Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod jursat » 19 Apr 2012 09:46 am

Piste realne hodnoty, ake mate vo svojich akvariach pri chove a odchove. Bude zaujimave sledovat, ake rozdiely su v jednotlivych nadrziach.
Napr.: Druh: PH: GH: KH: NO: chemia atd. ...
Obrázok používateľa
jursat
 
Príspevky: 30
Obrázky: 11
Založený: 16 Apr 2010 19:02 pm
Bydlisko: Kežmarok

Reklama

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove

Odoslaťod Luker13 » 19 Apr 2012 10:02 am

gh 22, kh 19 ph 7,5 - krevetky zili v spokojne a aj sa mnozili (red cherry, CRS)
gh 8, kh 6, ph 6,5 - krevety ziju v pohode, vela samic nosi vajicka (japonica, red cherry, CRS)

hnojim pravidelne pmdd prvkami, EC a CO2 + bezna udrzba raz za tyzden s vymenou vody
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove

Odoslaťod Aaron » 19 Apr 2012 11:55 am

P. taeniatus: gh 1.34; pH 6.0; T 24°C veľa samcov z vyteru
P. pulcher: gh 1.34; pH 6.8; T 24°C prevaha samic asi tak 60:40
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove

Odoslaťod jursat » 19 Apr 2012 12:06 pm

Aaron, to je tema bezstavovce
Obrázok používateľa
jursat
 
Príspevky: 30
Obrázky: 11
Založený: 16 Apr 2010 19:02 pm
Bydlisko: Kežmarok

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove

Odoslaťod Aaron » 19 Apr 2012 13:18 pm

jaaj sorač som si nevšimol :angel: ale pri týchto hodnotách som mal aj neocaridiny.
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod yazen02 » 19 Jún 2012 22:05 pm

GH = 10,
KH = 6,
pH = 7.8 (ale tu som si nie isty, kedze tie testy zalozene na porovnavani s farebnou skalou sa mi zdaju zatazene hodne velkou subjektivnou chybou merania).

Neocaridina samozrejme bez problemov, s CRS len zacinam. Celkom spokojne dorastaju do reprodukcnej velkosti, uvidim, ci z toho nieco bude...
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod yazen02 » 02 Júl 2012 12:42 pm

...k parametrom vody v CRS fore:
crystal-red-shrimp-t4206-312.html#p233655
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod yazen02 » 30 Júl 2012 13:43 pm

....takze za pouzitia aktivneho dna (Ebi Shrimps Soil), spravneho "vyladenia" vzduchovania (mam tam koli tomu dnu KH = 0, takze pH mi bohuzial reaguje aj na intenzitu vzduchovania :) ), trochy raselinovych granuli od JBL, destilovanej vody a vody z vodovodu a hlavne vela vela vela odhodlania k alchymii sa mi podarilo parametre ustalit na:
KH = 0
GH = 7
pH = 6,4
(prijimam gratulacie! :) )
Cize idealne, az na to velmi nizke KH. S tym je ostara a ak chcem mat stabilne pH, voda na pravidelnu vymenu musi mat prakticky rovnake pH, ako je v akvariu. To dosahujem za pouzitia raselinovych granuli, ktorych vacsie mnozstvo drzim tyzden v nadome s cerstvou vodou urcenou na vymienanie. Vacsinou je po tyzdni pH v nadobe nizsie ako 6, takze niekolko hodin pred samotnou vymenou pH este zvysim pridanim mensieho mnozstva vodovodnej vody (o jej parametroch som pisal v linku vyssie).
Je to neskutocna piplacka, nicmenej bavi ma to a mojim CRS sa zatial dari. Umrtnost je nulova (mam tam startovaciu populaciu, 14 kusov), pekne rastu a prva samicka uz nosi vajicka.
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod triscene » 30 Júl 2012 13:58 pm

yazen...v com je to aktivne dno aktivnym dnom ked potrebujes pouzivat este aj raselinu pri tych parametroch co mas?
ake parametre ti dava cisto len bez raseliny?
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod yazen02 » 30 Júl 2012 20:05 pm

triscene napísal:yazen...v com je to aktivne dno aktivnym dnom ked potrebujes pouzivat este aj raselinu pri tych parametroch co mas?
ake parametre ti dava cisto len bez raseliny?


moja vodovodna voda ma parametre:
GH = 10,
KH = 6,
pH = 7.8 (mozno az do 8!!!)

aktivne dno (BEZ VZDUCHOVANIA!) mi dava prakticky tie iste parametre, ako aktivne dno + plus trocha raseliny + intenzivne vzduchovanie.
cize znizuje tvrdost a znizuje pH, nicmenej ako som pisal, pri KH = 0 staci, ak zapojim vzduchovanie a pH vstupa z cca 6,5 niekam do cca 7...chvilu som sa hral s primeranym mnozstvom raseliny a mam to :)
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod yazen02 » 08 Okt 2012 01:20 am

doteraz mi kapali mlade,
tak som nieco zmenil:
Vodovodnu vodu uz vobec nepouzivam. Len cista destilka z elektrarne, upravovana minerlami pre CRS na GH 5 a KH 0.
pH je drzane niekde pedzi 6 a 6,8 (nepresne testery) pomocou aktivneho dna.
A zatial to vypada, ze som konecne dosiahol potrebneho stavu.

