Moje klasické rastlinné akva 72l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod spid3r » 28 Máj 2012 11:11 am

No pokial to nieje cez 30 tak to je v pohode. Ja som kedysi davkoval pmdd 5ml/50l a rastlo to do krasy, len tu uz je potrebne stabilne co2, bez co2 nabehne riasa. Cize mnozstvo hnojiva davat umerne mnozstvu rastlin. U teba tipujem tak 2 ml na 50l, ked sa rastliny rozbehnu zvysovat davku po 0,5 ml umerne rastlinnej mase :)

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Reklama

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod jarque » 28 Máj 2012 11:33 am

Ja si tiez myslim ze potrebujes viacej co2, to co mas na rastlinach mi pripada ako toto
http://www.rostlinna-akvaria.cz/problemy-s-rasami-12, odsek Vláknitá řasa

ja by som si zaobstaral testy ph, kh, No3 a po4
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Glitter » 28 Máj 2012 15:49 pm

MifkoKE napísal:Ahoj, mozete sa prosim pozriet na aktualne foto a skusit mi poradit, kde robim chybu? V akva mi postupne odhniva Valisneria, echace vyhanaju nove listy bledsie a s hnedymi zilkami a rozmahaju sa mi tam aj hnede stetinkove riasy. Anubias nana mi sice kvitne, ale to je jedina rastlinka, ktorej sa u mna v akva zatial ako tak dari-vyhnal uz 4 listy
Tyzden som davkoval PMDD(bez KNO3) 0,75ml na 50 litrov vody, no dnes som skusil zvysit davkvanie na 3ml na 50litrova vody, ale to je vystrel na slepo...

Do dna som este pred troma dnami doplnil gulicky do dna od JBL

Inak doplnil som svetlo teraz mam tam necelych 30W na 50 litrov cisteho objemu vody. Svietim 9 hodin denne s prestavkou cez obed.

Testovat viem zaztial len NO2 a NO3:
NO3 25mg na liter
NO2 0mg na liter

Pridavam este CO2 cez TIBI, ale je to velmi slabe...nejako mi to dobre nefunguje. Neviem momentalne inak otestovat ziadne dalsie parametre vody, viem ze sa bude tazko radit, no mozno podla pohladu na foto bude niekto vediet poradit, co robit...
Vodu menim kazdy tyzden, niekedy aj 2x za tyzden. Filter cistim 1x za tyzden.

Inak cital som o doplnku Easy life carbo, myslite, ze by to mohlo pomoct aj pri takom mizernom pridavani CO2?

Vopred vam dakujem za kazdu radu! :-)


1.Takže poporiadku.. :) Tie hnedé riasy sú na začiatku bežné, ony zmiznú, to máš dôkaz toho, že ešte ten kolobeh N látok nie je v akva OK. Snaž sa ich odsávať ak to ide a jemne odstraňovať.
2.Môj názor je, že to hnojenie do vody je ešte zbytočné, skôr kontraproduktívne, stačili by na začiatok tie tablety JBL (=počas zábehu nehnojiť do vody), ak nemáš výživové dno (čítal som len o štrku).
3.Testy, ktoré na začiatok potrebuješ sú: pH, kH, gH, NO3, Fe a PO4 - tie posledné dva až keď príde na rad hnojenie (po prvom mesiaci zábehu, kľudne aj dlhšie podľa potreby), takže v prvom rade musíš doplniť parametre vody a potom môžeme radiť.
4.K tým fotkám, môže to byť čokoľvek, od vysokého pH, cez tvrdosť vody a tak ďalej, preto tie parametre.
5.Hygiena OK, podľa toho čo píšeš.
6.Nič iné by som nedával do vody pri zábehu okrem EC, to mi fakt pomohlo a nie som určite sám.
7. Neskôr čakaj pri výkyvoch CO2 podobné problémy s riasami, ak neporiešiš stabilnejšie CO2
8. Ako si postupoval pri svietení? Svietiš tam 9 hodín od začiatku alebo ako?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 28 Máj 2012 22:08 pm

