fotkach, tak mne osobne by sa toto prevedenie pacilo ovela viac, ale pri takej farbe svetla by mi tam asi nic nerastlo :[

Obrázok
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Reklama

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod pernik » 27 Júl 2004 14:30 pm

fugu napísal:ked sme pri fotkach, tak mne osobne by sa toto prevedenie pacilo ovela viac, ale pri takej farbe svetla by mi tam asi nic nerastlo :[

Nechtel jsem se te dotknout, ale retro ? no toto, mrkev v zime :-)
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod fugu » 27 Júl 2004 14:45 pm

pernik napísal:
fugu napísal:ked sme pri fotkach, tak mne osobne by sa toto prevedenie pacilo ovela viac, ale pri takej farbe svetla by mi tam asi nic nerastlo :[

Nechtel jsem se te dotknout, ale retro ? no toto, mrkev v zime :-)


dotknut? nebud maly :wink: , jednak tu retro fotku som tam dal uz pred par dnami spolocne s tou zelenou, takze to nemohla byt reakcia na tvoj dnesny prispevok a druhak to myslim fakt vazne bez ironie - paci sa mi taka farebnost a vedel by som si taky simulator tropickej tôňky osadeny nejakymi kerickovcami alebo podobnou havedou predstavit niekde doma, akurat ze by tam tie rastliny pod takou farbou osvetlenia ozaj dlho nevydrzali :[ a ten tebou vyjaseny obrazok berem ako tvoj pohlad na vec, mam za sebou dlhodobu skusenost s interakciou ludia versus obrazky a viem, ze to je silne subjektivna vec, co sa koho oku paci a lahodi :) radsej povedz, co ti na tom akva ako nezaujatemu pozorovatelovi vadi, nemusis mat strach, ze ti BUDEM ODPOVEDAT VELKYMI PISMENAMI :)))
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod skala » 27 Júl 2004 15:11 pm

mne sa zda, ze tam mas tapetu. tu by som odstranil a dal by som tam nejake cervene rastliny, napr. Ludwigiu arcuata, a napr. na pravu stranu Didiplis diandra, nieco "pichlave". Napokon aj Didipliska moze byt cervena.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod pernik » 27 Júl 2004 16:39 pm

Něco červeného a je to moc velký chaos.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod zzz » 27 Júl 2004 23:48 pm

fugu - ja som ti to vravel ;)
Obrázok používateľa
zzz
 
Príspevky: 68
Obrázky: 13
Založený: 27 Júl 2004 23:25 pm

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 01 Aug 2004 13:35 pm

Prosim mohol by mi niekto objasnit par otazok? pls

1. obsahuju rybacie vykali fosfor? Alebo to zalezi od toho ci ich krmim krmivom s obsahom fosforu alebo bez?

2. zaujimala by ma niaka biologicka cesta ktorou zabezpecit dostatocny prisun fosforu pre rastliny ale v takej miere aby nedoslo k premnozeniu rias? Preto ta otazka ohladne ryb.

3. ako vznika v akvariu fosfor?

4. aky je rozdiel medzi fosforom a fosfatmi? V tomto mam dost znacny zmetok. Je to niaka zlucenina fosforu alebo uplne nieco ine?

Dakujem za kazdu radu...
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod pernik » 01 Aug 2004 15:43 pm

Stuka napísal:1. obsahuju rybacie vykali fosfor? Alebo to zalezi od toho ci ich krmim krmivom s obsahom fosforu alebo bez?

Ano obsahují. Fosfor patří mezi základní stavební kameny živých organismů.
Bez něj bychom nebyli :-(

Stuka napísal:2. zaujimala by ma niaka biologicka cesta ktorou zabezpecit dostatocny prisun fosforu pre rastliny ale v takej miere aby nedoslo k premnozeniu rias? Preto ta otazka ohladne ryb.

Jediným způsobem je dát rostlinám tolik ostatních živin, aby jej všechn spotřebovaly a nenechaly pokud možno nic pro řasy.

Stuka napísal:3. ako vznika v akvariu fosfor?

Jednak jej tam hážeš s potravou a jednak ryby také ser....

Stuka napísal:4. aky je rozdiel medzi fosforom a fosfatmi? V tomto mam dost znacny zmetok. Je to niaka zlucenina fosforu alebo uplne nieco ine?

