parazity v akvariu



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

parazity v akvariu

Odoslaťod marco32 » 27 Jún 2012 20:32 pm

ahoj, toto forum sledujem uz dlhsie ale az teraz som sa rozhodol zaregistrovat ... snad to nebude na skodu a niektorym chovatelom aj ja pomozem svojimi skusenostami ... ale pre zaciatok mam jeden velky problem ... kedze tu nie je sekcia o cudzopasnikoch v akvariu tak som sa rozhodol to napisat sem ... ak je to zle umiestnene tak sa ospravedlnujem a prosim admina aby to presunul do spravnej kategorie ... mam 90L akva a v nom cichlidy ... mam to asi 6-7rokov (aj dlhsie) pricom ryby chovam od 13r (takze nie som amater) ... prakticky mam stale svoju osadku kedze rybicky sa samovolne rozmnozuju (ale vzhladom na velkost nadrze ich vela neprezije takze s nimi nekupcim) ... rybycky ani rastliny som nekupoval uz tiez par rokov ... zacalo to uhynom rastlin ... okrem cryptocoryne beckettii my vsetky ostatne vyhynuli doslova za par dni a ta prestala s rastom aj s rozmnozovanim (ako keby stagnovali) ... nasledne mi rybycky zacali pomaly hynut ... najprv to bola jedna za cca 2-3tyzdne ale teraz koncom uz je skoro prazdne akvarium ... v akvariu sa mi po hromadnom uhyne rastlin objavili male organizmy ... vyzera to ako bezstavovce ako nejake zarodky slimakov alebo take nieco (pozri foto) ... neviem to identifikovat ... o akvarium je pravidelne starane 70% vody sa meni kazdy 2 mesiac za cerstvu a odstatu ... je toho cim dalej tym viac a ja sa stale neviem dopatrat po pricine uhynu v nadrzi a vyskytu tohto parazita o ktorom si myslim ze to ma cele na svedomi ... ale to je len moja domnienka a dokonca ani len netusim ako sa to tam mohlo vobec dostat??? (zeby evolucia :mrgreen: ) ... tych smiesnych "bodiek" (na fotke v cervenom kruzku) stale pribuda ... kym je to mensie tak sa to drzi niekde v polke nadrze ... ale ako to rastie tak to stupa smerom hore az do casti kde nie je voda ... tie vacsie jedince su aj o velkosti cca 5mm ... a neviem sa toho vobec zbavit ... jeden den to pozbieram a na druhy den rano toho mam zase kopu tesne pod vodnou hladinou akva ma aj dost svetla ... fotil som to podvecer aby bolo vidiet tie mikroorganizmy ... chcel by som Vas poprosit o nejaku radu ako sa toho zbavit resp co urobit ... chemiu tam skusat nechcem ... ale najrealnejsia varianta mi pride pockat kym nastane celkovy uhyn ... potom nechat spustene akvarium aj par tyzdnou a nasledne zacat od zaciatku prevarenim strku zakupenim osadenstva a pod ... za kvalitu fotiek sa ospravedlnujem ale nemam lepsi fotak ... ocenim akukolvek radu a pomoc lebo si s tym uz fakt neviem dat rady
Prílohy
IMAG0038.jpg
IMAG0037.jpg
Obrázok používateľa
marco32
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Jún 2012 19:56 pm

Reklama

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod zsolti » 27 Jún 2012 20:48 pm

Vyzerá to ako kaprivec
zsolti
 
Príspevky: 13
Založený: 31 Dec 2009 10:50 am
Bydlisko: Trstice

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod Mariok » 27 Jún 2012 21:54 pm

Na tých fotkách vidím h...o. Nevyzerá to náhodou takto? http://rybicky.net/atlasostatnich/clunice_jezerni
http://rybicky.net/obr/plzi/max/203.jpg
Obrázok
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod Milan666 » 27 Jún 2012 21:59 pm

divne-zivocichy-v-akvariu-t12455-48.html
divne-zivocichy-t12613.html
Tak za prvé 90 litrov a cihlidy? Never tomu, že je to dosť...
70% vody raz za 2 mesiace??!! Je to ako zo psou budou a následne srsťou psa, kde není hygiena tam sú roztoče, paraziti a blchy.
Začni s pravidelnou výmenou vody a to 50% dva krát do týždňa, potom raz do týždňa a potom 30% vody podľa potreby, určite nie raz za 2 mesiace. Odkaľovať dno , čiže hygiena, hygiena a hygiena
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod Fatimka » 27 Jún 2012 22:25 pm

