Neviem identifikovať problém v akva



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod FilipKoo » 07 Jún 2012 16:27 pm

Skúšal som už dávnejšie zistiť, aký je problém. Dávnejšie začal Labeo útočiť na Nigrofasciáty, dve z nich dostali nejakú chorobu. Googlil som všelijak možne, zistil som akurát, že môžu mať poškodený plynový mechúr. Príznaky k tomu sedeli. Riešením bolo oddeliť ich od ostatných rýb (lebo príčinou vraj mohli byť útoky medzi rybami alebo ostré kamene), aby sa zregenerovali, i keď veľká šanca vraj nebola. Ryby ležia na dne alebo sú opreté o sklo zvisle, nevedia udržať rovnováhu. Zisťoval som aj tu na fóre, ale je tu miliarda tém a fakt nemám čas to všetko preklikávať, kde na jednej strane je aspoň 5 tém, ktoré sa mojmu problému len podobajú. Neviem to ani definovať, aby som to dal vyhľadávať, takže to riešim takto.

Ako sa dalo čakať, začali nigrofasciáty vymierať (len a iba oni), jedna sa tvárila že je zdravá a po dni náhle zomrela. Keď internet nepomáhal, šiel som do akvaristiky, kde mi predavač poradil Baktopur, keďže sám nevedel povedať, kde by mohol byť problém. To mi ostal len jediný zdravý nigrofasciat, ktorý sa tej chorobe nejako vyhol a jeden chorý, ktorý ochorel ako prvý, ale stále statočne bojuje(jednému ancistrusovi zbledla hlava, ale všetky ostatné sú zdravé a v poriadku, ale mám ich roky a dostal som ich od akvaristku, ktorý ich mal tiež dlhé roky predomnou, tak dúfam, že len zostarol, niekedy má krátke chvíľky, keď nie je o nič prisatý, akoby sa nevládal udržať). Ako som použil baktopur, mal som po troch dňoch vymeniť vodu, bohužial čas nespolupracoval a prešlo už 6 dní. Za jednu noc sa v akváriu narodili a namnožili slimáky, jedného dňa ma zobudil pohľad, že na akváriu niečo nesedí, vyzeralo to ako vyrážky. Ostatné ryby sú v poriadku, akoby sa ich okolie netýkalo.

Raz som skúšal použiť iné krmivo, sušený morská ráčik, akosi to rybám neprišlo ako potrava.
Starám sa o akvárium dosť sedliackym spôsobom, nemerám kvalitu vody, neriešim CO2, hnojivo, nejaké superfiltre... Vždy mi to vychádzalo s tým malým interným molitánovým filtrom, je tam dosť veľa skál (takže voda je asi tvrdšia), ale Cryptocoryne pantederiifola (predpokladám, že to je ona, je strašne veľa podobný rastlín, furt som myslel, že to je Echinodorus) mi spokojne rastie a hustie a má pekné zelené listy (presne ako na http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptoc ... deriifolia ). Vallisneria gigantea mi rastie len na určitých miestach akva (hlavne v rohoch, kde je menej svetla), ale zato doteraz spokojne. Ryby sa nesťažovali a nikdy nebol výrazný problém alebo choroba, a už vôbec nie s nigrofasciátmi. Práve tie zvykli určovať teritóriá a množili sa tak, že som ich musel kvôli počtu porozdávať. V 120 litrovom akva mám 3 skaláre, 1 Labeo, 1 Pancierníček trinidadský, 4 ancistrusy (1 s bledou hlavou), 1 zdravý biely nigrofasciat a 1 mrtvolne chorý pružkovaný nigrofasciat. Cez deň je voda navyše okysličovaná kompresorom (cez bublinky). Ohrievam na 27 stupňov, no teraz keď sa oteplilo je teplota stále 28. Cez deň tak od deviatej do dvanástej svetlo vypínam, lebo v tom čase ja v miestnosti dosť slnečného svetla (riasy sa vôbec netvoria).

22042012017.jpg
Zranené brucho nigrofasciáta.
22042012017.jpg
Zranené brucho nigrofasciáta.
Prílohy
07062012114.jpg
Ancistrus
Obrázok používateľa
FilipKoo
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 22 Aug 2008 15:15 pm

Reklama

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod larix » 07 Jún 2012 17:40 pm

Osobne si myslím, že problémom je zlá hygiena akvárka - nepravidelná a nedostatočná výmena vody a odkaľovanie, nefungujúca nitrifikácia, nedostatočná filtrácia a málo rastlín. Z toho pramenia bakteriálne ochorenia (plynový mechúr, hnedé fľaky na koži,...). Na fotke nigrofasciáta síce zranenie brucha nevidím ale vidím, že ryba je v strese, čo tiež pripisujem vysokej hladine odpadových (hlavne dusíkatých) látok (aj keď možných príčin je viacero). Čo sa týka neprisatých prísavníkov, je to normálne správanie aj u zdravých kusov.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod Milan666 » 07 Jún 2012 18:26 pm

