záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod Andy000 » 07 Jún 2012 12:16 pm

Prosím vás neviete mi poradiť čo to za záhadnú chorobu mal zlatý karas ?! zdal sa mi už posledné týždne dáky zvláštny do jednej strany akoby ho bralo a postupom času akoby sa mu otrhali plutvy (myslím že bakteriálnym rozkladom to nebolo), zo začiatku robil miestami dosť prudke pohyby čo sa až otieral alebo až odrazil od dna jedným bokom. Je možné že mal plynatý mechúr ?! alebo to bola otrava dusičnanmi ? ...noo posledné dni sa to zhoršovalo a tak som zašla do zoomarketu a poradili mi sera omipur tak teda som ho nakvapkala do vody no žiadne zmeny stále to isté rybyčka buď na hladine alebo na dne ležala alebo poprípadne dole hlavou sa zaparkovala medzi rastliny. no a koniec koncou dnes umrela a očividne sa dosť trápila posledné dni, v tom markete mi poradili ju dať preč aby sa aj ostatné nenakazili no ale nemala som to srdce ešte živú ju spláchnuť. Nuž ktovie čo to bolo ale teraz sa obávam či to nepríde aj na druhého karasa, síce tento je kus iný druh ale aj tak človek nikdy nevie....Je to pre mňa záhada pretože vodu mávajú pravidelne čistenú a používam všetky potrebné roztoky pre vodu, aj do filtra... Je možné že dákemu stresu podlahla ale to už potom neviem ako stými rybami zaobchádzať aby nemali žiadny stres, pretože mám pocit že oni majú stres už zo všetkého :? ...... Za odpovede vo pred ďakujem.
Andy000
 
Príspevky: 3
Založený: 07 Jún 2012 11:59 am

Reklama

záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod spid3r » 07 Jún 2012 13:01 pm

Objem akvaria, parametre vody, vymena vody, cistenie filtra, zazracne vodicky - kedy ako casto a ake.... Chybaju zakladne parametre tazko radit.

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod Kubo » 07 Jún 2012 13:32 pm

karasu :lol:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod marlo » 07 Jún 2012 13:39 pm

Velmi dolezita je samotna hygiena akvaria.Cistenie akvaria filtra..a samozrejme spravna filtracia. objem vody/vykon filtra a filtracne naplne.
Takto mozeme len tipovat ale obavam sa ze karas to ma zratane.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod Andy000 » 07 Jún 2012 13:57 pm

aquarko je malé ma 16l, áno viem zrejme poviete mi že je to príliš malé na karásy ale tak do teraz im nič nebolo a sú len dva a plus prísavník ....voda je čistená raz do týždňa a to výmena tak cca 1/2 vody a vtedy sa aj pridávajú prostriedky od sorei ako aquatan, bio nitrivec, a algovec na riasy ale ten iba podla potreby a preventívne raz za čas a samozrjeme do filtra filter biostart kvapkám a ten sa čistí tak podla toho ako je znečistené aquárium pretože ževraj sa to moc často nemá kvapkať a ževraj lepšie menej ako viac. Filter mám aquatel FAN mikro 230V je na objem 3-50L.... áno viem že je veľmi dôležitá hygiena ale neviem kde sa mohla stať chyba keď je pravidelná výmena.
Andy000
 
Príspevky: 3
Založený: 07 Jún 2012 11:59 am

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod Fatimka » 07 Jún 2012 14:11 pm

andy predavač v supermarkete myslel dať chorú rybu do karantény (teda do druhého akva) nie ju za živa spláchnuť
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod spider30 » 07 Jún 2012 14:16 pm

16l + 2x karas + prisavnik = :dead: :dead: :dead: Nic v zlom ale je to tak...
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod hofi » 07 Jún 2012 14:40 pm

Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod Giftzahn » 07 Jún 2012 14:49 pm

hmm ... kde ze to spravili soudrohova z NDR chybu ... hmm ... 16L akva s karasom ...s dvoma karasmi aby tomu jednemu smutno a otupno nebolo ... plus do partie prisavnik ... hmm .... tak preco teda jeden karas "exol" .... kompletna zahada ... predpokladam ze od sameho stastia a super zivotnych podmienok ake moze skytat len a len 16L akva ( pre rybky ktore potrebuju min. akva od 150L vyssie) + magicke vodicky a aquael filter .... dostal z tolkeho stastia infakt ... ten karas ..... :cry:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod Andy000 » 07 Jún 2012 16:01 pm

nie nie oni to fakt tak mysleli a rovno dosadiť novú rybu podla nich ......ehm myslím že keď už tak sa to dá aj napísať normálne a nie tolko irónie ... ale tak to je už asi kus iné zmýšlanie ..... ale thanks za reakcie...
Andy000
 
Príspevky: 3
Založený: 07 Jún 2012 11:59 am

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod hofi » 07 Jún 2012 16:26 pm

Koľko tyranie,toľko ironie
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod maxxx01 » 07 Jún 2012 17:09 pm

Andy000 napísal: ... ale tak to je už asi kus iné zmýšlanie ...


Kus iné zmýšľanie je pre mňa to, že si niekto zmyslí narvať do 16 litrov 3 ryby, z ktorých tam nepatrí ani jedna jediná.
Kus iné zmýšľanie je aj to, že predavač to takto niekomu odporučí.
Aspoň pre mňa je to teda hooooodne iné zmýšľanie....
A nejde len o to, že rybám je tam extrémne tesno. Udržať akúkoľvek biologickú rovnováhu je tu v tomto prípade nemožné. Môžeš preto začať odznova a nasadiť do tých 16 l nové karasy. A história sa čoskoro bude opakovať. Tu proste iný výsledok nie je možný. A ty sa potom tomu budeš čudovať a zakladať zas nové témy o úhyne karasa (?) Alebo odložíš akvárko do pivnice (?) Pritom stačilo len trochu poštudovať o nárokoch karasov (ale aj prísavníka), a o fungovaní biologickej rovnováhy, o kolobehu dusíkatých látok a pod. Na pochopenie týchto vecí netreba Einsteina.
Tej irónii sa preto nečuduj, dalo sa s ňou počítať, ale ver, že chyba tu nie je v kolegoch ktorí ti to písali.
Skús poštudovať, inak to nepôjde. Ak sa ti do toho nechce, radšej to nechaj tak.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod Milan666 » 07 Jún 2012 22:36 pm

a koniec koncou dnes umrela a očividne sa dosť trápila posledné dni

Bolo to pre ňu vykupenie a netrápila sa posledne dni, ale celý čas u teba :dead:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod Giftzahn » 08 Jún 2012 05:39 am

@Andy000: njn, zila to nie je ironia to je tragedia .... moj osobny nazor je ze pokial za nad danym problemom zamyslis ... tak nemusis by jadrovy fyzik pripadne laureat nobelovej ceny a zistis ze to co bolo poskytnute tvojim rybkam su absolutne nevyhovujuce podmienky .... v kulturnych krajinach ( teraz nemyslim nasu rozvojovu dzamahiriu ) napr. v AT je zakazane ( nariadenie / vyhlaska ) chovat rybky v akvarkach mensich ako 60L ... cize tam nieco take co bolo u teba je postihovatelne = tyranie zvierat ... a patricne je takato cinnost aj "odmenena" .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod davidd610 » 08 Jún 2012 08:49 am

škoda, že len v AT je to zakázané, zišlo by sa to aj u nás, keď tak čítam tieto príspevky...
Obrázok používateľa
davidd610
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Založený: 09 Apr 2012 13:23 pm
Bydlisko: Raslavice (Bardejov-Prešov)

Re: záhadná choroba a úmrtie zlatého karasu

Odoslaťod Milan666 » 08 Jún 2012 14:09 pm

davidd610 napísal:škoda, že len v AT je to zakázané, zišlo by sa to aj u nás, keď tak čítam tieto príspevky...

Jóóój, po tom túžim :pivo:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.