Asi jako mezi dusíkem a dusčnany/dusitany. Jaká je to přesně sloučenina¨, to nevím.

Jinak jsem o tom překládal článek
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 01 Aug 2004 19:33 pm

dik Perniku...
Inak ten clanok som uz cital
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod azet » 01 Aug 2004 23:09 pm

kedze doposial som si nezaobstaral tester na PO4, len teoretizujem. fosfor sa do vody dostava z vykalov ryb a inych zivocichov, ktore rastliny hladne viazu (len do istej miery ovsem). rozkladajuce sa odumrete casti rastlin fosfor uvolnuju spät do vody. takze plavajuce listky, hnijuce stonky atd by sa mali pravidelne odstranovat.

aj tak by sa zislo zmerat si jeho obsah v akvariu a v zdrojovej vode a podla toho zvazit "umele" pridavanie PO4 do vody - KH2PO4. niekedy je to potrebne!

viacero skusenych akvaristov tvrdi, ze anorganicky fosfor je pre rastliny lepsie "stravitelny" ako organicky. takze ho davkuju...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod skala » 02 Aug 2004 11:02 am

urcite azet. pretoze P je velmi rychlo viazany do zivych sustav. organicla forma je urcite lepsie "vstrebatelna". Fosfor je latka po C, O, N. H, jedne z najcastejsich v telach rastlin, MO, a najma zivocichov.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 12 Aug 2004 23:39 pm

tak aby som zas niekomu nezasahoval do jeho temy a neodvadzal rec inym smerom tak to spravim v tejto ktoru som si kedisi zalozil. Nuz najnovsi problem je takyto :
potrebujem poradit ako zvysit hladinu NO3 v akvariu. Proste mam tam 0 mg/l. Vcera som vymenil 1/5 vody za vodu s obsahom NO3 30 mg/l a dneska vecer uz tam mam len nieco menej nez 10 mg/l a za 2 dni zase bude 0. Zrejme toto bude dovod preco my vzdy po vymene vody zacnu rastliny rast tak intenzivne a po 3-4 dnoch sa rast zas spomali. Hladina NO3 totiz vtedy dosahuje 0 mg/l. Tie rastliny to zrejme vsetko pozeru a dalej uz nemaju z coho az do vymeny. Na svedomi to zrejme bude mat velke mnozsto ceratophyla demersum. Niekto tvrdi ze 0 mg/l NO3 je dobre ze vtedy vsetok spotrebuju rastliny a riasam nic neostane. A ze sa v akvariu vytvori dostatok dusicnanov pre rastliny atd. ked ale rastliny primaju NO3 ako zivinu tak potom jak moze byt 0 dobre? Ved potom mozem rovnako povedat ze v akva mam 0 mg/l Fe a je to super lebo vsetko spotrebuju rastlinky a riasam nic neostane...to je to iste tvrdenie. Uz som kupil viacej ryb ktore dobre prekrmujem aby co najviac s***i, pmdd som zacal miesat aj s KNO3, zvysil davkovanie. Pri vymene casti vody som prestal pouzivat artezsku vodu v ktorej je 1.2 mg/l NO3 a zacal pouzivat obycajnu s 30 mg/l a ako som uz pisal vcera som vymenil 1/5 objemu akvaria pri pravidelne udrzbe za tuto a dneska vecer uz zase skoro ziadne NO3 vo vode. Nuz skutocne neviem jak ho tam dostat. Napada ma ze pouzit + este vecsiu davku KNO3 a to liat do vody, ale zas mam obavy aby to nejak nezablokovalo prijem ostanych zivin...btw. test je v poriadku som ho testoval vo viac nadrziach
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Igypop » 12 Aug 2004 23:50 pm

Mať tvoje problémy :o
Minulý týžden som si nameral 160 mg/l, ďalej už nešla stupnica :twisted: , a to tam mám kopec rastlín a prerybnené to asi tiež nie je. Pravdepodobne som zanedbal výmenu vody. Vo vodovodnej som nameral 20 mg/l.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod skala » 13 Aug 2004 07:49 am

Stuka, bud si nasad viac ryb ak mozes, alebo zamen za to co mas zivorodky, najlepsie asi mecune, alebo to co mas vo filtry nevylej prec, ale do akvaria, alebo pouzi PMDD
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Astrid » 13 Aug 2004 09:42 am

to Stuka: podla mna to bude hlavne tym ceratophylom, kedze ten rastie velmi rychlo a tak viaze vsetko NO3. ved si to aj ty napisal.