Podľa reakcie slimákov je jasné, že jednou z príčin je nahromadený čpavok, ktorý pri tak vysokej teplote vody ešte viac nakysáva a trávi všetko naokolo.
Znížiť teplotu, vymeniť 50% vody, povyťahovať všetky podozrivé kamene, (vápenec) a osádku zúžiť a držať sa prírodzeného biotopu medzi druhmi rýb
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod FilipKoo » 07 Jún 2012 19:43 pm

No na bruchu má zničené tie šupiny.

Dlhé roky tak akvárium funguje. Nebude to zlým spôsobom behu akvária, skôr niekto urobil chybu. Kamene sú tam len overené, dlhé roky trávili v akváriu a nikdy problém nebol. Prečo by sa rozhodli hnevať práve teraz? Je pravda že ich je veľa, ale nikdy predtým tam nebolo viac rastlín, ako teraz, a pochybujem, že to bude väčším počtom rastlín. A takisto 28 stupňov bolo cez leto stále.

Ale určite nemôžem poprieť, že v akváriu je ukážkovo hygienicky. Len sa riadim skúsenosťami. Tak tedy to vyzerá, že problém je v čistote (možno to spustila nejaká otrava z prvej uhynutej rybky...). Slimákov som ešte nikdy nemal, zmiznú sami, postupne keď sa bude čistiť akvárko? Či bude treba nejaký radikálny krok? Voda bola menená pred dvoma týždňami, až keď som nasadil ten Baktopur, tak dva dni po tom prišli.

Príde mi to celé zvláštne. Ale riešenie je asi jasné... pustím sa do toho.
Obrázok používateľa
FilipKoo
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 22 Aug 2008 15:15 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod Milan666 » 07 Jún 2012 22:20 pm

Čím vyššia teplota, tým menej kyslíka. Slimáky nemiznú sami, skôr dochnú a niekde sa rozkladajú. Takže to chce radikálny krok
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod FilipKoo » 07 Jún 2012 22:32 pm

Čo mám proti nim použiť?
Obrázok používateľa
FilipKoo
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 22 Aug 2008 15:15 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod Milan666 » 07 Jún 2012 22:44 pm

FilipKoo napísal:Čo mám proti nim použiť?

:?: nechápem
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod FilipKoo » 07 Jún 2012 22:46 pm

Hovoríš, že je potrebný radikálny krok proti slimákom. Nestačí len vymeniť vodu? Nebodaj ich mám všetky ručne vyzbierať?
Obrázok používateľa
FilipKoo
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 22 Aug 2008 15:15 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod Milan666 » 07 Jún 2012 22:54 pm

Vymeniť 50% vody, odkaliť dno, všetko nahnité vonku, kamene, šak som už spomínal. Slimáky nechaj slimákmi, keď neprekrmuješ prestanú sa množiť. Meň 50% vody častejšie kým sa situácia zastabilizuje. Dbaj na hygienu vody a filtra
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod FilipKoo » 07 Jún 2012 23:04 pm

Aha jasné, sme sa nesprávne pochopili. Diky
Obrázok používateľa
FilipKoo
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 22 Aug 2008 15:15 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod migu » 17 Aug 2013 13:38 pm

Ahojte. Už som úplne v koncoch a asi aj ryby.
100l akva založené pred 2 rokmi.
Osadenstvo od založenia 1x ancitrus, 3x gurama sivá, 2 x skalár, 1 x labeo bicolor
Asi tak polročná osádka 3x mečúň.
Rastlinstvo: 2 x echinodorus "orisis" 2x echinodorus isabella (asi), 4 x anubias
Osvetlenie: 1 x 18w sun glo, 1 x 18w trubica studená biela od 16:00 do 22:00, hnojenie 1x týždenne JBL ferropol
Filtrácia: esterný JBL e700, beží nonstop na plný výkon čistený 1 x za 2 mesiace v odčerpanej vode.
Substrát: riečny piesok kúpený v akvaristike ( poľský) otestovaný octom, zrnitosť 1 - 4 mm
cca pred pol rokom kúpený samorast ( nefarbí, nesmrdí)
Čistenie akva 1x za 2 týždne odkalovanie a výmena 25 l vody.
Teplota 25 stupňov, PH 7,5, KH 4, GH ( podľa tesu od dajana medzi 7 - 14) Dusičnany a nitridy testy ukazujú 0. CO2 10mg/l ( nijako neCOčkujem). Po zhasnutí svetla vzduchujem celú noc.
Kŕmenie: 2 x denne vločky (mix), nepravidelne spirulina, ancitrus uhorka.