Glitter napísal:1.Takže poporiadku.. :) Tie hnedé riasy sú na začiatku bežné, ony zmiznú, to máš dôkaz toho, že ešte ten kolobeh N látok nie je v akva OK. Snaž sa ich odsávať ak to ide a jemne odstraňovať.
2.Môj názor je, že to hnojenie do vody je ešte zbytočné, skôr kontraproduktívne, stačili by na začiatok tie tablety JBL (=počas zábehu nehnojiť do vody), ak nemáš výživové dno (čítal som len o štrku).
3.Testy, ktoré na začiatok potrebuješ sú: pH, kH, gH, NO3, Fe a PO4 - tie posledné dva až keď príde na rad hnojenie (po prvom mesiaci zábehu, kľudne aj dlhšie podľa potreby), takže v prvom rade musíš doplniť parametre vody a potom môžeme radiť.
4.K tým fotkám, môže to byť čokoľvek, od vysokého pH, cez tvrdosť vody a tak ďalej, preto tie parametre.
5.Hygiena OK, podľa toho čo píšeš.
6.Nič iné by som nedával do vody pri zábehu okrem EC, to mi fakt pomohlo a nie som určite sám.
7. Neskôr čakaj pri výkyvoch CO2 podobné problémy s riasami, ak neporiešiš stabilnejšie CO2
8. Ako si postupoval pri svietení? Svietiš tam 9 hodín od začiatku alebo ako?


Ahoj, velka vdaka za rady Glitter :-)
1. odsavam necistoty zachytene na listoch rastlin cca 1-2x do tyzdna. Nieco som skusal mechanicky odstranovat ale tym jemnym chlpkom na listoch som velmi neublizil(mecely tyzden mi v tom pomaha jeden Otik - ale je na to len sam, tak moc nestiha. Inak Anubiasy a velke microsorium vycistil perfektne...), bolo by dobre poriesit do akva nejake krevetky CJ alebo radsej este jedneho Otika?
2. akva bezi v takejto zostave cca 1 mesiac. Niekto mi radil, ze mozem zacat s hnojenim cca po 2-3 tyzdni a tak som aj urobil. do dna(cisty strk hagen) som tie gulicky pridal len nedavno. Zacal som hnojit s PMDD bez pridaneho KNO3, kedze toto jedine som si vedel otestovat a mal som dostatok. Nerozriedil som celu davku, len 1/8 - aj to budem mat na cca 2 mesiace pri takom davkovani, cize viem si rozriedit zvysok pekne samostatne, no to budem riesit az ked budem mat komplet testy, lebo inak by to asi nemalo zmysel-aj tak by som to musel pridavat v rovnakom pomere, kedze neviem, aku mam vodu.
3-4. ok, dokupim testy pri najblizsej moznosti, no teraz mi to nevychadza, urcite zacnem teda ph, kh/gh testami. Neviem niekto nahodou o dobrom prirodnom zdroji vody do akva v okoli Kosic? Na zlatej idke mame starku, tam je tych premenov viac, no nemam testy na otestovanie zatial
5.ok
6. dnes som kupil Happy-Life Carbo 250ml a dal som na zaciatok 2ml/50litrov-niekde som cital, ze ked su riasy, moze sa davat torsku viac toho inak mi vychadzalo 1ml/50 litrov
7. uz sa obzeram po komponentoch na co2. bombu by som mozno aj vedel zohnat, este zhanam nejaky el.mag.ventil a redukcak obycajny, no na inzeratoch na nete som zatial nenaisel nic zaujimave
8. svietil som prve dva tyzdne 7 hodin s prestavkou 3 hodiny. teraz to mam nastavene na 4 hodiny doobeda a 5 hodin poobede s 2 hodinovou prestavkou
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 28 Máj 2012 22:09 pm

jarque napísal:Ja si tiez myslim ze potrebujes viacej co2, to co mas na rastlinach mi pripada ako toto
http://www.rostlinna-akvaria.cz/problemy-s-rasami-12, odsek Vláknitá řasa