Treba vsak dodat, ze okrem vody som zmenil este jednu vec: Ovela viacej krmim. Takze predtym im mozno vobec nevadilo GH 7, ale skor to, ze som v zaujme nizkeho obsahu dusikatych latok nekrmil dostatocne. Kto vie. Dufam, ze sa uz nikdy nebudem musiet dozvedat a terajsi stav sa ukaze ako dlhodobo vyhovujuci :)
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod yazen02 » 27 Nov 2012 12:22 pm

zatial urcite najlepsie vysledky odchovu:

KH=0
GH=6
pH=5,8
NO3= 1 ppm
templota = 23 C

dva filtre, akvarium velmi husto zarastene Piscia fluitans
zdroj vody: destilka s GH+, ziaden diel vodovodnej (myslim, ze s tym som mal predtym problem, mozno zly pomer Ca/Mg na tvrdosti, mozno privysoke TDS?)
dno Ebi Gold Shrimp Soil
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod denis » 04 Dec 2012 10:26 am

@yazen: ako casto tvoje samicky nosia? moje crs ani poriadne nepamatam kedy nosili, uz je to dobre dva mesiace co som videl naposledy nosit samicu. obcas vidim nejaky zvlek, su aktivne, ked im dam jest ani nehovorim, ale nenosia.

pH mam vysoke az sa to hanbim sem napisat :(
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod triscene » 04 Dec 2012 11:06 am

zalezi od podmienok, pri podmienkach mimo idealnych sa aj ta perioda predlzuje.

update ku mne, teraz mam 4 Hinomaru CRS samicky v breeding boxe a kazdym dnom sa blizime k 'porodu' :)
tipujem ze tento tyzden by uz mali byt prve vypustene z matkinho lona.
dospele potom odlovim do povodneho akvaria. som zvedavy ci cielenym krmenim mi nejake preziju, naposledy som nechaval vo velkom tak som nevidel ziadnu co by prezila.

KH = pravdepodobne 0, kedze davam RO a mineraly a pisu ze neovplyvnuju KH
TDS = 120-150
teplota okolo 23
dno: ADA Amazonia New
ph: 6.2 - 6.8

planujem vysadit hnojenie (Kalium, Profito, Ferro) a aj CO2 z bomby odstavim nech odsledujem ci to nema vplyv na prezitie malych krevetiek.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod yazen02 » 04 Dec 2012 11:10 am

denis: najskor jedna technicka, toto forum bolo zalozene nie ani tak moc ako forum, skor ako prehladna "databaza" o parametroch vody. takze otazky o reprodukcii adresuj skor do fora o CRS, hlavne vsak sa tuna nehambi napisat o tvojich parametroch, prosim :)

no a moja odpoved: nosia ako hodinky :) prakticky non-stop. priemerne 10 - 14 dni po vyliahnuti mladych zacinaju nosit, co plati hlavne pre starsie/vacsie samicky nizsich gradov. tie mladsie s vyssimi gradmi su zatial troska "lenivejsie", ale zda sa, ze z toho vyrastaju.
ak samicky nenosia, taka genericka odpoved v chove krevetiek je, ze maju nedostatok kalorii/proteinov. nicmenej narazil som na nete aj na nazory, podla ktorych to moze by sposobene parametramy vody, ja som konkretne cital o problemoch s privysokov tvrdostou. napis sem tie parametre.
PS: si si isty, ze ani nezacinaju nosit, alebo nanesu vajicka, nicmenej skor ako si ich vsimnes, ich pustia. maju pozorovatelne sedielko a maju ho tam bez zmeny po cely cas? alebo sa im nevyvija vobec? alebo vyvija a periodicky straca?
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod denis » 04 Dec 2012 12:25 pm

v prvom akva mam tieto parametre
vodivost = 326μS
ppm = 160
pH = 7,5

krevetky sa mi pravidelne zvliekaju, su aktivne, pri krmeni mela riadna, ale nenosia. nevsimol som si na ziadne sedielko.

a v druhom akva
vodivost = 388μS
ppm = 192
pH = 7,8

tu sa uz az tak casto nezvliekaju, dnes som videl jednu malu skapatu
viem to pH je brutalne vsade. mozem pH znizit v akvariu bez kreviet napr HCl alebo kyselinou fosforecnou? a po tyzdni do tej vody dat crs?