Už skoro rok bolo všetko OK rastlinky bujneli ryby priberali, riasy som zvládal udržovať na uzde. Pre 2 mesiami sme sa stahovali a vtedy to začalo. Filter som vyčistil mesiac pred a mesiac po sťahovaní ( vtom problém nevidím). Substrát som premyl pod tečúcou vodou inak všetko pôvodné akurát som oškrabal riasy z kameňov. Použil som asi aj 15l pôvodnej vody.
Po 2 týždňoch mi rotalu zmohli riasy, taktiež aj anubiasy (kúpel v save a sú ok), Echinodorusy strácajú viac listov ako im dorastú. Nakúpil som aj nové rastliny, ktoré po 2 týždňoch zmohla čierna riasa na komplet. Od stahovania mi zdochne každý týždeň 1 ryba. Príznaky poukazujú na dlhodobo zvýšené hodnoty CO2. Myslel som že je chyba v novej vode( používal som aj chémiu na úpravu vody z vodovodu) tak som bol na vodu v prameni (pitná voda hygienikmi overená) 2 týž. po výmene ok potom pošiel posledný mečúň. Teraz chodím na vodu do pôvodného bydliska, kedže s tou problémi neboli. Dnes pošla posledná gurama. Počas 2 mesiacou už 2 krát liečba eSHa 2000. Pravidelné meranie CO2, ktoré kolíše medzi 8mg/l až po 15mg/l.
Príznaký rýb pred úhynom: 2-3 dni nezáujem o potravu, zdržovanie sa pod hladinou a latentnosť. Guramy okrem poslednej mali po úhyne prasknuté brucho a črevo von. ( mám pocit črevné byčíkovce, výkali tomu nasvedčovali. Pravidelne preliečované entizolom. naposledy asi pred 1/2 rokom.)
Bojovníci v mojom aqua: 2x skalár, 1x ancitrus, 1x labeo bicolor

Momentálne idem bez akejkoľvek chémie iba hnojemie. Rozmýšlal som, že zvýšim KH kôli stabilite vody.
Skúste poradiť som ozaj už v koncoch.
migu
 
Príspevky: 16
Založený: 08 Sep 2011 17:15 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod Milan666 » 18 Aug 2013 13:02 pm

Čo všetko obsahujú filtračné časti?, samozrejme v samotnom filtri? Studničná voda je až príliš tvrdá. Vymenil by som 50% vody, skončil s pridávaním liečív a hnojiva. No a na dajana testy by som určite nespoliehal.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod migu » 18 Aug 2013 13:35 pm

Filtračné média nie sú o výrobcu, lebo sa mi zdali moc veľké perforácie. Keramické valčeky sú pôvodné len molitány som menil za jemnejšie. Na dajanu sa ani nespolieham len iný na GH nemám. KH test je od JBL, CO2 test TETRA, Amoniak a nitrid test AQUAR.
Včera po čiastočnej výmene vody Nitridy NO2 0,2mg/l. A tiež nechápem tomu CO2. Keď nevzduchujem tak skočí cez deň až na 15mg/l. Myslels som, že ratliny niečo spotrebujú.
Počas stahovania bol filter vypnutý cca 6 hodín. Až kým som nenainštaloval akvarko. Mohli sa nitrifikačné baktérie "podusiť"?
Mám pocit, že to bude otrava nitridmi aj keď testy ukazovali nulové hodnoty. V podstate zábeh starého akva od začiatku len s osádkou. V substráte a na dekorácii som baktérie umyl a vo filtri za ten čas pošli. Môže to byť tak?

Ešte som trošku lustroval po nete a tie biele súvislé výkali nemusia byť spôsobené črevnými parazitmi, ale aj jednotnou stravou?
migu
 
Príspevky: 16
Založený: 08 Sep 2011 17:15 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod Milan666 » 18 Aug 2013 13:47 pm

Vzduchovanie vypni, zruš. Vývod filtra nastav tak, aby čeril hladinu a budeš mať dostatok kyslíka a rovnako ti to čerenie hladiny bude CO2-jku vytesňovať, takže sa bude všetko držať v norme. Ako meráš hodnoty CO2? Nemáš DC?
Počas 6 hodín baktérie pohynuli a takto mohli vystupňovať NO2 až k smrtelným hodnotám. Volajme ich preto nitrifikačné baktérie a nitridy sú nitráty, prepáč mi to okienko slovenčiny.
Výkaly zatiaľ nerieš to sa upraví. NO2 máš rovnako vysoké na to je myslím test od JBL spoľahlivý (nie je to reklama)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod migu » 18 Aug 2013 14:42 pm