ja by som si zaobstaral testy ph, kh, No3 a po4


Dakujem za odkaz, ako tak na to pozeram, vacsinu rias mi sposobi nedostatok zivin v akva a slabe co2 :-(
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 28 Máj 2012 22:11 pm

spid3r napísal:No pokial to nieje cez 30 tak to je v pohode. Ja som kedysi davkoval pmdd 5ml/50l a rastlo to do krasy, len tu uz je potrebne stabilne co2, bez co2 nabehne riasa. Cize mnozstvo hnojiva davat umerne mnozstvu rastlin. U teba tipujem tak 2 ml na 50l, ked sa rastliny rozbehnu zvysovat davku po 0,5 ml umerne rastlinnej mase :)

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk


Oki, vdaka, zniznim teda davkovanie opat na 2ml/50 litrov a budem cakat, co na to povedia rastliny... som zvedavy, ako budu reagovat na vylepsene svetlo...
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 28 Máj 2012 22:24 pm

Luker13 napísal:PO4 test este zozen.... PMDD si zarob kazdy prvok zvlast, lebo niecoho viac niecoho menej.


Diki, teraz sa pokusim este trosku poriesit to moje nestastne TIBI CO2 a potom testy vody. Budem to davkovat samostatne podla vysledkov testov teda... :-)
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Máj 2012 22:25 pm

ph, kh/gh zas pokial pouzivas vodovodnu vodu si vies zistit vo vodarniach, kup radsej dlhodoby CO2 test (alebo vyrob)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod jarque » 28 Máj 2012 22:41 pm

Rado sa stalo je to dobra stranka,
Glitter ma pravdu a pekne to napisal.

Skus pomerat ph, kh a no3 a trochu to pozorovat napr pred vymenou vody(tam by som obcas zmeral aj no2) dva, tri dni po vymene vody a takisto aspon raz zdrojovu vodu (vodovodnu), ja si to napriklad zapisujem do excelu, hodnoty mozu este kolisat vzhladom na zabeh akva, asi kazdy zacinal s riasov a mozem potvrdit ze hneda stetinka zmizne aj sama, mne to trvalo asi pol roka. Nieco chce len trpezlivost, niecomu sa da pomoct. Ked namerias pravidelne rovnake hodnoty, mozno nebudes mat idealne podmienky na rast rastlin a riasu v urcitej miere, ale bude to znamenat stabilne prostredie a priestor na "pokusy" ktore pri aplikacii rozumnych davok hnojania nebudu znamenat katastrofu ;-)

Na zaciatok je potrebne dosiahnut stabilne ph ( blizke "idealnej" hodnote, viac na http://maniakva.sweb.cz/chemie5.htm ), no3 v rozmedzi 20-30 mg/l no2=0 mg/l. No len citaj, citim ze steba nieco bude
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 28 Máj 2012 23:20 pm

jarque napísal:Rado sa stalo je to dobra stranka,
Glitter ma pravdu a pekne to napisal.

Skus pomerat ph, kh a no3 a trochu to pozorovat napr pred vymenou vody(tam by som obcas zmeral aj no2) dva, tri dni po vymene vody a takisto aspon raz zdrojovu vodu (vodovodnu), ja si to napriklad zapisujem do excelu, hodnoty mozu este kolisat vzhladom na zabeh akva, asi kazdy zacinal s riasov a mozem potvrdit ze hneda stetinka zmizne aj sama, mne to trvalo asi pol roka. Nieco chce len trpezlivost, niecomu sa da pomoct. Ked namerias pravidelne rovnake hodnoty, mozno nebudes mat idealne podmienky na rast rastlin a riasu v urcitej miere, ale bude to znamenat stabilne prostredie a priestor na "pokusy" ktore pri aplikacii rozumnych davok hnojania nebudu znamenat katastrofu ;-)

Na zaciatok je potrebne dosiahnut stabilne ph ( blizke "idealnej" hodnote, viac na http://maniakva.sweb.cz/chemie5.htm ), no3 v rozmedzi 20-30 mg/l no2=0 mg/l. No len citaj, citim ze steba nieco bude


Oki, objednam si testy Tetratest GH+KH 2x10ml + Sera PH test aby som mohol nejako zacat... jedine co mam zatial stabilne je NO2 - to testujem zatial tak 2x do tyzdna, no NO3 mi kolise medzi 12 a 25mg zhruba - podla toho ci meram pred alebo po vymene vody.