Cize odporucam ceratophylum pretrhat, nechat tam z neho len minimum a nasadit miesto neho nejake pomalsie rastuce rastliny. To by mohlo pomoct.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 13 Aug 2004 10:32 am

Vdaka za odpovede.
Skala - nasadil som zatial nepozorujem efekt aj ked to neboli zivorodky, ale len neonky. Pravda este sa trosku boja a tak naplno nezeru mozno ked zacnu tak sa to zmeni.
Astrid - pred tyzdnom som ho vyrazne pretrhal, ale aj tak to nepomohlo je to jak mor. Potom uz len skutocne krajna moznost jak hovoris ho vymenit za niaku inu rastlinku. To je ale fakt uplne najkrajnejsia moznost lebo neviem co by som tam namiesto neho dal (jedine daku tu Valisneriu) a hlavne uz my na to ani peniaze neostali po utorkovej navsteve Biotopu
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod skala » 13 Aug 2004 10:53 am

stuka 1 mecun vyprodukuje tolko co 27 neoniek, takze to nebude celkom dobra uvaha
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod barky » 13 Aug 2004 11:32 am

skala napísal:stuka 1 mecun vyprodukuje tolko co 27 neoniek, takze to nebude celkom dobra uvaha


To ma zaujima, existuje na to nejaka statistika, kde sa porovnava ktory druh ryb je "najproduktivnejsi" ? Alebo skadial mas taketo informacie ?
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod skala » 13 Aug 2004 12:07 pm

obrat sa na Ivana Vysluzila. Odkial to ma, neviem, mozno Hieronymus. ale odmerat by to urcite slo.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Stuka » 18 Aug 2004 01:27 am

zdravim...tak nestastie nechodi po horach ale po ludoch. Nuz ale zacnem pekne po poriadku. Nedavno som pisal o mojom echinodorovom probleme ze im zakrpatievaju listy a nove listy su malicke atd. medzitym to postihlo aj ostatne rastlinky. Nastastie tento problem som uz vyriesil zda sa (klop klop) a nove listy su nadherne hlavne ech. pustaju fakt ozrutne listy. Vdaka bohu. Riesenie : zvysil som davku PMDD postupne o 200 % cize som sa dostal na 3ml/100l denne a po tyzdni a nieco je zlepsenie priam zazracne hlavne u echinodorov a aj ostnym sa prestali deformovat listy. Takze zrejme sa skutocne jednalo o nedostatok niakeho doleziteho prvku ktoreho konkretne to netusim (zelezo, draslik..?). Cakal som niaky zeleny zakal prinajmensom aspon premnozenie rias pri takom zvyseni davky behom 2-3 dni ale zatial nic velmi ma to prekvapilo. No a este PH drzim permanentne okolo 6.8 hlavne za ziadnu cenu nad 7. Rataj o tom daco pisal ze aby mohli byt makro a mikroprvky spravne vyuzite tak musi byt voda aspon mierne kysela a aj oxiduhlicity je v mierne kyslom prostredi vo forme plynu. A ze ked je PH viac nez 7 rastliny musia ziskavat zdroj CO2 z hydrogenuhlicitanov co je pre ne velmi narocne a potom dochadza k tomu vyzrazaniu uhlicitanov neviem teraz??? na listoch (bio. odvapnenie). To som pozoroval u mna teraz uz sa to netvori. Pisem to sem preto ze ked niekto bude mat podobny problem tak si to tu najde a snad mu to pomoze. Takze teraz sa mozem zamerat na odstranenie dalsieho problemu ktory ma znepokojuje uz pekne dlho. Jedna sa o sinice (staci ked to pocujem a chyta ma hroza brrr). Mam ich v akva uz hadam aj vyse mesiaca. Ale ne ze by som ich mam priamo v akvariu to ne tam po nich neni ani stopa. Oni su totiz cca. 3 cm pod strkom vyhradne iba u predneho skla na jednom mieste. Na fotke je to miesto presne oznacene ->
gallery/image_page.php?&image_id=2409
Neviem preco su zrovna tam a preco niesu priamo na dne ale pod dnom? Viem si to vysvetlit jedine takto. Vecsina ryb sa drzi stale pri prednom skle cely den (aj layout ich k tomu nuti). Krmim ich tam jak zeru tak z nich idu vykali a vsetko to pada na toto miesto. Vykali sa rozlozia a zapadnu do tejto hlbky 3-5cm vsetko sa to tam zbiera + je tam velmi vela svetla jak s osvetlenia tak daco aj z vonka prenikne. A preto sa tam drzia tie sinice. Aspon teda myslim ze su to sinice su take modro-zelene. Odkalujem 1x10 dni a ani ryb moc nemam 51xpar. axelrodi a 7x skalar na 325l. Zas toho detritu tam tak vela neni. NO3 aj P su v norme. Skusal som tie sinice narusat kazdy den pekne prstami a potom som to odsaval takto asi 3-4 dni ale vzdy sa tam vytvoria znova do 24h vzdy vzdy. Musim povedat ze sa nerozsiruju takto je to uz hadam aj vyse mesiaca, ale mal som ine problemy a tak tomuto som sa moc nevenoval. Ide o to mam na to pouzit dake antibiotikum a dufat ze sa nevratia alebo co s nimi zatial na ne nic nezabera? Chcem sa ich totiz co najskorej zbavit. Co ak sa rozsiria. To bude katastrofa :? Musim sa ich co najskorej zbavit. Ale nechcem pouzit antibiotika to je ako uplne posledna moznost. Dokonca uz mam aj pripravene v pripade ze by sa zacali rozsirovat. Byt vzdy pripraveny to je moje heslo :wink:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod skala » 18 Aug 2004 08:22 am