edit: zabudol som napisat, mam hole dno, len javsky mach, sisky jelse a listy buku
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod yazen02 » 05 Dec 2012 02:12 am

merias aj tvrdost?
s tymi kyselinami netusim, ako to je. nemam s nicim takym skusenost. ale nezvysili by ti anorganicke kyseliny nahodou aj TDS? a tu mas tiez nie zrovna najnizsiu...
podla mna najlepsie, najjednoduhsie a nabezpecnejsie je zohnat si zdroj destilky/RO a GH+roztok. a mas po starostiach.
ak to nemas k dispozicii, potom mozno aktivne dno...ja osobne by som pred anorganickymi kyselinami dal prednost raseline, ak by mi nic ine nezostalo.
neviem. mozem ti povedat len moju skusenost a ta je taka, ze CRS sa u mna zacalo darit, az ked som ako vstupnu vodu zacal pouzivat destilku s GH+. predtym som kombinoval s vodouvodnou, s aktivnym dnom, s raselinou a vzdy im nieco vadilo, ani sam neviem, co presne to bolo.


parametre budes mat asi pre mnozenie CRS nevhodne, nicmenej este existuje jedna moznost, preco krevetky nenosia: vsetko samce. je to nepravdepodobne, ale ja som si raz domov doniesol 7 kusov Yellow heteropod a samicka tam nebola ani jedna :)
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod denis » 05 Dec 2012 17:03 pm

tvrdost nemeriam, ale ta by mala byt priblizne umerna vodivosti, cize 1° celkovej tvrdosti je cca 31-34μS
pouzivam osmozu, sice uz filtre nepracuju na 100% a preto je pH take vysoke a voda z osmozy ma cca 40μS
vodu crs miesam s vodovodnou a miesam s vodou na tych cca 10°GH. nechapem vsak, ze preci mam vodu namiesanu na 300μS uz viac dni a po dvoch tyzdnoch je 388μS ako som pisal. preco to tak moze byt?
to ppm je nejako umerne TDS?

kde mam pisat v tejto teme o uprave vody? ak sa to tu nehodi...
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod yazen02 » 05 Dec 2012 18:54 pm

no pockaj pockaj pockaj...a ake pH ma ta RO voda pred tym, ako ju namiesas s vodovodnou? nie je nahodou nizsie/lepsie, ako vysledny mix?
ja na tvojom mieste by som si urcite zohnal GH+ roztok. dosahovanie vyslednej tvrdosti pomocou neho ma oproti miesaniu s vodovodnou niektore vyhody:
1.) neriskujes pripadne zle zlozenie vody (primalo Ca, privysoke TDS, pripadne skodlive latky)
2.) nezvysuje KH, ani pH...takze po dosiahnuti pozadovaneho GH bude ovela lahsie pracovat s pH (pripadne mozno ani nebudes musiet).

Inak miesat to na 10 GH je prilis. idealne pre CRS je GH okolo 6, teda minimalne za predpokladu, ze KH je nizke a pomer Ca/Mg je vhodny.
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod triscene » 05 Dec 2012 21:25 pm

tdis teda uS ti rastie z vtkalov atd. proste znecistenie a 300 je uroven mojej vodovodnej. za ro to ani nepovazuj lebo stracas prehlad o tvrdosti co ti odtial vychadza
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod denis » 05 Dec 2012 23:25 pm

Voda z RO hned po vyrobeni ma 13μS, ppm = 6, pH = 6, pH merane sera testom
Ked vsak tuto vodu necham postat jeden den v kybli bez vzduchovania tak je vodivost 40μS, aj ppm aj pH vybehne

cize najlepsie je podla teba dat vodu z RO a len zvysit celkovu tvrdost GH? kde sa da zohnat roztok na zvysovanie GH?
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod triscene » 05 Dec 2012 23:32 pm

su rozne, Mosura ma taketo veci, pripadne Shirakura
Bee Shrimp Mineral GH+ mam ja napriklad
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod denis » 05 Dec 2012 23:51 pm

triscene diky. pozeram, ze ten tvoj Bee Shrimp Mineral GH+ asi len niekde na ebayi kupit.
pouzivas to rovno do vyrobenej vody z RO, alebo nechas odstat den ci viac?
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Realne parametre vody pri chove a odchove kreviet

Odoslaťod triscene » 06 Dec 2012 00:21 am

pouzijem hned..ale niekdy cista ro mi vo vedre sedi aj par dni...tds ti rastie aj kvoli tomu ze vo vedre mozes mat bakterie co sa tam mnozia. prach atd.

gh plus som kupoval ked som bol vo viedni u garnelaxia.at. kilove balenie ti vydrzi roky.3g na 10 litrov a mas 120 tds co je idealna hodnota. za postovne 12 eurti to vie aj poslat. niekedy to maval clarkii na burzach
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Ďalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.