regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM

Odoslaťod larix » 21 Jún 2012 15:16 pm

Giftzahn napísal:njn,
popozerám ale najradšej by som to mal potvrdené nejakou osobnou skúsenosťou.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM

Odoslaťod Giftzahn » 21 Jún 2012 16:50 pm

@larix: ok, tak teda potvrdzujem osobnu skusenost = neskrtim ... netreba .... :lol: :mrgreen: :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM

Odoslaťod larix » 21 Jún 2012 17:15 pm

Si robíš srandu z takejto supervážnej témy? No pekne... :mrgreen:
Ja viem, že netreba, ale ja chcem. Mám na to svoje dôvody.
Konkrétne také, že pokusne bolo zistené, že nitrifikačné baktérie dokážu rásť na nejakom pevnom povrchu, ak okolo neho voda prúdi maximálne 30 cm/s. V týchto filtroch bez škrtenia voda dosahuje rýchlosť až 50 cm/s (je pravda, že neskôr rýchlosť klesá). To znamená, že biologicky filtruje iba vnútro "bio substrátov" ale ich povrch rovnako ako molitan alebo vata biologicky filtrujú veľmi slabo. A druhá vec, nepáči sa mi, keď mi rastliny v akvárku povievajú ako vlajky členských štátov v Bruseli a napríklad Crinum, čo tam mám, je vplyvom prúdu nepekne povytáčané. Teraz mám 660 l/hod. a predstava, že ten filter bude mať takmer dvojnásobný výkon, sa mi vôbec nepáči. Navyše, pre mňa, ako "low-tech" akvaristu je silný prúd zbytočný, stačí, aby sa mi voda pekne pomaly miešala a aby ani v rohoch "nestála".
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM

Odoslaťod Giftzahn » 22 Jún 2012 08:07 am

A druhá vec, nepáči sa mi, keď mi rastliny v akvárku povievajú ako vlajky členských štátov v Bruseli a napríklad Crinum, čo tam mám, je vplyvom prúdu nepekne povytáčané.


aha, panko je gurman a estet ... :lol: ... tak to si teda rozhodne zabil .... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Si robíš srandu z takejto supervážnej témy? No pekne... :mrgreen:


heh, nie nie sranda to nie je ... sranda je ked ti vytecie 200L akva a pol druhej rano ti sused nadskakuje pri dverach ako janosik pri vatre ... zhori filter .... v akva plava poloutopena hladna susedova macka .... atd. to je srandy kopec .... :lol:

ale spat k filtru ... aha, stare zname nitrifikacne bakterie ... heh, nechcem byt impertinetny ale ver mi o nitrifikacne bakterie rozhodne obavu mat nemusis ani vo filtry a ani v akva ... a okrem ineho najlepsi filter je tvoje akva = trosku kapanek iny objem ako mrnavy filter .... cize ak by si povedzme aj filter uplne z akva dal prec a nahradil ho len cisto povedzme takou koraliou .... akva bude fungovat ... plus bude to isto aj "low-tech"

njn, sak ti vravim neskrt .... ale zvol si napr. vhodnu glassware .... a uvidis ze zrazu bude vsetko podla tvojich predstav ... aj s prudom z filtra .. :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM

Odoslaťod larix » 22 Jún 2012 11:39 am

Giftzahn napísal:sranda je ked ti vytecie 200L akva a pol druhej rano ti sused nadskakuje pri dverach ako janosik pri vatre ... zhori filter .... v akva plava poloutopena hladna susedova macka .... atd. to je srandy kopec .... :lol:

Toto sa ti naozaj stalo? To muselo byť naozaj vtipné, nezávidím :D

Na tom, že drvivá väčšina nitrifikácie prebieha v dne, sa zhodneme. S tými pokusmi (už fakt neviem, kde som to čítal) bola k tomu taká vec, že sa merala rýchlosť nitrifikácie v akvárku s dnom a filtrom (myslím, že to bol dokonca externý Eheim), s dnom bez filtra a s filtrom bez dna, pričom sa menil prietok filtra. Výsledkom bolo, že účinok filtra v porovnaní s dnom bol zanedbateľný. Pri rýchlosti tých 50 cm/s bola biologická filtrácia filtra minimálna, najintenzívnejšie prebiehala pri rýchlosti 16 cm/s.