Uz som toho tolko nastudoval a cim viac toho citam, tym viac vidim dalsie a dalsie medzery :-D Este teraz nasetrit na vsetko, co by som tam chcel mat a bude to v pohodke... ak by som poriesil CO2 set s el.mag. ventilom, asi by som siel radsej do hnojenia EI, no kvoli velkej pociatocnej investicii skusam najprv PMDD a TIBI CO2... casom to urcite poriesim ovela lepsie, teraz sa vsak musim potrapit :-) no vidim, ze spolu to urcite nejako zvladneme :pivo:
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Máj 2012 23:36 pm

pokial mas vodovodnu vodu tak testy na ph, kh, gh moc nepotrebujes, pretose vies zistit hodnoty vody ktoru pridavas, a tiez budes vediet kolko je v nej NO3
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 28 Máj 2012 23:54 pm

M.i.s.o napísal:pokial mas vodovodnu vodu tak testy na ph, kh, gh moc nepotrebujes, pretose vies zistit hodnoty vody ktoru pridavas, a tiez budes vediet kolko je v nej NO3


To by bolo super, zajtra zavolam na vodarne tu v KE a skusim zistit...na internete som to na ich stranke nenasiel... NO3 NO2 som meral a testy mi ukazali hodnotu 0 oba
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod jarque » 29 Máj 2012 00:05 am

No na zaciatok je toho trochu vela, osobne som to tiez vsetko precital, no zapametal si len malo :) aj tak mi akva robi radost a par uzitocnych rad premenil v beznu prax a ked sa nieco deje aspon tusim co za tym moze byt.
Dolezite je co chces dosiahnut, vela ludi ma akva a ani nevie co je to napr Kh alebo Gh, aj tak akva prosperuje, no o ziadne iwagumi ci holandana sa zvycajne nejedna. Priroda je totiz velmi silna a vzdy ak je to mozne, snazi sa zit :D Vela ludi do tajov akva "chemie" a hnojenia dostane az vdaka tomu, ze sa niecomu prestane darit a skumaju po pricinach. Dalej si myslim ze niekto to az prehana, niekto opravnene a niekto uplne zbytocne. Na zaciatok si nerob z el. magnetu a co2 setu hlavu, zatial to vobec nepotrebujes, staci ti tibi resp burciak, napr ja v akva burciakujem do teraz a to co som chcel sa mi zatial dari dosiahnut (dokonca ani co2 na noc neodpajam, odskusal som si ze pohyb hladiny dostatok o2 zabezpeci v mojich pripadoch ).
Ak chces lacne tlakove co2, tak ja som pouzil toto:
http://obchod.sifos.cz/katalog/katalog/ ... -pneumatik
miesto hadicky dal redukciu podobnu ako je tu http://www.aquario.pl/prislusenstvi-co2 ... -1-8-.html (zial ja som to kupoval v baumaxe za uzernickych 10e v oddeleni vzduchotechniky) a potom skleneny difuzor, Milan666 tu ma niekde uvedeny navod ako na difuzor z lipoveho drievka. ta bombicka ma akoze ihlovy ventil, ziadna vyhra ale trocha citu a da sa pekne nastavit. Este neviem kde sa to da naplnit, zatial nebola potreba (jedna bombicka mi drzi uz asi tri mesiace v 65l akva a mam dalsie dve v zasobe )
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Glitter » 29 Máj 2012 07:00 am

M.i.s.o napísal:pokial mas vodovodnu vodu tak testy na ph, kh, gh moc nepotrebujes, pretose vies zistit hodnoty vody ktoru pridavas, a tiez budes vediet kolko je v nej NO3