najskor trpezlivo zatial cakaj
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod pernik » 18 Aug 2004 09:06 am

Stuka, trpelivost. Pod sterkem te nemusi trapit. Ve sterku je hodne dusicnanu a fosforecnanu, tak se jim tam libi. Hlavne ten sterk moc nerozhrabuj, jinak se opravdu rozsiri. A aby jsi je nevidel, tak na to je takovy figl. Kup si samolepici tapetu v barve tveho stojanu a tech spodnich 5cm akva prelep. Stejne tam jde videt jen sterk a to nikdy neni nejhezci. Jinak to, co pises o pH a CO2 je naprosta pravda. Pisou o tom snad vsichni i na svych strankach.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Raviolka » 18 Aug 2004 09:49 am

Stuka :shock: ...ty bys zaručeně vyhrál soutěž o největšího panikáře! :wink: :D
Na antibiotika zapomeň, pokud se nebudeš ve štěrku hrabat, sinice zůstane tam kde je. Je tam prostě hodně světla a klídek... Pernikova rada je jediná 100%.
Mimochodem podobný dotaz měl nedávno i andy.betta http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=22214
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: niekolko otazok ohladne.....

Odoslaťod Astrid » 18 Aug 2004 10:26 am

Stuka: suhlasim s Raviolkou- podla mna robis zbytocne z komara somara.

Nie som sice odbornik na riasy, sinice a spol., ale dovolim si pochybovat, ci su to naozaj sinice.
Pisem to preto, lebo podobny problem mam v podstate aj ja- v strku pri prednom skle sa mi tvori taka tmavozelena vrstva neviemcoho... a to uz pekne dlho- odkedy sa akvarko zabehlo, tak to tam je asi uz 3/4 roka. Chvilu som sa aj obavala, ze co to asi je, ale potom som sa na to vykaslala. A ako vidis, nic sa nestalo.

Podla mna je to len nejaka riasa, ktora ide za svetlom, kedze prave celna stena akvarka je otocena smerom k oknu. Uplne v rohoch akvarka nic take nie je- podla mna preto, lebo tam skoro ziadne priame slnecne svetlo nedopada.
Nemas nahodou aj ty otocene akva celnou stranou k oknu?

Takze Stuka pokial nezistis, ze to urcite nie je to iste, co mam ja, tak ti odporucam odlozit tie antibiotika pekne krasne spat do suflika a prestat sa strachovat ;)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.