Glassware asi nebude, plánujem toto a toto. Nasávací predfilter chcem umiestniť naležato tesne pod hladinu, aby mi v prípade nejakého problému vytieklo z akva max. 20-30 l vody. Filter bude v 40 litrovom akvárku, kde by tá voda mala ostať. Z vytečenia mám dosť fóbiu, nerád by som zažil to, čo si popisoval vyššie. Preto sa aj zdráham vymeniť moju starú rámovú 300-vku za lepené akvárko. Pochybujem, že by som po 25 rokoch prevádzky lepeného mohol povedať, že spoje určite nepovolia. Ten rám mi dáva pocit sucha, čistoty a ochrany :D
Škrtiť možno nakoniec nebudem, uvidím ako bude prúd vyzerať aj s tou rampou, predfiltrom a zanesením v reále. Len ma zaujímalo, či v prípade potreby škrtenie s filtrom niečo urobí.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM

Odoslaťod Giftzahn » 22 Jún 2012 13:41 pm

jj, moje onehda 200L akva skoncilo u mna na koberci,parketach a u suseda podo mnou ... voda je holt previt .... :twisted: ... u rodicov bezne macka od susedov chodievala cez balkon ako Dracula dole hlavou na nas balkon ( terasovite balkony ) ... jedneho dna ked som dosiel zo skoly som ju nasiel poloutopenu v 180L akva ... asi chcela zozrat rybky mrska jedna chlpata a nejako "padla" do akva a nevedela sa sama vysplhat von ... heh, odpar vody z akva v lete je proste previt s ktorym cica proste neratala .... :twisted: TetraTec zasa krasne horel u kamarata ... :lol:

cize zhrnute a podciaknute .... k akvaristike treba rozhodne dobru poistku ... a ked ti aspon raz akva vytecie .... zvyknes si a nebudes mat uz ziadne fobie ... proste skor alebo neskor sa pruser stane ... :lol:

njn, lepeneho akva sa bat nemusis ... ver mi ked je zlepene korektne je podstatne bezpecnejsie ako ramove .... sucastne moderne lepidla, silikony atd. .... su velmo kvalitne ... a lepene akva ti minimlane 25 a 30 rokov vydrzi ... a isto aj dlhsie .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM

Odoslaťod larix » 22 Jún 2012 14:20 pm

Giftzahn napísal:a ked ti aspon raz akva vytecie .... zvyknes si a nebudes mat uz ziadne fobie

Ďakujem, to radšej tie fóbie :D

Giftzahn napísal:proste skor alebo neskor sa pruser stane ... :lol:

Tak teraz som už úplne kľudný :mrgreen:

Giftzahn napísal:ver mi ked je zlepene korektne je podstatne bezpecnejsie ako ramove

Toto sa mi nejako nezdá :wink: Možno, ak by bolo rámové gitované a z ocele ale to moje je prelepené silikónom a rám je antikorový.

Giftzahn napísal:a lepene akva ti minimlane 25 a 30 rokov vydrzi

To áno, určite aj viac. Len tie lepené,...no, čítal som pár príbehov podobných tomu tvojmu :D . Zaujímavé, že akvárko vytečie vždy v noci alebo keď je človek preč z domu. Murphyho zákony fungujú spoľahlivo :D
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM

Odoslaťod martin_s » 22 Jún 2012 14:41 pm

larix napísal:
Giftzahn napísal:a lepene akva ti minimlane 25 a 30 rokov vydrzi

To áno, určite aj viac. Len tie lepené,...no, čítal som pár príbehov podobných tomu tvojmu :D . Zaujímavé, že akvárko vytečie vždy v noci alebo keď je človek preč z domu. Murphyho zákony fungujú spoľahlivo :D

Nieco na upokojenie: prasknutie-akvaria-prakticky-t803.html :angel:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM

Odoslaťod larix » 22 Jún 2012 14:56 pm

No zaujímavé čítanie a konečne viem ako vznikol názov "plávajúca podlaha" :D
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: regulovanie prietoku vonk.filtra EHEIM

Odoslaťod Giftzahn » 22 Jún 2012 15:23 pm

njn, a sme spat pri srkteni filtra ... ono sak vies tym skrtenim cez kadeake ventily ...njn, netvrdim ze musi alecasom moze nieco niekde povolit, zacat kvapkat ... tiect ... ( netvrdim ze musi nutne povolit) .... a potom = "plavajuca podlaha" :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.