aj keď tvrdíš o sebe že nie si amatér, no nedá mi to. Cichlidy a 90 litrov? Každé 2 mesiace meniť vodu? Dosť biedne..... Začni sa poriadne starať o akva. Aspoň 2 krát do mesiaca by si mal odkalovať.
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod marco32 » 28 Jún 2012 07:19 am

vsetkym vdaka za dotazy ... to Mariot: ked sa na to pozeram vyzera to velmi podobne ale toto nie su klasicke plze lebo nemaju schranku (ulytu) mozno nejaky podobny poddruh resp tomu nieco velmi podobne ... pre ostatnych ktory si zle vysvetlili moj problem: ja som pisal len o vymene vody vacsieho mnozstva vody a nie o odkalovani to predsa robim kazdy tyzden (mimo obdobia ked som tam mal male tak som odkaloval kazdy druhy) ... mal som tam 3 pary a s dostatocnym poctom ukrytov a tie ryby nie su voci sebe agresivne ako si vsetci o nich myslia su sice teritorialne ale nemal som nikdy problem ze sa medzi sebou umyselne napadali ... je mi jasne ze 90L nie je vela ale pre okrasny chov mi to plne staci ... jedine v com je tych 90L malo je to ze tie ryby v danych podmienkach nedorastu na max velkost a moje cichlydy mali cca 5-6cm vzhladom na velkost nadrze ale zazil som uz aj cloveka ktory choval parik akar velkych asi 10cm v 15L nadrzi!! ale to uz su v mojich ociach hlupaci ale to je ina tema ... hygiena v akvariu je predsa prvorada to vedia aj male deti ktore s tym zacinaju .... ved keby som vodu menil len 1x za dva mesiace bez odkalovania tak by to akvarium nevyzeralo prezentativne a ryby by vyhynuli pre otravu COckom ... prirovnal by som to k holeni tzn ze to by vyzeralo ako keby som sa ja holil 1x za pol roka ... pri odkalovani vymenim cca 10L vody ... takze si myslim ze intervaly 10L za 7dni a 60L za 60dni su dostatocne aj k pomeru velkosti nadrze aj k pomeru poctu ryb v nej ... na filtraciu mam v nadrzi aquael fan 3 s aktivnym uhlim ktory sa tiez cisti kazdy tyzden (i ked niekedy vyzera tak ze by sa ani nemusel) mam na mysli penovu vlozku a nie uhlie ... takze poprosim ohladom hygieny v nadrzi najprv sa ma spytat ake presne postupy robim a az potom mi mozete vysvetlovat ako sa ma vykonavat hygiena v akvariu ... netvrdim ze to mozem robit zle ale doteraz vsetko fungovalo bez problemov ... ale vcera som pozeral do akvaria a rozhodol som sa ze to urobim tak ako som napisal ... po celkovom uhyne to akva necham odstat na cca 1-2mesiace a zacnem od znova ...
Obrázok používateľa
marco32
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Jún 2012 19:56 pm

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod astro » 28 Jún 2012 07:47 am

marco32 napísal:ryby by vyhynuli pre otravu COckom

pochybujem, že by to bolo práve CO, čo by ich otrávilo
marco32 napísal:na filtraciu mam v nadrzi aquael fan 3 s aktivnym uhlim ktory sa tiez cisti kazdy tyzden

toto je zle
marco32 napísal:na filtraciu mam v nadrzi aquael fan 3 s aktivnym uhlimktory sa tiez cisti kazdy tyzden

toto je žalostne málo
marco32 napísal:na filtraciu mam v nadrzi aquael fan 3 ktory sa tiez cisti kazdy tyzden

pýtam sa teda: ako sa čistí?