Mne to proste v akva lietalo na začiatku.. ak si chce byť istý, čo sa mu deje v akva, tie testy na začiatok jednoducho potrebuje. Neskôr, keď spozná svoje akva, tak mu budú stáť v skrini :) Ale i potom občas si to premerať pred výmenou vody nie je odveci.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Glitter » 29 Máj 2012 07:06 am

MifkoKE napísal:
Glitter napísal:1.Takže poporiadku.. :) Tie hnedé riasy sú na začiatku bežné, ony zmiznú, to máš dôkaz toho, že ešte ten kolobeh N látok nie je v akva OK. Snaž sa ich odsávať ak to ide a jemne odstraňovať.
2.Môj názor je, že to hnojenie do vody je ešte zbytočné, skôr kontraproduktívne, stačili by na začiatok tie tablety JBL (=počas zábehu nehnojiť do vody), ak nemáš výživové dno (čítal som len o štrku).
3.Testy, ktoré na začiatok potrebuješ sú: pH, kH, gH, NO3, Fe a PO4 - tie posledné dva až keď príde na rad hnojenie (po prvom mesiaci zábehu, kľudne aj dlhšie podľa potreby), takže v prvom rade musíš doplniť parametre vody a potom môžeme radiť.
4.K tým fotkám, môže to byť čokoľvek, od vysokého pH, cez tvrdosť vody a tak ďalej, preto tie parametre.
5.Hygiena OK, podľa toho čo píšeš.
6.Nič iné by som nedával do vody pri zábehu okrem EC, to mi fakt pomohlo a nie som určite sám.
7. Neskôr čakaj pri výkyvoch CO2 podobné problémy s riasami, ak neporiešiš stabilnejšie CO2
8. Ako si postupoval pri svietení? Svietiš tam 9 hodín od začiatku alebo ako?


Ahoj, velka vdaka za rady Glitter :-)
1. odsavam necistoty zachytene na listoch rastlin cca 1-2x do tyzdna. Nieco som skusal mechanicky odstranovat ale tym jemnym chlpkom na listoch som velmi neublizil(mecely tyzden mi v tom pomaha jeden Otik - ale je na to len sam, tak moc nestiha. Inak Anubiasy a velke microsorium vycistil perfektne...), bolo by dobre poriesit do akva nejake krevetky CJ alebo radsej este jedneho Otika?
2. akva bezi v takejto zostave cca 1 mesiac. Niekto mi radil, ze mozem zacat s hnojenim cca po 2-3 tyzdni a tak som aj urobil. do dna(cisty strk hagen) som tie gulicky pridal len nedavno. Zacal som hnojit s PMDD bez pridaneho KNO3, kedze toto jedine som si vedel otestovat a mal som dostatok. Nerozriedil som celu davku, len 1/8 - aj to budem mat na cca 2 mesiace pri takom davkovani, cize viem si rozriedit zvysok pekne samostatne, no to budem riesit az ked budem mat komplet testy, lebo inak by to asi nemalo zmysel-aj tak by som to musel pridavat v rovnakom pomere, kedze neviem, aku mam vodu.
3-4. ok, dokupim testy pri najblizsej moznosti, no teraz mi to nevychadza, urcite zacnem teda ph, kh/gh testami. Neviem niekto nahodou o dobrom prirodnom zdroji vody do akva v okoli Kosic? Na zlatej idke mame starku, tam je tych premenov viac, no nemam testy na otestovanie zatial
5.ok
6. dnes som kupil Happy-Life Carbo 250ml a dal som na zaciatok 2ml/50litrov-niekde som cital, ze ked su riasy, moze sa davat torsku viac toho inak mi vychadzalo 1ml/50 litrov
7. uz sa obzeram po komponentoch na co2. bombu by som mozno aj vedel zohnat, este zhanam nejaky el.mag.ventil a redukcak obycajny, no na inzeratoch na nete som zatial nenaisel nic zaujimave
8. svietil som prve dva tyzdne 7 hodin s prestavkou 3 hodiny. teraz to mam nastavene na 4 hodiny doobeda a 5 hodin poobede s 2 hodinovou prestavkou



