regeneracia koncatin u krevetiek +



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

regeneracia koncatin u krevetiek +

Odoslaťod canart » 25 Aug 2004 15:19 pm

Spominal som uz, ze som v Hornbachu videl a aj kupil zopar krevetiek, ktore sa predavaju pod nazvom Atrax sp.
Podla salikovych foto sa najskor podobaju na Macrobrachium, akurat ze nemaju dlhe koncatiny a maju velmi male klepietka. Podoba sa to na tieto:
www.wirbellose.de/arten.cgi?action=show&artNo=163
www.wirbellose.de/arten.cgi?action=show&artNo=003

najma sfarbenim (drobne cierne ciarky). Ale je pravda, ze na niektorych nevidno skoro ziadne ciarky, ci bodky. Nafotim a foto pridam.

Prekvapujuce bolo, ze po vpusteni do akva, kde bolo dost vlaknitych rias, sa hned pustili do ich konzumacie, klepietkami si ich posuvali do ust ako spagety a postupne sa dostali po vlakne riasy az k listu rastliny, kde riasu "odhryzli". Do rana boli vlaknite riasy osekane na listoch a korenoch na nizky "travnicek" a znacne preriedene!

Co som ale vlastne chcel hlavne napisat. Pisalo sa tu, ze Macrobrachium mozu byt nebezpecne pre mensie ryby. Mam ich spolu s t. neonovymi a t. cervenoustymi. T. cervenouste sa o krevetky zivo zaujimaju a uz im za 2 dni stihli osekat tykadla a zopar koncatin, takze niektorym zostalo 1-2 klepietko a teda maju stazeny sposob ziskavania potravy.

Otazka teda znie: dochadza pri zvliekani k obnove stratenych koncatin a tykadiel? Nechcem vidiet, ked sa budu zvliekat. Vyzera to tak, ze to nepeziju.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: regeneracia koncatin u krevetiek +

Odoslaťod Raviolka » 25 Aug 2004 15:53 pm

Na www.ias.ac.in/jbiosci/sept2000/301.pdf se dočteš dobrou zprávu:
Crustaceans have the ability to replace lost limbs by means of regeneration, which is linked with moulting. However, at any given time, in a wild population of Cancer magister the proportion of animals with regenerating limbs (5%) is comparatively lower than that of animals with lost limbs (18%), suggesting an increased vulnerability of autotomised animals to preda-tion. In some species the process of limb regeneration affects the moult increment and moult interval but in others no such effect has been reported. Regeneration of a lost limb to its original size depends upon age and time of loss in a given moult cycle. Normally the lost limb regenerates within 2–3 moults, faster in juveniles than in adults.

Nicméně pokud tetry stihly takhle poznamenat krevetky za 2 dny, chuděry se možná svlékání ani nedožijí (nemluvě o tom, že to pro ně bude nebezpečné :? ). Buď rybám dojde, že tykadla nejsou k jídlu, nebo budeš muset krevetky odstěhovat :x
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: regeneracia koncatin u krevetiek +

Odoslaťod canart » 25 Aug 2004 16:21 pm

Vdaka Raviolka, nieco podobne som hladal a nenasiel. Myslel som si, ze to tak nejako bude, len som si nebol isty, ci je to vseobecne platne pre korovce.

Dufam, ze do rybam dojde, inak sa budu musiet odstahovat ony :)
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: regeneracia koncatin u krevetiek +

Odoslaťod Astrid » 25 Aug 2004 21:45 pm

Hmm toto co pises canart, je velmi zaujimave...

Ja mam zo 3 krevetky caridina japonica v 60-ke spolu s 25 malymi (2-3 cm) apistogramami a tie im nic nerobia. Spociatku sice krevetky tiez trosku "ochutnavali", ale uz si na seba zvykli a nevsimaju sa navzajom. Dokonca sa obcas "biju" s rybami o potravu a jedna krevetka uz nosi aj vajicka...

Takze tie tvoje tetry su fakt nejake zurive... mozno keby si ich viac nakrmil?
... ale je tu ista moznost, ze si na seba po case zvyknu....
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec


Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.