a stále nevieme aké cichlidy vlastne chováš
edit: jo a z tých fotiek sa naozaj nedá vyčítať nič, musíš dať niečo lepšie
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod marco32 » 28 Jún 2012 18:18 pm

keby tu zobrazovalo podpis tak to tam vidite .. mal som tam toto Cichlasoma spilurum + Julidochromis ornatus ... teraz uz len julidochromis 2ks ... aquael fan 3 je urcena na 160-200L vody tak si nemyslim ze by to bol spatny filter na 90L ... a cisti sa kazdy tyzden dokladnym preplachnutim vnutornosti a hubky a premytim aktivneho uhlia (to dokonca menim kazdu jar) ... ak je to nepostacujuce pocuvam navrhy ako to mam spravne cistit ... ale v zivote som nemal problem s kalom alebo vykalmi a ani s takym rychlim vymretim nadrze ako som zazil teraz ... chemiu vobec nepouzivam ... ostatne som napisal v prispevku vyssie ... co sa tyka tych foto bohuzial nemam ako spravit lepsie ... ale vyzera to velmi podobne ako napisal vyssie mariot az na to ze to nema ulytu ...
Obrázok používateľa
marco32
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Jún 2012 19:56 pm

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod prasan » 28 Jún 2012 19:42 pm

Filtrácia nie je len na zachytávanie hrubých nečistôt!
Príde mi to tiež ako člnka a nie parazit.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod Ajven » 28 Jún 2012 20:23 pm

marco32 napísal:keby tu zobrazovalo podpis tak to tam vidite .. mal som tam toto Cichlasoma spilurum + Julidochromis ornatus ... teraz uz len julidochromis 2ks ... aquael fan 3 je urcena na 160-200L vody tak si nemyslim ze by to bol spatny filter na 90L ... a cisti sa kazdy tyzden dokladnym preplachnutim vnutornosti a hubky a premytim aktivneho uhlia (to dokonca menim kazdu jar) ... ak je to nepostacujuce pocuvam navrhy ako to mam spravne cistit ... ale v zivote som nemal problem s kalom alebo vykalmi a ani s takym rychlim vymretim nadrze ako som zazil teraz ... chemiu vobec nepouzivam ... ostatne som napisal v prispevku vyssie ... co sa tyka tych foto bohuzial nemam ako spravit lepsie ... ale vyzera to velmi podobne ako napisal vyssie mariot az na to ze to nema ulytu ...


aktivne uhlie ma cyklus vymeny dva tyzdne, premytie nepomoze, treba zamenit za biofiltren napriklad
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod marco32 » 28 Jún 2012 22:18 pm

Ajven napísal:
marco32 napísal:keby tu zobrazovalo podpis tak to tam vidite .. mal som tam toto Cichlasoma spilurum + Julidochromis ornatus ... teraz uz len julidochromis 2ks ... aquael fan 3 je urcena na 160-200L vody tak si nemyslim ze by to bol spatny filter na 90L ... a cisti sa kazdy tyzden dokladnym preplachnutim vnutornosti a hubky a premytim aktivneho uhlia (to dokonca menim kazdu jar) ... ak je to nepostacujuce pocuvam navrhy ako to mam spravne cistit ... ale v zivote som nemal problem s kalom alebo vykalmi a ani s takym rychlim vymretim nadrze ako som zazil teraz ... chemiu vobec nepouzivam ... ostatne som napisal v prispevku vyssie ... co sa tyka tych foto bohuzial nemam ako spravit lepsie ... ale vyzera to velmi podobne ako napisal vyssie mariot az na to ze to nema ulytu ...


aktivne uhlie ma cyklus vymeny dva tyzdne, premytie nepomoze, treba zamenit za biofiltren napriklad


no tak toto som nevedel napriklad ... zase som o cosi mudrejsi :) ... tie intervaly urcite budem dodrzovat ... len sa musim nejak zbavit tohto vsetkeho ... lebo som z toho na prasky :(
Obrázok používateľa
marco32
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Jún 2012 19:56 pm

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod Milan666 » 29 Jún 2012 08:22 am

Ty toho nevieš viac, všetko robíš úplne naopak a ešte tu zo seba robíš kázateľa. Daj si poradiť, povedať a pôjdeš tým správným smerom. To že ryby kvôli stesnenému prostrediu "viac" nenarastú je podľa teba normálne?
Aktívne uhlie vyhoď, je to jednorazovka na naviazanie ťažkých kovov, alebo niečoho neželaného v akvarijnej vode.
10 litrov vody vytiahneš počas odkalovania a to je žalostne málo, lebo keď doleješ čerstvú do akva tak sa tam stratí, to ako keď napľuješ do mora.
CO2 čo spomínaš to nieje, ale žiaľ čpavok-dusík
aquael fan 3 je prd na to čo potrebuješ, píšeš, že máš pocit, že ani niet čo v ňom čistiť, to preto lebo voda cez neho prejde bez toho, aby zachytával ten bordel, je to vlastne taký honič vody, aj keď viem, že ten filter iným spôsobom sa dá 100%-tne využiť, to by si ale musel začať načúvať dobre mieneným radám a nie stavať sa ešte na zadné
s pozdravom
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod astro » 29 Jún 2012 08:29 am