Mám aj permanentný CO2 test ale ten ukazuje stále rovknakú farbu aj s burčákom aj bez (ešte v starom). Tak meriam co2 v skumavke a kvapkám reaktant kým sa voda nesfarbí. 1 kvapka = 2mg/l co2.
Dik za opravenie. Môžu byť aj dusičňany ( aby som slovenčinu nekazil)

PS: DC je čo?
migu
 
Príspevky: 16
Založený: 08 Sep 2011 17:15 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod Milan666 » 18 Aug 2013 15:24 pm

DC=DropsChecker, takže permanentný test. Dávaš doňho vodu z akva? alebo roztok 4dKH?
urob-si-sam-permanentny-co2-test-t9915.html
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod migu » 19 Aug 2013 16:15 pm

Myslel som si, len drop=kvapka ma trošku zmiatlo tak som sa pre istotu uistil.

Mením každý deň 25l vody a rybky vyzerajú byť čulejšie. Sakra keby ma to napadlo skôr, že je problém v nitrifikácii :twisted: :cry:

Milan vravel si, že nemám ani hnojiť! Guličkové hnojivo ku koreňom môžem?
Ešte otázočka: tie denné výmeny mám dokedy dodržiavať? Alebo podľa testov na NO2.
migu
 
Príspevky: 16
Založený: 08 Sep 2011 17:15 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod Milan666 » 19 Aug 2013 20:49 pm

Nemusíš denne meniť, to len v prípade vysokého obsahu NO2. Hnojiť môžeš ak sa ti voda "znormalizuje" a tým sa zvýši dopyt rastlín po živinách.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod gehenna » 24 Aug 2013 12:59 pm

pekne zdravim....som nova a tak sa ospravednujem vopred sa pripadne "kiksy" :)
mam 100 litrove akvarko s 4 moly,boli 7 dnes su 4 gupky,6 neonky a cistic...pred tyzdnom som pridala 3 platy a jednu rastlinku.akvarko mam celkom 5 mesiacov..zdalo sa,ze vsetko super funguje...az na par slimakov,ktore sa snazim pucenim eliminovat. problem som nasla vcera a dalsi dnes..uhynute rybky..gupky...nerozumiem ako doslo za jednu noc k takejto smrti...preto sa obraciam na tu pritomnych o radu..prilozene foto je rybka ktoru som dnes rano v akvariu nasla
Prílohy
WP_002298.jpg
gehenna
 
Príspevky: 3
Založený: 24 Aug 2013 12:20 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod djwiktor » 24 Aug 2013 19:20 pm

Nie som si stopercentne isty, ale vyzera to byt bakteriova nakaza. Ak pozeram tie rozpadnute plutvy. Trochu ma ale matu tie vypulene oci. Ak mas testy , prosim ta dopis hodnoty namerane. BTW otazka, mas v tom akva musle ?
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod Milan666 » 25 Aug 2013 11:27 am

@gehenna,
Je toho veľa, tak v prvom rade si budeš musieť vymeniť substrát, to znamená tie farebné ale i bielé kamienky. Príliš veľa vápnika vápenca! No a okamžite preč tie mušle!! Tie kamienky uvoľňujú do vody rôzne látky, ktoré možno trávia tvoje rybky. No a teraz odpovedz na tieto otázky:
1. Máš živé rastlinky?
2. Filter ide non stop?
3. Meníš pravidelne 1/3 vody?
4. Máš veľa slimákov?
Ak máš "áno" len na poslednú otázku, tak okamžite! rob toto:
akvarijne-ryby-choroby-ako-postupovat-ke-chcem-radu-t14331.html
A tiež si prečítaj aj toto:
predavaci-a-predavacky-v-akvaristickych-obchodoch-t14304.html
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod gehenna » 25 Aug 2013 21:50 pm

dakujem velmi pekne za rychlu reakciu... ano mam zive rastlinky,ano filter ide nonstop,vodu vymienam a slimakov ci je vela...neviem co je vela na moje akvarko :) za noc na sklo vylezie tak ca 4-6 malych kuskov.
tie musle vyberam a zajtra menim substrat...nejake odporucanie??
gehenna
 
Príspevky: 3
Založený: 24 Aug 2013 12:20 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod gehenna » 25 Aug 2013 21:51 pm

zaujimalo by ma co stvaraju tie musle?
gehenna
 
Príspevky: 3
Založený: 24 Aug 2013 12:20 pm

Re: Neviem identifikovať problém v akva

Odoslaťod Milan666 » 26 Aug 2013 11:58 am

Uvoľňújú vápnik, ten robí vodu tvrdou a to v akva nechcú ani rastliny ani rybky
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.