1. Zožeň tie testy, daj parametre vody.
2. Carbo môžeš dať aj 2násobok kľudne, podstatné je, že sa pridáva cca hodinu pred zapnutím svetla.
3. Svetlo uprava na 4+4 hodiny, čo tam máš T8 či T5?
4. Vhodné sú aj CJ aj Otíci + SAE, ja mám v 125L 5 CJ, 3 otíikov 3 SAE a cez stovku kreviet, ono sa to nevidí, ale pomôžu.
5. PMDD by som úplne zatiaľ vysadil, kým to nedáš doporiadku. Hlavne nemáš stabilné CO2, nemáš poriešenú dobu osvitu a nemáš tam poriadny kolobeh dusíka ešte.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod spid3r » 29 Máj 2012 07:22 am

S tym Carbom - to aby som si bral dovolenku aby som stihal hodinu pred zapnutim to tam naliat :D ale vazne :D lejem poobede ked uz svetlo nejaku hodinu pali do akva a vsetko v poho.

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Glitter » 29 Máj 2012 07:25 am

Ja písal optimálne dávkovanie, ide o to, aby už plnilo svoj účel nie len v druhej polke osvitu :)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Glitter » 29 Máj 2012 07:27 am

jarque napísal:Na zaciatok si nerob z el. magnetu a co2 setu hlavu, zatial to vobec nepotrebujes, staci ti tibi resp burciak, napr ja v akva burciakujem do teraz a to co som chcel sa mi zatial dari dosiahnut (dokonca ani co2 na noc neodpajam, odskusal som si ze pohyb hladiny dostatok o2 zabezpeci v mojich pripadoch ).
Ak chces lacne tlakove co2, tak ja som pouzil toto:
http://obchod.sifos.cz/katalog/katalog/ ... -pneumatik
miesto hadicky dal redukciu podobnu ako je tu http://www.aquario.pl/prislusenstvi-co2 ... -1-8-.html (zial ja som to kupoval v baumaxe za uzernickych 10e v oddeleni vzduchotechniky) a potom skleneny difuzor, Milan666 tu ma niekde uvedeny navod ako na difuzor z lipoveho drievka. ta bombicka ma akoze ihlovy ventil, ziadna vyhra ale trocha citu a da sa pekne nastavit. Este neviem kde sa to da naplnit, zatial nebola potreba (jedna bombicka mi drzi uz asi tri mesiace v 65l akva a mam dalsie dve v zasobe )


Súhlasím, ale len s tým EMV ventilom, ak si to nevie poriadne zrobiť ako ty a písal na začiatku, že mu to kolíše a buble si to ako chce, tak radšej nech investuje do CO2, ktorý už má naveky, kým sa bude venovať akvaristike.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod jarque » 29 Máj 2012 07:46 am

Stabilný burciak => neexistuje, no 3dc cukru, 1/4 drozdia 2l vody. Deň nechať bublat mimo akva, nech sa ukľudni. Potom je na cca 10 dní ako tak stabilný. Ozaj nepotrebuje na teraz viac.

Odoslané z HTC Vision cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Vlado21 » 29 Máj 2012 07:48 am

komercne namiesane (nap. od Dennerle) vydrzia viac-menej stabilne bublat mesiac. Ale zas stabilita nieco stoji: 8 E / flasu.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod chnuro » 01 Jún 2012 20:35 pm

Suhlasim so vsetkym, co tu pisal Glitter. Vidiet skúsenosti ;-). Dodal by som, ze EC je vhodné pridávať bez ohľadu na to, ci sa CO2 dodáva, alebo nie.

Názor, ze CO2 na zaciatku netreba, alebo je burčiak postačujúci je úplne scestný a zavádzajúci. Od úplného začiatku treba zabezpečiť stabilnú úroveň CO2 a tým aj PH. Ja som skôr toho názoru, že radšej bez CO2, ako s burčiakom.