hmm, snažil som sa mu všetko tie problémy naznačiť vo svojom príspevku vyššie, aj červenou som každý jeden vyznačil ale zdá sa, že to inak ako polopatisticky a natvrdo nejde lebo chlapec nechápe, resp. nechce chápať
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod Milan666 » 29 Jún 2012 08:45 am

astro napísal:hmm, snažil som sa mu všetko tie problémy naznačiť vo svojom príspevku vyššie, aj červenou som každý jeden vyznačil ale zdá sa, že to inak ako polopatisticky a natvrdo nejde lebo chlapec nechápe, resp. nechce chápať

No presne tak :pivo: Odhadol si ho, nepochopil bo......
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod marco32 » 29 Jún 2012 21:42 pm

Milan666 napísal:Ty toho nevieš viac, všetko robíš úplne naopak a ešte tu zo seba robíš kázateľa. Daj si poradiť, povedať a pôjdeš tým správným smerom. To že ryby kvôli stesnenému prostrediu "viac" nenarastú je podľa teba normálne?
Aktívne uhlie vyhoď, je to jednorazovka na naviazanie ťažkých kovov, alebo niečoho neželaného v akvarijnej vode.
10 litrov vody vytiahneš počas odkalovania a to je žalostne málo, lebo keď doleješ čerstvú do akva tak sa tam stratí, to ako keď napľuješ do mora.
CO2 čo spomínaš to nieje, ale žiaľ čpavok-dusík
aquael fan 3 je prd na to čo potrebuješ, píšeš, že máš pocit, že ani niet čo v ňom čistiť, to preto lebo voda cez neho prejde bez toho, aby zachytával ten bordel, je to vlastne taký honič vody, aj keď viem, že ten filter iným spôsobom sa dá 100%-tne využiť, to by si ale musel začať načúvať dobre mieneným radám a nie stavať sa ešte na zadné
s pozdravom

nerobim zo seba kazatela a ani sa nestaviam na zadne ... len som cakal trosku pomoci v zmysle "skus urobit toto mozno pomoze" alebo "toto robis zle treba to robit takto" ... ale vo vacsine prispevkov citam len "robis to zle" ... ved nikto nie je dokonaly ani ja ... ale zatial som stale nikde nevidel napisane ze by sa ma niekto spytal trebars akym sposobom toho cudzopasnika odstranujem z akva ... ako rychlo sa mi to liahne resp rastie ... ako s tym skusam bojovat a pod ... ale dakujem aj za tych par postrehov ...
Obrázok používateľa
marco32
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Jún 2012 19:56 pm

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod dedojozef » 30 Jún 2012 00:40 am

Marco, mám pre teba návrh. Nabehni sem vase-akvaria.html a predstav nám svoje akvárium. So všetkým, čo k tomu patrí. Od popisu cez údržbu až po problémy. Nezabudni foto.
Po tom sa obrň dávkou trpezlivosti, lebo kritika bude ako studená sprcha a nepomôže ti ani tvrdenie o niekoľkoročnej praxi :). No a keď to predýchaš a opadne aj adrenalín, zistíš, že ťa vlastne len chceme usmerniť a pomôcť tebe a aj tvojim zverencom. Ochota a ústretovosť tu určite je. Aj keď občas rôzne podaná. Zistíš, že tí najkritickejší sú tí najnasratejší a to znamená, že tvoje problémy im nie sú ľahostajné. :wink:
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod astro » 30 Jún 2012 10:47 am

dedojozef napísal:Zistíš, že tí najkritickejší sú tí najnasratejší a to znamená, že tvoje problémy im nie sú ľahostajné. :wink:

toto si vychytal :mrgreen: :pivo:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod Tititos » 03 Aug 2012 14:26 pm

Nevie niekto co moze byt toto? dnes som to konecne po par dnoch uspesne odchytil a aj odfotil, keby bolo nutne, viem ponuknut aj video, pohybuje sa to ako had, tenke pol milimetra dlhe mozno 5mm.
Mám sa toho bat? :( Ta vec je v stupliku od vonavky.

Obrázok
odkaz na plne rozlisenie: http://img171.imageshack.us/img171/721/pict0001hd.jpg
Obrázok používateľa
Tititos
 
Príspevky: 163
Obrázky: 1
Založený: 04 Máj 2012 11:31 am
Bydlisko: Žilina

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod triscene » 03 Aug 2012 14:39 pm

mal som to takisto, cisto nevinne, neviem ale ako sa to vola :)
zvycajne sa to nachadza v akvariach kde nie su ryby, staci ak tam supnes nejaku rybu, gubku a tak a uz ich tam nebudes mat :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod Tititos » 03 Aug 2012 14:44 pm

Sedi vec ryby nemam, len som sa obaval, az sa to nenamnozi, a ci to nemoze skodit rybam, parazitovat.
Obrázok používateľa
Tititos
 
Príspevky: 163
Obrázky: 1
Založený: 04 Máj 2012 11:31 am
Bydlisko: Žilina

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod Lafra » 03 Aug 2012 15:28 pm

Tititos napísal:Sedi vec ryby nemam, len som sa obaval, az sa to nenamnozi, a ci to nemoze skodit rybam, parazitovat.


No ja som mal s tymto taky problem, ze ak som presunul zabehnuty filter do vytieracky, kde som robil trebars tetry, tak sa to tak namnozilo, ze to lezalo po celom dne na vrstu aj 2mm. Je pravda ze to tetram neublizilo a mali to casom ked povyrastli ako doplnkove krmivo, no ja som sa viac ako 3 roky trapil s prisavnikmi, ktory mi kapali a kapali od narodenia a dospelosti sa dozilo maximalne 5% z tych co sa narodili. Potom som cital toto forum a okrem inych sikovnych akvaristov som sa skontaktoval s arowanom, ktory mi poradil ako tie nematody (hlisty), alebo hadatka alebo co to je zlikvidovat a vyliecit prisavnikov. Zainvestoval som do kvalitneho lieciva a poslednych par mesiacov mam absolutny pokoj, uz sa mi to nevytvara vo vytierackach a ani mi uz nekapu prisavnici, ak teda neratam, ze raz do tyzdna padne nejaky jeden mlady z 300ks vrhu, co je normalne. Kazdopadne by som ti odporucal vyskusat napriklat Nematol od Sery, alebo nieco podobne a zbavit sa toho nadobro, lebo hoci hlisty neurobia sarapatu napriklad zivorodkam, alebo cichlidam, tak prisavnici a aj ostatne rybky dna mozu mat problem. A tiez odporucam dodrzat opakovanie davky, lebo inak to nema vyznam.

PS: Tiez mi par akvaristov hovorilo, ze to mam nechat tak, ved to rybky zozeru a zmizne to. To aj pravda bola, len skoda ze potom rybky kapali a kapali, takze ja by som na Tvojom mieste to preliecil proti hlistam, ked chces mat klud.
Lafra
 
Príspevky: 32
Založený: 17 Mar 2006 12:40 pm
Bydlisko: Sereď, Trnava

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod MAXO.SK » 03 Aug 2012 15:39 pm

No presne toto mám aj ja v 10l akva najskôr som mal ciklop a potom toto. Do akva som dal 1 gupku ta to zredukovala ciklop už nevidno ale tieto hlísty ešte sem tam vidím už je v akva asi 2 týždeň.

škodí to aj krevetám??
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod Tititos » 03 Aug 2012 15:51 pm

tie krevetky by zaujmali aj mna, planujem hlavne tie
Obrázok používateľa
Tititos
 
Príspevky: 163
Obrázky: 1
Založený: 04 Máj 2012 11:31 am
Bydlisko: Žilina

Re: parazity v akvariu

Odoslaťod triscene » 03 Aug 2012 15:57 pm

nevsimol som si ze by to skodilo krevetam, mal som ich v docasnom akvariu cisto len krevety a nasiel som tam aj tieto tvory a ziaden problem, nie je to parazit ako planaria alebo hydra ktore su nebezpecne pre krevetky.
tieto len volne behaju vo vode a neprisavaju sa, planaria (plostenka) a hydra maju usta ktorymi sa prisaju hlavne na male krevetky a parazituju.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.