Co sa tyka tlakovej flase, tak da sa fungovat aj bez EM ventilu, ked nie su moznosti. Ja takto ficim v minicku uz druhy mesiac - bez živočíchov.

Testy su fajn, ale same o sebe problem nevyriesie. Treba vediet, ako si vysledky vysvetlit a co zmenit. Ked sa pridava PMDD z jedneho roztoku, kde su vsetky zlozky rozmiesane spolu, vela toho potom prisposobovat nejde.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 01 Jún 2012 21:10 pm

Ahojte, tak par dni pridavania EC a pridavania TIBI CO2 pomocou noveho difuzora prinasa prve vysledky - Egeria ma vrcholce 2x take velke, ako do teraz a aj dalsie rastliny vyzeraju lepsie...riasa rastie stale dalej...

Co s tyka CO2 setu - celkom zaujimavo vyzera nakup v akvario.pl - keby som bral set od nich a flasu by som kupil tu v KE(2ks za 24€), tak by ma cely set vysil 60€ aj s postovnym...ale bez el.mag.ventilu...cize celkom lakave... uvidim, ako sa mi bude darit s tym TIBI - ak sa to nezlepsi, asi to budem musiet poriesit...

Teraz skutocne neviem, ci tomu akva pomohlo pridavanie EC, alebo uprava difuzoru CO2 + pridanie dlasej flase TIBI...

Skusim teraz castejsie odkalovat dno a menit vodu...mozno riasa konecne ustupi

Kazdopadne dakujem za vsetky rady, urcite ich vyuzijem...teraz to nestoji na nicom inom, len na f.zdrojoch... :-(

Inak dnes mi pribudli v akva 3 CJ, mozno trosku pomozu v mojom boji :-D
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 01 Jún 2012 21:18 pm

Glitter napísal:
1. Zožeň tie testy, daj parametre vody.
2. Carbo môžeš dať aj 2násobok kľudne, podstatné je, že sa pridáva cca hodinu pred zapnutím svetla.
3. Svetlo uprava na 4+4 hodiny, čo tam máš T8 či T5?
4. Vhodné sú aj CJ aj Otíci + SAE, ja mám v 125L 5 CJ, 3 otíikov 3 SAE a cez stovku kreviet, ono sa to nevidí, ale pomôžu.
5. PMDD by som úplne zatiaľ vysadil, kým to nedáš doporiadku. Hlavne nemáš stabilné CO2, nemáš poriešenú dobu osvitu a nemáš tam poriadny kolobeh dusíka ešte.


Ahoj, diki, takze som poriesil toto:

1. ked vsetko pojde dobre, testy poriesim dalsi tyzden
2. EC davam teraz 2ml/50litrov vody - este to mozem zdvojnasobit?
3. svetlo upravene-mam tam T8 15W + 1m 14,4W LED 6000K s chladenim - je to skutocne velky rozdiel :-)
4. dnes som kupil 3x CJ
5. PMDD vysadene od 30.5.

Inak, ak by som riesil CO2 set, tak by som potom zvolil asi metodu hnojenia EI namiesto PMDD. Do PMDD som siel len kvoli tomu, ze som sa docital, ze tam nie je pozadovany az take vysoky obsah CO2 vo vode a skusal som to teda s TIBI
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod jarque » 01 Jún 2012 22:54 pm

chnuro napísal:Názor, ze CO2 na zaciatku netreba, alebo je burčiak postačujúci je úplne scestný a zavádzajúci. Od úplného začiatku treba zabezpečiť stabilnú úroveň CO2 a tým aj PH. Ja som skôr toho názoru, že radšej bez CO2, ako s burčiakom.

Podla coho sudis ? a preco si odporujes :D :D :D Netreba to prehanat, kolisanie PH ci chces alebo nie je bezny jav, ktory nastava aj v prirode, vitalne rastliny sa s tym vysporiadaju bez problemov.
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.